Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Kwalifikowalność wydatków.

1 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z F...
Author: Maksymilian Damian Rogowski
0 downloads 0 Views

1 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Kwalifikowalność wydatków w ramach EFRR i EFS, ze szczególnym uwzględnieniem RPO WP 2014 - 2020 Kwalifikowalność wydatków w ramach EFRR i EFS, ze szczególnym uwzględnieniem RPO WP 2014 - 2020 Trener prowadzący: Rafał Reszka Gdańsk, 30 lipca 2015 r.

2 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Podstawy prawne: - Ustawa z dnia 11.07.2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie 2014-2020. - Krajowe wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w zakresie EFRR, EFS oraz FS na lata 2014-2020. - Rozporządzenia PE i Rady (UE) nr 1303/2013 (ogólne). - Rozporządzenie PE i Rady (UE) nr 1301/2013 (EFRR). - Rozporządzenie PE i Rady (UE) nr 1304/2013 (EFS).

3 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Cel wytycznych Zasady kwalifikowalności odnoszą się do wydatków ponoszonych przez beneficjenta oraz partnerów projektu w ramach realizacji projektu współfinansowanego z EFRR oraz EFS w ramach RPO WP. Wytyczne mają zastosowanie do wydatków ponoszonych przez beneficjenta oraz partnerów projektu, zarówno w ramach współfinansowania krajowego (w tym wkładu własnego), jak i ze środków unijnych w ramach realizacji projektu współfinansowanego z funduszy strukturalnych.

4 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Ocena kwalifikowalności wydatku Do oceny kwalifikowalności poniesionych wydatków stosuje się wersję Wytycznych obowiązującą w dniu poniesienia wydatku. Do oceny prawidłowości wszystkich umów zawartych w ramach realizacji projektu w wyniku przeprowadzonych postępowań, stosuje się wersję Wytycznych obowiązującą w dniu wszczęcia postępowania, które zakończyło się podpisaniem danej umowy.

5 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Horyzont czasowy W ramach projektu dofinansowanego z RPO WP kwalifikowalne są wydatki poniesione w okresie kwalifikowalności wskazanym w umowie o dofinansowanie, jednakże nie wcześniej niż 1 stycznia 2014 r. oraz nie później niż 30 czerwca 2023 r. (w przypadku pomocy publicznej okres ten wynikać będzie z właściwego programu pomocowego). Zgodnie z art. 65 ust. 6 rozporządzenia ogólnego, za kwalifikowalne nie będą uznawane wydatki dotyczące projektów fizycznie zakończonych (w przypadku których nastąpił odbiór ostatnich robót budowlanych) lub w pełni zrealizowanych (w przypadku których nastąpił odbiór ostatnich dostaw i usług) przed dniem złożenia do IZ RPO WP/IP wniosku o dofinansowanie, niezależnie od tego, czy wszystkie płatności zostały przez beneficjenta dokonane.

6 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Warunki kwalifikowalności wydatku został faktycznie poniesiony, jest zgodny z przepisami prawa, jest zgodny z RPO WP i SzOOP, został uwzględniony w budżecie projektu, został poniesiony zgodnie z postanowieniami umowy o dofinansowanie, jest niezbędny do realizacji celów projektu został poniesiony w związku z realizowanym projektem, został dokonany w sposób przejrzysty, racjonalny i efektywny został należycie udokumentowany, został wskazany we wniosku o płatność, dotyczy towarów dostarczonych lub usług wykonanych lub robót zrealizowanych, jest zgodny z innymi warunkami uznania wydatku za kwalifikowalny.

7 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Wydatki niekwalifikowalne prowizje pobierane w ramach operacji wymiany walut, odsetki od zadłużenia, koszty pożyczki lub kredytu, zaciągniętego na prefinansowanie dotacji, kary i grzywny, świadczenia realizowane ze środków ZFŚS, rozliczenie notą obciążeniową zakupu rzeczy będącej własnością beneficjenta lub prawa przysługującego beneficjentowi (wyjątek – wkład niepieniężny), wpłaty na PFRON, wydatki na funkcjonowanie komisji rozjemczych, wydatki na związane ze sprawami sądowymi, wydatek poniesiony na zakup używanego środka trwałego, który był w ciągu 7 lat wstecz (nieruchomości 10 lat) współfinansowany ze środków unijnych lub dotacji krajowych,

