1
2 REFERAT BEZPIECZEŃSTWA STAROSTWA POWIATOWEGO W LĘBORKU KONCEPCJA DZIAŁANIA STAROSTY LĘBORSKIEGO W FAZIE REAGOWANIA KRYZYSOWEGO W RAMACH KRAJOWEGO SYSTEMU ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO
3 REFERAT BEZPIECZEŃSTWA STAROSTWA POWIATOWEGO W LĘBORKU KRAJOWY SYSTEM ZARZADZANIA KRYZYSOWEGO
4 INFORMACJE OGOLNE DLA PRZYPOMNIENIA: KRAJOWY SYSTEM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO OBEJMUJE PIĘĆ POZIOMÓW: 1.Na terenie gminy organem właściwym w sprawach zarządzania kryzysowego jest wójt, burmistrz, prezydent miasta. 2.Na terenie powiatu organem właściwym w zakresie zarządzania kryzysowego jest starosta jako przewodniczący zarządu. 3.Organem właściwym w sprawach zarządzania kryzysowego na terenie województwa jest wojewoda. 4.Ministrowie kierujący działaniami administracji rządowej oraz kierownicy urzędów centralnych realizują zadania dotyczące zarządzania kryzysowego zgodnie z zakresem swojej właściwości. 5.Na terenie Rzeczypospolitej Polskiej zarządzanie kryzysowe sprawuje Rada Ministrów.
5 INFORMACJE OGOLNE ZADANIA I ZASADY DZIAŁANIA tych organów w dziedzinie zarządzania kryzysowego a także zasady finansowania zadań zarządzania kryzysowego określa Ustawa z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (tj. z dnia 7 sierpnia 2013 r. Dz.U. z 2013 r. poz. 1166)
6 INFORMACJE OGOLNE ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE to działalność organów administracji publicznej, która polega na: zapobieganiu sytuacjom kryzysowym, przygotowaniu do przejmowania nad nimi kontroli w drodze zaplanowanych działań, reagowaniu w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej, usuwaniu ich skutków oraz odtwarzaniu zasobów i infrastruktury krytycznej
7 FAZY ZARZĄDZANIA KRYZYSOWE PRZYGOTOWANIE ZAPOBIEGANIE REAGOWANIE ODBUDOWA KRYZYS
8 FAZY TE POWIĄZANE SĄ ZE SOBĄ KOŁOWĄ ZALEŻNOŚCIĄ, GDZIE KAŻDA Z FAZ PRZECHODZI W KOLEJNĄ zapobieganie, przygotowanie, reagowanie, odbudowę.
9 ZAPOBIEGANIE odnosi się do działań, które eliminują lub redukują prawdopodobieństwo wystąpienia sytuacji kryzysowej, albo ograniczają jej skutki. PRZYGOTOWANIE to planowanie jak należy zareagować w przypadku wystąpienia kryzysu, a także działania mające na celu powiększenie zasobów sił i środków niezbędnych do efektywnego reagowania. Działaniem przygotowawczym jest także uczenie ludności, jak ma się zachować (reagować) w obliczu katastrofy. REAGOWANIE następuje po wystąpieniu sytuacji kryzysowej. Jego celem jest dostarczenie pomocy poszkodowanym i ograniczenie wtórnych zniszczeń i strat.
10 ODBUDOWA jest końcową fazą cyklu zarządzania kryzysowego. Odbudowę kontynuuje się, aż wszystkie systemy wrócą do stanu poprzedniego albo lepszego niż poprzedni. Dzieli się ją na krótkoterminową i długoterminową. Krótkoterminowa polega na przywróceniu systemów niezbędnych do życia do minimalnych standardów operacyjnych. Odbudowa długoterminowa może trwać wiele lat, aż do kompletnej odbudowy całego obszaru dotkniętego katastrofą. Jednocześnie odbudowa ta powinna być realizowana w nowy sposób, tak aby rejon dotknięty katastrofą był po odbudowie mniej wrażliwy na kolejną katastrofę.
11 POZIOM KRAJOWY RZĄDOWY POZIOM LOKALNY SAMORZĄDOWY REGUŁA ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO KOORDYNACJA ZARZĄDZANIE KRAJ WOJEWÓDZTWOPOWIATGMINA ZAPOBIEGANIEPRZYGOTOWANIEREAGOWANIEODBUDOWA
12 KRYZYS
13 SYTUACJA KRYZYSOWA TO SYTUACJA WPŁYWAJĄCA NEGATYWNIE NA POZIOM BEZPIECZEŃSTWA LUDZI, MIENIA W ZNACZNYCH ROZMIARACH LUB ŚRODOWISKA, WYWOŁUJĄCA ZNACZNE OGRANICZENIA W DZIAŁANIACH WŁASCIWYCH ORGANÓW ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ ZE WZGLĘDU NA NIEADEKWATNOŚĆ POSIADANYCH SIŁ I ŚRODKÓW
14 REAGOWANIE W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA SYTUACJI KRYZYSOWEJ Obowiązek podjęcia działań w zakresie zarządzania kryzysowego spoczywa na tym organie właściwym w sprawach zarządzania kryzysowego, który pierwszy otrzyma informację o wystąpieniu zagrożenia. Organ ten niezwłocznie informuje o zaistniałym zdarzeniu organy odpowiednio wyższego i niższego szczebla, przedstawiając jednocześnie swoją ocenę sytuacji oraz informację o zamiarach działania.
