Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

1 Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020Działanie: ...
Author: Edyta Romanowska
0 downloads 2 Views

1 Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020Działanie: 7. Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich Poddziałanie „Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji, kultury i powiązanej infrastruktury”; operacje typu „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów” Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich

2 Przed wypełnieniem wniosku o przyznanie pomocy zwanego dalej „wnioskiem”, należy zapoznać się z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 lipca 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów" w ramach poddziałania ”Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych using lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji, kultury i powiązanej infrastruktury" objętych Programem Rozwoju (Obszarów Wiejskich na lata (Dz. U. poz. 1230).. Wniosek sporządzany jest na formularzu udostępnionym na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego albo wojewódzkiej samorządowej jednostki organizacyjnej, właściwych terytorialnie dla miejsca realizacji operacji. Zalecane jest, aby wniosek został wypełniony elektronicznie i wydrukowany a następnie zapisany na nośniku CD i dostarczony do UM wraz z wnioskiem. Do wniosku należy dołączyć dokumenty niezbędne do ustalenia spełnienia warunków przyznania pomocy albo ich kopie, zgodnie z wykazem załączników określonym we w w punkcie 17. Informacja o załącznikach z uwzględnieniem wskazań zawartych w niniejszej Instrukcji

3 o terminowości złożenia wniosku bezpośrednio w UM decyduje data jego złożenia w miejscu określonym w ogłoszeniu o naborze. o terminowości złożenia wniosku w UM przesyłką rejestrowaną decyduje data stempla pocztowego. Za dzień złożenia wniosku uznaje się dzień, w którym nadano tę przesyłkę. Jeżeli wniosek o przyznanie pomocy nie zostanie złożony we wskazanym w ogłoszeniu terminie - pomoc nie zostanie przyznana.

4 W przypadku, gdy wniosek zawiera braki, UM wzywa pisemnie Wnioskodawcę do usunięcia tych braków w terminie 14 dni od dnia doręczenia Wnioskodawcy wezwania. Jeżeli Wnioskodawca, nie usunie wszystkich braków. UM wzywa ponownie do usunięcia pozostałych braków w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania. Jeżeli Wnioskodawca pomimo wezwania nie usunięcia w terminie braków, pomoc nie zostanie przyznana, o czym UM informuje Wnioskodawcę w formie pisemnej, z podaniem przyczyn nie przyznania pomocy.

5 Wnioskodawca w dowolnym momencie po złożeniu wniosku o przyznanie pomocy lub innej deklaracji może zwrócić się do UM z pisemna prośba o wycofanie wniosku w całości lub w części. Jeżeli Wnioskodawca został poinformowany o niezgodnościach w dokumentach lub o zamiarze przeprowadzenia czynności kontrolnych lub jeśli ta kontrola ujawni jakiekolwiek przypadki niezgodności, wycofanie nie jest dozwolone odnośnie do części tych dokumentów których dotyczy niezgodność. W sytuacji kiedy dane pole wniosku nie dotyczy Wnioskodawcy, powinien wstawić kreskę, chyba że w Instrukcji podano inaczej. Wszystkie koszty oraz kwoty należy podać w złotych zaokrąglając zgodnie z zasadami matematycznymi z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, z wyjątkiem wnioskowanej kwoty pomocy, którą należy podać w pełnych złotych zaokrąglona w dół (po odrzuceniu groszy). Przed złożeniem wniosku należy upewnić się czy: a\ wniosek został podpisany i opieczętowany przez osobę reprezentującą Wnioskodawcę albo przez pełnomocnika w wyznaczonym do tego miejscu b\ wypełnione zostały wszystkie wymagane poła wniosku. c\ załączone zostały wszystkie wymagane dla danego rodzaju operacji, dokumenty (zgodnie z pkt. IV. Informacja o załącznikach).

