1 Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego na lata 2014-2020
2 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Termin i miejsce naboru wniosków konkursowych w ramach Poddziałania 9.2.1 Wsparcie kształcenia zawodowego : Nabór wniosków o dofinansowanie projektów konkursowych będzie prowadzony od dnia 19.11.2015r. do dnia 26.11.2015r. Wypełniony w Panelu Wnioskodawcy SYZYF RPO WO 2014-2020, tj. generatorze wniosków formularz wniosku o dofinansowanie projektu, należy wysłać on-line (taką funkcjonalność zapewnia generator wniosków dostępny na stronie internetowej www.pw.opolskie.pl) w wyżej określonym terminie.Panelu Wnioskodawcy SYZYF RPO WO 2014-2020www.pw.opolskie.pl Natomiast wersję papierową wniosku (w dwóch egzemplarzach tj. w dwóch oryginałach – zalecane lub oryginale i kopii) wraz z wymaganą dokumentacją, należy składać od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu tj. od 7:30 do 15:30 w: Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Opolu Punkt Informacyjny o EFS Pokój nr 14 ul. Głogowska 25c 45-315 Opole Instrukcja przygotowania wersji elektronicznej i papierowej wniosku o dofinansowanie projektu znajduje się w załączniku nr 3 do Regulaminu Konkursu. W zakresie doręczeń i sposobu obliczania terminów stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego.
3 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Etapy konkursu: Etap I – nabór wniosków o dofinansowanie projektu (składanie wniosku o dofinansowanie projektu oraz weryfikacja wymogów formalnych, która trwa do 50 dni kalendarzowych od upłynięcia wyznaczonego terminu składania wniosków o dofinansowanie projektu). Tylko wniosek spełniający wymogi formalne zostaje przekazany do dalszego etapu oceny. Etap II – ocena formalna – trwa do 30 dni kalendarzowych od dnia zakończenia weryfikacji wymogów formalnych wszystkich wniosków o dofinansowanie projektu złożonych w odpowiedzi na konkurs. Ocena formalna dokonywana jest przez dwóch członków KOP (zgodnie z zasadą dwóch par oczu), na podstawie listy sprawdzającej do oceny formalnej w systemie TAK/NIE. Projekt spełniający wszystkie kryteria formalne zostaje przekazany do etapu oceny merytorycznej. UWAGA! Wnioskodawcy, którego projekt został negatywnie oceniony na etapie oceny formalnej i/lub merytorycznej, przysługuje prawo odwołania od wyników oceny.
4 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Etapy konkursu c.d. Etap III – ocena merytoryczna – przeprowadzana jest w terminie do 45 dni kalendarzowych od dnia zakończenia oceny formalnej wszystkich projektów. Ocena merytoryczna przeprowadzana jest przez dwóch członków KOP na podstawie listy sprawdzającej w zakresie kryteriów merytorycznych uniwersalnych oraz szczegółowych w systemie TAK/NIE i punktowanym. Możliwość uzyskania dofinansowania otrzymuje projekt, który w wyniku przeprowadzonej oceny uzyska co najmniej 70 % maksymalnej liczby punktów ogółem oraz spełni wszystkie kryteria o charakterze bezwzględnym. Na etapie oceny merytorycznej oceniający mogą uznać dane kryterium za spełnione warunkowo lub warunkowo przyznać określoną liczbę punktów za spełnianie danego kryterium i skierować projekt do negocjacji we wskazanym w listach sprawdzających zakresie dotyczącym warunkowo dokonanej oceny. Negocjacje mogą być prowadzone jedynie w sytuacji, kiedy kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w konkursie nie będzie mogła być rozdysponowana na projekty ocenione bezwarunkowo pozytywnie. Negocjacjom podlegają wszystkie kryteria merytoryczne punktowane. Jeżeli projekt nie spełnia bezwzględnych kryteriów merytorycznych lub otrzymał w wyniku oceny mniej niż 70% maksymalnej liczby punktów ogółem na skutek czego nie może zostać wybrany do dofinansowania, lub otrzymał minimum 70 % maksymalnej liczby punktów, jednak kwota przeznaczona na jego dofinansowanie w konkursie nie wystarcza na wybranie go do dofinansowania, to uznaje się, iż projekt otrzymał ocenę negatywną.
