Regulacje prawne 2017.

1 Regulacje prawne 2017 ...
Author: Monika Grabowska
0 downloads 8 Views

1 Regulacje prawne 2017

2 Prawo w oświacie

3 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 roku w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach W rozporządzeniu o pomocy psychologiczno-pedagogicznej są następujące rozwiązania, m.in.: zajęcia logopedyczne będą adresowane do dzieci z deficytami kompetencji i zaburzeń sprawności językowych, klasy terapeutyczne będą tworzone również dla dzieci chorych i w ciągu całego roku, dyrektor przedszkola lub szkoły będzie mógł, za zgodą rodziców, wystąpić z wnioskiem o diagnozę problemu ucznia do publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej w sytuacji, gdy działania szkoły nie poprawiają funkcjonowania ucznia, rodzic nadal będzie mógł zwrócić się bezpośrednio do poradni psychologiczno-pedagogicznej o pomoc, nowa forma pomocy – zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się, zindywidualizowana ścieżka realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, zindywidualizowana ścieżka kształcenia oraz zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne dla uczniów z dysfunkcjami i zaburzeniami utrudniającymi funkcjonowanie społeczne.

4 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 roku w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym Zmiany dotyczą, m.in.: wieku ucznia w szkole – uczeń w szkole podstawowej będzie mógł się uczyć do 20 roku życia, a nie jak dotychczas do 18 lat, zawartości indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego oraz zakresu okresowej wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia, wskazania wspomagających i alternatywnych metod komunikacji jako zajęć rewalidacyjnych realizowanych z uczniami niesłyszącymi, z afazją lub autyzmem, zobowiązania zespołu nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i specjalistów, prowadzących zajęcia z uczniem do spotkań nie rzadziej niż raz w semestrze, obowiązku dyrektora przedszkola, szkoły lub ośrodka w zakresie współpracy z rodzicami, zatrudniania pomoc nauczyciela.

5 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 roku w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci Uczniowie z niepełnosprawnościami, którzy mogą chodzić do szkoły, ale wymagają tego, aby część zajęć prowadzona była dla nich w formie indywidualnej lub w mniejszej grupie – będą mieli takie zajęcia w szkole. Zespół nauczycieli może wskazać takie rozwiązanie w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym (IPET). Uczniowie chorzy, którzy mogą chodzić do szkoły, ale z uwagi na trudności w funkcjonowaniu, w szczególności wynikające ze stanu zdrowia, wymagają, by część zajęć była prowadzona w formie indywidualnej lub w mniejszej grupie – mogą być objęci zindywidualizowaną ścieżką kształcenia. Warunkiem będzie opinia publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Istnieje również możliwość utworzenia klasy terapeutycznej w ciągu całego roku szkolnego.

6 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lipca 2017 rRozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie procedury przyznawania danych dostępowych do bazy danych systemu informacji oświatowej Uruchomienie aplikacji internetowej zmodernizowanego Systemu Informacji Oświatowej, która posiada wiele usprawnień względem poprzedniej wersji. W nowej wersji aplikacji wprowadzone zostały, m.in. następujące zmiany: • możliwość pracy na wielu stanowiskach jednocześnie, • dostęp do aplikacji z komputerów posiadających dostęp do Internetu, • całkowita rezygnacja z panelu komunikacji, • nowy, bardziej intuicyjny wygląd aplikacji. W ramach uruchomienia aplikacji dla Jednostek Samorządu Terytorialnego i Ministerstw zostały udostępnione następujące moduły: • Organy prowadzące – podgląd szczegółów, rejestracja, modyfikacja i usunięcie, • Szkoły i placówki oświatowe – podgląd szczegółów i rejestracja z możliwością wskazania placówki, na podstawie której powstała rejestrowana placówka.

7 2 godziny lekcyjne tygodniowo w szkołach podstawowych, Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 czerwca 2017r. w sprawie dopuszczalnych form realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego Zajęcia do wyboru przez ucznia mogą być realizowane w postaci: zajęć sportowych, zajęć sprawnościowo-zdrowotnych, zajęć tanecznych lub aktywnej turystyki. Wymiar - minimum: 2 godziny lekcyjne tygodniowo w szkołach podstawowych, 1 godzina lekcyjna tygodniowo w szkołach ponadpodstawowych. Przy ustalaniu propozycji dyrektor powinien uwzględnić potrzeby zdrowotne uczniów, ich zainteresowania oraz osiągnięcia w danym sporcie lub aktywności fizycznej, uwarunkowania lokalne, miejsce zamieszkania uczniów, tradycje sportowe środowiska lub szkoły oraz możliwości kadrowe. Zajęcia proponowane przez dyrektora szkoły podlegają uzgodnieniu z organem prowadzącym i zaopiniowaniu przez radę pedagogiczną i radę szkoły lub radę rodziców. Wyboru tych zajęć, spośród zaproponowanych, dokonują uczniowie (w przypadku uczniów niepełnoletnich za zgodą rodziców). Treść rozporządzenia :

8 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 czerwca 2017 rRozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 czerwca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu realizacji edukacji dla bezpieczeństwa Zmiana rozporządzenia MEN w sprawie sposobu realizacji edukacji dla bezpieczeństwa (Dz. U. z 2009 r. nr 139, poz ze zm. w 2017 r. poz. 1239) polega głównie na określeniu, że: specjalistyczne obozy szkoleniowo-wypoczynkowe z zakresu edukacji dla bezpieczeństwa mogą być organizowane na zasadach dotyczących wypoczynku organizowanego dla dzieci i młodzieży w czasie: 1) ferii zimowych – dla uczniów klasy VIII szkoły podstawowej lub klasy I szkoły ponadpodstawowej: branżowej szkoły I stopnia, liceum ogólnokształcącego lub technikum lub 2) ferii letnich – dla uczniów, którzy ukończyli klasę VIII szkoły podstawowej lub klasę I szkoły ponadpodstawowej: branżowej szkoły I stopnia, liceum ogólnokształcącego lub technikum. Przepisy obowiązujące przed r. stosuje się do dotychczasowych: 1) gimnazjów oraz klas dotychczasowego gimnazjum prowadzonych w szkołach innego typu do czasu zakończenia kształcenia w tych gimnazjach i klasach, 2) szkół ponadgimnazjalnych: liceów ogólnokształcących i techników oraz klas dotychczasowych zasadniczych szkół zawodowych, liceów ogólnokształcących i techników prowadzonych w szkołach ponadpodstawowych, do czasu zakończenia kształcenia w tych szkołach i klasach.