6 2. Rodzaj podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy: II. IDENTYFIKACJA PODMIOTU UBIEGAJĄCEGO SIĘ O PRZYZNANIE POMOCY 1. Numer Identyfikacyjny - Należy wpisać numer identyfikacyjny nadany zgodnie z ustawą z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz. U z 2015 r. poz. 80 z późn.zm.). Jeżeli Wnioskodawca nie posiada nadanego numeru identyfikacyjnego przed złożeniem wniosku zobowiązany- jest złożyć wniosek o nadanie numeru we właściwym terytorialnie Biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i załączyć do wniosku kopię potwierdzenia złożenia. 2. Rodzaj podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy: Należy zaznaczyć odpowiednie pole: 2.1. Gmina; 2.2. Związek międzygminny; 2.3 Powiat; 2.4. Związek powiatów; 3. Dane podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy

7 2.2 Cel planowanej operacji III. OPIS PLANOWANEJ OPERACJI 1. Tytuł operacji W tym polu należy wpisać tytuł operacji, pod którym będzie realizowana operacja i który we wszystkich dokumentach w których jest do niego odwołanie powinien być podawany w takim właśnie brzmieniu. Tytuł powinien być zwięzły oraz informować o rodzaju planowanego przedsięwzięcia. 2.2 Cel planowanej operacji Planowany cel operacji powinien wpisywać się w cele określone w Programie Rozwoju (Obszarów Wiejskich na łata dla tego typu operacji, tj. Lepsze zintegrowanie głównych producentów z łańcuchem żywnościowym poprzesz systemy jakości, promocję na tynkach lokalnych i krótkie cykle dostaw, grupy producentów i organizacje międzybranżowe(3A). Należy w sposób zwięzły i mierzalny określić cel, jaki stawia sobie Wnioskodawca przystępując do realizacji operacji i uzasadnić, w jaki sposób operacja wpłynie na osiągnięcie celów określonych w Programie. Uwaga: Powyższe dane, po pozytywnej weryfikacji zostaną przeniesione do umowy o przyznaniu pomocy 5. Planowany termin zakończenia operacji (miesiąc/rok) - 24 miesiące od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy w przypadku operacji realizowanej w jednym etapie; 36 miesięcy od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy w przypadku realizacji operacji w dwóch etapach.

8 6. Charakterystyka planowanej operacji7. Zakres, w jakim będzie realizowana operacja Zgodnie z § 4 pkt. 3 rozporządzenia budowa lub przebudowa obiektów budowlanych przeznaczonych na cele promocji lokalach produktów nie może stanowić odrębnej operacji. Jeżeli Wnioskodawca planuje realizację zintegrowanej operacji (budowa lub przebudowa obiektów budowlach w ramach budowy lub przebudowy targowiska) powinien oddzielić koszt tych dwóch przedsięwzięć wpisać je odpowiednio w wiersze 7.1 i 7.2. jeżeli Wnioskodawca planuje realizację operacji polegającej jednie na budowie lub przebudowie targowiska może wówczas wiersz 7.2 pozostawić niewypełniony.

9 4. Poziom pomoc - Poziom pomocy (% kosztów kwalifikowalnych) = 63,63% IV. PLAN FINANSOWY OPERACJI Planowane koszty operacji – należy podać dane dotyczące kosztów całkowitych i kwalifikowalnych (inwestycyjnych) poszczególnych zakresów w podziale na budowę i przebudowę. Koszty należy podać w zł. W planowanych kosztach operacji nie uwzględnia się kosztów ogólnych. Wszystkie koszty podane w tej sekcji muszą być zgodne z odpowiadającymi kosztami wyszczególnionymi w Zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji. 2. Rodzaje kosztów operacji - Koszt realizowanej operacji należy odpowiednio podzielić na koszty inwestycyjne (2.1) oraz koszty ogólne (2.2.). 3. Koszty kwalifikowalne etapów operacji (w zł) - Należy podać koszty kwalifikowalne etapu operacji zaokrąglając zgodnie z zasadami matematycznymi z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. 4. Poziom pomoc - Poziom pomocy (% kosztów kwalifikowalnych) = 63,63% 5. Wnioskowana kwota pomoc - Kwotę pomocy podaje się w złotych zaokrąglając w dół do pełnych złotych.

10 IV. PLAN FINANSOWY OPERACJI6. Określenie możliwości realizacji operacji przez podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy bez udziału środków publicznych W tej części wniosku określa się czy bez dofinansowania o które się ubiega Wnioskodawca operacja zostałaby zrealizowana w takim samym zakresie rzeczowym (w doniesieniu do kosztów kwalifikowalnych) i w takim samym okresie. Należy dokonać odpowiedzi „Tak” albo „Nie” na pytania zawarte w tej części wniosku o przyznanie pomocy. Na podstawie udzielonych przez Wnioskodawcę odpowiedzi UM dokona oceny możliwości realizacji operacji objętej wnioskiem bez udziału środków publicznych. Odpowiedź TAK w punktach A1. B3 i B4 (we wszystkich jednocześnie) oznacza. że realizacja operacji jest możliwa bez udziału środków publicznych. (Dopowiedz NIE przynajmniej w jednym z punktów tj. A1, B3 i B4, będzie oznaczać, że operacja nie może zostać zrealizowana bez udziału środków publicznych (w tym samym czasie).