15 KIEROWANIE I KOORDYNOWANIE REAGOWANIA KRYZYSOWEGO W przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej działaniami w celu zapobieżenia jej skutkom lub ich usunięcia kieruje na terenie gminy wójt/ burmistrz. Koncentruje się na zdaniach podstawowych dla ochrony ludności to znaczy na ostrzeganiu, alarmowaniu i informowaniu ludności o niebezpieczeństwie, ewakuacji i zakwaterowaniu ewakuowanych, wszechstronnego wspierania działań profesjonalnych sił ratowniczych, a także na zapewnieniu wszystkim poszkodowanym pomocy socjalnej. Na terenie powiatu tymi działaniami kieruje starosta. Starosta wykonuje takie same zadania co wójt/burmistrz, a ponadto koordynuje współdziałanie między gminami, wspierając je działaniem podległych sobie: służb, inspekcji i straży wspomaganych przez organizacje pozarządowe przewidziane do użycia w Powiatowym Planie Zarządzania Kryzysowego. Struktury powiatowe /profesjonalne siły ratownicze, administracja ogólna, organizacje pozarządowe i podmioty gospodarcze/ stanowią podstawowy szczebel reagowania kryzysowego.
16 SZCZEBEL WOJEWÓDZKI, z racji swojego usytuowania w systemie zarządzania kryzysowego, w sytuacjach kryzysowych udziela pomocy władzom powiatowym, których możliwości okazały się niewystarczające, koordynuje prowadzenie działań w przypadku powstania sytuacji kryzysowej obejmującej obszar większy niż jeden powiat oraz współdziała ze szczeblem centralnym wówczas, gdy jego pomoc jest niezbędna. WOJEWODA POMORSKI stanowi pośrednie ogniwo, poprzez które w razie potrzeby, angażowane są pododdziały lub oddziały Sił Zbrojnych RP do wykonywania zadań związanych z zapobieżeniem skutkom sytuacji kryzysowej lub ich usunięciem, jeżeli użycie innych sił i środków jest niemożliwe lub niewystarczające. SZCZEBEL CENTRALNY wspiera niższe szczeble zarządzania kryzysowego w sytuacji, gdy ich możliwości reagowania okazały się niewystarczające. Koordynuje reagowanie w przypadku zaistnienie sytuacji kryzysowej o dużej skali.
17 KOMPETENCJE STAROSTY W zakresie przeciwdziałania skutkom sytuacji kryzysowej lub ich usunięcia Starosta może wydawać polecenia wiążące wójtom /burmistrzom/, kierownikom jednostek organizacyjnym utworzonych przez powiat, kierownikom powiatowych służb, inspekcji i straży, kierownikom jednostek ochrony przeciwpożarowej działających na obszarze powiatu oraz kierownikom jednostek organizacyjnych czasowo przekazanych przez właściwe organy do jego dyspozycji i skierowanych do wykonywania zadań na obszarze powiatu.
18 STAROSTA LĘBORSKI podejmuje przedsięwzięcia reagowania kryzysowego w oparciu o POWIATOWY PLAN ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO. Plan ma zapewnić systemowe, skoordynowane i efektywne reagowanie na zdarzenia kryzysowe, w których pomoc i ochrona może być skutecznie podjęta tylko przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków, we współdziałaniu różnych organów i instytucji oraz specjalistycznych służb i formacji działających pod jednym kierownictwem.
19 Powiatowy Plan Zarządzania Kryzysowego KONCEPCJA DZIAŁANIA STAROSTY W FAZIE REAGOWANIA KRYZYSOWEGO
20 CHARAKTERYSTYKA STANÓW GOTOWOŚCI DO REAGOWANIA NA SYTUACJE KRYZYSOWE. W Starostwie Powiatowym w Lęborku obowiązują następujące stany gotowości do reagowania na sytuację kryzysową: stała gotowość do reagowania podwyższona gotowość do reagowania pełna gotowość do reagowania W STAŁEJ GOTOWOŚCI do reagowania na sytuacje kryzysowe prowadzi się bieżącą działalność planistyczno-szkoleniową mającą na celu doskonalenie umiejętności stanu osobowego w zakresie reagowania kryzysowego, a także realizuje stosowne przedsięwzięcia organizacyjne i rzeczowe związane z utrzymaniem gotowości urzędu do reagowania na sytuacje kryzysowe. W stanie stałej gotowości w urzędzie realizuje się następujące zadania: aktualizuje plan zarządzania kryzysowego i procedury reagowania kryzysowego, prowadzi szkolenie kadry kierowniczej, a także stosowne ćwiczenia i treningi doskonalące przygotowujące stan osobowy do wykonawstwa zadań, utrzymuję w sprawności technicznej systemy łączności i informatyki wspomagające proces decyzyjny, utrzymuje w sprawności środki transportu, urządzenia i infrastrukturę niezbędną do wprowadzenia wyższych stanów gotowości urzędu do reagowania na sytuacje kryzysowe oraz funkcjonowanie urzędu w tych stanach, utrzymuje w sprawności funkcjonalnej Centrum Zarządzania Kryzysowego.