9 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 czerwca 2017 rRozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 czerwca r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach Zmiana polega głównie na ustaleniu, że: 1) w publicznych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych organizuje się naukę religii na życzenie rodziców. W publicznych szkołach podstawowych (także gimnazjach) i szkołach ponadpodstawowych (także ponadgimnazjalnych) organizuje się naukę religii i etyki: a) w szkołach podstawowych – na życzenie rodziców; b) w szkołach ponadpodstawowych – na życzenie rodziców, bądź samych uczniów; po osiągnięciu pełnoletniości o pobieraniu nauki religii i etyki decydują uczniowie, 2) w przedszkolach zajęcia religii uwzględnia się w ramowym rozkładzie dnia, a w szkołach zajęcia religii i etyki uwzględnia się w tygodniowym rozkładzie zajęć, 3) uczniowie uczęszczający na naukę religii mają prawo do zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia trzydniowych rekolekcji wielkopostnych (także organizowanych w innym terminie), jeżeli rekolekcje te stanowią praktykę danego kościoła lub innego związku wyznaniowego, 4) w czasie trwania rekolekcji szkoła nie jest zwolniona z realizowania funkcji opiekuńczej i wychowawczej, 5) o terminie rekolekcji dyrektor szkoły powinien być powiadomiony przez organizujących rekolekcje na co najmniej miesiąc przed terminem rozpoczęcia rekolekcji, jeżeli na terenie szkoły jest prowadzona nauka religii więcej niż jednego kościoła lub innego związku wyznaniowego, powinny one dążyć do ustalenia wspólnego terminu rekolekcji, 6) szczegółowe zasady dotyczące organizacji rekolekcji, jak również inny termin rekolekcji, są przedmiotem odrębnych ustaleń między organizującymi rekolekcje a szkołą.

10 USTAWA z dnia 21 kwietnia 2017 rUSTAWA z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o systemie informacji oświatowej oraz niektórych innych ustaw Zmiany w ustawie o systemie oświaty, które wejdą w życie 1 września 2017 r.: 1) zmieniają, zgodnie z oczekiwaniami praktyków, definicję niepełnosprawności sprzężonych – obecnie należy przez to rozumieć występowanie u dziecka niesłyszącego lub słabosłyszącego, niewidomego lub słabowidzącego, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną albo z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, co najmniej jeszcze jednej z wymienionych niepełnosprawności, 2) ustalają, że egzamin ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego jest przeprowadzany na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla języka obcego nowożytnego nauczanego od klasy IV szkoły podstawowej, stanowiącego kontynuację nauczania tego języka w klasach I–III. Zmiany w ustawie o systemie oświaty ustalają, że dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 22aga ustawy o systemie oświaty w sprawie wysokości wskaźników zwiększających kwoty dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe dla uczniów niepełnosprawnych zachowują moc do dnia wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych, jednak nie dłużej niż przez 36 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (25 lipca 2020 r.).

11 UCHWAŁA NR 127/2017 RADY MINISTRÓW z dnia 18 sierpnia 2017 rUCHWAŁA NR 127/2017 RADY MINISTRÓW z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie Rządowego programu pomocy dzieciom i uczniom w formie zasiłku losowego na cele edukacyjne, pomocy uczniom w formie wyjazdów terapeutyczno-edukacyjnych oraz pomocy dzieciom i uczniom w formie zajęć opiekuńczych i zajęć terapeutyczno-edukacyjnych w 2017 r. Uczniowie i dzieci mogą otrzymać: zasiłek losowy na cele edukacyjne w wysokości 500 zł lub 1 tys. zł. zajęcia terapeutyczno-edukacyjne, opiekuńcze. Dzieci i uczniowie będą mogły korzystać z bezpłatnych zajęć terapeutyczno-edukacyjnych, które będzie organizował odpowiednio wójt, burmistrz, prezydent miasta. Uczniowie mogą skorzystać z: wyjazdów terapeutyczno-edukacyjnych. UWAGA! Uczeń będzie mógł skorzystać albo z wyjazdu albo z zajęć. Rodzice mogą składać wnioski o pomoc w urzędzie gminy w terminie ustalonym przez urząd, ale nie później niż do 23 września 2017 r https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/5-mln-zl-dla-dzieci-z-terenow-dotknietych-nawalnicami.html

12 Doradztwo zawodowe w roku 2017/2018Art W roku szkolnym2017/2018 zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego, o których mowa w art. 109 ust. 7 pkt 7 ustawy – Prawo oświatowe, są realizowane w oparciu o program przygotowany przez nauczyciela realizującego te zajęcia i dopuszczony do użytku przez dyrektora szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej. Wymagana jest zgoda Kuratora Oświaty na zatrudnienie przez dyrektora nauczyciela bez kwalifikacji. dla branżowej szkoły I stopnia - Doradztwo zawodowe minimum 10 godzin w trzyletnim cyklu nauczania. Materiały: Konkurs „Szkoła dla pracodawców – pracodawcy dla szkoły”, ORE. SZKOŁA PODSTAWOWA Klasa VII Klasa VIII Doradztwo zawodowe minimum 10 godz. w roku minimum 20 godzin w dwuletnim cyklu nauczania

