1 Przedszkole nr 71 „Chatka Małego Skrzatka”Twórcze rozwiązywanie problemów w praktyce- Edukacja twórcza w przedszkolu
2 Od roku szkolnego 2016/2017 nasze przedszkole realizuje innowację pedagogiczną jaką jest program Twórczerozwiązywanie problemów w praktyce –Edukacja twórcza w przedszkolu. To program edukacyjny, który powstał z inicjatywny Akademii Twórczego Nauczyciela przy wsparciu Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.
3 Teoria w kilku punktach1.Kreatywność: to zdolność tworzenia i wyrażania nowatorskich pomysłów, które pozwalają rozwiązać problemy czy też zaspokajają istniejące lub potencjalne potrzeby. To zdolność nieszablonowego myślenia, umiejętność wychodzenia z ram, łamania schematów. W praktyce oznacza to, że kreatywna osoba potrafi spojrzeć „inaczej” na dane zagadnienie, potrafi zejść z wydeptanej ścieżki myślenia.
4 2. Twórczość : Współczesne pojęcie twórczości mówi, że twórcą może być każdy. Człowiek jest twórczy, gdy nie ogranicza się do powtarzania, naśladowania, gdy daje coś od siebie. Osoby myślące w sposób twórczy, mają dużo pomysłów, odkrywają więcej rozwiązań. Twórczość przejawia się w każdej dziedzinie działalności ludzkiej – artystycznej, naukowej, wychowawczej. Jest ważna w kształtowaniu osobowości dziecka. Rozbudzanie twórczego myślenia u dzieci rozwija ich wyobraźnię i zdolności do ekspresji twórczej, zachęca do oryginalnego myślenia, a także ułatwia dostosowanie się do zachodzących zmian.
5 Innowacja To prowadzone w publicznych szkołach placówkach nowatorskie rozwiązania programowe, organizacyjne lub metodyczne, mające na celu poprawę jakości pracy placówki. Innowacja jaką jest realizacja programu Twórcze rozwiązywanie problemów w praktyce- edukacja twórcza w przedszkolu to nowatorski program nauczania, zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego. Zakłada on wzbogacenie (rozszerzenie, pogłębienie, nadbudowywanie) treści kształcenia o nowe treści realizowane w ramach twórczego rozwiązywania zadań i problemów.
6 Innowacja Za zgodą organu prowadzącego w roku szkolnym 2016/2017 innowacja jest realizowana w 4 grupach przedszkolnych i w oparciu o wyżej wymieniony program, stopniowo wzbogacając wiedzę i umiejętności dzieci w tym zakresie.
7 Główne założenia programu:rozbudzanie ciekawości poznawczej dzieci głównie poprzez zabawę; kształcenie umiejętności formułowania trafnych, ciekawych pytań; kształtowanie umiejętności pracy zespołowej, podejmowania decyzji, obrony swego zdania, rozwijania postawy odpowiedzialności, pracowitości, budowania poczucia własnej wartości; kształtowanie płynności, giętkości i oryginalności myślenia.
8 Jeszcze o treningu myśleniaPłynność myślenia to zdolność wytwarzania w krótkim czasie wielu pomysłów. Giętkość myślenia elastyczność myślenia, zróżnicowanie podejścia. Oryginalność myślenia zdolność do tworzenia zaskakujących niebanalnych pomysłów. Źródło zdjęć: jolantamorawiec.blogspot.com
9 Chwila zabawy na pobudzenie myślenia twórczego:Jak myślisz… Dlaczego owca musiała przejść akurat tą drogą? Jak uratować owieczkę? Jak kamień tam się znalazł? Jak można go stamtąd wyjąć?
10 W ciągu 3 minut spróbuj wymyśleć jak najwięcej nowych zastowań dla łyżki.Czym ona może się stać? Jak, w nowy sposób, można jej użyć?
11 Dziękuję za uwagę W prezentacji wykorzystano informacje ze stron: jolantamorawiec.blogspot.com