21 SCHEMAT ORGANIZACYJNY URZĘDU W STANIE STAŁEJ GOTOWOŚCI DO REAGOWANIA NA SYTUACJE KRYZYSOWE BIURO POWIATOWEGO RZECZNIKA KONSUMENTÓW STAROSTA WYDZIAŁ BUDOWNICTWA SEKRETARZ POWIATU SKARBNIK POWIATU SKARBNIK POWIATU WICESTAROSTA WYDZIAŁ GEODEZJI WYDZIAŁ EDUKACJI I SPRAW SPOŁECZNYCH WYDZIAŁ ORGANIZACYJNY WYDZIAŁ ORGANIZACYJNY CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO REFERAT PROGRAMÓW POMOCOWYCH WYDZIAŁ OCHRONY ŚRODOWISKA WYDZIAŁ OCHRONY ŚRODOWISKA WYDZIAŁ FINANSOWO ‑ - BUDŻETOWY WYDZIAŁ FINANSOWO ‑ - BUDŻETOWY AUDYTOR WEWNĘTRZNY WYDZIAŁ KOMUNIKACJI WYDZIAŁ KOMUNIKACJI REFERAT BEZPIECZEŃSTWA REFERAT ROZWOJU I PROMOCJI BIURO RADY POWIATUI ZESPÓŁ RADCÓW PRAWNYCH PEŁNOMOCNIK ds. INFORMACJI NIEJAWNEJ AUDYTOR BEZPIECZEŃSTWA INFORMACJI REFERAT ADMINISTRACYJNO- INFORMATYCZNY STANOWISKO ds. BHP STANOWISKO ds. KONTROLI STANOWISKO ds. INWESTYCJI
22 PODWYŻSZONĄ GOTOWOŚĆ urzędu do reagowania na sytuacje kryzysowe wprowadza się z chwilą wystąpienia symptomów kryzysu w celu realizacji przedsięwzięć przygotowawczych do przejścia w stan pełnej gotowości do reagowania na sytuacje kryzysowe. W stanie podwyższonej gotowości w urzędzie realizuje się następujące zadania: wprowadza się stały dyżur w Centrum Zarządzania Kryzysowego; wprowadza domowe dyżury członków Zespołu Zarządzania Kryzysowego /sztabu reagowania kryzysowego Starosty/; aktualizuje plan zarządzania kryzysowego i odpowiednie do zaistniałej sytuacji procedury reagowania kryzysowego; nawiązuje stałą współpracę z organami, instytucjami i jednostkami organizacyjnymi współdziałającymi w zakresie reagowania kryzysowego; uruchamia system łączności kierowania i współdziałania; uruchamia system wykrywania i alarmowania; prowadzi ciągłą analizę i prognozowanie rozwoju sytuacji kryzysowej; wypracowuje decyzję do działania; informuje organ szczebla nadrzędnego o rozwoju sytuacji kryzysowej i stanie przygotowań do reagowania; wydaje polecenia podnoszące stan gotowości do działania jednostek ratowniczych.
23 SCHEMAT ORGANIZACYJNY URZĘDU W STANIE STAŁEJ GOTOWOŚCI DO REAGOWANIA NA SYTUACJE KRYZYSOWE BIURO POWIATOWEGO RZECZNIKA KONSUMENTÓW STAROSTA WYDZIAŁ BUDOWNICTWA SEKRETARZ POWIATU SKARBNIK POWIATU SKARBNIK POWIATU WICESTAROSTA WYDZIAŁ GEODEZJI WYDZIAŁ EDUKACJI I SPRAW SPOŁECZNYCH WYDZIAŁ ORGANIZACYJNY WYDZIAŁ ORGANIZACYJNY REFERAT PROGRAMÓW POMOCOWYCH WYDZIAŁ OCHRONY ŚRODOWISKA WYDZIAŁ OCHRONY ŚRODOWISKA WYDZIAŁ FINANSOWO ‑ - BUDŻETOWY WYDZIAŁ FINANSOWO ‑ - BUDŻETOWY AUDYTOR WEWNĘTRZNY WYDZIAŁ KOMUNIKACJI WYDZIAŁ KOMUNIKACJI STANOWISKO ds. INWESTYCJI REFERAT ROZWOJU I PROMOCJI BIURO RADY POWIATUI ZESPÓŁ RADCÓW PRAWNYCH PEŁNOMOCNIK ds. INFORMACJI NIEJAWNEJ AUDYTOR BEZPIECZEŃSTWA INFORMACJI REFERAT ADMINISTRACYJNO- INFORMATYCZNY STANOWISKO ds. BHP STANOWISKO ds. KONTROLI CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO /REFERAT BEZPIECZEŃSTWEA/ SIŁY I ŚRODKI W GOTOWOŚCI DO ROZWINIECIA SZTABU REAGOWANIA KRYZYSOWEGO SIŁY I ŚRODKI W GOTOWOŚCI DO ROZWINIECIA SZTABU REAGOWANIA KRYZYSOWEGO
24 PEŁNĄ GOTOWOŚĆ urzędu do reagowania na sytuacje kryzysowe wprowadza się z chwilą zaistnienia sytuacji kryzysowej w celu zapewnienia systemowego, skoordynowanego i efektywnego reagowania na zaistniałe zdarzenie i utrzymanie ciągłości funkcjonowania urzędu w zakresie bieżącej realizacji zadań statutowych. W stanie pełnej gotowości do reagowania na sytuacje kryzysowe w urzędzie realizuje się następujące zadania: rozwija się systemu kierowania w sytuacjach kryzysowych; zarządza rozpoczęcie pracy przez Sztab Reagowania Kryzysowego Starosty; realizuje przedsięwzięcia określone w procedurach reagowania kryzysowego oraz inne zadania wynikające z zaistniałej sytuacji i stosownych decyzji organów kierujących; siły i środki nie zaangażowane w system reagowania zapewniają realizację bieżących zadań wynikających z przeznaczenia urzędu.