13 Innowacje pedagogiczneZgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 poz. 59 ze zm.) działalność innowacyjna ma być integralnym elementem działalności szkoły/placówki. Zaproponowane w ustawie regulacje prawne dotyczące działalności innowacyjnej określają: konieczność zapewnienia przez system oświaty kształtowania u uczniów postaw przedsiębiorczości i kreatywności, sprzyjających aktywnemu uczestnictwu w życiu gospodarczym, w tym poprzez stosowanie w procesie kształcenia innowacyjnych rozwiązań programowych, organizacyjnych lub metodycznych (art. 1 pkt 18), obowiązek tworzenia przez szkoły i placówki warunków do rozwoju aktywności, w tym kreatywności uczniów (art. 44 ust. 2 pkt 3), możliwość wspierania nauczycieli, w ramach nadzoru pedagogicznego, w realizacji zadań służących poprawie istniejących lub wdrożeniu nowych rozwiązań w procesie kształcenia, przy zastosowaniu nowatorskich działań programowych, organizacyjnych lub metodycznych, których celem jest rozwijanie kompetencji uczniów oraz nauczycieli (art. 55 ust. 1 pkt 4). W ustawie – Prawo oświatowe nie określono wymagań formalnych warunkujących rozpoczęcie działalności innowacyjnej w szkole ani nie wskazano konieczności zgłaszania innowacji pedagogicznej kuratorowi oświaty i organowi prowadzącemu.

14 Budowa statutu szkoły i przedszkola w oparciu o ustawę Prawo oświatoweart. 98 oraz art. 102 i następne ustawy – Prawo oświatowe. W statucie należy uwzględnić zmiany dotyczące: zakresu zadań nauczycieli, w tym nauczyciela wychowawcy, organizacji wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego, organizacji współdziałania ze stowarzyszeniami lub innymi organizacjami w zakresie działalności innowacyjnej, organizacji wolontariatu w szkole. W przypadku, w którym w miejsce dotychczasowego zespołu składającego się ze szkoły podstawowej i gimnazjum 1 września 2017 r. powstanie ośmioletnia szkoła podstawowa z klasami dotychczasowego gimnazjum do 30 listopada 2017 r. w szkole powinien zostać uchwalony nowy statut szkoły podstawowej, który będzie zawierał postanowienia dotyczące oddziałów przedszkolnych oraz klas dotychczasowego gimnazjum. Statut powinien zostać uchwalony przez radę szkoły, lub kiedy jej nie powołano - przez radę pedagogiczną.

15 Statut przedszkola art.102 ustawa Prawo OświatoweZmiany w statucie przedszkola publicznego w związku ze zmianą podstawy programowej mogą objąć: cele i zadania przedszkola wynikające z przepisów prawa (z nowej podstawy programowej), sposób realizacji zadań przedszkola, zakres zadań nauczycieli, w tym zadań związanych ze współdziałaniem z rodzicami w sprawach wychowania i nauczania, planowaniem i prowadzeniem pracy dydaktyczno- wychowawczej, prowadzeniem obserwacji pedagogicznych i dokumentowaniem ich, organizację przedszkola.

16 Statut szkoły Zapisy w statucie szkoły publicznej mogące podlegać nowelizacji w związku ze zmianą podstawy programowej: cele i zadania szkoły wynikające z przepisów prawa (z nowej podstawy programowej) oraz sposób ich wykonywania (w przypadku szkoły dla dzieci i młodzieży cele i zadania szkoły powinny uwzględniać program wychowawczo-profilaktyczny szkoły), organizacja pracy szkoły, w tym oddziałów dwujęzycznych, zakres zadań nauczycieli, sposób i formy wykonywania tych zadań, szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego uczniów, organizacja pracowni szkolnych, organizacja dodatkowych zajęć dla uczniów, w tym zwiększających szanse ich zatrudnienia, organizacja wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego, organizacja biblioteki szkolnej, w tym gromadzenie i udostępnianie podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych oraz innych materiałów bibliotecznych oraz warunki i zakres współpracy biblioteki szkolnej z uczniami, nauczycielami i rodzicami, organizacja i formy współdziałania szkoły z rodzicami, organizacja pracowni szkolnych (np. języków obcych), inne zapisy, uwzględniające zmiany w innych aktach prawnych.

17 Prawo Oświatowe Jednostka Samorządu terytorialnego:Do 30 listopada 2017 lub odpowiednio do 30 listopada 2019 r. Podejmuje uchwałę stwierdzającą przekształcenie z mocy ustawy. Zakończenie działalności gimnazjum. Dyrektor Szkoły Do 30 XI 2017 r. lub odpowiednio 30 XI 2019 r. dostosowuje statuty do Prawa oświatowego .

