1 RACJONALIZACJA UŻYTKOWANIA ENERGII ELEKTRYCZNEJ 24 października 2007Bałtycka Agencja Poszanowania Energii Paweł Bućko
2 Dane o regionie (woj. pomorskie)
3 Projekt EL-EFF EL-EFF = Podnoszenie Efektywności Wykorzystania Energii Elektrycznej w 8 Regionach Europy Grupy docelowe w regionie: Gospodarstwa domowe Rolnictwo Zamierzenia: Wypracowanie efektywnych sposobów wspierania proefektywnościowych postaw odbiorców Podniesienie świadomości energetycznej Organizowanie grup nacisku w celu wpisania racjonalizacji ubytkowania energii do regionalnej polityki energetycznej Analiza możliwości przyjęcia regionalnego celu polityki racjonalizacji użytkowania energii elektrycznej (np. -10%??)
4 Narodowy plan na rzecz poprawy efektywności energetycznej (NEAP) czerwiec 2007, Ministerstwo Gospodarki Cele krajowe: 2016 – 9% oszczędność energii w ciągu 9 lat ( GWh) 2010 – 2% cel pośredni Narzędzia: System „białych certyfikatów” Kampanie i programy informacyjne, promocyjne, edukacyjne
5 Narodowy plan na rzecz poprawy efektywności energetycznej (NEAP) Gospdarstwa domoweDziałania w sektorze gospodarstw domowych: Modernizacja oświetlenia na energooszczędne Wymiana energochłonnych urządzeń w gospodarstwach domowych Ulgi podatkowe i programy dopłat dla producentów energooszczędnych odbiorników Wpieranie projektowania, sprzedaży i promocji odbiorników energooszczędnych
6 Gospodarstwa domowe Udział gospodarstw domowych w łącznym zużyciu energii elektrycznej to ok. 17,5%.
7 Dynamika zużycia energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe
8 Polska / woj. pomorskie Zużycie energii elektrycznej przez statystycznej gospodarstwo domowe w pomorskiem jest powyżej średniej krajowej.
9 Zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowychŚrednie zużycie energii elektrycznej na jedno gospodarstwo domowe w ostatnich latach niewiele się zmienia, jednak zużycie łączne wykazuje wzrost na skutek rosnącej liczby mieszkań. Jest to wynikiem nakładania się dwóch przeciwstawnych trendów: Trendu wzrostowego wynikającego z rosnących standardów życia i zwiększającego się nasycenia gospodarstw domowych urządzeniami elektrycznymi, Hamującego tempo wzrostu trendu wynikającego z wymiany starych odbiorników na nowe energooszczędne.
10 Struktura gospodarstw rolnych w woj. pomorskim (wg wielkości)
11 Stan obecny Sposób użytkowania energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i w małych gospodarstwach rolnych jest słabo rozpoznany. Dane statystyczne są skąpe i rozproszone. Działania promocyjno informacyjne dla odbiorców są mało efektywne i znacznie mniej intensywne niż w krajach „starej” Unii Europejskiej.
12 Ankieta wśród odbiorców w gospodarstwach domowychBAPE przeprowadziła ankietę wśród grupy 260 wybranych losowo gospodarstw domowych. Żaden z ankietowanych nie potrafił (nawet w przybliżeniu) określić swojego rocznego zużycia energii w kWh bez sprawdzenia rachunku za energię ale większość z nich (78%) była wstanie powiedzieć ile płacą za energię elektryczną. Większość ankietowanych twierdziła, ze brakuje im wiedzy na temat jak efektywnie oszczędzać energię w gospodarstwie domowym – nie docierają do nich satysfakcjonujące informacje ze środków masowego przekazu ani poprzez informacje bezpośrednią czy internet. 68% respondentów chciałoby otrzymać broszurę informującą o drogach poprawy efektywności energetycznej gospodarstwa domowego.