5 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Typy beneficjentów O dofinansowanie w ramach konkursu mogą ubiegać się podmioty działające w obszarze edukacji zawodowej,tj. : podmioty działające na podstawie obowiązujących regulacji prawnych ww. zakresie i/lub podmioty prowadzące działalność gospodarczą, której przeważający numer PKD odpowiada obszarowi edukacji i/lub podmioty posiadające w statucie lub w innym dokumencie (np. w umowie spółki) stanowiącym podstawę jego funkcjonowania zapisy o prowadzeniu działalności w przedmiotowym zakresie i/lub podmioty, które w sprawozdaniu finansowym, sporządzonym na koniec roku obrachunkowego poprzedzającego rok złożenia wniosku o dofinansowanie, wykazują, iż przeważający przychód uzyskały z prowadzenia działalności w obszarze edukacji.
6 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Projekty partnerskie Możliwość realizacji projektów w partnerstwie została określona w art. 33 Ustawy z dnia 11 lipca 2014r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020. Zapis ten określa ogólne zasady realizacji projektów partnerskich oraz zasady wyboru partnerów spoza sektora finansów publicznych przez podmioty, o których mowa w art. 3 ust 1 ustawy z dn. 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych. Należy przy tym zaznaczyć, iż istotą realizacji projektu w partnerstwie jest wspólna realizacja projektu przez podmioty wnoszące do partnerstwa różnorodne zasoby (ludzkie, organizacyjne, techniczne, finansowe). Niedopuszczalne w takiej sytuacji jest zlecanie zadań pomiędzy podmiotami partnerstwa, a także angażowanie jako personelu projektu pracowników partnerów przez beneficjenta i odwrotnie. Realizacja projektu w partnerstwie wymaga spełnienia niżej wskazanych warunków: 1. Posiadania Partnera wiodącego (będącego stroną umowy o dofinansowanie). 2. Adekwatności udziału partnerów tj. adekwatności wnoszonych przez nich zasobów ludzkich, organizacyjnych, technicznych i finansowych do zakresu zadań realizowanych przez nich w ramach projektu. 3. Wspólnego przygotowania wniosku o dofinansowanie przez Partnera wiodącego i pozostałych Partnerów. 4. Zawarcia porozumienia/ umowy o partnerstwie która określa w szczególności: - przedmiot porozumienia albo umowy; - prawa i obowiązki stron; - zakres i formę udziału poszczególnych Partnerów w projekcie; - partnera wiodącego uprawnionego do reprezentowania pozostałych partnerów projektu; - sposób przekazywania dofinansowania na pokrycie kosztów ponoszonych przez poszczególnych Partnerów projektu, umożliwiający określenie kwoty dofinansowania udzielonego każdemu z Partnerów; - sposób postępowania w przypadku naruszenia lub niewywiązania się stron z porozumienia lub umowy.
7 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Projekty partnerskie c.d. Na etapie składania wniosku o dofinansowanie – w przypadku projektów realizowanych w partnerstwie – nie jest wymagana od Beneficjenta umowa o partnerstwie. W przypadku przyjęcia projektu do realizacji, Beneficjent zostanie zobligowany do dostarczenia umowy o partnerstwie, jednoznacznie określającej cele i reguły partnerstwa oraz jego ewentualny plan finansowy. Podpisanie umowy o partnerstwie musi nastąpić przed dniem zawarcia umowy o dofinansowanie. Podmiot ubiegający się o dofinansowanie, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, dokonuje wyboru partnerów spoza sektora finansów publicznych z zachowaniem zasady przejrzystości i równego traktowania podmiotów, zobowiązany jest do: - ogłoszenia otwartego naboru partnerów na swojej stronie internetowej wraz ze wskazaniem co najmniej 21-dniowego terminu na zgłaszanie się Partnerów; -uwzględnienia przy wyborze Partnerów; zgodności działania potencjalnego Partnera z celami partnerstwa, deklarowanego wkładu potencjalnego Partnera w realizację celu partnerstwa, doświadczenia w realizacji projektów o podobnym charakterze; - podanie do publicznej wiadomości na swojej stronie internetowej informacji o podmiotach wybranych do pełnienia funkcji partnera. Wybór partnerów spoza sektora finansów publicznych jest dokonywany przed złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu partnerskiego. Podmioty nie należące do sektora finansów publicznych indywidualnie określają zasady wyboru partnera projektu. Partnerstwo nie może zostać zawarte pomiędzy podmiotami pozostającymi ze sobą w relacji uniemożliwiającej nawiązanie równoprawnych relacji partnerskich. Niedopuszczalna jest sytuacja polegająca na zawarciu partnerstwa przez podmiot z własną jednostką organizacyjną; w przypadku administracji samorządowej i rządowej oznacza to, iż organ administracji nie może uznać za partnera podległej mu jednostki budżetowej (nie dotyczy to jednostek nadzorowanych przez organ administracji oraz tych jednostek podległych organowi administracji, które na podstawie odrębnych przepisów mają osobowość prawną). Porozumienie lub umowa o partnerstwie nie mogą być zawarte pomiędzy podmiotami powiązanymi w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L. 187 z 26.06 2014, str. 1)”. Ponadto podmioty, które zostały wykluczone z możliwości otrzymania dofinansowania, nie mogą być stroną porozumienia czy umowy o partnerstwie. Strony realizują wspólnie projekt partnerski na warunkach określonych w: wzorze umowy o dofinansowanie, porozumieniu/umowie o partnerstwie.