8 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Wydatki niekwalifikowalne podatek VAT, który może zostać odzyskany na podstawie przepisów krajowych, wydatek poniesiony na zakup nieruchomości przekraczający 10% wartości całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu w projektach współfinansowanych w ramach EFRR, w przypadku terenów opuszczonych oraz poprzemysłowych, na których znajdują się budynki, limit ten wynosi 15%, zakup lokali mieszkalnych, inne niż część kapitałowa raty leasingowej wydatki związane z umową leasingu, transakcje dokonane w gotówce, których wartość przekracza równowartość 15 000 EUR - bez względu na liczbę wynikających z danej transakcji płatności,

9 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Wydatki niekwalifikowalne wydatki związane z czynnością techniczną polegającą na wypełnieniu formularza wniosku o dofinansowanie projektu w przypadku wszystkich projektów, wniosku o potwierdzenie wkładu finansowego w przypadku dużych projektów, premia dla współautora wniosku o dofinansowanie opracowującego np. studium wykonalności, naliczana jako procent wnioskowanej /uzyskanej kwoty dofinansowanie i wypłacana przez beneficjenta (ang. success fee), w przypadku projektów współfinansowanych z EFS – wydatki związane z zakupem nieruchomości oraz infrastruktury oraz z dostosowaniem lub adaptacją budynków i pomieszczeń, za wyjątkiem wydatków ponoszonych zgodnie z zasadą elastyczności,

10 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Zasada faktycznego poniesienia wydatku Do współfinansowania kwalifikuje się wydatek, który został faktycznie poniesiony przez beneficjenta, Pod pojęciem wydatku faktycznie poniesionego należy rozumieć wydatek poniesiony w znaczeniu kasowym, tj. jako rozchód środków pieniężnych z kasy lub rachunku bankowego beneficjenta.

11 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Zasada faktycznego poniesienia wydatku Wyjątki : wkład niepieniężny, wkład w postaci dodatków lub wynagrodzeń wypłacanych przez stronę trzecią na rzecz uczestników danego projektu w ramach projektów współfinansowanych z EFS, koszty amortyzacji, rozliczenia dokonywane na podstawie wewnętrznej noty obciążeniowej, potrącenia, o których mowa w art. 498 Kodeksu Cywilnego, udzielanie promesy premii technologicznej w rozumieniu ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej,

12 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Metody uproszczone Dopuszcza się uproszczone metody rozliczania wydatków. Informacja w zakresie możliwości lub obowiązku stosowania uproszczonych metod rozliczania wydatków wynika z SzOOP i treści niniejszych Wytycznych. Wydatki rozliczane za pomocą różnych uproszczonych metod można łączyć na poziomie projektu wyłącznie w przypadku, gdy każda z nich dotyczy innej kategorii kosztów.

13 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Metody uproszczone Wydatki rozliczane za pomocą różnych uproszczonych metod można łączyć na poziomie projektu z wydatkami, które zostały faktycznie poniesione wyłącznie w przypadku, gdy wydatki dotyczą innej kategorii kosztów. Od momentu zawarcia umowy o dofinansowanie nie ma możliwości zmiany sposobu rozliczania wydatków uproszczoną metodą na rozliczanie na podstawie faktycznie poniesionych wydatków i odwrotnie. Ponadto nie jest możliwa zmiana metody rozliczania z jednej uproszczonej metody na inną.

14 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Podwójne finansowanie Niedozwolone jest podwójne finansowanie wydatków. Podwójne finansowanie oznacza w szczególności: poświadczenie, zrefundowanie lub rozliczenie tego samego wydatku w ramach różnych projektów współfinansowanych ze środków funduszy strukturalnych lub Funduszu Spójności lub/oraz krajowych środków publicznych, otrzymanie na wydatki kwalifikowalne danego projektu lub części projektu bezzwrotnej pomocy finansowej z kilku źródeł (krajowych, unijnych lub innych) w wysokości łącznie wyższej niż 100% wydatków kwalifikowanych projektu lub części projektu,

15 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Podwójne finansowanie poświadczenie, zrefundowanie lub rozliczenie kosztów podatku VAT ze środków EFRR/EFS lub FS, a następnie odzyskanie tego podatku ze środków budżetu państwa na podstawie ustawy o VAT, zakupienie środka trwałego z udziałem środków unijnych lub/oraz środków dotacji z krajowych środków publicznych, a następnie rozliczenie kosztów amortyzacji tego środka trwałego w ramach tego samego projektu lub innych współfinansowanych ze środków UE, zrefundowanie wydatku poniesionego przez leasingodawcę na zakup przedmiotu leasingu w ramach leasingu finansowego, a następnie zrefundowanie rat opłacanych przez beneficjenta w związku z leasingiem tego przedmiotu,

