1 Razem zmieniamy internet na lepszeDaria Makowczyńka kl. III E
2 Co to jest DBI ? Dzień Bezpiecznego Internetu – święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych
3 Jak zorganizować Dzień Bezpiecznego Internetu?W 2017 r. DBI obchodzić będziemy 7 lutego pod hasłem „Razem zmieniamy internet na lepsze”. Organizowane jest to, aby zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online.
4 DBI w Polsce W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerem DBI 2017 jest Facebook. Tegoroczne wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską, Minister Cyfryzacji Annę Streżyńską, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcina Cichego.
5 Najczęstsze zagrożenia, na jakie narażone są dzieci w internecie-kontakt z treściami pornograficznymi -kontakt z materiałami epatującymi przemocą -kontakt z pedofilami -uzależnienie od Internetu -kontakt z internetowymi oszustami -nieświadome uczestniczenie w działaniach niezgodnych z prawem -nieświadome udostępnianie informacji
6 Kilka rad, jak uniknąć zagrożeń w sieciPomyśl dwa razy, zanim coś wrzucisz do sieci Czytaj uważnie wszystkie zasady i regulaminy serwisów i usług Korzystaj z przyjaznych serwisów hostujących Uważnie korzystaj z przeglądarki internetowej, nigdy nie włączaj opcji "zapamiętaj hasło„ Jeżeli chcesz, by twoje dane były naprawdę bezpieczne, szyfruj je
7 Nie podawaj miejsca zamieszkania i pobytu, jeśli nie jest to niezbędnePamiętaj, że zaawansowane aparaty i komórki zapisują dane dotyczące miejsca i daty. Ograniczaj dostęp do swoich danych osobowych. Chroń adres - nie podawaj go publicznie Nie daj się nabrać fałszywkom Wchodź na strony internetowe, używając szyfrowanego połączenia https Jeśli korzystasz z czyjegoś komputera, używaj "trybu prywatnego"
8 Projekt Safer Internet w PolsceProgram "Safer Internet" Program Komisji Europejskiej "Safer Internet" uruchomiony został w 1999 r. i miał na celu promocję bezpiecznego korzystania z nowych technologii i Internetu wśród dzieci i młodzieży. Od 2005 r. do programu włączona została problematyka związana z zagrożeniami wynikającymi z użytkowania telefonów komórkowych, gier on-line, wymianą plików P2P i innymi formami komunikacji.
9 Rodzaje niebezpieczeństwCyberprzemoc Stalking Trollowanie Flaming Grooming Phishin Spoofing
10 Cyberprzemoc To nowe oblicze przemocy rówieśniczej z wykorzystaniem różnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych, jak np.: poczta elektroniczna, czaty,komunikatory, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe itd. Akty cyberprzemocy przyjmują różne formy: nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem Sieci, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących zdjęć, filmów oraz podszywanie się w Sieci pod kogoś wbrew jego woli.
11 Stalking Jest inną formą cyberprzemocy, czyli uporczywym nękaniem innych za pomocą nowych technologii, np. zakładanie fikcyjnego profilu w celu ośmieszenia poszkodowanego, jego usuwanie i ponownie zakładanie. Sprawca, czyli osoba pisząca obraźliwe komentarze na forum czy blogu, często pozostaje tylko do pewnego stopnia anonimowa, kryjąc się za internetowym nickiem. Jego anonimowość jest pozorna, ponieważ wytropienie takiego internauty nie stanowi dla specjalistów żadnego problemu.
12 Trollowanie To różnego typu nieprzyjazne zachowania wobec innych użytkowników Internetu, które mają na celu rozbicie prowadzonej dyskusji. Zjawisko to jest obecne w miejscach przeznaczonych do wymiany myśli między Internautami, czyli na grupach dyskusyjnych, forach, czatach itp. Może przejawiać się np. jako wypowiedzi jawnie pogardliwe wobec innych użytkowników, obsesyjne zwracanie uwagi na błędy ortograficzne, złośliwe wtrącanie niezwiązanych z tematem uwag i opinii.
13 Flaming To celowe zaognianie wymiany zdań między użytkownikami w różnego typu serwisach dyskusyjnych, prowadzące niejako do „wojny”, w której wszystkie chwyty są dozwolone. Bardzo szybko następuje eskalacja agresji i odejście od pierwotnego tematu rozmowy, pojawiają się uszczypliwości, obelgi, a nawet groźby.
14 Grooming Uwodzenie przez Internet. Bardzo często w serwisach randkowych profile nieletnich składają się jedynie ze zdjęć, które stanowią główną oś internetowych znajomości. Tutaj nigdy nie ma żadnych dodatkowych informacji o właścicielu .
15 Phishin Wyłudzanie danych osobistych i informacji majątkowych, np. pozyskanie hasła, danych karty kredytowej. Jest to podszywanie się pod inną osobę lub instytucję oraz kierowanie na fałszywą stronę w celu kradzieży ważnych poufnych danych.
16 Spoofing Szereg technik zmierzających do podszycia się pod kogoś innego w Sieci. Komputery w sieciach identyfikują się po adresie IP lub/i po adresie MAC karty sieciowej. (Adres IP jest jedyną metodą autoryzacji).