8 O dofinansowanie nie mogą ubiegać się podmioty podlegające wykluczeniu z ubiegania się o dofinansowanie na podstawie art. 207 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych; art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, art. 9 ust. 1 pkt. 2a ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Podmioty podlegające wykluczeniu
9 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Poziom dofinansowania Wartość dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 dla działania 9.2.1 Wsparcie kształcenia zawodowego wynosi w łącznej kwocie 6 300 000,00 1, w tym 5 950 000,00 Euro pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego, natomiast 350 000,00 Euro z Budżetu Państwa. Z ogólnej kwoty alokacji przeznaczonej na nabór, na procedurę odwoławczą przeznacza się 630 000,00 Euro 2, w tym 595 000,00 Euro pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego i 35 000,00 Euro z Budżetu Państwa. 1 Co na dzień ogłoszenia naboru wynosi 26 684 280,00 PLN według kursu Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia kwotowania środków w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym ogłoszono nabór. 2 Co na dzień ogłoszenia naboru wynosi 2 668 428,00 PLN według kursu Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia kwotowania środków w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym ogłoszono nabór. Zgodnie z SZOOP RPO WO 2014-2020 - wersja 4 maksymalny poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu wynosi 90%, w tym poziom dofinansowania UE - maksymalnie 85%. Minimalny wkład własny beneficjenta jako % wydatków kwalifikowalnych wynosi 10 %. Wkład własny beneficjenta jest wykazywany we wniosku o dofinansowanie, przy czym to beneficjent określa formę wniesienia wkładu własnego ( pieniężny, niepieniężny ). Minimalna wartość projektu wynosi 100 tys. PLN Maksymalna wartość projektu wynosi 9 mln PLN
10 1) Uczniowie, wychowankowie i słuchacze szkół lub placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie zawodowe, w tym z grup defaworyzowanych; 2) Publiczne i niepubliczne szkoły ponadgimnazjalne lub placówki systemu oświaty prowadzące kształcenie zawodowe; 3) Młodociani pracownicy; 4) Nauczyciele kształcenia zawodowego, opiekunowie praktyk zawodowych i instruktorzy praktycznej nauki zawodu; 5) Instytucje z otoczenia społeczno-gospodarczego szkół lub placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie zawodowe; 6) Uczniowie, wychowankowie i słuchacze szkół ponadgimnazjalnych lub placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie ogólne; 7) Osoby dorosłe zainteresowane z własnej inicjatywy zdobyciem, uzupełnieniem lub podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, w tym w szczególności: a) osoby o niskich kwalifikacjach, b) osoby starsze po 50 roku życia, c) osoby z obszarów wiejskich. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Grupa docelowa
11 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Typy projektów podlegających dofinansowaniu Przedmiotem konkursu są typy projektów określone dla poddziałania 9.2.1 Wsparcie kształcenia zawodowego Osi priorytetowej IX Wysoka jakość edukacji RPO WO 2014-2020 w zakresie: podniesienia jakości kształcenia i szkolenia zawodowego osób dorosłych w pozaszkolnych formach kształcenia zawodowego, rozwoju doradztwa edukacyjno-zawodowego tj.: Typ projektu 1. Podniesienie jakości kształcenia i szkolenia zawodowego w tym rozwój współpracy szkół i placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie zawodowe z ich otoczeniem społeczno-gospodarczym poprzez: A) doskonalenie umiejętności i kompetencji zawodowych nauczycieli zawodu opiekunów praktyk zawodowych i instruktorów praktycznej nauki zawodu, B) podnoszenie umiejętności oraz uzyskiwanie kwalifikacji zawodowych przez uczniów, wychowanków i słuchaczy szkół lub placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie zawodowe/ szkół ponadgimnazjalnych lub placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie ogólne, C) tworzenie w szkołach lub placówkach systemu oświaty prowadzących kształcenie zawodowe warunków odzwierciedlających naturalne warunki pracy właściwe dla nauczanych zawodów, D) rozwój współpracy szkół lub placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie zawodowe z ich otoczeniem społeczno-gospodarczym. Poprzez otoczenie społeczno-gospodarcze należy rozumieć pracodawców, organizacje pracodawców, przedsiębiorców, organizacje przedsiębiorców, instytucje rynku pracy, szkoły wyższe, organizacje pozarządowe, partnerów społecznych czy innych interesariuszy zidentyfikowanych w obowiązkowej diagnozie przedstawiającej zapotrzebowanie szkół lub placówek systemu oświaty.