25 BIURO RADY POWIATU POWIATOWY RZECZNIK KONSUMENTÓW WYDZIAŁ ORGANIZACYJNY WYDZIAŁ KOMUNIKACJI WYDZIAŁ EDUKACJI I SPRAW SPOŁECZNYCH SEKRETARZ WYDZIAŁ GEODEZJI WYDZIAŁ BUDOWNICTWA WYDZIAŁ OCHRONY ŚRODOWISKA REFERAT ROZWOJU I PROMOCJI WICESTAROSTA P O W I A T O W Y Z E S P Ó Ł Z A R Z ĄD Z A N I A K R Y Z Y S O W E G O SZTAB REAGOWANIA KRYZYSOWEGO STAROSTY P O W I A T O W Y Z E S P Ó Ł Z A R Z ĄD Z A N I A K R Y Z Y S O W E G O SZTAB REAGOWANIA KRYZYSOWEGO STAROSTY GRUPA OPERACJI I ORGANIZACJI DZIAŁAŃ GRUPA OPIEKI ZDROWOTNEJ I POMOCY SOCJALNO - ‑ BYTOWEJ GRUPA ZABEZPIECZENIA LOGISTYCZNEGO POWIATOWE CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO / REFERAT BEZPIECZEŃSTWA/ POWIATOWE CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO / REFERAT BEZPIECZEŃSTWA/ SIŁY I ŚRODKI REAGOWANIA STAROSTA SCHEMAT ORGANIZACYJNY URZĘDU W PEŁNEJ GOTOWOŚCI DO REAGOWANIA NA SYTUACJE KRYZYSOWE AUDYTOR WEWNĘTRZNY ZESPÓŁRADCÓW RAWNYCH REFERAT PROGRAMÓW POMOCOWYCH SKARBNIK/ WYDZIAŁ FINANSOWO BUDŻETOWY SKARBNIK/ WYDZIAŁ FINANSOWO BUDŻETOWY REFERAT ADMINISTARCYJNO - INFORMTYCZNY ADMINISTRATOR BEZPIECZEŃSTWA INFORMACJI SAMODZIELNE STANOWIAKO ds. INWESTYCJI
26 Starosta Lęborski podejmuje przedsięwzięcia reagowania kryzysowego przy pomocy: Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - Sztabu Reagowania Kryzysowego dostosowanego do określonej sytuacji kryzysowej Ekspertów i specjalistów Sił ratowniczych REALIZACJA REAGOWANIA KRYZYSOWEGO
27 Z D A R Z E N I E POWIATOWE CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO POWIATOWY ZESPÓŁ ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO SZTAB REAGOWANIA KRYZYSOWEGO MIEJSKIE I GMINNE ZESPOŁY ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Specjalistyczne siły ratownicze Przydzielone siły i środki sił zbrojnych Siły ratownicze sąsiednich powiatów Służby ratownicze zakładów pracy Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna Inspekcja Weterynaryjna Komenda Powiatowa PSP - JRG PSP - Jednostki OSP Komenda Powiatowa Policji Jednostki systemu ratownictwa medycznego Jednostki organizacyjne pomocy społecznej Media i inne Służby komunalne i pogotowia - pogotowie energetyczne - pogotowie wodno-kanalizacyjne - pogotowie gazowe - pogotowie ciepłownicze - zakłady usług komunalnych - inne Straż Graniczna Straże Miejskie/Gminne Agencje Ochrony Mienia Zorganizowane zespoły organizacji społecznych i stowarzyszeń - - - - - - - - kierunki współdziałania ________ kierowanie i reagowanie SIŁY I ŚRODKI REAGOWANIA KRYZYSOWEGO - - LINIE PODLEGŁOŚCI I WSPÓŁDZIAŁANIA
28 POWIATOWE CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO /PCZK/ zapewnia Staroście warunki do wykonywania funkcji kierowania i koordynowania działaniami reagowania kryzysowego. CENTRUM JEST ELEMENTEM INFORMACYJNO–OPERACYJNO– WYKONAWCZYM. Do podstawowych zadań dyżurnej służby operacyjnej PCZK w okresie reagowania należy: zbieranie wszelkich informacji o rozwoju sytuacji i przebiegu akcji ratowniczej; współdziałanie z gminnymi stanowiskami kierowania w zakresie wymiany informacji, informowania, ostrzegania i alarmowania ludności; koordynowanie działań służb ratowniczych i innych niż służby ratownicze uczestników akcji niesienia pomocy; wspieranie wójtów, burmistrzów przy kierowaniu działaniami na administrowanym terenie; zapewnienie wymiany informacji z CZK wojewody i sąsiadów; prowadzenie aktywnej działalności informacyjnej; monitorowanie, analizowanie i prognozowanie rozwoju aktualnej sytuacji na terenie powiatu.
29 Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego /PZZK/ - SZTAB REAGOWANIA KRYZYSOWEGO jako organ doradczy Starosty: dokonuje analizy i oceny zagrożenia / kryzysu /; dokonuje oceny skuteczności podjętych działań reagowania kryzysowego; przygotowuje propozycje działań i przedstawia Staroście wnioski dotyczące wykonania; zmiany lub zaniechania działań ujętych w Powiatowym Planie Zarządzania Kryzysowego; wspiera organy kierujące działaniami na niższym szczeblu administracji publicznej; przygotowuje bilans lokalnych potrzeb i środków w zakresie pomocy humanitarnej; realizuje politykę informacyjną związaną ze stanem kryzysowym. EKSPERCI I SPECJALIŚCI opracowują na zapotrzebowanie ekspertyzy, oceny i opinie oraz sposoby realizacji wybranych zadań reagowania kryzysowego.
30 RATOWNICTWO ORAZ KIEROWANIE DZIAŁANIAMI RATOWNICZYMI na miejscu zdarzenia realizowane będzie przez przedstawiciela kompetentnej służby, jednostki wiodącej, tzn.: w przypadku pożarów, powodzi i innych klęsk żywiołowych, skażeń chemicznych, katastrof komunikacyjnych, budowlanych i ekologicznych – Państwowej Straży Pożarnej; w przypadku katastrof ekologicznych na wodach morskich – Urzędu Morskiego w Słupsku; w przypadku aktów terroru oraz naruszenia bezpieczeństwa i porządku publicznego – - Policji; w przypadku epidemii, zagrożenia dla ujęć wodnych, skażeń komponentów środowiska i żywności - służby sanitarno–epidemiologicznej; w przypadku chorób zwierząt – służby weterynaryjnej; w przypadku choroby roślin – służby ochrony roślin.
