Raport z badań diagnostycznych

1 Raport z badań diagnostycznychRaport z badań diagnostyc...
Author: Kamila Adamska
0 downloads 0 Views

1 Raport z badań diagnostycznychRaport z badań diagnostycznych. Edukacja kulturowa w województwie zachodniopomorskim

2 Po co diagnoza? EKDUS – Edukacja kulturowa dla Umiejętności Społecznych: Częścią tego zadania jest stworzenie mapy wiedzy o ludziach i podmiotach zajmujących się edukacją kulturową: interesuje nas wszelka aktywność edukacyjna w obszarze kultury: jej rozumienia, bycia wśród innych i angażowania się w relacje społeczne.

3 Po co diagnoza? Aby rozpoznać potrzeby w naszym województwie, na które może odpowiadać edukacja kulturowa (Co wyróżnia nasz region i jakiej edukacji kulturowej potrzebujemy w województwie zachodniopomorskim?) Aby dowiedzieć się, jaki jest stan edukacji kulturowej w województwie zachodniopomorskim (Kto się (nie) zajmuje edukacją kulturową w naszym regionie? Do kogo jest adresowana? Za pomocą jakich narzędzi i reguł współpracy udaje się ją realizować? Jakie są zasoby a jakie ograniczenia, jakie są oczekiwania podmiotów zajmujących się edukacją kulturową?) Aby promować edukację kulturową, wspierać środowisko edukatorów i budować pozytywny klimat wokół projektu Bardzo Młoda Kultura w województwie

4 Program badań diagnostycznychEtap pierwszy – to diagnoza otwarcia, której celem jest identyfikacja kontekstu regionalnego a także zasobów (instytucji, organizacji i osób) edukacji kulturowej w województwie zachodniopomorskim Etap drugi, to badania zorientowane na działania podjęte już w ramach projektu – i to są nasze działania projektowane na rok 2017 i 2018.

5 Program badań diagnostycznychJak badaliśmy? Analiza danych zastanych (desk research) Badania ankietowe. w całym kraju operatorzy prowadzili badania ankietowe z wykorzystaniem serwisu webankieta.pl (wcześniej: ankietka.pl). W analizie uwzględniliśmy 125 przypadków (84 osoby wypełniło ją jako w wersji dla osób prawnych i grup nieformalnych, natomiast 41 osób w wersji dla osób fizycznych Zwiady badawcze: rozpoznania wśród organizatorów sfery kultury i sfery oświaty w województwie (poziom regionalny)

6 Na początek: Najważniejsze wnioskiEdukacja kulturowa – poza sferą zinstytucjonalizowanych praktyk podejmowanych w ramach „dużych” (ponadlokalnych) instytucji kultury przeważnie jest budowana w oparciu o działania oddolne (częściej jest to inicjatywa „zapaleńców”). Postawy nauczycieli wobec projektu Bardzo Młoda Kultura : "zaciekawienie" i "niepewność”

7 Zasoby edukacji kulturowej w regioniezaangażowanie i zdolność do samoorganizacji edukatorów kultury, pewnego rodzaju „głód” tego takich działań; warunki społeczne: potencjał regionu (otwartość, poszukiwanie tożsamości); nasycenie infrastrukturą kultury

8 deficyty edukacji kulturowejBrak zinstytucjonalizowanego obiegu wiedzy nt. edukacji kulturowej, śiślejszej integracji – nie tylko międzysektorowej, ale także w obrębie sektora kultury Rozproszenie i względnie niska gęstość zaludnienia województwa, co w sytuacji zmniejszonych potrzeb uczestnictwa może powodować trudniejszy dostęp dzieci z terenów wiejskich z oferty edukacji kulturowej Brak przepływu (wiedzy i praktyk) pomiędzy szkołą a animatorami Brak rozpoznania potrzeb docelowych uczestników

9 Specyfika kultury naszego regionu„Narożnik mapy”: Peryferyjność, odległość, rozproszenie, mała liczba ludności Postmigracyjny charakter: szukanie tożsamości i tradycji Odrębność, śmiałość, ryzyko. Umiejętność samoorganizacji W naszym województwie – w porównaniu z resztą kraju - jesteśmy znacznie bardziej otwarci na innych i mniej ksenofobiczny. Potwierdzają to m. in. badania Diagnozy Społecznej (2015)

10 Aktywni nauczyciele – edukacja kulturowa w sektorze oświaty1) w szkole podstawowej i gimnazjum realizowana w ramach przedmiotów artystycznych: plastyka i muzyka, a w szkole średniej w ramach przedmiotu Wiedza o kulturze 2) W ramach przedmiotów, które nie są określane jako artystyczne, natomiast treści w ich ramach odpowiadają rozumieniu edukacji kulturowej 3) w ramach zajęć pozalekcyjnych - kół zainteresowań (baletowych, plastycznych, tanecznych, fotograficznych itd.). 4) w ramach zajęć o charakterze innowacji pedagogicznych (metodycznych, organizacyjnych lub programowych).