18 Prawo Oświatowe – przepisy wprowadzająceArt Z dniem 1 września 2017 r. dotychczasoa sześcioletnia szkoła podstawowa staje się ośmioletnią szkołą podstawową, o której mowa w awrt. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo oświatowe. 2. Z dniem 1 września 2017 r. dotychczasowa szkoła podstawowa obejmująca strukturą organizacyjną część klas sześcioletniej szkoły podstawowej staje się ośmioletnią szkołą podstawową obejmującą strukturą organizacyjną te same klasy szkoły podstawowej. 3. Z dniem 1 września 2017 r. szkoła filialna podporządkowana organizacyjnie dotychczasowej sześcioletniej szkole podstawowej staje się szkołą filialną podporządkowaną organizacyjnie ośmioletniej szkole podstawowej, obejmującą strukturą organizacyjną te same klasy szkoły podstawowej. 4. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej dotychczasową sześcioletnią szkołę podstawową, w terminie do dnia 30 listopada 2017 r., w drodze uchwały, stwierdza jej przekształcenie w ośmioletnią szkołę podstawową zgodnie z ust. 1 lub 2. Przekształcenie szkoły filialnej zgodnie z ust. 3, stwierdza się w uchwale, o której mowa w zdaniu pierwszym. 5. Uchwała, o której mowa w ust. 4, stanowi akt założycielski ośmioletniej szkoły podstawowej w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo oświatowe. Art Z dniem 1 września 2017 r. dotychczasowa zasadnicza szkoła zawodowa staje się branżową szkołą I stopnia, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy – Prawo oświatowe. 2. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej dotychczasową zasadniczą szkołę zawodową, w terminie do dnia 30 listopada 2017 r., w drodze uchwały, stwierdza jej przekształcenie w branżową szkołę I stopnia zgodnie z ust. 1.

19 Art Z dniem 1 września 2017 r. tworzy się szkołę specjalną przysposabiającą do pracy, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy – Prawo oświatowe. 2. Z dniem 1 września 2017 r. dotychczasowa szkoła specjalna przysposabiająca do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi staje się szkołą specjalną przysposabiającą do pracy, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy – Prawo oświatowe. 3. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej dotychczasową szkołę specjalną przysposabiającą do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w terminie do dnia 30 listopada 2017 r., w drodze uchwały, stwierdza jej przekształcenie w szkołę specjalną przysposabiającą do pracy, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy – Prawo oświatowe, zgodnie z ust. 2. Art Z dniem 1 września 2017 r. tworzy się szkołę policealną, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. f ustawy – Prawo oświatowe. 2. Z dniem 1 września 2017 r. dotychczasowa szkoła policealna staje się szkołą policealną, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. f ustawy – Prawo oświatowe. 3. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej dotychczasową szkołę policealną, w terminie do dnia 30 listopada 2017 r., w drodze uchwały, stwierdza jej przekształcenie w szkołę policealną, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. f ustawy – Prawo oświatowe, zgodnie z ust. 2.

20 Art Z dniem 1 września 2017 r. dotychczasowa szkoła podstawowa dla dorosłych, której kształcenie obejmuje klasę VI szkoły podstawowej, staje się szkołą podstawową dla dorosłych, której kształcenie obejmuje klasę VII i VIII. 2. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej dotychczasową szkołę podstawową dla dorosłych, której kształcenie obejmuje klasę VI szkoły podstawowej, w terminie do dnia 30 listopada 2017 r., w drodze uchwały, stwierdza jej przekształcenie w szkołę podstawową dla dorosłych, której kształcenie obejmuje klasę VII i VIII. Art Z dniem 1 września 2017 r. zespół publicznych szkół, w skład którego wchodzi jedynie dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa i dotychczasowe gimnazjum, staje się ośmioletnią szkołą podstawową. 2. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej dotychczasowy zespół publicznych szkół, o którym mowa w ust. 1, w terminie do dnia 30 listopada 2017 r., w drodze uchwały, stwierdza jego przekształcenie w ośmioletnią szkołę podstawową zgodnie z ust Uchwała, o której mowa w ust. 2, stanowi akt założycielski ośmioletniej szkoły podstawowej w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo oświatowe. Art Z dniem 1 września 2017 r. zespół publicznych szkół, w skład którego wchodzi jedynie dotychczasowe gimnazjum i dotychczasowa zasadnicza szkoła zawodowa, staje się branżową szkołą I stopnia, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy – Prawo oświatowe. 2. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej dotychczasowy zespół publicznych szkół, o którym mowa w ust. 1, w terminie do dnia 30 listopada 2017 r., w drodze uchwały, stwierdza jego przekształcenie w branżową szkołę I stopnia zgodnie z ust Uchwała, o której mowa w ust. 2, stanowi akt założycielski branżowej szkoły I stopnia w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo oświatowe.

21 Statuty szkół – Prawo OświatoweArt Dotychczasowe statuty przedszkoli, szkół podstawowych, szkół specjalnych przysposabiających do pracy i szkół policealnych zachowują moc do dnia wejścia w życie statutów wydanych na podstawie ustawy – Prawo oświatowe, nie dłużej jednak niż do dnia 30 listopada 2017 r Dotychczasowe statuty dotychczasowych trzyletnich liceów ogólnokształcących i dotychczasowych czteroletnich techników zachowują moc do dnia wejścia w życie statutów wydanych na podstawie ustawy – Prawo oświatowe, nie dłużej jednak niż do dnia 30 listopada 2019 r. 3. Dotychczasowe statuty dotychczasowych zasadniczych szkół zawodowych zachowują moc do dnia wejścia w życie statutów branżowych szkół I stopnia wydanych na podstawie ustawy – Prawo oświatowe, nie dłużej jednak niż do dnia 30 listopada 2017 r. 4. W przypadku statutów, o których mowa w ust. 1–3, przepisy art. 72 ust. 1, art. 80 ust. 2 pkt 1 oraz art. 82 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe stosuje się odpowiednio. 5. Dotychczasowe statuty dotychczasowych gimnazjów zachowują moc do czasu zakończenia kształcenia w tych szkołach. 6. Statuty szkół podstawowych, liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia, w których są prowadzone klasy dotychczasowego gimnazjum, zawierają postanowienia dotyczące tych klas. 7. Statuty branżowych szkół I stopnia, w których są prowadzone klasy dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej, zawierają postanowienia dotyczące tych klas. 8. Statuty czteroletnich liceów ogólnokształcących, w których są prowadzone klasy dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego, zawierają postanowienia dotyczące tych klas. 9. Statuty pięcioletnich techników, w których są prowadzone klasy dotychczasowego czteroletniego technikum, zawierają postanowienia dotyczące tych klas.