31 W przypadku zdarzeń o charakterze mieszanym oraz w razie sporów kompetencyjnych, kierującego działaniami na miejscu zdarzenia wyznacza Starosta. Kierujący oddziałuje na podległe siły poprzez: określenie rodzaju działań ratowniczych; wydawanie rozkazów i poleceń; ostrzeganie podległych sił o wielkości i rodzajach zagrożenia oraz ewentualnym stopniu ryzyka planowanego działania ratowniczego. Kierujący, na obszarze swojego działania i w stosunku do podległych mu sił, korzysta z uprawnień określonych w obowiązujących przepisach.
32 KOLEJNOŚĆ REAGOWANIA KRYZYSOWEGO. I. Źródła informacji. Źródłem informacji o potrzebie podjęcia działań reagowania kryzysowego są: każda osoba, która zaobserwowała /posiadła wiadomość/ o nadzwyczajnym zdarzeniu; służby dyżurne SK PSP, Policji, dyspozytorzy zespołów wyjazdowych Ratownictwa Medycznego i służb komunalnych, służby dyżurne innych instytucji i inne jednostki organizacyjne Systemu Wczesnego Ostrzegania; centra /punkty, komórki, stanowiska itp./ zarządzania kryzysowego niższego szczebla; Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego; sąsiednie powiaty; media.
33 Informacje i komunikaty ostrzegawcze napływające ze służb i systemów, których statutowa działalność jest związana z wykrywaniem i likwidacją skutków nadzwyczajnych zagrożeń oraz od osób będących świadkami zdarzenia, przekazywane są w godzinach pracy Starostwa do Referatu Bezpieczeństwa. W godzinach, kiedy urząd nie pracuje o zdarzeniach nadzwyczajnych informowany jest pracownik Referatu Bezpieczeństwa pełniący dyżur domowy pod telefonem. Pracownik wydziału o zaistniałej sytuacji kryzysowej powiadamia Starostę zgodnie z wewnętrznymi zasadami obiegu informacji Starostwa. Starosta po otrzymaniu informacji o zdarzeniu /zagrożeniu/, dokonuje wstępnej analizy sytuacji i w razie konieczności: zarządza zwołanie osób funkcyjnych Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego; wydaje stosowne dyspozycje w zakresie rozwinięcia dyżurnej służby operacyjnej Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego; informuje CZK szczebla niższego i wyższego o zaistniałym zdarzeniu i wstępnie podjętych działaniach. KOLEJNOŚĆ REAGOWANIA KRYZYSOWEGO
34 II. Kolejne czynności Starosty to: 1.Zwołanie posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w celu: dokonania szczegółowej oceny sytuacji, wypracowania zamiaru działania, podjęcia decyzji o powołaniu Sztabu Reagowania Kryzysowego, ustalenia sposobu i terminów składania wszelkich meldunków i informacji. 2.Zarządzenie wprowadzenia stałych dyżurów w PCZK. 3.Zarządzenie postawienia w stan gotowości do działania sił i środków przewidzianych do użyci. 4.Określenie zakresu udziału jednostek organizacyjnych w realizacji działań ratowniczych i zabezpieczających. 5.Podjęcie działań w celu uruchomienia odpowiednich środków technicznych i materiałowych niezbędnych do prowadzenia działań ratowniczych. 6.Wydanie wytycznych w sprawie organizacji współpracy z mediami i bieżącego informowania społeczności lokalnej o rozwoju sytuacji i podętych działaniach. 7.W razie potrzeby zwraca się o pomoc do sąsiadów i wojewody. KOLEJNOŚĆ REAGOWANIA KRYZYSOWEGO
35 III. Zwołanie posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego /PZZK/. Decyzję o zwołaniu posiedzenia PZZK w trybie alarmowym Starosta podejmuje w następujących sytuacjach: konieczności udzielenia pomocy gminie /gminom/ dotkniętej sytuacją kryzysową, której wójt zwrócił się o pomoc, a także kiedy Starosta uzna, że niezbędne jest włączenie się szczebla powiatowego do działań reagowania; w przypadku sytuacji kryzysowej obejmującej znaczny obszar powiatu /kilka gmin/; na wniosek Kierownika Referatu Bezpieczeństwa lub kogoś z szefów powiatowych służb inspekcji i straży w sytuacji powstania rozległych zagrożeń na obszarze powiatu; kiedy działania gminnych administracji samorządowych nie zostały podjęte lub są prowadzone w niewłaściwy sposób, co w konsekwencji może spowodować straty sanitarne i materialne. PZZK w zależności od sytuacji, uruchamia się w pełnym zakresie lub tylko w części niezbędnej do skutecznego reagowania na określone zdarzenie /sytuację/. Polecenie uruchomienia PZZK Starosta przekazuje Kierownikowi Referatu Bezpieczeństwa Starostwa, który wg planu powiadamiania doprowadza je do wiadomości wszystkich lub wybranych osób funkcyjnych PZZK.