11 Aktywni nauczyciele – edukacja kulturowa w sektorze oświatyW szkołach (na wszystkich poziomach kształcenia) w województwie istnieje 2056 kół artystycznych, których członkami jest uczniów. Zaskakujący jest natomiast najniższy udział kół artystycznych w liceach ogólnokształcących (6,4% w stosunku do łącznej liczby kół wszystkich rodzajów). W szkole podstawowej w kołach artystycznych bierze udział 16% wszystkich uczniów, w gimnazjach – 9,9%, w technikach – 3,8%, w liceach – 3,2%, natomiast w szkołach policealnych zaledwie 0,3%. Generalnie liczba kół oraz uczniów biorących udział w zajęciach kół artystycznych maleje wraz z kolejnymi poziomami kształcenia.

12 Aktywni nauczyciele – edukacja kulturowa w sektorze oświatyDo realizacji w roku szkolnym 2015/2016 zgłoszono do Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty 78 innowacji związanych z edukacją kulturową (co w stosunku do łącznej liczby 290 zgłoszeń stanowi 26,9%). Nieco ponad 10% innowacji realizowanych w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych, zdecydowana większość realizowana byław szkołach podstawowych.

13 Podmioty i edukatorzy kulturylokalne instytucje kultury (domy/ośrodki kultury, świetlice wiejskie) w ramach swojej oferty programowej, w ramach współpracy z twórcami spoza instytucji ponadlokalne instytucje kultury, dysponujące strukturami organizującymi pracę edukacyjną (np. muzea, filharmonia, opera); animatorzy, twórcy, artyści, trenerzy, liderzy lokalni, nauczyciele - działających w ramach organizacji pozarządowych z sektora kultury lub samodzielnie.

14 Skąd pochodziły badane podmioty?

15 Edukatorzy Kultury: Osoby FIzyczneOsoby, które wzięły udział w badaniach (82,9% kobiet i 17,0% mężczyzn), związane są najczęściej z placówkami oświatowymi lub oświatowo- wychowawczymi – 48,8% respondentów oraz z instytucjami kultury – 28,6% respondentów. Kolejną grupą są przedstawiciele organizacji pozarządowych i organizacji non-profit – 12,2%. Niewielka grupa respondentów jest związana z uczelniami wyższymi – 4,8%, z przedsiębiorstwami prywatnymi oraz urzędami (odpowiednio po 2% i 0,4%). Wśród edukatorów kultury dominują wyraźnie osoby z wyższym wykształceniem (łącznie wykształcenie licencjackie/inżynierskie lub wyższe posiada 91,2%).

16 Obszary i metody prowadzenia edukacji kulturowej w regionieDo głównych obszarów działań badanych podmiotów należy edukacja – nauczanie w obszarze kultury lub sztuki. Działania takie podejmowane są prawie we wszystkich badanych instytucjach – dla 58,4% jest to główny rodzaj działalności dla 39,3% dodatkowy. Wsparcia merytorycznego dla innych podmiotów i organizacji udziela 41,5% (z 65 instytucji, które udzieliły odpowiedzi). Ponad jedna trzecia instytucji prowadzi badania, analizy, organizuje pracę i spotkania naukowe. I w tym przypadku dla większości jest to działalność dodatkowa.

17 Obszary i metody prowadzenia edukacji kulturowej w regionie

18 Obszary i metody prowadzenia edukacji kulturowej w regioniePodmioty biorące udział w badaniach to głównie placówki oświatowe, stąd też najczęściej w odpowiedziach respondentów przywoływane są formy edukacji, które mają zastosowanie w tych instytucjach, takie jak: lekcje, zajęcia z nauczycielem Większość badanych instytucji prowadzi działania na dość szeroką skalę. W projektach realizowanych przez ponad 62% podmiotów brało udział powyżej 100 uczestników. „Kameralne” przedsięwzięcia – z odbiorcami od 10 do 50 osób – prowadziło około 11% z nich. Wśród wymienianych problemów, z jakimi borykają się badane instytucje, wymienia się problemy finansowe. Dotyczą one braku środków na bieżącą działalność, na finansowanie przedsięwzięć, rozwój infrastruktury, promocję swoich działań