22 Nadzór pedagogiczny

23 Wnioski z nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez Pomorskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2016/2017 Wymaganie: ,,Kształtowane są postawy i respektowane normy społeczne” Słabsze strony pracy szkół: podejmowanie skutecznych działań zapewniających uczniom bezpieczeństwo, budowanie atmosfery szacunku i zaufania w relacjach między wszystkimi członkami społeczności szkolnej, prowadzenie działań antydyskryminacyjnych. Wymaganie: „Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się” kształtowanie u uczniów umiejętności uczenia się, motywowanie uczniów do aktywnego uczenia się, formułowanie wskazówek ułatwiających naukę, dbanie o atmosferę sprzyjającą uczeniu się, wdrażanie uczniów do refleksji nad tym, czego się nauczyli, informowanie uczniów o ich postępach w nauce.

24 Liczba skontrolowanych Liczba szkół, w których wydano zaleceniaKontrole planowe „Prawidłowość organizacji i funkcjonowania biblioteki szkolnej” L.p. Typ szkoły Liczba skontrolowanych szkół Liczba szkół, w których wydano zalecenia 1 Szkoły podstawowe 157 28 2 Gimnazja 95 15 3 Licea ogólnokształcące 26 6 4 Technika 24 5 Zasadnicze szkoły zawodowe Razem 328 55 (8,5%) Wydawane zalecenia dotyczyły: statutu szkoły – organizacja biblioteki szkolnej, zadania nauczyciela bibliotekarza, dziennika zajęć biblioteki - prowadzenie, kwalifikacji nauczycieli zatrudnionych w bibliotece.

25 Kontrole planowe Razem 57 12„Realizacja kształcenia dualnego w ramach praktycznej nauki zawodu” L.p. Typ szkoły Liczba szkół skontrolowanych z zaleceniami 1 Technika 21 5 2 Zasadnicze szkoły zawodowe 36 7 Razem 57 12 Wydawane zalecenia dotyczyły: Umowy o praktyczną naukę zawodu organizowaną poza szkołą – § 7 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. z 2010 r. Nr 244, poz z późn. zm). Organizacji praktycznej nauki zawodu - § 8 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. z 2010 r. Nr 244, poz. 1626, późn. zm). Statutu szkoły – § 8 i § 10 załącznik nr 5a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z 2001 r. Nr 61, poz. 624, z późn. zm).

26 Kontrole doraźne Obszary funkcjonowania szkół i placówek będące przedmiotem kontroli Liczba kontroli/zaleceń zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki 140/89 przestrzeganie statutu szkoły lub placówki 65/43 przestrzeganie praw dziecka i praw ucznia 73/46 realizacja podstaw programowych i ramowych planów nauczania 37/26 przestrzeganie zasad oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów 31/20 zgodność z przepisami zatrudniania nauczycieli z wymaganymi kwalifikacjami 27/20

27 Rekomendacje dotyczące poprawy jakości pracy szkół i placówekWspieranie metodyczne nauczycieli przy wdrażaniu nowej podstawy programowej w procesie planowania i realizacji zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach i szkołach. Doskonalenie nauczycieli odpowiedzialnych za doradztwo zawodowe w szkołach w zakresie ich umiejętności wspierania i przygotowywania uczniów do podejmowania decyzji edukacyjno – zawodowych. Tworzenie warunków do wymiany doświadczeń wśród dyrektorów szkół i nauczycieli w planowaniu i realizacji procesu kształcenia zawodowego z udziałem pracodawców. Wspieranie dyrektorów przy aktualizacji statutów i innych dokumentów przedszkoli i szkół do zmienionych przepisów prawa oświatowego oraz warunków realizacji zadań statutowych do wymagań nowej podstawy programowej. Doskonalenie pracy nauczycieli i pedagogów szkolnych w skutecznym rozwiązywaniu problemów i zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży, tj. agresji, przemocy, cyberprzemocy, eksperymentowania z substancjami psychoaktywnymi. Wzmocnienie nadzoru właściwych organów nad realizacją przez szkoły i placówki ustawowego obowiązku zabezpieczenia dostępu uczniów do treści niepożądanych w Internecie, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju.

28 7. Upowszechnianie wśród dyrektorów szkół i nauczycieli wiedzy prawnej z zakresu odpowiedzialności za zapewnianie uczniom oraz pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i nauki w czasie ich pobytu w szkole, jak również podczas zajęć obowiązkowych i dodatkowych organizowanych przez szkołę poza jej terenem. 8. Propagowanie wiedzy prawnej wśród uczniów i ich rodziców na temat praw i obowiązków w szkole, a także z zakresu odpowiedzialności prawnej nieletnich za popełniane czyny zabronione. 9. Wzmacnianie kompetencji nauczycieli związanych z procesem wychowawczym uczniów w zakresie kształtowania poczucia tożsamości kulturowej, lokalnej i narodowej, postaw patriotycznych, rozbudzania zainteresowań kulturą regionu i życiem lokalnym. 10. Angażowanie rodziców i uczniów w system oddziaływań wychowawczych oraz planowania i realizacji programów profilaktyczno-wychowawczych. 11. Wspieranie szkół i placówek w podejmowaniu działań związanych z przeciwdziałaniem dyskryminacji. 12. Doskonalenie pracy szkół i placówek w udzielaniu uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej adekwatnej do potrzeb oraz wynikającej z orzeczeń lub opinii wydanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne. 13. Zachęcanie nauczycieli do stosowania innowacji pedagogicznych służących wszechstronnemu rozwojowi uczniów, adekwatnie do ich potrzeb i zainteresowań.