11 IV. PLAN FINANSOWY OPERACJI 6. Określenie możliwości realizacji operacji przez podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy bez udziału środków publicznych 𝑬 𝑫𝑾 = 𝑵 𝑫𝑾 𝑵 𝑪 𝒙 𝒕 𝒄 𝒕 𝒄 + 𝒕 𝑫𝑾 𝒙 𝟏𝟎𝟎% E 𝐷𝑊 - wartość procentowa zdarzenia niezależnego N 𝐶 - nakłady całkowite (netto) na realizację operacji (koszty kwalifikowalne) – z części IV. Plan finansowy operacji pkt wniosku N 𝐷𝑊 - nakłady inwestycyjne (netto), które poniósł by podmiot mimo nie otrzymania dofinasowania z części IV. Plan finansowy operacji pkt. 7 litera A pkt.2. wniosku. t 𝑐 - całkowity czas realizacji operacji, zaplanowany we wniosku (w miesiącach) t 𝐷𝑊 - czas, o jaki wydłużyłaby się realizacja inwestycji w przypadku braku dofinasowanie (w miesiącach) – z części IV. Plan finansowy operacji pkt. 7 litera B pkt.5 wniosku.

12 V. ZESTAWIENIE RZECZOWO-FINANSOWE OPERACJIW Zestawieniu rzeczowo - finansowym operacji należy wyszczególnić zakres planowanych do realizacji robot, dostaw i usług (zadań) wraz z określeniem mierników rzeczowych. Dla robot budowlanych, ujętych w zestawieniu rzeczowo - finansowym operacji należy sporządzić Kosztorys inwestorski wraz z tabelą elementów scalonych albo program funkcjonalno- użytkowy wraz z szacunkowym zestawieniem kosztów (w przypadku realizacji operacji metodą „zaprojektuj-wybuduj”) i załączyć je do wniosku. Uwaga: Dodatkowe informacje dotyczące sposobu wypełniania Zestawienia rzeczowo-finansowego dla robot budowlanych zawarte są w Załączniku nr 1 do niniejszej instrukcji. Jako „zadanie" należy rozumieć pozycję w zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji, taką jak: dostawa, robota budowlana lub usługa będącą przedmiotem realizacji przez jednego wykonawcę, przy czym dostawa obejmować może zarówno jeden, jak i większa liczbę przedmiotów niezależnie od ich rodzaju, robota budowlana może składać się z jednej, bądź kilku robot, a usługa może składać się z jednej, bądź kilku usług. W ramach Kosztów Inwestycyjnych należy wymienić poszczególne elementy operacji - zadania lub grupy zadań. Nazwę zadania lub grupy zadań realizowanych w ramach operacji należy umieścić w nagłówku każdej części Zestawienia rzeczowo - finansowego operacji w wierszach oznaczonych A, B, (...). Dla robót budowlanych zestawienie rzeczowo - finansowe operacji powinno być sporządzone w oparciu o kosztorys inwestorski, w układzie odpowiadającym tabeli elementów scalonych z kosztorysu inwestorskiego lub w oparciu o szacunkowe zestawienie kosztów, ujęte w programie funkcjonalno-użytkowym.

13 VI. INFORMACJA O ZAŁĄCZNIKACHW tabeli VI. Informacja o załącznikach, należy wpisać w kolumnie Liczba załączników odpowiednio liczbę załączonych dokumentów oraz w zależności od tego czy dany załącznik dotyczy Wnioskodawcy lub realizowanej operacji należy wstawić znak „X" w pole TAK albo ND. Dokumenty, o których mowa w punkcie 2a, 11, 12 w części VI. Informacji o załącznikach należy złożyć na formularzach udostępnionych przez UM. Dokumenty sporządzone na formularzach udostępnionych przez UM powinny być w wyznaczonych do tego miejscach, czytelnie podpisane przez osobę reprezentującą Wnioskodawcę albo pełnomocnika oraz opatrzone pieczęcią nagłówkowa i datą. Dołączane do wniosku dokumenty, takie jak: opinie, protokoły, odpisy, wypisy, zaświadczenia, pozwolenia itp. uznawane są przez UM za ważne bezterminowo, jeżeli w ich treści albo Instrukcji nie określono inaczej.

