1 Przygotuj się Twoja lista awaryjna na wypadek wystąpienia nadzwyczajnych zagrożeń
2 Zakres i skala zagrożeń otaczającego nas świata są coraz większe. W świadomości nas wszystkich funkcjonuje fakt możliwego zaistnienia zagrożeń spowodowanych katastrofami przemysłowymi czy klęskami żywiołowymi. Zdarzenia te najczęściej występują bardzo szybko i bez wcześniejszego ostrzeżenia. Dlatego trzeba postarać się zminimalizować ewentualne skutki niebezpieczeństwa. Specjaliści sugerują, by na wypadek zagrożeń zaopatrzyć się w najbardziej potrzebne artykuły. Najważniejsze z nich to: woda, apteczka, zapasowe ubrania, narzędzia, dodatkowe źródła prądu, gaśnica.
3 Woda, żywność (trzymaj zawsze w pogotowiu) Woda (około 3 litrów na dzień), Niepsująca się żywność (konserwy, soki, zupy w puszkach), Plastikowe naczynia i sztućce, Otwieracz do konserw, Tabletki do oczyszczania wody, Źródło gotowania.
4 Środki łączności i bezpieczeństwa (trzymaj zawsze w pogotowiu) Radio na baterie, Zapasowe baterie, Latarka elektryczna, Zapałki, Gaśnica, Łopata, Rękawice robocze.
5 Ubrania i środki osobiste (trzymaj zawsze w pogotowiu) Mocne ubranie i buty, Śpiwór dla każdej osoby, Ręcznik, Mydło, pasta do zębów, Okulary, proteza,
6 Środki sanitarne, apteczka (trzymaj zawsze w pogotowiu) Ręczniki papierowe, Płyn do prania, Wiadro na śmieci lub kubeł z pokrywką, Plastry, rękawiczki gumowe, Aspiryna, Tabletki do oczyszczania wody, Podstawowe leki
7 Dokumenty (trzymaj zawsze w pogotowiu) Polisy ubezpieczeniowe, Numery rachunków bankowych, Adresy i telefony kontaktowe, Dokumenty tożsamości, Legitymacje ubezpieczeniowe, Dokumenty rodzinne, Akcje, obligacje.