12 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Typy projektów podlegających dofinansowaniu c.d. Typ projektu 2. Kształcenie osób dorosłych w pozaszkolnych formach kształcenia zawodowego zorganizowanych we współpracy z pracodawcami (kwalifikacyjne kursy zawodowe, kursy umiejętności zawodowych, inne kursy), w tym z uwzględnieniem elastycznych rozwiązań (np. kształcenie na odległość). Typ projektu 3. Rozwój doradztwa edukacyjno-zawodowego poprzez: A) uzyskiwanie kwalifikacji doradców edukacyjno-zawodowych przez osoby realizujące zadania z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego w szkołach i placówkach, które nie posiadają kwalifikacji z tego zakresu oraz podnoszenie kwalifikacji doradców edukacyjno-zawodowych, realizujących zadania z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego w szkołach, B) tworzenie Szkolnych Punktów Informacji i Kariery, C) zewnętrzne wsparcie szkół w obszarze doradztwa edukacyjno-zawodowego.
13 Początkiem okresu kwalifikowalności wydatków jest data rozpoczęcia okresu realizacji projektu wskazana we wniosku o dofinansowanie jednak nie wcześniej niż 01.01.2015r. Wydatki poniesione przed podpisaniem umowy o dofinansowanie, o ile odnoszą się do okresu realizacji projektu, mogą zostać uznane za kwalifikowalne wyłącznie pod warunkiem spełnienia warunków kwalifikowalności określonych w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w zakresie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020. Jednocześnie do momentu podpisania umowy o dofinansowanie Projektodawca ponosi wydatki na własne ryzyko. Końcowa data kwalifikowalności wydatków jest wskazana w umowie o dofinansowanie. IOK dopuszcza możliwość ponoszenia wydatków po okresie kwalifikowalności wydatków określonym w umowie o dofinansowanie, pod warunkiem, że wydatki te odnoszą się do okresu realizacji projektu oraz zostaną uwzględnione we wniosku o płatność końcową. Uwaga!!! Co do zasady okres realizacji merytorycznej projektu nie powinien być dłuższy niż cztery semestry szkolne. Zajęcia merytoryczne powinny rozpocząć się nie później niż w ciągu 2 miesięcy od ustalonej we wniosku początkowej daty okresu realizacji projektu. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Ramy czasowe kwalifikowalności wydatków
14 Kwalifikowalność wydatków dla projektów współfinansowanych ze środków krajowych i unijnych w ramach RPO WO 2014-2020 musi być zgodna z przepisami unijnymi i krajowymi, w tym w szczególności z: 1.Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006, 2.Ustawą z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. 2014, poz. 1146 z późn. zm.), 3.Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020 z dnia 10.04.2015r. oraz z zasadami określonymi w zał. nr 6 do Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych RPO WO 2014-2020. Zakres EFS, wersja 3 (SZOOP RPO WO 2014-2020). Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Kwalifikowalność wydatków
15 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Zasady konstruowania budżetu projektu Koszty projektu są przedstawiane we wniosku o dofinansowanie projektu w formie budżetu zadaniowego. Dodatkowo we wniosku o dofinansowanie wykazany jest szczegółowy budżet ze wskazaniem kosztów jednostkowych. Uwaga! Ocena kwalifikowalności poniesionych wydatków dokonywana jest przede wszystkim w trakcie realizacji projektu poprzez weryfikację wniosków o płatność oraz w trakcie kontroli projektu. Niemniej, na etapie oceny wniosku o dofinansowanie dokonywana jest ocena kwalifikowalności planowanych wydatków. Przyjęcie danego projektu do realizacji i podpisanie z beneficjentem umowy o dofinansowanie nie oznacza, że wszystkie wydatki, które beneficjent przedstawi we wniosku o płatność w trakcie realizacji projektu, zostaną uznane za kwalifikowalne. Planowane koszty projektu przedstawione są w budżecie projektu z podziałem na: – koszty bezpośrednie - koszty dotyczące realizacji poszczególnych zadań merytorycznych w projekcie, – koszty pośrednie - koszty administracyjne związane z obsługą projektu. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu
16 Zasady konstruowania budżetu projektu c.d Koszty bezpośrednie w ramach projektu powinny zostać oszacowane należycie, racjonalnie i efektywnie, zgodnie z procedurami określonymi w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020 oraz z uwzględnieniem stawek rynkowych zgodnie z taryfikatorem maksymalnych, dopuszczalnych cen towarów i usług typowych (powszechnie występujących) dla konkursowego i pozakonkursowego trybu wyboru projektów, dla których ocena przeprowadzona zostanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020 w części dotyczącej Europejskiego Funduszu Społecznego. W budżecie projektu Wnioskodawca wskazuje i uzasadnia źródła finansowania wykazując racjonalność i efektywność wydatków oraz brak podwójnego finansowania.