14 Pełnomocnictwo, jeżeli zostało udzielone - oryginał lub kopia VI. INFORMACJA O ZAŁĄCZNIKACH Pełnomocnictwo, jeżeli zostało udzielone - oryginał lub kopia 2. Dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością - kopia Uznaje się następujące dokumenty potwierdzające tytuł prawny do nieruchomości, której dotyczy: - odpis z ksiąg w wieczystych wystawiony nie wcześniej niż 3 miesiące przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy, lub - odpis aktu notarialnego wraz z kopia wniosku o wpis do księgi wieczystej. Kopia wniosku powinna zawierać czytelne potwierdzenie jego złożenia w sadzie, lub - prawomocne orzeczenie sadu wraz z kopia wnioski o wpis do księgi wieczystej. Kopia wniosku powinna zawierać czytelne potwierdzenie jego złożenia w sadzie, lub - ostateczna decyzja administracyjna wraz z kopia wniosku o wpis do księgi wieczystej. Kopia wniosku powinna zawierać czytelne potwierdzenie jego złożenia w sadzie, lub -inne dokumenty potwierdzające tytuł prawny.

15 VI. INFORMACJA O ZAŁĄCZNIKACH2. Dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością – kopia (c.d.) Uwaga: Złożenie ww. dokumentów nie jest wymagane w przypadku gdy dla planowanej operacji Wnioskodawca załącza do wniosku decyzję o pozwoleniu na budowę lub zgłoszenie zamiaru wykonania robót budowlanych właściwemu organowi. W przypadku realizowania operacji w formie „zaprojektuj - wybuduj” dokumenty potwierdzające prawo do dysponowania nieruchomością są załącznikami obowiązkowymi.

16 VI. INFORMACJA O ZAŁĄCZNIKACH2a . Oświadczenie właściciela lub współwłaściciela nieruchomości, że wyraża zgodę na realizację operacji trwale związanej z nieruchomością, jeżeli operacja realizowana jest na nieruchomości będącej w posiadaniu zależnym lub będącej przedmiotem współwłasności - oryginał W przypadku gdy Wnioskodawca nie jest właścicielem nieruchomości, na której zamierza zrealizować operację powinien złożyć oświadczenie właściciela lub współwłaściciela nieruchomości, że wyraża zgodę na realizację operacji trwale związanej z nieruchomością w okresie realizacji operacji oraz w okresie związania z celem. tj. przez okres co najmniej 5 lat od planowanej wypłaty płatności końcowej. Należy wówczas załączyć również kopie dokumentów potwierdzających posiadanie zależne, np. kopie umów dzierżawy, użyczenia. Uwaga: Złożenie ww. dokumentu nie jest wymagane w przypadku gdy dla planowanej operacji Wnioskodawca załącza do wniosku ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę lub zgłoszenie zamiaru wykonania robot budowlanych właściwemu organowi, pod warunkiem, że do zgłoszenia nie wniesiono sprzeciwu. 3. Kosztorys inwestorski - oryginał lub kopia Naczelnym zadaniem kosztorysu inwestorskiego jest określenie szacunkowej średniej wartości planowanych robot budowlach. Kosztorys jest składany w każdym przypadku gdy w zakresie operacji zaplanowano wykonanie robot budowlanych z wyjątkiem realizacji operacji metoda „zaprojektuj - wybuduj”. Jeżeli operacja polega na budowie kilku elementów powinien być przygotowany w sposób umożliwiający weryfikację wysokości kosztów budowy każdego z elementów.