16 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Podwójne finansowanie sytuacja, w której środki na prefinansowanie wkładu unijnego zostały pozyskane w formie kredytu lub pożyczki, które następnie zostały umorzone, sytuacja, w której beneficjent jako wkład własny wnosi do projektu wkład niepieniężny, który w ciągu 7 poprzednich lat (10 lat dla nieruchomości) był współfinansowany ze środków unijnych lub/oraz dotacji z krajowych środków publicznych, zakup używanego środka trwałego, który w ciągu 7 poprzednich lat (10 lat dla nieruchomości) był współfinansowany ze środków UE lub/oraz dotacji z krajowych środków publicznych, rozliczenie tego samego wydatku w kosztach pośrednich oraz kosztach bezpośrednich projektu.

17 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Cross-financing EFRR może finansować w sposób komplementarny działania objęte zakresem z EFS, a EFS działania objęte zakresem pomocy z EFRR, co rozumiane jest jako cross-financing. Cross-financing może dotyczyć wyłącznie takich kategorii wydatków, których poniesienie wynika z potrzeby realizacji danego projektu i stanowi logiczne uzupełnienie działań w ramach RPO WP, Zasada elastyczności może występować jedynie w działaniach i poddziałaniach określonych w SzOOP, w zakresie i limitach wskazanych w opisie poszczególnych działań i poddziałań. W przypadku wydatków ponoszonych w ramach zasady elastyczności, stosuje się zasady kwalifikowalności dla komplementarnego funduszu.

18 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Dochód Dochody wygenerowane podczas realizacji projektu, które nie zostały wzięte pod uwagę w czasie jego zatwierdzania, wykazuje się nie później niż do momentu złożenia wniosku o płatność końcową. Dochody te pomniejszają wydatki kwalifikowalne projektu, W przypadku gdy nie wszystkie koszty w ramach projektu są kwalifikowalne, dochód zostaje przyporządkowany proporcjonalnie (z zastrzeżeniem sytuacji, gdy możliwe jest bezpośrednie przyporządkowanie) do kwalifikowalnych i niekwalifikowalnych wydatków projektu.

19 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Dochód W przypadku gdy dochód związany z projektem został osiągnięty przy współudziale kosztów ponoszonych poza projektem i możliwe jest określenie udziału kosztów realizacji projektu w osiągnięciu tego dochodu, należy pomniejszyć wydatki kwalifikowalne jedynie o ten udział. Za dochód nie uznaje się wadium wpłacanego przez podmiot ubiegający się o realizację zamówienia publicznego na podstawie ustawy PZP zatrzymanego w przypadku wycofania oferty, kar umownych (w tym kar za odstąpienie od umowy i kar za opóźnienie), zatrzymanych kaucji zwrotnych oraz ulg z tytułu terminowego odprowadzania składek do ZUS.

20 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Wkład niepieniężny Warunki kwalifikowalności wkładu niepieniężnego: wkład niepieniężny polega na wniesieniu (wykorzystaniu na rzecz projektu) nieruchomości, urządzeń, materiałów (surowców), wartości niematerialnych i prawnych, ekspertyz lub nieodpłatnej pracy wykonywanej przez wolontariuszy na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wartość wkładu niepieniężnego została należycie potwierdzona dokumentami o wartości dowodowej równoważnej fakturom, wartość przypisana wkładowi niepieniężnemu nie przekracza stawek rynkowych, wartość i dostarczenie wkładu niepieniężnego są poddane niezależnej ocenie i weryfikacji,

21 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Wkład niepieniężny Warunki kwalifikowalności wkładu niepieniężnego: w przypadku wykorzystania nieruchomości na rzecz projektu, jej wartość nie przekracza wartości rynkowej, ponadto wartość nieruchomości jest potwierdzona operatem szacunkowym sporządzonym przez uprawnionego rzeczoznawcę zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami,

22 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Wkład niepieniężny Nieodpłatna praca wykonywanej przez wolontariuszy: wolontariusz musi być świadomy charakteru swojego udziału w realizacji projektu (tzn. świadomy nieodpłatnego udziału), należy zdefiniować rodzaj wykonywanej przez wolontariusza nieodpłatnej pracy (określić jego stanowisko w projekcie), w ramach wolontariatu nie może być wykonywana nieodpłatna praca dotycząca zadań, które są realizowane przez personel projektu dofinansowany w ramach projektu,