17 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Zasady konstruowania budżetu projektu c.d Koszty pośrednie stanowią koszty administracyjne związane z obsługą projektu, w szczególności: a) koszty koordynatora lub kierownika projektu oraz innego personelu bezpośrednio zaangażowanego w zarządzanie projektem i jego rozliczanie, o ile jego zatrudnienie jest niezbędne dla realizacji projektu, w tym w szczególności koszty wynagrodzenia tych osób, ich delegacji służbowych i szkoleń oraz koszty związane z wdrażaniem polityki równych szans przez te osoby, b) koszty zarządu (koszty wynagrodzenia osób uprawnionych do reprezentowania jednostki, których zakresy czynności nie są przypisane wyłącznie do projektu, np. kierownik jednostki), c) koszty personelu obsługowego (obsługa kadrowa, finansowa, administracyjna, sekretariat, kancelaria, obsługa prawna) na potrzeby funkcjonowania jednostki, d) koszty obsługi księgowej (koszty wynagrodzenia osób księgujących wydatki w projekcie, w tym koszty zlecenia prowadzenia obsługi księgowej projektu biuru rachunkowemu),
18 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Zasady konstruowania budżetu projektu c.d e)koszty utrzymania powierzchni biurowych (czynsz, najem, opłaty administracyjne) związanych z obsługą administracyjną projektu, f)wydatki związane z otworzeniem lub prowadzeniem wyodrębnionego na rzecz projektu subkonta na rachunku bankowym lub odrębnego rachunku bankowego, g)działania informacyjno-promocyjne projektu (np. zakup materiałów promocyjnych i informacyjnych, zakup ogłoszeń prasowych), h)amortyzacja, najem lub zakup aktywów (środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych) używanych na potrzeby personelu, o którym mowa w lit. a - d, i)opłaty za energię elektryczną, cieplną, gazową i wodę, opłaty przesyłowe, opłaty za odprowadzanie ścieków w zakresie związanym z obsługą administracyjną projektu, j)koszty usług pocztowych, telefonicznych, internetowych, kurierskich związanych z obsługą administracyjną projektu, k)koszty usług powielania dokumentów związanych z obsł. administracyjną projektu,
19 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Zasady konstruowania budżetu projektu c.d l)koszty materiałów biurowych i artykułów piśmienniczych związanych z obsługą administracyjną projektu, m)koszty ubezpieczeń majątkowych, n)koszty ochrony, o)koszty sprzątania pomieszczeń związanych z obsługą administracyjną projektu, w tym środki do utrzymania ich czystości oraz dezynsekcję, dezynfekcję, deratyzację tych pomieszczeń, p)koszty zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy. Uwaga ! Niedopuszczalna jest sytuacja, w której koszty pośrednie zostaną wykazane w ramach kosztów bezpośrednich. W ramach kosztów pośrednich nie są wykazywane wydatki objęte cross-financingiem.
20 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Zasady konstruowania budżetu projektu c.d W ramach projektu koszty pośrednie mogą być rozliczane wyłącznie z wykorzystaniem następujących stawek ryczałtowych: 25 % kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości do 1 mln PLN włącznie, 20 % kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości powyżej 1 mln PLN do 2 mln PLN włącznie, 15 % kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości powyżej 2 mln PLN do 5 mln PLN włącznie, 10 % kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości przekraczającej 5 mln PLN włącznie.