36 IV. Rozwinięcie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego /PCZK/. Decyzję o pełnym rozwinięciu PCZK wydaje Starosta z chwilą możliwości wystąpienia nadzwyczajnego zdarzenia i rozpoczęcia przygotowań do reagowania. Rozwinięcie PCZK polega na uzupełnieniu Referatu Bezpieczeństwa dodatkowymi osobami funkcyjnymi Starostwa (w razie konieczności również przedstawicielami z reagujących jednostek organizacyjnych) stworzeniu systemu dyżurów oraz zapewnieniu im odpowiednich warunków całodobowego działania. Koordynatorzy zadań funkcyjnych kierują swoich przedstawicieli do pracy w powiatowym centrum na polecenie Starosty i w sytuacji, kiedy dana służba występuje jako wiodąca. Służba działa w oparciu o “Instrukcję działania dyżurnej służby operacyjnej PCZK”. KOLEJNOŚĆ REAGOWANIA KRYZYSOWEGO
37 Działania reagowania kryzysowego koordynowane są przez Starostę przy pomocy SZTABU REAGOWANIA KRYZYSOWEGO. Powołanie SZTABU polega na doborze osób ze składu PZZK, koordynatorów zadań funkcyjnych, specjalistów z powiatowych służb inspekcji i straży, pracowników Starostwa, a także przedstawicieli organów administracji niezespolonej, samorządowej miast i gmin na potrzeby konkretnych działań. Ze składu osób powołanych do pracy w SZTABIE, tworzy się grupy robocze: grupę operacji i organizacji działań, grupę zabezpieczenia logistycznego, grupę opieki zdrowotnej i pomocy socjalno-bytowej. Udział pracowników Starostwa w pracy poszczególnych grup wiąże się ściśle z zajmowanym stanowiskiem i w odniesieniu do rodzaju zdarzenia. KOORDYNOWANIE DZIAŁAŃ REAGOWANIA KRYZYSOWEGO
38 STAROSTA GRUPA ZABEZPIECZENIA LOGISTYCZNEGO GRUPA OPIEKI ZDROWOTNEJ I POMOCY SOCJALNO- BYTOWEJ POWIATOWE CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO KIEROWNIK REFERATU BEZPIECZEŃSTWA SZEF SZTABU REAGOWANIA KRYZYSOWEGO GRUPA OPERACJI I ORGANIZACJI DZIAŁAŃ STRUKTURA ORGANIZACYJNA SZTABU REAGOWANIA KRYZYSOWEGO
39 Zadania Szefa sztabu reagowania kryzysowego: 1. Zapewnienie sprawnego funkcjonowania SZTABU, w tym dostosowanie struktury i składu osobowego do aktualnej sytuacji i realizowanych zadań. 2. Wydawanie w imieniu Starosty decyzji i zarządzeń dotyczących prowadzonej akcji ratowniczej. 3. Współdziałanie z odpowiednimi strukturami innych organów i służb. 4. Zapewnienie ciągłości pracy SZTABU, organizowanie dyżurów oraz nadzór i koordynowanie pracy grup roboczych. 5. Organizowanie obiegu informacji w ramach SZTABU. KOORDYNOWANIE DZIAŁAŃ REAGOWANIA KRYZYSOWEGO
40 Zadania grupy operacji i organizacji działań: 1. Przetwarzanie /zbieranie, analizowanie, selekcja, przekazywanie/ informacji związanych z sytuacją. 2. Ocenianie powstałej sytuacji i wypracowanie koncepcji (taktyki) działań ratowniczych. 3. Określanie potrzeb jednostek uczestniczących w działaniach oraz planowanie użycia sił i środków do realizacji zadań. 4. Przygotowanie propozycji do decyzji, zarządzeń Starosty. 5. Koordynowanie i nadzorowanie realizacji przekazanych zadań - ocenianie skuteczności podjętych działań. 6. Sporządzanie meldunków i informacji o aktualnej sytuacji oraz o działaniach prowadzonych przez jednostki podległe i przydzielone. 7. Zapewnienie sprawnego obiegu informacji o sytuacji i podjętych działaniach, współdziałanie z lokalnymi mediami. 8. Opracowywanie danych statystycznych oraz prowadzenie dokumentów operacyjnych. 9. Udział w opracowaniu raportu odbudowy. KOORDYNOWANIE DZIAŁAŃ REAGOWANIA KRYZYSOWEGO
41 Zadania grupy zabezpieczenia logistycznego: 1. Koordynowanie materiałowo-technicznego i finansowego zabezpieczenia jednostek uczestniczących w działaniach. 2. Koordynowanie przedsięwzięć związanych z uzupełnieniem potrzeb i odpoczynkiem zaangażowanych sił i środków. 3. Udział w organizowaniu pomocy materialnej dla poszkodowanej ludności. 4. Udział w opracowaniu raportu odbudowy. KOORDYNOWANIE DZIAŁAŃ REAGOWANIA KRYZYSOWEGO
42 Zadania grupy opieki zdrowotnej i pomocy socjalno-bytowej: 1. Koordynowanie medycznego i socjalno-bytowego zabezpieczenia potrzeb jednostek uczestniczących w działaniach ratowniczych i poszkodowanej ludności. 2. Analizowanie i ocenianie skali zdarzenia nadzwyczajnego pod kontem zapotrzebowania na świadczenia pomocy socjalnej. 3. Inicjowanie i koordynowanie zbierania, rozdziału darów w ramach pomocy społecznej dla osób dotkniętych skutkami nadzwyczajnych zagrożeń na obszarze powiatu. 4. Koordynowanie wykorzystania zasobów służby zdrowia w celu zapewnienia pomocy medycznej poszkodowanym i zabezpieczenia medycznego działań ratowniczych. 5. Udział w opracowaniu raportu odbudowy. KOORDYNOWANIE DZIAŁAŃ REAGOWANIA KRYZYSOWEGO
43 Odtwarzanie jest wczesnym etapem odbudowy. Działania realizowane w tym etapie ograniczają się do przywrócenia funkcjonowania systemów niezbędnych do życia, jednak w zakresie zapewniającym poszkodowanej ludności jedynie minimalny standard. Działania te prowadzone są niekiedy równocześnie z działaniami ratowniczymi i mają charakter krótkoterminowy. ORGANIZACJA DZIAŁAŃ ODTWARZANIA /ODBUDOWY/
