1 Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 1 „Prawa Konsumenta w Unii Europejskiej” Kontrowersyjne praktyki linii lotniczych Małgorzata Furmańska Europejskie Centrum Konsumenckie Polska CIE, Warszawa, 19.03.2008
2 Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 2 Podstawy prawne Rozporządzenie 261/2004 z 11 lutego 2004 r. ustanawiające wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów. Konwencja o ujednoliceniu niektórych zasad dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego (Konwencja Montrealska) z 28 maja 1999 r. (Dz.U. 2007 nr 37 poz. 235).
3 Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 3 Zmiana rezerwacji albo zwrot Opłata za zmianę rezerwacji przewyższa cenę nowego biletu Zmiana rezerwacji może nastąpić tylko w określony sposób – przez call centre, które działa przez 8h dziennie. Call centre doradza anulowanie rezerwacji i zakup nowych biletów jako tańsze niż zmiana rezerwacji, lecz regulamin stanowi o braku prawa do zwrotu pieniędzy za anulowane rezerwacje. Przewoźnik zwraca pieniądze za nie wykorzystany bilet, gdy bliska osoba zmarła co najmniej 14 dni przez planowaną datą odlotu.
4 Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 4 Bagaż Przewoźnik w regulaminie wyłącza odpowiedzialność za przewóz płynów, w szczególności alkoholu i spowodowane tym szkody. Przepisy zakazują przewozu płynów powyżej 100 ml w bagażu podręcznym. Linie lotnicze zastrzegają brak odpowiedzialność za sprzęt elektroniczny oraz przedmioty wartościowe (def.?) przewożone w bagażu rejestrowanym.
5 Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 5 Kontakt z pasażerem „Informacje dotyczące zmiany rozkładu lub trasy lotu oraz informacje ogólne będą przesyłane pasażerom na adres e-mail podany podczas rezerwacji. Potwierdzenie wysłania wiadomości e-mail będzie traktowane jako potwierdzenie odbioru”
6 Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 6 Opłaty Przewoźnik zastrzega: „W razie wzrostu podatków, opłat i obciążeń do dnia zmiany rezerwacji Pasażer zobowiązany jest zapłacić różnicę. Jeśli podatki, opłaty lub obciążenia są niższe niż były w dniu pierwotnego zakupu, Pasażerowi nie przysługuje zwrot różnicy tych kosztów” W przypadku jednorazowej płatności kartą kredytową za 5 biletów naliczana zostaje opłata za ten sposób płatność 5 razy
7 Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 7 Bagaż - zgłoszenie szkody Przepisy wymagają dwukrotnego zgłoszenia szkody: PIR + skarga pisemna do przewoźnika w określonym czasie PIR – wspólny dla kilku pasażerów/ dla całej wycieczki, bez wskazania nazwisk. Brak imiennego PIR stanowi podstawę od odrzucenia reklamacji.
8 Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 8 Reklamacje – pozytywne zmiany ” „Firma akceptuje wyłącznie skargi i reklamacje zgłaszane pocztą lub faksem, najlepiej w języku angielskim. ”
9 Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 9 Reklamacje Przewoźnik żąda oryginałów dokumentów np. bording pass bądź przywieszki bagażowej. W oświadczeniu o danych bankowych linia lotnicza skłania konsumenta do stwierdzenia, czy konsument wcześniej dochodził tego typu roszczeń w sądzie od innego przewoźnika.
10 Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 10 Odszkodowania Zniszczenie uszkodzonego bagażu i wydanie nowego, bez uprzedniego ustalenia z konsumentem, zamiast wypłaty odszkodowania. Hiszpańscy przewoźnicy przesyłają czeki w ramach wypłaty odszkodowania, pomimo informacji o trudności z ich realizacją w Polsce.
11 Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 11 Do dyskusji: Zagubienie bagażu/zawartości bagażu czy kradzież? Czy wystarczy zamieszczenie odpowiedniej klauzuli w regulaminie świadczenia usług przewozu? Do kogo zgłosić roszczenie? (PL oddział, call centre, oddział ds. reklamacji, siedziba przedsiębiorcy?) Jak udowodnić wysokość poniesionej szkody? Czy pasażer powinien posiadać paragon za jeansy kupione 5 lat wcześniej?
12 Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 12 Instytucje pomagające w polubownym rozwiązywaniu sporów Organizacje Konsumenckie - -ECK - -Rzecznicy Konsumentów - -Federacja Konsumentów ADR ?! ULC KOPP – Sieć NEB UOKIK – klauzule niedozwolone
13 Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 13 Wybór prawa właściwego i statut jurysdykcyjny Konwencja 80/934/EWG z 19 czerwca 1980 r. o prawie właściwym dla zobowiązań umownych (Konwencja Rzymska; art.3, art.4, art.5): - wybór prawa przez strony nie uchyla przepisów bezwzględnie obowiązujących w kraju zwykłego pobytu konsumenta. Rozporządzenie Rady (WE) nr 44/2001 z 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych (Bruksela-I; art.13, art.15, art.16, art.17): - konsument może dochodzić roszczeń w kraju siedziby przedsiębiorcy lub we własnym kraju, ale pozwany może być tylko w kraju swojego zwykłego pobytu.
14 Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 14 Kontakt z ECK Telefonicznie: +48 22 55 60 118 (infolinia) +48 22 55 60 359 Elektronicznie: e-mail:[email protected], [email protected]@konsument.gov.pl www:http://www.konsument.gov.pl Listownie oraz osobiste wizyty w Centrum: Europejskie Centrum Konsumenckie Plac Powstańców Warszawy 1 00-950 Warszawa Dziękuję za uwagę!