1 Projekt edukacyjny Zęby Małego DzieckaRealizatorzy: mgr Magdalena Latawiec mgr Agata Mrożek
2 Co to jest próchnica zębów?Proces chorobowy obejmujący tkanki twarde zęba, powodujący ich niszczenie poprzez odwapnienie i rozpad.
3 Próchnica jest chorobą zakaźną!!!
4 Próchnica atakuje zarówno zęby stałe jak i mleczne.Najczęściej umiejscawia się w rowkach i zagłębieniach na powierzchniach zębów trzonowych, a także na powierzchniach przyszyjkowych (przydziąsłowych) wszystkich zębów.
5 Czynniki powodujące próchnicę:nieprawidłowe odżywianie (dieta uboga w witaminy i minerały) niedostateczna higiena jamy ustnej, spożywanie cukrów, szczególnie długo trzymanych w jamie ustnej (lizak, landrynka, cukierki typu krówka) ilość i skład śliny.
6 Profilaktyka próchnicyProfesjonalna Domowa
7 Zapobieganie próchnicy zębówNależy je rozpocząć już w czasie ciąży. W 4. miesiącu życia płodowego rozpoczyna się mineralizacja zębów mlecznych, a w drugiej połowie ciąży – zębów stałych. Ważna jest więc w czasie ciąży właściwa dieta, obejmująca spożywanie odpowiedniej ilości białka, ograniczenie węglowodanów, dostarczanie organizmowi pożywienia bogatego w witaminy, szczególnie A, B, C i D, a także składniki mineralne.
8 U dzieci zaleca się: spożywanie produktów mlecznych i warzyw,żucie pokarmów twardych, włóknistych, ziarnistych, zmuszających do gryzienia i oczyszczających zęby, ograniczenie jedzenia słodyczy, właściwa higiena jamy ustnej, wizyty kontrolne w gabinecie, odpowiednia metoda szczotkowania zębów.
9 Obowiązek mycia zębów spoczywa na rodzicach!!!
10 Higiena jamy ustnej niemowlakaMyj dziąsła niemowlęcia, zanim jeszcze w jego buzi pojawią się pierwsze zęby!!! Po posiłku należy przemywać je gazikiem nasączonym letnią, przegotowaną wodą lub rumiankiem by usunąć resztki jedzenia. Najłatwiej będzie to zrobić, jeśli gazik jest rozłożony i nawinięty na palec wskazujący.
11 Zdrowie zębów, a cukry Ludzie często przypisują sacharozie znaczenie czynnika, który jako jedyny powoduje psucie się zębów (próchnicę zębów). Tymczasem wszystkie węglowodany zawarte w pożywieniu mogą przyczyniać się do wystąpienia próchnicy. W badaniach wykazano, że potencjalne działanie sprzyjające próchnicy mają nie tylko cukier, słodycze i miód, ale również węglowodany zawarte w produktach, które nie mają słodkiego smaku, takie jak pełnoziarniste pieczywo, ziemniaki i chipsy. Próchnica pojawia się, gdy bakterie żyjące na płytkach zębowych wykorzystują skrobię i cukry proste podczas swych przemian metabolicznych, aktywując procesy fermentacji, co prowadzi do wytwarzania kwasów uszkadzających zęby.
12 Ile cukru możesz spożyć?W 2014 r. WHO zaleciło, aby ilość cukru, którą możemy bezpiecznie spożywać zmniejszyć z 10- procentowego zapotrzebowania energetycznego do 5%, zalecana ilość to 5 łyżeczek (20g) dla przeciętnej kobiety o prawidłowej masie ciała, 6 łyżeczek (24g) dla przeciętnego mężczyzny o prawidłowej masie i tylko 3 łyżeczki (12g) dla dzieci. Obecnie wiele dzieci tylko na śniadanie zjada 2-3 razy więcej cukru niż zalecają wytyczne.
13 Cukry ukryte Wysoko przetworzone pokarmy, w tym soki i inna „zdrowa” żywność, zawierają więcej cukru niż organizm jest w stanie wykorzystać!
14
15
16
17
18
19 Kilka rad dla zdrowia ząbków:Myć zęby po każdym posiłku; Starać się nie podjadać między posiłkami; Ograniczyć spożywanie cukru; Wymieniać zużyte szczoteczki; Stosować pasty z fluorem; Pić wodę mineralną zamiast słodkich napoi; Regularnie odwiedzać stomatologa.
20 Dziękujemy za uwagę!