17 4. Decyzja o pozwoleniu na budowę- kopia VI. INFORMACJA O ZAŁĄCZNIKACH 4. Decyzja o pozwoleniu na budowę- kopia Jeżeli złożona decyzja wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy nie jest decyzją ostateczną i nie uzyska takiego statusu na etapie składania uzupełnień do wniosku Wnioskodawca zobowiązany jest do złożenia ostatecznej decyzji wraz z pierwszym wnioskiem o płatność. 5. Zgłoszenie zamiaru wykonania robót budowlanych, właściwemu organowi, potwierdzone przez ten organ – kopia 6. Ostateczna decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, jeżeli jest wymagana– kopia 7. Szacunkowe zestawienie kosztów - oryginał łub kopia Szacunkowe zestawienie kosztów składane jest wraz z Programem funkcjonalno-użytkowym i jest sporządzone dla projektów realizowanych metodą ''zaprojektuj - wybuduj". 8. Program funkcjonalno-użytkowy - oryginał łub kopia 9. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego albo ostateczna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu - kopia Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (o ile został sporządzony) łub decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (jeżeli uzyskanie takiej decyzji jest wymagane). Powinny potwierdzać, że inwestycja planowana do realizacji w ramach operacji jest zlokalizowana na obszarze, który w dokumencie planistycznym gminy został wyznaczony pod taką inwestycję.

18 VI. INFORMACJA O ZAŁĄCZNIKACH10. Dokument strategiczny dotyczący obszaru, na którym planowana jest realizacja operacji, określający strategię rozwoju oraz obszary lub cele lokalnej polityki rozwoju – kopia Strategia rozwoju gminy/związku lub inny dokument określający obszary i cele lokalnej polityki rozwoju (up. plan rozwoju miejscowości), powinny potwierdzać, że operacja jest spójna z dokumentem strategicznym Wnioskodawcy. Dopuszcza się również zaktualizowane plany odnowy miejscowości, które będą obejmowały realizacje danej operacji w zaplanowanym we wniosku terminie. Z przedłożonej dokumentacji strategicznej musi wnikać. że operacja wpisuje się w szerszy kontekst związany z rozwojem danego obszaru gminy/związku - że Wnioskodawca wśród zadań do realizacji priorytetowo traktuje inwestycję i nie jest to inwestycja ad hoc. 11. Opis zadań wymienionych w zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji - oryginał (Opis zadań sporządzą się w przypadku dokonania zakupu sprzętu, materiałów i usług służących realizacji operacji, które nie zostały ujęte w kosztorysie inwestorskim albo w szacunkowym zestawieniu kosztów. Dla kosztów poniżej zł w celu zapewnienia, że wykazane planowane koszty nie przekraczają wartości rynkowej tych kosztów należy dokonać rozeznania rynku wskazać źródło przejętych cen. 12. Oświadczenie o kwalifikowalności VAT - oryginał Wnioskodawca może ubiegać się o uznanie podatku VAT jako kosztu kwalifikowalnego tylko w przypadku. gdy nie ma możliwości odzyskania VAT na mocy prawodawstwa krajowego

19 VI. INFORMACJA O ZAŁĄCZNIKACH13. Interpretacja przepisów prawa podatkowego (interpretacja indywidualna) - oryginał lub kopia Każdy Wnioskodawca powinien wystąpić do organu upoważnionego przez Ministra Finansów (dyrektora właściwej izby skarbowej) na formularzu ORD-IN, o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie braku możliwości odzyskania VAT, którą należy złożyć najpóźniej wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy. 14. Mapy lub szkice sytuacyjne oraz rysunki charakterystyczne dotyczące umiejscowienia operacji - oryginał Iub kopia Mapy lub szkice powinny jednoznacznie wskazywać umiejscowienie operacji. Plany sytuacyjne oraz rysunki charakterystyczne powinny pozwolić na identyfikację zakresu planowanych do wykonania prac. określić miejsca realizacji operacji i planowanych robot oraz umożliwić sprawdzenie przedmiaru robot 15. Audyt energetyczny lub opinia certyfikowanego instalatora instalacji odnawialnego źródła energii o możliwości zapewnienia pokrycia co najmniej w 30% zapotrzebowania na energię elektryczną lub cieplną lub inny dokument wystawiony przez osobę lub podmiot posiadający uprawnienia w tym zakresie. 16. Decyzje, pozwolenia lub opinie organów administracji publicznej, inne dokumenty potwierdzające spełnienie kryteriów przyznania pomocy.

20 VI. Oświadczenia podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy dotyczące pomocyPo zapoznaniu się z treścią oświadczenia, podpis wraz z pieczęcią imienną, w wyznaczonym miejscu, składa osoba reprezentująca Wnioskodawcę albo ustanowiony pełnomocnik.

21 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