1 Płyty główne Renata Baran 2 TLP
2 Definicja i elementy płyty głównejPłyta główna (z ang. Motherboard) jest podstawowym elementem komputera Zbudowana z układów scalonych i gniazd oraz ścieżek . Do niej montujemy inne urządzenia wchodzące w skład komputera
3 Najważniejsze elementy płyty głównej to:Chipset Gniazdo mikroprocesora Gniazda pamięci operacyjnej Złącza magistrali wejścia i wyjścia BIOS ROM Porty wejścia i wyjścia Kanały interfejsów pamięci masowych Piny konfiguracyjne i sygnalizacyjne
4
5 Producenci płyt głównychAbit/USI – To Tajwański producent płyt głównych, w roku 2006 został przejęty przez Universal Industrial (USI). A-Open – Duży Tajwański producent elektroniki wytwarzający również płyty główne dla produktów Intel i AMD. ASRock – To kolejna firma z Tajwanu, która specjalizuję się w produkcji tańszych płyt głównych, obsługujących mikroprocesory Intel i AMD. ASUS –produkująca płyty główne, dla platform Intel i AMD, Główna siedziba firmy znajduje się na Tajwanie.
6 ECS – Drugi największy producent w dziedzinie produkcji płyt głównych pochodzący z Tajwanu, produkty tej firmy są przeznaczone dla produktów Intel i AMD. GIGABYTE – Tajwańska firma specjalizująca się w produkcji osprzętu komputerowego, w tym także płyt głównych. Intel – Tej firmy nie trzeba przestawiać, produkuje wysokiej klasy płyty główne na bazie swoich chipsetów i wyłącznie pod swoje mikroprocesory. MSI - Tajwańska firma specjalizująca się w produkcji osprzętu komputerowego, w tym także płyt głównych. Jak widać największy potentat w produkcji płyt głównych to Tajwan
7 Formaty płyt głównych Formaty płyt głównych określają: jej wielkośćrozmieszczenie elementów gniazd i otworów płyty głównej do jakich zastosowań służy dana płyta do jakiej obudowy jest przeznaczona.
8 Formaty płyt głównych Format ATFull size AT – to płyty o wymiarach 30cm szerokości na 34,5cm długości, stanowiące rozwinięcie wcześniejszego standardu XT. Płyty były montowane w specjalnie przystosowanej obudowie typu Desktop (leżąca) bądź Tower (stojąca), również określane były skrótem AT np. Desktop AT.
9 Baby AT – jest to mniejszy rozmiar, płytę tą można zamontować w obudowach przeznaczonych na płyty Full size AT. Dla nowych płyt opracowano obudowy typu Mini Tower, w których już nie można było zamontować starszego formatu. Baby AT mają rozmiar 21-23cm szerokości i 33cm długości.
10 Format ATX Po raz pierwszy został zaprezentowany przez firmę Intel w 1995 roku. Jest to następca płyt Baby AT Otwarty charakter licencji pozwolił na szybki rozwój standardu ATX. Standard-ATX =Full Size ATX=305x244mm.
11 Standard-ATX =Full Size ATX=305x244mm.Micro-ATX = 244x244mm- (lub mniejszy) zredukowano liczbę niektórych gniazd wejścia-wyjścia na powierzchni płyty. Flex-ATX =228x191mm-z myślą o tanich i małych wersjach komputerów PC.
12 Format NLX Format używany w miejscach z ograniczoną przestrzenią roboczą. Płyty wytwarzane przez producentów takich jak IBM, Dell, Siemens. Komputery najczęściej zamawiane są przez banki lub pocztę. brak na płycie głównej gniazd wejścia/wyjścia. Wyprowadzenia są w postaci dodatkowej karty, montowanej na specjalnie wyprofilowanej krawędzie płyty głównej. Karty rozszerzeń montowane są w gniazdach umieszczonych równolegle do płyty głównej, Złącze zasilania i wyprowadzenia wszystkich portów zaadaptowano z formatu płyt ATX.
13 BIOS jest to podsystem komputera, tworzy on najniższy, sprzętowy poziom oprogramowania. Umożliwia on dostęp do wielu parametrów centrali, możemy włączać lub wyłączać rożne funkcje zależnie od tego do czego go potrzebujemy.