1 Przyjaciel lasu
2 Kogo możemy nazwać przyjacielem lasu?Prawdziwy przyjaciel lasu: Poznaje las – jako „Wielki Organizm”. Nie pozostawia po sobie odpadków. Nie rozpala w lesie ogniska . Zachowuje się cicho, aby nie spłoszyć zwierząt. Nie wyrywa i nie niszczy drzew, ani innych roślin.
3 Co my możemy zrobić dla lasu?Przede wszystkim sadzić nowe rośliny i drzewa. Możemy zbierać makulaturę, dzięki czemu zapobiegniemy wycinania drzew. Przestrzegać zasad właściwego zachowania się w lesie, a szczególnie – nie zostawiać tam śmieci.
4 Dobrym przykładem przyjaciela lasu jest leśniczyLeśniczy to taki człowiek, który bardzo troszczy się o las.
5 Czym zajmuje się leśniczy?Bycie leśniczym nie jest tak łatwe, jak by się zdawało. Człowiek ten musi między innymi: Wykonać pułapki na niektóre owady. Wiosną sprawdzić, czy zostały namalowane pasy przeciwpożarowe. Latem i jesienią sprawdzić, czy posadzone wcześniej drzewa i rośliny się przyjęły. Czuwać nad „bezpieczeństwem” lasu. Wykonać też wiele innych prac.
6 Dokarmianie zwierząt zimąDobry przyjaciel lasu nigdy nie zapomina o swoich ,,przyjaciołach’’ . Zwierzęta leśne nie są tak zdolne, aby same wyżywić się zimą, dlatego często w szkołach organizowane są zbiórki żywności dla tych zwierząt.
7 Po co tak naprawdę potrzebny nam las?Dostarcza nam wiele świeżego powietrza i tlenu. Jest domem różnych zwierząt . Uzyskujemy z niego drewno np. na książki i meble. Rosną w nim min. jagody, grzyby i borówki, które stanowią dla nas pożywienie.
8 Pamiętajmy ! Każdy z nas może zostać prawdziwym przyjacielem lasu! Wystarczą tylko: chęć, pamięć, szacunek, pomocna dłoń…
9 Pamiętajmy ! Las jest domem wielu zwierząt, dbajmy więc o niego tak samo, jak o swój.
10 KONIEC Serdecznie dziękuję za uwagę!Przygotowała: Marika Nowak klasa VIb Zespół Szkół w Grzebienisku Ul. Szkolna 16