44 Odtwarzanie obejmuje: ocenę szkód; pomoc finansową; pomoc rzeczową /materialną/; zapewnienie poszkodowanej ludności podstawowych warunków do przetrwania. Po zakończeniu reagowania rozpoczyna się proces odbudowy mający na celu: wspieranie działań w zakresie niesienia pomocy: medycznej /długotrwałe leczenia/, psychologicznej i społecznej ofiarom sytuacji kryzysowej; udzielanie jednostką pomocy finansowej, materialnej i w zakresie doradztwa przy przywracaniu funkcjonowania urządzeń użyteczności publicznej i niezbędnej infrastruktury technicznej; odtwarzanie pełnej sprawności obiegu informacji; zapewnienie funkcjonowania organów władzy; odtwarzanie sprawności działań sił ratowniczych, które poniosły straty w wyniku reagowania. ORGANIZACJA DZIALAŃ ODTWARZANIA /ODBUDOWY/
45 W fazie odbudowy zadaniem PZZK jest: 1. Analizowanie skutków zdarzenia, określanie potrzeb i możliwości ich usunięcia. 2. Nadzorowanie działań w zakresie zabezpieczenia warunków bytowych dla poszkodowanej ludności. 3. Inicjowanie i opiniowanie programów napraw, odbudowy, rekonstrukcji i budowy infrastruktury technicznej powiatu. 4. Ocena działania służb, zachowania ludności, wystarczalności i celowości rozmieszczenia służb, sprzętu i zapasów oraz wypracowanie wniosków i przygotowanie propozycji doskonalenia systemu ochrony ludności. ORGANIZACJA DZIAŁAŃ ODTWARZANIA /ODBUDOWY/
46 Każda instytucja biorąca udział w akcji ratowniczej zobowiązana jest do składania, do PCZK meldunków sytuacyjnych, których częstotliwość składania określa w zależności od sytuacji każdorazowo Starosta. OBIEG INFORMACJI, SKŁADANIE MELDUNKÓW
47 Meldunek sytuacyjny powinien zawierać: informacje o aktualnej sytuacji; stan aktualnie wykonywanych przedsięwzięć ratowniczych; trudności i nieprawidłowości w przebiegu akcji ratowniczej z podaniem przyczyn; wnioski o podjęcie pilnych prac organizacyjnych w celu poprawy skuteczności akcji ratowniczej; prośby.
48 A ponadto Meldunek dobowy powinien zawierać: informacje o aktualnej sytuacji dotychczasowy przebieg akcji i jej wstępną ocenę udział w akcji sił i środków /ilościowo/ straty w rejonie ogółem, a szkody rzeczowo ewakuacja rodzin z podaniem liczby ludności Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego przyjmuje meldunki od innych szczebli zarządzania oraz przekazuje do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego: informacje doraźne meldunki okresowe meldunek /raport/ końcowy
49 INFORMACJE DORAŹNE przekazywane są w zależności od stopnia rozwoju sytuacji kryzysowej /kryzysu/ i opisują zdarzenia mające zasadniczy wpływ na jej przebieg. Są to również informacje /analizy, opracowania/ przekazywane na doraźne zapotrzebowanie Centrum Wojewódzkiego. MELDUNKI OKRESOWE z reguły dobowe, mające charakter zbiorczych meldunków sytuacyjnych, przesyłane są jako dokument sformalizowany /na odpowiednich drukach/. Druki meldunków oraz terminy ich przesyłania każdorazowo określa Centrum Zarządzania Kryzysowego wyższego szczebla. MELDUNEK /RAPORT/ KOŃCOWY sporządzany jest z chwilą zakończenia działań reagowania kryzysowego. Opisuje on przebieg i skutki nadzwyczajnego zdarzenia. Do meldunku /raportu/ mogą być również /na zapotrzebowanie/ dołączone wstępne szacunki strat i szkód, a także sposoby i terminy realizacji przedsięwzięć wykonywanych w ramach procesu odbudowy. SCHEMAT OBIEGU INFORMACJI O SYTUACJI NADZWYCZAJNEJ
50 MIEJSKIE I GMINNE ZESPOŁY ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO Codzienne meldunki sytuacyjne w godz........................................................................ Meldunki dobowe o sytuacji codziennej do godz.......................................................... POWIATOWY ZESPÓŁ ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO wzajemna wymiana informacji o sytuacji hydrologicznej i groźnych zjawiskach dla rozwoju akcji ratunkowej CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO WOJEWODY wzajemna wymiana informacji wg potrzeb SŁUŻBY I SYSTEMY STATUTOWO ZWIĄZANE Z LIKWIDACJĄ SKUTKÓW NADZWYCZAJNYCH ZDARZEŃ WOJEWÓDZKI ZESPÓŁ ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO CENTRUM ZARZADZANIA KRYZYSOWEGO SĄSIADÓW POWIATOWE CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO MSK Lębork MSK Łeba GSK Cewice GSK Nowa Wieś GSK Wicko Codzienne meldunki sytuacyjne w godz........................................................................ Meldunki okresowe o sytuacji wg ustaleń CZK Wojewody do godz.......................... (za ubiegłą dobę).............................................................................................................. Służby ratownicze
51 WSPÓŁDZIAŁANIE Z SĄSIEDNIMI POWIATAMI. W celu skutecznego wykorzystania w procesie reagowania kryzysowego, możliwości, jakie posiadają sąsiednie powiaty, Starosta Lęborski już na etapie przygotowania, w ramach współdziałania z powiatami: wejherowskim, kartuskim, bytowskim i słupskim zapewnia rozpatrzenie problemów w zakresie: wzajemnego informowania się o sytuacjach mogących stanowić zagrożenia dla sąsiednich powiatów; uzgodnienia procedur łączności kryzysowej i ostrzegania /w tym uzgodnienia częstotliwości radiowych/; utrzymania ciągłego przepływu informacji dla potrzeb ostrzegania i współdziałania w przypadku prowadzenia wspólnych działań ratowniczych; wymiany informacji o posiadanych zasobach i możliwościach ich wykorzystania w akcjach ratowniczych, działaniach wspomagających lub zabezpieczających, oraz uzgodnienia procedur postępowania w celu ich uruchomienia; ustalenia form pomocy dla poszkodowanej ludności. Zakres wzajemnej współpracy i pomocy określają stosowne porozumienia.