21 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Cross- financing W przypadku projektów współfinansowanych z EFS cross-financing dotyczy wyłącznie: zakupu nieruchomości, zakupu infrastruktury, rozumianej jako elementy nieprzenośne, na stałe przytwierdzone do nieruchomości (np. wykonanie podjazdu do budynku, zainstalowanie windy w budynku), dostosowania lub adaptacji (prace remontowo-wykończeniowe) budynków i pomieszczeń. Zakup środków trwałych, za wyjątkiem zakupu nieruchomości, infrastruktury i środków trwałych przeznaczonych na dostosowanie lub adaptację budynków i pomieszczeń, nie stanowi wydatku w ramach cross-financingu.
22 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Cross- financing c.d. Cross-financing może dotyczyć takich kategorii wydatków, bez których realizacja projektu nie byłaby możliwa, w szczególności zapewnienie realizacji zasady równości szans, a zwłaszcza potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dopuszczalny poziom cross – financingu to 10% wydatków kwalifikowalnych projektu.
23 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Koszty związane z angażowaniem personelu We wniosku o dofinansowanie należy wskazać formę zaangażowania i szacunkowy wymiar czasu pracy personelu projektu niezbędnego do realizacji zadań merytorycznych (etat/liczba godzin), co stanowi podstawę do oceny kwalifikowalności wydatków personelu projektu na etapie wyboru projektu oraz w trakcie jego realizacji. Wydatki na wynagrodzenie personelu są kwalifikowalne pod warunkiem, że ich wysokość odpowiada stawkom faktycznie stosowanym u beneficjenta poza projektami współfinansowanymi z funduszy strukturalnych na analogicznych stanowiskach lub stanowiskach wymagających analogicznych kwalifikacji. Kwalifikowalne składniki wynagrodzenia personelu: wynagrodzenie brutto, składki pracodawcy na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz wydatki ponoszone na Pracowniczy Program Emerytalny.
24 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Koszty związane z angażowaniem personelu c.d. Wydatki związane z zaangażowaniem osoby wykonującej zadania w projekcie lub projektach są kwalifikowalne, o ile: a)obciążenie z tego wynikające nie wyklucza możliwości prawidłowej i efektywnej realizacji wszystkich zadań powierzonych danej osobie, b)łączne zaangażowanie zawodowe tej osoby w realizację wszystkich projektów finansowanychz funduszy strukturalnych i FS oraz działań finansowanych z innych źródeł, w tym środków własnych beneficjenta i innych podmiotów, nie przekracza 276 godzin miesięcznie, c)wykonanie zadań potwierdzone jest protokołem, wskazującym prawidłowe wykonanie zadań, liczbę oraz ewidencję godzin w danym miesiącu kalendarzowym poświęconych na wykonanie zadań w projekcie.
25 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Przy rozliczaniu poniesionych wydatków nie jest możliwe przekroczenie łącznej kwoty wydatków kwalifikowalnych w ramach projektu, wynikającej z zatwierdzonego wniosku o dofinansowanie projektu. Ponadto wnioskodawcę obowiązują limity wydatków wskazane w odniesieniu do każdego zadania w budżecie projektu w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie, przy czym poniesione wydatki nie muszą być zgodne ze szczegółowym budżetem projektu zawartym w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie. IOK rozlicza wnioskodawcę ze zrealizowanych zadań w ramach projektu z zastrzeżeniem postanowień Rozdziału 5 – Realizacja zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami w procesie wdrażania EFS, EFRR i FS – Wytycznych w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020, dotyczących mechanizmu racjonalnych usprawnień.
26 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Beneficjent może dokonywać przesunięć w budżecie projektu określonym w zatwierdzonym na etapie podpisania umowy o dofinansowanie wniosku o dofinansowanie projektu, w oparciu o zasady określone w umowie o dofinansowanie projektu.
27 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Uproszczone formy rozliczania wydatków Dla projektów, w których wartość wkładu publicznego (środków publicznych) nie przekracza wyrażonej w PLN równowartości 100 000 EUR rozliczanie wydatków następuje na podstawie uproszczonej metody rozliczania wydatków tj. kwoty ryczałtowej. Do przeliczania ww. kwoty na PLN stosuje się miesięczny obrachunkowy kurs wymiany stosowany przez KE, aktualny na dzień ogłoszenia konkursu.
