1 Przedświąteczne zajęcia w grudniowe wieczory
2 Przygotowanie owoców do suszeniaJabłka, pomarańcze, mandarynki, przyprawy – cynamon i goździki. Kroimy owoce na dość grube plastry (ale nie na pół – to już zbyt grubo), posypujemy cynamonem i wbijamy goździki, owoce kładziemy na grzejniku i suszymy. Ach! Co za zapach! Po wysuszeniu przewlekamy sznurek przez owoc i można już wieszać na choince.
3 Pieczemy pierniczki Przepis na pierniki (sprawdziłam osobiście): 250 g mąki gryczanej + do podsypywania przy wałkowaniu, 100 g mąki kukurydzianej, 100 g mąki ryżowej, 13 g przyprawy do pierników, 1 łyż. cynamonu, 16 g cukru waniliowego, 70 g masła, 50 g cukru trzcinowego, 90 g cukru białego, 80 g miodu (np. gryczanego), 2 duże jajka, 1 łyżeczka sody oczyszczonej, szczypta soli. 1. Masło stopić z miodem, cukrem, zestawić z ognia 2. Wymieszać w misce wszystkie sypkie składniki, dodać rozgrzane masło z dodatkami i roztrzepane jajka, zagnieść ciasto. 3. Ciasto zawinąć w folię spożywczą, odłożyć na 1 h do lodówki. 4. Piekarnik nagrzać do temperatury 180 stopni C 5. Wyjąć ciasto z lodówki, odciąć kawałek ciasta, rozwałkować na cienki placek, wyciąć pierniczki. Układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec ok. 8 minut.
4 Kolejna zapachowa imprezaKilka kształtnych pomarańczy i goździki – wbijamy goździki w pomarańcze, gotowe „jeżyki” ustawiamy na talerzykach w różnych miejscach naszego domku.
5 Wspólne wykonanie ozdób choinkowych
6 Ozdoby na choinkę z masy solnej:Foremki do ciastek ze świątecznymi wzorami są już w marketach. Masa solna:2 części mąki, 1 część soli, ilość wody – wodę dolewamy stopniowo; mieszamy masę w misce, potem zagniatamy na stolnicy; trwa to dość długo, ponieważ składniki muszą się dobrze połączyć; jeśli masa wyszła za rzadka , dodajmy trochę mąki i soli.
7 Formujemy placek, który wałkujemy na grubość ok. 0,5 cmFormujemy placek, który wałkujemy na grubość ok. 0,5 cm. Wykrajamy wzory. Pamiętajmy o zrobieniu otworu na wstążeczkę, by zawiesić ozdobę na choince. Wycięte kształty można pięknie przybrać: goździkami, drobniutkim kolorowym żwirkiem, lub tym, co można wbić w masę. Odkładamy na papierze do wysuszenia . Gdy wyschną można nasze ozdoby pomalować farbą, klejem brokatowym.
8 Aniołek z papieru Wycinamy koło (można odrysować koło z małego talerzyka), odcinamy ćwiartkę koła, zwijamy pozostałość koła w stożek i sklejamy z boku klejem, rysujemy aniołowi skrzydełka, wycinamy i przyklejamy do górnej części stożka. Rysujemy główkę z loczkami, wycinamy i przyklejamy do górnej części stożka, ale z drugiej strony. Wybór papieru dowolny – może być zwykły v techniczny v złoty, itp.
9 Bombka z papieru Wycinamy duże koło z kolorowej kartki z bloku technicznego, przed wycięciem dorysowujemy zawieszkę (jak w prawdziwej bombce) . Przyklejamy na bombkę wszystko, co się błyszczy lub jest kolorowe! Można jeszcze złotym (można je dostać w sklepach papierniczych) markerem napisać życzenia.
10 Wypisanie i wysłanie życzeń świątecznychNa własnoręcznie wykonanych kartkach –, świetna zabawa przy wspólnym stole . Jakie materiały są potrzebne? – blok techniczny z kolorowymi kartkami, papier do wycinanek nożyczki, klej, klej brokatowy, cekiny, wstążeczki, długopisy żelowe, flamastry, foremki do ciastek.
11 O tematyce świątecznej, zimowej – książki wprowadzająceCzytanie książek O tematyce świątecznej, zimowej – książki wprowadzające w świąteczny nastrój.
12 Rozmowa przy herbatce Z cytryną lub z pomarańczą i miodem – pomysły, jak spędzić święta, jakie prezenty kupić innym członkom rodziny, zaplanować menu na wieczerzę wigilijną.
13 Rozmowy przy wspólnym stolenp. przy niedzielnym obiedzie na temat świątecznych zwyczajów .
14 Rodzinne wykonanie szopki Z klocków lego v z masy solnejv z papieru v z gotowych elementów.
15 Dziękuję za obejrzenie prezentacji. Wesołych Świąt. OprDziękuję za obejrzenie prezentacji. Wesołych Świąt!!! Opr. Barbara Orzechowska (terapeuta pedagogiczny)