29 Rekomendacje dotyczące poprawy jakości pracy szkół i placówek14. Planowanie tematyki doskonalenia nauczycieli z uwzględnieniem zagadnień dotyczących prowadzenia diagnozy osiągnięć uczniów i wykorzystywania wniosków do indywidualizacji procesu edukacyjnego i stymulowania aktywności uczniów podczas zajęć szkolnych. 15. Wzmacnianie umiejętności nauczycieli w zakresie budowania narzędzi sprawdzania wiedzy i umiejętności uczniów z uwzględnieniem zasad pomiaru dydaktycznego oraz wykorzystania narzędzi pomiaru zamieszczonych, np. w bankach zadań. 16. Wspieranie rozwoju nauczycieli w zakresie organizacji i planowania procesu dydaktycznego z uwzględnieniem pracy zespołowej uczniów oraz aktywnych metod nauczania w celu motywowania ucznia do aktywnego uczenia się. 17. Zapewnianie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkole poprzez budowanie dobrego klimatu uczenia się oraz realizację profilaktycznych i wychowawczych zadań szkoły. 18. Wzbogacanie bazy dydaktycznej szkół i placówek w nowoczesne technologie informacyjne i komunikacyjne oraz zasoby edukacyjne dla nauczycieli i uczniów podnoszące efektywność nauczania.

30 Kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018Wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego. Podniesienie jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej. Bezpieczeństwo w Internecie. Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych. Wprowadzanie doradztwa zawodowego do szkół i placówek. Wzmacnianie wychowawczej roli szkoły. Podnoszenie jakości edukacji włączającej w szkołach i placówkach systemu oświaty.

31 Kierunki realizacji zadań nadzoru pedagogicznego w szkolnym 2017/18Kontrole planowe „Zgodność z przepisami prawa przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli na rok szkolny 2018/2019” „Ocena prawidłowości realizacji zadań szkół i przedszkoli w zakresie organizacji nauki języka mniejszości narodowej, etnicznej i języka regionalnego oraz własnej historii i kultury” „Ocena prawidłowości zapewniania warunków i organizacji kształcenia uczniów niepełnosprawnych w szkołach ogólnodostępnych” „Ocena prawidłowości współpracy publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych z przedszkolami i szkołami”

32 Kierunki realizacji zadań nadzoru pedagogicznego w szkolnym 2017/18Ewaluacje zewnętrzne Zakres wymagań wskazany przez MEN (60%): (w przedszkolach i innych formach wychowania przedszkolnego oraz oddziałach przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych) Dzieci nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej. Kształtowane są postawy i respektowane normy społeczne. Zakres wymagań wskazany przez Kuratora (40%): (w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych) Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się. Monitorowanie będzie obejmowało: „Zapewnienie bezpieczeństwa uczniom podczas zajęć na strzelnicach funkcjonujących w szkołach”. „Organizację pomocy psychologiczno – pedagogicznej we wszystkich typach szkół”.

33 Awans Zawodowy 2017 – wybrane wnioskiPrzedkładanie nieczytelnych kopii dokumentów, kopii aktów bez uzasadnienia lub kopii niepotwierdzonej za zgodność przez dyrektora, niepodpisanych przez dyrektora. Nieprawidłowe dokumentowanie wniosku o podjęcie postępowania, tj.: niezałączenie wszystkich dokumentów potwierdzających wykształcenie i posiadanie kwalifikacji (w tym przygotowanie pedagogiczne), Nieprawidłowości w zakresie protokołowania posiedzeń komisji egzaminacyjnych, tj. brak odniesienia się w uzasadnieniu oceny punktowej do spełnienia wymagań lub dlaczego, zdaniem Komisji, nauczyciel nie spełnił wymagań (istotne w sytuacji odwołania). Zadawanie podczas egzaminu pytań spoza obszarów wymagań niezbędnych do uzyskania danego stopnia awansu zawodowego nauczyciela. Nieprawidłowości w wydawaniu aktów nadania stopnia nauczyciela kontraktowego i mianowanego. Nieprzestrzeganie przepisu § 10 rozporządzenia z 1 marca 2013 r. – w składzie komisji niezapewnianie właściwych ekspertów z listy MEN.

34 Informacje oświatowe

35 Szkolnictwo zawodowe Pierwsza kwalifikacja rynkowa „Montowanie stolarki budowlanej” została włączona do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji 19 lipca 2017 r. Dzięki temu na dokumencie potwierdzającym posiadanie tej kwalifikacji możliwe będzie umieszczenie znaku Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK). Kwalifikacja będzie certyfikowana przez instytucje, które wskaże minister właściwy ds. budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. Szczegółowe informacje dotyczące wiedzy, umiejętności i kompetencji potrzebnych do uzyskania tej kwalifikacji, a także dotyczące sposobu ich potwierdzania (walidacji) można znaleźć w obwieszczeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie włączenia kwalifikacji rynkowej „Montowanie stolarki budowlanej” do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, dostępnym pod adresem

36 Programy Rządowe Program rozwoju szkolnej infrastruktury sportowej realizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Rządowy Program KLUB - to innowacyjny model wsparcia małych i średnich klubów sportowych. Wysokość dotacji z MSiT wynosi 10 tys. zł dla klubów jednosekcyjnych i 15 tys. zł dla wielosekcyjnych. Program SKS (Szkolny Klub Sportowy) System medycyny szkolnej- Ministerstwo Zdrowia - Nowy system opierać się będzie na trzech elementach: szkolnych gabinetach zdrowotnych – prowadzonych przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną, szkolnych gabinetach dentystycznych – zlokalizowanych na terenie szkół, dentobusach – będą one świadczyły pomoc i wsparcie w leczeniu stomatologicznym w tych szkołach, które są zbyt małe, żeby umieścić w nich gabinet stomatologiczny. Planowany jest pięcioletni program, który pozwoli na utworzenie i wyposażenie gabinetów dentystycznych. Program przewiduje także zakup tzw. dentobusów – początkowo po jednym na województwo Budowa Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) – Ministerstwo Cyfryzacji - sieć szybkich łączy internetowych. Program „Wyprawka szkolna” -wsparcie dotyczy zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego lub podręczników do kształcenia w zawodach, dopuszczonych do użytku szkolnego przez Ministra Edukacji Narodowej.