28 1) Limit wydatków związanych z doposażeniem szkół i placówek kształcenia zawodowego w sprzęt niezbędny do realizacji edukacji zawodowej, poniesionych w ramach kosztów bezpośrednich projektu (włączając cross- financing), nie może przekroczyć 20% wydatków projektu. 2) Działania świadomościowe (kampanie informacyjne i działania upowszechniające) będą możliwe do finansowania jedynie jeśli będą stanowić część projektu i będą uzupełniać działania o charakterze wdrożeniowym w ramach tego projektu. 3) Przedsięwzięcia zaprojektowane w ramach poddziałania 9.2.1 mają na celu wsparcie wyłącznie kształcenia i szkolenia stricte zawodowego. Wsparcie szkół kształcenia zawodowego w zakresie podstawy programowej kształcenia ogólnego możliwe jest wyłącznie w ramach poddziałań 9.1.1 i 9.1.2 (zgodnie z zaprojektowanymi kierunkami). 4) Realizacja działań podejmowanych w ramach typu projektu 1 wynika z bieżąco diagnozowanych potrzeb rynku pracy, w tym przede wszystkim w obszarze specjalizacji regionalnych z wykorzystaniem ogólnopolskich lub regionalnych badań (załącznik nr 10 do niniejszego Regulaminu), analiz oraz uzupełniająco informacji jakościowych i ilościowych dostępnych za pośrednictwem powołanego z inicjatywy KE portalu EU Skills Panorama. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Limity i ograniczenia w realizacji projektów
29 5) Wszyscy nauczyciele, opiekunowie praktyk zawodowych i instruktorzy praktycznej nauki zawodu objęci wsparciem w ramach projektu w zakresie doskonalenia i podnoszenia umiejętności i kompetencji/ kwalifikacji zawodowych na zakończenie wsparcia muszą uzyskać potwierdzenie nabycia kompetencji i/lub kwalifikacji. Sposób weryfikacji zgodnie z zapisami pkt 20 niniejszego Regulaminu. 6) W ramach typu projektu 1B) zakres wsparcia udzielany w projekcie obejmujący pomoc stypendialną dla uczniów, wychowanków lub słuchaczy musi być zgodny z warunkami: a) pomoc stypendialna udzielana jest przez szkołę lub placówkę systemu oświaty, w której kształcą się uczniowie, wychowankowie lub słuchacze albo przez organ prowadzący szkoły lub placówki systemu oświaty, b) szczegółowe zasady realizacji programów stypendialnych zostaną określone przez beneficjenta w regulaminie przyznawania pomocy stypendialnej, c) stypendium udzielane jest dla uczniów szczególnie uzdolnionych 5 potrzebujących wsparcia finansowego 6 w zakresie przedmiotów zawodowych, d) kwota stypendium może być różnicowana, jej wysokość musi się mieścić w przedziale od 200 do 600 zł na jednego ucznia/słuchacza/wychowanka, e) stypendium wypłacane jest uczniowi/słuchaczowi/wychowankowi w trybie miesięcznym 7, f) beneficjent projektu musi zapewnić, że wymogiem otrzymania stypendium będzie przygotowanie i złożenie wraz z wnioskiem o przyznanie stypendium indywidualnego planu rozwoju edukacyjnego ucznia zawierającego co najmniej: cele do osiągnięcia w związku z otrzymanym stypendium oraz wydatki jakie stypendysta zamierza ponieść w ramach otrzymanego stypendium. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Limity i ograniczenia w realizacji projektów c.d.
30 7) Za udział w praktyce zawodowej lub stażu zawodowym uczniowie/wychowankowie lub słuchacze otrzymują stypendium. Stypendium jest wypłacane za każde przepracowane 150 godzin. Wysokość stypendium nie może być większa niż wartość 120% zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415, z późn. zm.). 8) Okres realizacji praktyki zawodowej lub stażu zawodowego wynosi minimum 150 godzin i nie więcej niż 970 godzin w odniesieniu do udziału jednego ucznia, wychowanka lub słuchacza. 9) W ramach kształcenia osób dorosłych: a) wsparcie kompetencji i kwalifikacji zawodowych ograniczone zostanie do zawodów, w ramach których zgodnie z prowadzonym monitoringiem odnotowuje się zapotrzebowanie na regionalnym rynku pracy, w tym z uwzględnieniem specjalizacji regionalnych. W tym obszarze interwencja podlegać będzie stałemu monitoringowi z wykorzystaniem ogólnopolskich lub regionalnych badan, analiz oraz uzupełniająco informacji jakościowych i ilościowych dostępnych za pośrednictwem powołanego z inicjatywy KE portalu EU Skills Panorama, b) podejmowane działania skorelowane zostaną z procedurami uznawania wcześniej nabytego doświadczenia i kompetencji oraz będą podlegać certyfikacji. 10) Pozostałe limity i ograniczenia w realizacji projektów niewskazane w SZOOP RPO WO 2014-2020 dla poddziałania 9.2.1 określone są w umowie o dofinansowanie. Okres na jaki jest przyznawane stypendium nie może być krótszy, niż minimalny okres który został wskazany w Wytycznych (…) w obszarze edukacji na lata 2014-2020, zatwierdzonych przez Minister Infrastruktury i Rozwoju w dn. 02.06.2015 r., tj. 10 miesięcy. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Limity i ograniczenia w realizacji projektów c.d.