19 Obszary i metody prowadzenia edukacji kulturowej w regionieUczestnictwo w edukacji kulturowej maleje wraz z wiekiem dzieci i młodzieży i dotyczy to wszystkich form edukacji kulturowej (wyjątek: animatorzy i twórcy, mają większą swobodę w określaniu grup uczestników. Działania tradycyjne (podmioty) Skala lewa (1) Średnia pozycja Skala prawa (5) A - działania tradycyjne, klasyczne 2.56 B - działania eksperymentalne, nietypowe A - niewielkie grupy odbiorców, działania kameralne 2.83 B - duże grupy odbiorców, działania masowe A - systematyczna praca z tą samą grupą uczestników 2.74 B - projekty jednorazowe lub krótkoterminowe A - wspieranie osób szczególnie utalentowanych 3.14 B - wspieranie osób bez szczególnego talentu, normalsów A rozwijanie umiejętności artystycznych 3.05 B - rozwijanie kompetencji społecznych A - rozwijanie więzi międzyludzkich, kapitału społecznego 2.86 B - rozwijanie zainteresowania sztuką A - dowartościowanie tego, co lokalne lub zmarginalizowane 2.85 B - dowartościowanie tego, co uniwersalne, kosmopolityczne

20 Obszary i Formy edukacji kulturowej (działania osób fizycznych)

21 Obszary i Formy edukacji kulturowej (działania osób fizycznych)Respondentom bliższe są nietypowe działania edukacyjne niż działania tradycyjne, częściej adresowane do niewielkich grup odbiorców, niż do grup dużych Częściej realizuje się projekty pracując z tą samą grupą uczestników, niż realizując projekty jednorazowe, krótkoterminowe. Dominują działania odnoszące się do wartości lokalnych nad odnoszącymi się do wartości uniwersalnych Najwięcej badanych (44,7%) za główny obszar swojej aktywności uznaje edukację -nauczanie w obszarze kultury lub sztuki. Ponadto 42,1% traktuje to działanie jako dodatkowe. Szkolenia, coaching są głównym obszarem działań 18,5% badanych, a dla 29,6% dodatkowym. Prowadzenie działalności artystycznej dla 12,1% jest zajęciem podstawowym, a dla 60,6% dodatkowym. Działalność wystawiennicza – kuratorska jest wskazywana jako główne zajęcie przez 14,3%, dodatkowym działaniem jest dla 35,7%.

22 Kategorie wiekowe odbiorców edukacji kulturowej (Działania osób fizycznych)

23 Formy i obszary współpracyWg badanych podmiotów ważna jest wymiana doświadczeń, współpraca w realizacji wspólnych przedsięwzięć, prowadzenia bezpłatnych warsztatów, szkoleń, a także udostępnianie infrastruktury W ostatnich trzech latach badane podmioty przy okazji działań z zakresu edukacji kulturowej współpracowały najczęściej z innymi placówkami oświatowymi – 57,1% wielokrotnie, 28,6% kilkakrotnie, sporadycznie – 9,5%, a 4,8% nigdy. Ważnymi partnerami dla badanych są także instytucje kultury

24 ANimAtorzy (+) NauczycieleŚwiat nauczycieli Świat animatorów Warunki organizacji działań Ograniczenia formalne, konieczność „rejestracji” zajęć pozalekcyjnych. Poczucie pracy pod presją zewnętrznych instytucji (kuratorium oświaty, ministerstwo) Większa swoboda w wyborze form działań i konstruowaniu ram formalnych prowadzonej aktywności Adresaci i obszar działań Uczniowie szkoły – częściej dzieci i młodzież młodsza Możliwość rozszerzania grup odbiorców – nieco częściej młodzież starsza Częściej: przestrzeń szkoły Przestrzeń instytucji kultury, ale także przestrzeń publiczna Rytm pracy i organizacja czasu działania Rok szkolny Rok kalendarzowy Praca rozpisana na cały rok/lata Praca rozpisana na cykl życia projektu Rezultaty pracy odłożone w czasie Zgłaszane potrzeby Potrzeba rozwijania technik warsztatowych Potrzeba działań integracyjnych (wspólnych spotkań, warsztatów)

25 CO DALEJ? Edukacja kulturowa w WZP powinna być związane z następującymi obszarami (tematami): Edukacja regionalna: tożsamości i miejsca; Kształtowanie umiejętności „bycia razem”. Empatia, aktywizacja i animacja (praca z potencjałami); Działania obywatelskie i wspólnotowe: przekraczanie różnic społecznych.

26 CO DALEJ? Priorytetowe jest działanie polegające na Informowaniu o praktykach edukacji kulturowej, szukanie międzyinstytucjonalnych porozumień (pomiędzy sektorem oświaty i kultury). Poszukiwanie form ściślejszej współpracy, tworzenie klimatu do stworzenia zinstytucjonalizowanego obiegu wiedzy i praktyk – m. in. z obszaru edukacji kulturowej Podjęcie prób włączania pomijanych podmiotów edukacji kulturowej, które realizują niektóre jej formy, z różnych powodów znajdują się jednak „poza obiegiem” wiedzy na ten temat