37 Program rządowy „Aktywna Tablica” od lipca 2017 do czerwca 2019 rokuO środki na zakup pomocy dydaktycznych będą się mogły starać: publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe oraz szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, szkoły i zespoły szkół oraz szkolne punkty konsultacyjne przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej działające w ramach Ośrodka Rozwoju Edukacji Polskiej za Granicą, publiczne szkoły podstawowe w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich prowadzonych przez Ministra Sprawiedliwości. Szkoła będzie mogła otrzymać 14 tys. zł jako maksymalną kwotę na zakup pomocy dydaktycznych. W przypadku maksymalnego wsparcia finansowego, organ prowadzący szkołę – z wyjątkiem szkół prowadzonych przez ministrów – będzie miał obowiązek wnieść wkład własny w kwocie 3,5 tys. zł. Całkowita wartość zadania dla szkoły wyniesie w sumie 17,5 tys. zł (wsparcie finansowe 14 tys. zł + wkład własny 3,5 tys. zł). W 2017 szkoły będą mogły wnioskować o udział w Programie do 31 sierpnia br., a organy prowadzące do wojewodów – do 15 września br. Wnioski będą przesyłane do Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Kwalifikacja wniosków nastąpi do 27 września br. Przekazanie środków finansowych na zakup pomocy dydaktycznych planowane jest do końca października 2017 r.

38 Program Rządowy dla dzieci z terenów dotkniętych nawałnicami18 sierpnia br. przyjęto Rządowy program pomocy dzieciom i uczniom w formie zasiłku losowego na cele edukacyjne, pomocy uczniom w formie wyjazdów terapeutyczno-edukacyjnych oraz pomocy dzieciom i uczniom w formie zajęć opiekuńczych i zajęć terapeutyczno-edukacyjnych w 2017 r. Z budżetu państwa uruchomione zostaną środki na dodatkową pomoc dla dzieci i uczniów pochodzących z rodzin poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w szczególności dotkniętych w ostatnich dniach nawałnicami. Przeznaczono na ten cel kwotę 5 mln zł. Z zastrzeżeniem, że jeśli zapotrzebowanie na środki będzie większe, program zostanie uzupełniony o dodatkowe pieniądze. https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/5-mln-zl-dla-dzieci-z-terenow-dotknietych-nawalnicami.html

39 Kryteria podziału 0,4 % rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2017Pomoc jednostkom samorządu terytorialnego w usuwaniu skutków zdarzeń losowych w budynkach szkół (placówek) publicznych prowadzonych (dotowanych) przez jednostki samorządu terytorialnego – z wyłączeniem przedszkoli ogólnodostępnych oraz innych form wychowania przedszkolnego. Wzór wniosku określa załącznik nr 2. Wnioski należy składać w terminie do 40 dni od daty wystąpienia zdarzenia, jednak nie później niż do dnia 13 października 2017 r. W przypadku budynków oświatowych, które były ubezpieczone, jednostka samorządu terytorialnego może wystąpić z wnioskiem po zakończeniu procedury odszkodowawczej i ustaleniu kwoty odszkodowania, jednak nie później niż do dnia 13 października 2017 r. Do wniosku należy dołączyć kopię dokumentu wydanego przez państwowe organy nadzoru (państwowy inspektor nadzoru budowlanego, jednostka państwowej straży pożarnej) lub protokołu komisji powołanej przez wojewodę do zweryfikowania szacunków strat powstałych w wyniku działań żywiołów po terminie wystąpienia zdarzenia losowego. Dokumenty powinny zawierać rodzaj zdarzenia, datę jego wystąpienia oraz opis zniszczeń (szkód). Decyduje data wpływu do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

40 Finansowanie

41 Projektowane zmiany w zakresie finansowania oświaty Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, przedłożony przez Ministra Edukacji Narodowej. Dotacja przedszkolna Dotacja z budżetu państwa dla jednostki samorządu terytorialnego na dofinansowanie zadań dotyczących wychowania przedszkolnego, naliczana będzie według organu prowadzącego i rejestrującego, nie zaś według położenia placówki przedszkolnej. Dotacja podręcznikowa Dotacja będzie naliczana i przekazywana do wysokości maksymalnych kwot na ucznia danej klasy, zróżnicowanych w zależności od etapu edukacyjnego. Szkoła będzie miała do wykorzystania łączną kwotę dotacji i dyrektor szkoły zdecyduje o podziale pieniędzy na podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe dla danej klasy. Powyższa zmiana nie dotyczy dotacji przekazanych na uczniów mających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (zwiększanych wskaźnikami). Koszt zakupu kompletu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych dla tych uczniów nie będzie mógł jednak przekroczyć rocznie kwot dotacji celowej na ucznia określonych w ustawie.