23 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Wkład niepieniężny Nieodpłatna praca wykonywana przez wolontariuszy: wartość wkładu niepieniężnego w przypadku nieodpłatnej pracy wykonywanej przez wolontariusza określa się z uwzględnieniem ilości czasu poświęconego na jej wykonanie oraz średniej wysokości wynagrodzenia (wg stawki godzinowej lub dziennej) za dany rodzaj pracy obowiązującej u danego pracodawcy lub płacy minimalnej określonej na podstawie obowiązujących przepisów, w zależności od zapisów wniosku o dofinansowanie projektu, wycena nieodpłatnej dobrowolnej pracy może uwzględniać wszystkie koszty, które zostałyby poniesione w przypadku jej odpłatnego wykonywania przez podmiot działający na zasadach rynkowych,

24 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Podatek od towarów i usług (VAT) Podatki i inne opłaty, w szczególności podatek od towarów i usług (VAT) mogą być uznane za wydatki kwalifikowalne tylko wtedy gdy beneficjent nie ma prawnej możliwości ich odzyskania. Podatek VAT w stosunku do wydatków, dla których beneficjent odlicza ten podatek częściowo wg proporcji ustalonej zgodnie z art. 90 ust 1 ustawy o VAT, jest kwalifikowalny.

25 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Koszty pośrednie Koszty pośrednie to koszty niezbędne do realizacji projektu, ale nie dotyczące bezpośrednio głównego przedmiotu projektu. Katalog kosztów pośrednich definiuje IZ RPO WP, w części Wytycznych odnoszących się do wydatków kwalifikowalnych w poszczególnych Działaniach, Koszty pośrednie mogą być rozliczane wg: stawki ryczałtowej, na podstawie rzeczywiście poniesionych kosztów.

26 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Szczegółowe zasady kwalifikowalności dla Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

27 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Dokumentacja i prace niezbędne do przygotowania projektu Wydatki na zakup usług dotyczących opracowania dokumentacji związanej z przygotowaniem projektu mogą zostać uznane za kwalifikowalne, jeśli dokumentacja taka jest wymagana przez prawo krajowe bądź wspólnotowe albo przez IZ RPO WP/ IP m.in. wydatki na opracowanie: studium wykonalności, biznes planu lub analizy finansowej, uzyskania mapy do celów prawnych, opracowania mapy do celów projektowych, dokumentacji geologiczno-inżynierskiej (badania gruntowo-wodne),

28 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Dokumentacja i prace niezbędne do przygotowania projektu raportu oddziaływania na środowisko związanego z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia dla przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz dla inwestycji mogących oddziaływać na obszary Natura 2000, dokumentacji technicznej (m. in. koncepcja budowlana, projekt budowlany, projekt architektoniczny i wykonawczy, specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót budowlanych, prace geodezyjne, program funkcjonalno-użytkowy) oraz weryfikacja tej dokumentacji (kolaudacja),

29 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Dokumentacja i prace niezbędne do przygotowania projektu badań i studiów konserwatorskich, archeologicznych, przyrodniczych, dokumentacji przetargowej, publikacji ogłoszeń przetargowych, przeprowadzenia postępowania, innych dokumentów dołączonych do wniosku o dofinansowanie (np. audyt energetyczny, program rewitalizacji), o ile są wymagane przez IZ RPO WP/IP, wydatki związane z konkursami architektonicznymi, architektoniczno-urbanistycznymi i urbanistycznymi.

30 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Dokumentacja i prace niezbędne do przygotowania projektu W przypadku aktualizowania powyższych dokumentów, aktualizacja wykonywana na potrzeby realizacji projektu albo pierwotna dokumentacja może być przedstawiona do refundacji jako wydatek kwalifikowalny. Co do zasady nie dopuszcza się refundacji wydatków zarówno na pierwotna dokumentację, jak i na jej aktualizację. Nie jest dopuszczalna refundacja wydatków poniesionych na aktualizację dokumentacji wynikającej z błędów i uchybień beneficjenta oraz w przypadku upłynięcia terminu ważności dokumentacji.

31 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Zakup nieruchomości Łączna kwota wydatków kwalifikowalnych związanych bezpośrednio z nabyciem nieruchomości nie może przekraczać 10% całkowitych wydatków kwalifikowalnych, projektu, przy czym w przypadku terenów poprzemysłowych oraz terenów opuszczonych limit ten wynosi 15%. Podniesienie wysokości przedmiotowego limitu może mieć miejsce w przypadku projektów związanych z ochroną środowiska naturalnego - decyzja w przedmiotowej kwestii należy do IZ RPO WP/IP i podejmowana jest nie później niż na etapie oceny wniosku o dofinansowanie.