52 UZYSKIWANIE POMOCY Uzyskiwanie pomocy następuje w przypadku, gdy lokalne i powiatowe siły i środki oraz zasoby okażą się być niewystarczające do przeprowadzenia skutecznych działań ratowniczych i likwidacji skutków. Kolejność uzyskiwania pomocy : W pierwszej kolejności poprzez wykonanie porozumień o wzajemnej pomocy zawartych z gminami, sąsiednimi powiatami, instytucjami i innymi jednostkami organizacyjnymi; W drugiej kolejności, jeżeli pomoc sąsiadów okaże się niewystarczająca lub, gdy sąsiedzi nie dysponują potrzebnymi siłami /środkami/, niższy szczebel zarządzania kryzysowego występuje do wyższego szczebla tj. gmina do powiatu, powiat do województwa o pomoc.
53 Skierowanie do działań ratowniczych /wspomagających, zabezpieczających/ sił i środków szczebla wojewódzkiego następuje: na prośbę Starosty; w wyniku przeprowadzonej własnej oceny przez Wojewodę Pomorskiego. UZYSKANIE POMOCY /WSPARCIA/ ZE STRONY WOJSKA W ZALEŻNOŚCI OD RODZAJU ZAGROŻENIA I ROZWOJU SYTUACJI NASTĘPUJE POPRZEZ WOJEWODĘ.
54 Użycie sił i środków w dyspozycji Dowódcy oraz wykonywanych przez nich zadań nastąpi na zasadach określonych w art. 25 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007r. o zarządzaniu kryzysowym (tj. Dz.U. z 2013 r. poz. 1166). Ust. 1 Jeżeli w sytuacji kryzysowej użycie innych sił i środków jest niemożliwe lub może okazać się niewystarczające, o ile inne przepisy nie stanowią inaczej Minister Obrony Narodowej, na wniosek wojewody, może przekazać do jego dyspozycji pododdziały lub oddziały Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, zwane dalej „oddziałami Sił Zbrojnych”, wraz ze skierowaniem ich do wykonywania zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. Ust. 2 W realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego mogą uczestniczyć oddziały Sił Zbrojnych stosownie do ich przygotowania specjalistycznego, zgodnie z wojewódzkim planem zarządzania kryzysowego.
55 Do zadań oddziałów Sił Zbrojnych należy: 1)współudział w monitorowaniu zagrożeń; wykonywanie zadań związanych z oceną skutków zjawisk zaistniałych na obszarze występowania zagrożeń; 2)wykonywanie zadań poszukiwawczo-ratowniczych; 3)ewakuowanie poszkodowanej ludności i mienia; 4)wykonywanie zadań mających na celu przygotowanie warunków do czasowego przebywania ewakuowanej ludności w wyznaczonych miejscach; 5)współudział w ochronie mienia pozostawionego na obszarze występowania zagrożeń; 6)izolowanie obszaru występowania zagrożeń lub miejsca prowadzenia akcji ratowniczej ;
56 7)wykonywanie prac zabezpieczających, ratowniczych i ewakuacyjnych przy zagrożonych obiektach budowlanych i zabytkach; 8)prowadzenie prac wymagających użycia specjalistycznego sprzętu technicznego lub materiałów wybuchowych będących w zasobach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej; 9)usuwanie materiałów niebezpiecznych i ich unieszkodliwianie, z wykorzystaniem sił i środków będących na wyposażeniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej; 10)likwidowanie skażeń chemicznych oraz skażeń i zakażeń biologicznych; 11)usuwanie skażeń promieniotwórczych; 12)wykonywanie zadań związanych z naprawą i odbudową infrastruktury technicznej; 13)współudział w zapewnieniu przejezdności szlaków komunikacyjnych; 14)udzielanie pomocy medycznej i wykonywanie zadań sanitarnohigienicznych i przeciwepidemicznych;
57 Oddziały Sił Zbrojnych mogą być przekazane do dyspozycji wojewody w składzie etatowym albo jako tworzone doraźnie zgrupowania zadaniowe. Koordynowanie udziału oddziałów Sił Zbrojnych w realizacji zadań w zależności od obszaru występowania zagrożeń, zapewnia Wojewoda, Starosta lub Wójt/Burmistrz. Obejmuje ono przedsięwzięcia mające na celu sprawne włączenie oddziałów Sił Zbrojnych do realizacji zadań z uwzględnieniem czasu i miejsca ich użycia oraz sposobu współdziałania z innymi podmiotami.
58 Zadania dla oddziałów Sił Zbrojnych Wojewoda, Starosta lub Wójt/Burmistrz przekazuje wyłącznie ich dowódcom. Dowodzenie oddziałami Sił Zbrojnych odbywa się na zasadach określonych w regulaminach wojskowych i według procedur obowiązujących w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Użycie oddziałów Sił Zbrojnych w sytuacji kryzysowej nie może zagrozić ich zdolności do realizacji zadań wynikających z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i ratyfikowanych umów międzynarodowych.
59 MATRYCA BEZPIECZEŃSTWA POWIATU LĘBORSKIEGO. Matryca bezpieczeństwa określa zakres współdziałania poszczególnych osób funkcyjnych, instytucji i jednostek organizacyjnych (służb) w zależności od realizowanego zadania jak również wskazuje podmioty mogące być zaangażowane w reagowanie na wypadek określonych zagrożeń i ich podległość w miejscu akcji ratowniczej. kierującykoordynującywspierający
60
61
62 POWIATOWE CENTRUMZARZĄDZANIAKRYZYSOWEGO DIĘKUJEMY ZA UWAGĘ. ul. Czołgistów 5 84-300 LĘBORK e-mail: [email protected] tel./fax: (59) 8621034 tel. (59) 8632823 POWIATOWE CENTRUMZARZĄDZANIAKRYZYSOWEGO