31 Efekty realizacji projektów w ramach typu 1 muszą zakładać trwałość zakupionego sprzętu zgodnie z Kryterium merytorycznym szczegółowym nr 4. W związku z powyższym wnioskodawca powinien wskazać, że jest odpowiednio przygotowany do utrzymania efektów realizacji projektu pod względem organizacyjnym, technicznym i finansowym. W tym celu zobowiązany jest do zamieszczenia we wniosku o dofinansowanie deklaracji dotyczącej utrzymania i wykorzystania zakupionego w ramach projektu sprzętu niezbędnego do prowadzenia zajęć edukacyjnych w okresie do 4 tygodni po zakończeniu realizacji projektu. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Trwałość sprzętu
32 Weryfikacja doposażenia zakupionego dzięki EFS do prowadzenia zajęć edukacyjnych z przedmiotów przyrodniczych oraz sprzętu TIK będzie weryfikowane na reprezentatywnej próbie szkół objętych wsparciem do 4 tygodni po zakończeniu projektu w ramach wizyty monitorującej przez pracowników IP RPO WO 2014-2020. Jeżeli projekt zakończy się wraz z końcem czerwca i z obiektywnych powodów w wakacje nie będzie można dokonać pomiaru wskaźnika, okres ten może ulec wydłużeniu i zostanie dokonany w pierwszym miesiącu nowego roku szkolnego. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Trwałość sprzętu c.d.
33 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Zatrudnienie nauczycieli na podstawie Karty Nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982r. Zatrudnienie nauczycieli na podstawie Karty Nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982r. Art. 35a. 1. Nauczycielom wymienionym w art. 1 ust. 1, którzy w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej prowadzą zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, za każdą godzinę prowadzenia tych zajęć przysługuje wynagrodzenie w wysokości ustalonej w sposób określony w art. 35 ust. 3. 2. Zajęcia, o których mowa w ust. 1, są przydzielane za zgodą nauczyciela. 3. Zajęcia, o których mowa w ust. 1, nie są wliczane do tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz. 4. Wynagrodzenia nauczycieli, o którym mowa w ust. 1, nie uwzględnia się przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3.
34 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Zatrudnienie nauczycieli na podstawie Karty Nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982r. Zatrudnienie nauczycieli na podstawie Karty Nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982r. Art. 35 ust. 3. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.
35 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Zatrudnienie nauczycieli na podstawie Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991r. Zatrudnienie nauczycieli na podstawie Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991r. Art. 7e. 1. W celu realizacji zajęć w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w szkole lub placówce publicznej może być zatrudniony nauczyciel, który nie realizuje w tej szkole lub placówce tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, posiadający kwalifikacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 9 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela oraz spełniający warunki określone w art. 10 ust. 5 pkt 3 i 4 tej ustawy. W celu potwierdzenia spełnienia warunku, o którym mowa w art. 10 ust. 5 pkt 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, nauczyciel, przed nawiązaniem stosunku pracy, jest obowiązany przedstawić dyrektorowi szkoły lub placówki informację z Krajowego Rejestru Karnego.
36 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Zatrudnienie nauczycieli na podstawie Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991r. Zatrudnienie nauczycieli na podstawie Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991r. 2. Nauczyciela, o którym mowa w ust. 1, zatrudnia się na zasadach określonych w Kodeksie pracy, z tym że za każdą godzinę prowadzenia zajęć, o których mowa w ust. 1, nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie nie wyższe niż wynagrodzenie za jedną godzinę prowadzenia zajęć ustalone w sposób określony w art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela dla nauczyciela dyplomowanego posiadającego wykształcenie wyższe magisterskie i realizującego tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, o którym mowa w art. 42 ust. 3 w tabeli w lp. 3 tej ustawy.
37 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Taryfikator W ramach Poddziałania 9.2.1 obowiązuje Taryfikator maksymalnych, dopuszczalnych cen towarów i usług typowych (powszechnie występujących) dla konkursowego i pozakonkursowego trybu wyboru projektów, dla których ocena przeprowadzona zostanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020 w części dotyczącej Europejskiego Funduszu Społecznego.