32 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Zakup nieruchomości Zakup nieruchomości kwalifikuje się do współfinansowania, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki: cena zakupu nie przekracza wartości rynkowej nieruchomości, a jej wartość potwierdzona jest operatem szacunkowym sporządzonym przez uprawnionego rzeczoznawcę w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami wraz z rozporządzeniami do tej ustawy; wartość nieruchomości powinna być określona na dzień jej zakupu zgodnie z art. 156 ust. 3 tej ustawy, nieruchomość jest niezbędna do realizacji projektu, zakup nieruchomości został przewidziany we wniosku o dofinansowanie i uwzględniony w umowie o dofinansowanie.

33 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Kary umowne Wszelkie płatności otrzymane przez beneficjenta z tytułu kar umownych na skutek naruszenia umowy zawartej między beneficjentem a stronami trzecimi, lub które miały miejsce w wyniku wycofania przez stronę trzecią oferty wybranej w ramach przepisów o zamówieniach publicznych nie są uznawane za dochód i nie są odejmowane od wydatków kwalifikowalnych w projekcie.

34 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Zarządzanie projektem Koszty związane z obsługą księgową, pracą kierownika i koordynatora w projekcie nie są traktowane jako koszty personelu w projekcie, a jedynie jako koszty pośrednie i jako takie winny być rozliczane. W przypadku gdy beneficjent powierza zarządzanie projektem podmiotowi zewnętrznemu, za pośrednictwem prawa zamówień, nie może rozliczać w projekcie w sposób ryczałtowy kosztów pośrednich.

35 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Zarządzanie projektem Koszty wybranych usług nie mogą przekroczyć następujących wskaźników procentowych: nadzór inwestorski: - 2,2% kosztów robót budowlanych i montażowych bez kontroli rozliczeń budowy, - 2,8% kosztów robót budowlanych i montażowych z kontrolą rozliczenia budowy, nadzór autorski – 15% kosztów dokumentacji projektowej, inżynier kontraktu (wg wymagań FIDIC), inwestor zastępczy – 7 % kosztów robót budowlano-montażowych.

36 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Personel bezpośredni Kwota miesięcznego wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy nie może przekroczyć wysokości 5-cio krotności płacy minimalnej określonej na podstawie obowiązującego w danym roku. W przypadku pracy na część etatu kwalifikowana część wynagrodzenia wyliczana jest proporcjonalnie w stosunku do kwoty płacy minimalnej. Na przykład w przypadku pracy na pół etatu kwalifikowana jest połowa z 5-cio krotności płacy minimalnej. Beneficjent może wypłacać swojemu pracownikowi wyższą kwotę wynagrodzenia, natomiast w projekcie może być ona rozliczana jedynie do wysokości limitów określonych w niniejszym podrozdziale.

37 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Koszty pośrednie Beneficjenci mogą rozliczać koszty pośrednie metodą stawki ryczałtowej, w wysokości do 15% kosztów personelu bezpośredniego. W takiej sytuacji koszty zatrudnienia do projektu księgowej, kierownika projektu, koordynatora projektu stanowią koszty pośrednie i wliczane są do powyższego limitu. Koszty personelu pośredniego mogą być rozliczane również na bazie rzeczywiście poniesionych wydatków. Limit na takie wydatki w projekcie wynosi 7%, jednak nie więcej niż 500.000 złotych.

38 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Wydatki na promocję projektu Za kwalifikowalne uznaje się wydatki na działania służące informacji o projekcie. Za kwalifikowalne można uznać jedynie koszty informacji i promocji integralnie związane z realizacją projektu, co oznacza, że powinny być ściśle związane z przedmiotem projektu oraz powinny przekazywać informacje na temat celów, jakie zostaną osiągnięte poprzez realizację tego projektu. Materiały informacyjne i promocyjne wykonane w ramach realizacji projektu powinny nieść za sobą przede wszystkim wartość komunikacyjną a nie upominkową. Za kwalifikowalne mogą być uznane jedynie koszty informacji i promocji, które wynoszą nie więcej niż 3% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu oraz nie więcej niż 50.000 złotych.

39 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich ul. Augustyńskiego 2, 80-819 Gdańsk tel. 58 326 81 47, 58 326 81 48, 58 326 81 52 e-mail: [email protected]@pomorskie.eu www.pomorskiewunii.pl Dziękuję za uwagę