13 Stosowane sposoby oszczędzania energii
14 Deklaratywne użytkowanie świetlówek kompaktowych w gospodarstwach domowych
15 Kierowanie się klasą energetyczna przy zakupie produktu
16 Wnioski z ankiety Świadomość odbiorców jest niska.W pierwszej kolejności należy dostarczyć odbiorcom informacji na temat sposobów oszczędzania energii elektrycznej za pomocą działań bez inwestyccyjnych lub wymagających niskich nakładów. W decyzjach podstawowym czynnikiem motywacyjnym jest czynnik ekonomiczny. Należy w działaniach promocyjnych przedstawić odbiorcom wiedzę jak ich działania racjonalizujące użytkowanie energii przełożą się na oszczędności ekonomiczne. Należy dążyć do podniesienie ekologicznej wiedzy odbiorców (energetyka a środowisko)
17 Oszczędzanie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych – jak???Wymiania i eliminacja energochłonnych odbiorników System etykiet energetycznych – wybór wysokich klas energetycznych Własciwe użytkowanie sprzetu chłodniczego Racjonalne uzytkowanie pralek Efektywne źródła światła Eliminacja zużycia „stand-by” Telewizory i elektronika domowa
18 Wymiana eliminacja odbiorników
19 Etykiety energetyczne
20 Lodówki i zamrażarki Nie należy kupować zbyt dużej lodówki, lub zamrażarki Drzwiczki od lodówek i zamrażarek powinny łatwo się zamykać Należy okresowo sprawdzać szczelność drzwi lodówki Przy zakupie lodówko-zamrażarki, należy pamiętać, że najbardziej energooszczędne są urządzenia, w których temperatura każdej z części jest regulowana. Korzystna cechą jest możliwość niezależnego włączania i wyłączania obu elementów Przy wyborze sprzętu należy właściwie określić jego przeznaczenie. Nie należy lodówki, ani zamrażarki w pobliżu urządzeń wydzielających ciepło Należy upewnić się, czy otwory wentylacyjne nie są niczym zasłonięte O ile to możliwe należy okresowo usuwać kurz mogący pogarszać warunki wentylacji za sprzętem chłodniczym Należy preferować ustawianie urządzenia w nie ogrzewanym pomieszczeniu Nie należy lodówek i zamrażarek trzymać otwartych zbyt długo - porządek w lodówce pomaga oszczędzać energię Zawsze należy dokładnie studzić gorące potrawy lub napoje przed włożeniem ich do lodówki Produkty z zamrażarki można rozmrażać w lodówce
21 Pralki Należy zawsze wykorzystywać pełną ładowność pralki przewidzianą dla wybranego cyklu prania. Starać się prać w możliwie niskich temperaturach prania. Segregować rzeczy mało i mocno zabrudzone co pozwala odpowiednio dobierać cykle prania. Wybierać możliwie krótkie cykle prania (o ile stan zabrudzenia na to pozwala). W miarę możliwości korzystać z różnych cykli oznaczonych jako „eko” – oznaczających najczęściej pranie w niższej temperaturze przy niższym zużyciu energii. Przestrzegać zaleceń producenta dotyczących rodzaju środków piorących. Proces suszenia prania jest procesem energochłonnym – należy ograniczać jego wykorzystanie.
22 Oświetlenie – źródła światła
23 Oświetlenie - porady
24 Straty „stand-by” Jeżeli urządzenia na to pozwalają należy wyłączać wyświetlacz urządzeń. Najczęściej wyłączone urządzenie pokazuje aktualną godzinę. Starajmy się (jeżeli opcja zegara nie jest dla nas niezbędna) wyłączać wyświetlacz lub przynajmniej stosować opcję przyciemniania. Unikniemy w ten sposób zużycia energii przez wyświetlacze. Starajmy się wyłączać urządzenia sterowane pilotem, przy wykorzystaniu wyłącznika na obudowie urządzenia. Unikniemy strat wywołanych przez oczekiwanie urządzenia na załączenie pilotem. Sposób takiej eksploatacji jest bardziej uciążliwy, ale pozwala zminimalizować straty. W przypadku dłuższej nieobecności w domu warto odłączać urządzenia od gniazdek. Unikamy start „stand-by” oraz zwiększany bezpieczeństwo. Większość obecnie produkowanych urządzeń ma możliwość zapamiętywania ustawień programowych nawet po odłączeniu od sieci – więc nawet po dłuższym czasie nie musimy ich ponownie konfigurować.
25 Kto powinien oszczędzać?
26 Małe gospodarstwa rolneNieefektywne i przewymiarowane napędy elektryczne Oświetlenie Sprzęt chłodniczy Pompy
27 Jak dotrzeć do odbiorców?Broszury informacyjne (2 broszury) Prezentacje (ppt) Internet Infolinia Forum wymiany informacji (?) Doradztwo energetyczne (?) Konkursy dla odbiorców (?) Przykłady demonstracyjne (?) Taryfy specjalne (????)
28 Cel regionalny Czy potrafimy wskazać jednoczący wszystkie wysiłki CEL dla działań racjonalizujących użytkowanie energii elektrycznej w regionie?