42 Projektowane zmiany w zakresie finansowania oświaty Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, przedłożony przez Ministra Edukacji Narodowej. Dotowanie z budżetów samorządów placówek wychowania przedszkolnego, szkół i placówek oświatowych Jedną z najważniejszych zmian w kwestii dotowania placówek wychowania przedszkolnego, szkół i placówek będzie odejście od pojęcia rodzaju szkoły przy wyliczaniu dotacji dla szkół. Problemy interpretacyjne powodował brak definicji rodzaju szkoły. Dlatego zamiast uzależnienia naliczania dotacji dla szkół od rodzaju szkoły, zaproponowano odniesienie do kwoty przewidzianej w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego. Wprowadzono także definicję wskaźnika zwiększającego. Chodzi o to, aby w przypadku dotowanych szkół publicznych, odpowiednio zwiększyć na ucznia kwotę przeznaczoną w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego, uwzględniając wszystkie wydatki ponoszone przez ten samorząd na szkoły danego typu (ponad kwotę naliczaną w części oświatowej subwencji ogólnej). W konsekwencji zmieni się sposób wyliczania wysokości dotacji dla szkół.

43 Projektowane zmiany w zakresie finansowania oświaty Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, przedłożony przez Ministra Edukacji Narodowej. W przypadku szkół niepublicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, dotacja określana będzie na każdego ucznia w wysokości równej kwocie przewidzianej w części oświatowej subwencji ogólnej dla jst na takiego ucznia. W przypadku szkół niepublicznych, w których nie jest realizowany obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, dotacja będzie określana na każdego ucznia – uczestniczącego w co najmniej 50 proc. obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu – w wysokości równej kwocie przewidzianej na takiego ucznia w subwencji oświatowej. Część dotacji dla szkół, w których nie jest realizowany obowiązek szkolny lub obowiązek nauki uzależniona będzie od zdanego egzaminu przez ucznia (egzamin maturalny lub potwierdzający kwalifikacje w zawodzie). Część dotacji będzie wypłacana jak dotychczas na ucznia, a część po zdanym egzaminie – w wysokości równej kwocie przewidzianej na takiego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej, pod warunkiem, że osoba prowadząca szkołę udokumentuje zdanie egzaminu.

44 Projektowane zmiany w zakresie finansowania oświaty Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, przedłożony przez Ministra Edukacji Narodowej. Ważną zmianą będzie przyznawanie dotacji tylko na jednego ucznia będącego uczniem więcej niż jednej dotowanej placówki wychowania przedszkolnego lub dotowanej szkoły dla dorosłych. Uczniom, którzy realizują roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne poza placówką przedszkolną, dotacja nie będzie przysługiwała. Wypłacenie dotacji uzależnione będzie nie tylko od podania planowanej liczby uczniów do 30 września, ale także dodatkowo od przekazania danych do Systemu Informacji Oświatowej według stanu na 30 września. Te zmiany pozwolą na uszczelnienie budżetów samorządów. Finansowanie świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym. Na dofinansowanie świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym gmina otrzymuje dotację celową z budżetu państwa. Dotacji udzielają wojewodowie. Wysokość stypendium i zasiłku szkolnego dla ucznia nie będzie już zależeć od zamożności jego gminy. Dotychczas wysokość pomocy materialnej o charakterze socjalnym uzależniona była od wkładu własnego ponoszonego przez gminy.

45 Projektowane zmiany w zakresie ustawy Karta NauczycielaAwans zawodowy i ocena pracy nauczycieli Ocena pracy nauczyciela będzie dokonywana obligatoryjnie po zakończeniu stażu na każdy kolejny stopień awansu zawodowego oraz co 3 lata pracy w szkole od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego, mianowanego i dyplomowanego, jeżeli nauczyciel, w zależności od posiadanego stopnia, nie rozpocznie stażu na kolejny stopień lub. zakończy ścieżkę awansu. Nauczycielowi dyplomowanemu legitymującemu się co najmniej 3-letnim okresem pracy w szkole (od dnia nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego) oraz wyróżniającą oceną pracy – będzie przysługiwał dodatek za wyróżniającą pracę – docelowo – w wysokości 16 proc. kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Po raz pierwszy nauczyciele dyplomowani będą mogli otrzymać ten dodatek od 1 września 2020 r., a w docelowej wysokości pierwszy raz będzie można go otrzymać od 1 września 2022 r. (do tego czasu wysokość dodatku będzie corocznie rosła). Wydłużenie ścieżki awansu zawodowego: Z 2 do 3 lat wydłuży się okres pracy niezbędny do rozpoczęcia stażu na stopień nauczyciela mianowanego oraz z 1 roku do 4 lat wydłuży się okres pracy konieczny do rozpoczęcia stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego.

46 Projektowane zmiany w zakresie ustawy Karta NauczycielaAwans zawodowy Wydłużenie ścieżki awansu zawodowego: Z 2 do 3 lat wydłuży się okres pracy niezbędny do rozpoczęcia stażu na stopień nauczyciela mianowanego oraz z 1 roku do 4 lat wydłuży się okres pracy konieczny do rozpoczęcia stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego. Podstawowa ścieżka awansu zawodowego wydłuży się z 10 do 15 lat, ale będzie też możliwość jej skrócenia. Skrócenie ścieżki awansu zawodowego będzie zależeć od uzyskania oceny pracy na określonym poziomie. Nauczyciel kontraktowy i nauczyciel mianowany, legitymujący się wyróżniającą oceną pracy, będzie mógł rozpocząć staż na kolejny stopień awansu zawodowego po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego. Podstawowa ścieżka awansu zawodowego uwzględnia również wydłużony staż na stopień nauczyciela kontraktowego – z 9 miesięcy do 1 roku i 9 miesięcy. Projektowany jest egzamin przeprowadzany przez komisję egzaminacyjną, w skład której wejdą osoby spoza szkoły, tj. przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny, przedstawiciel organu prowadzącego szkołę oraz ekspert z listy ekspertów ustalonej przez ministra edukacji narodowej.

47 Projektowane zmiany w zakresie ustawy Karta NauczycielaCzas pracy nauczycieli Określono tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dla nauczyciela pedagoga, logopedy, psychologa i doradcy zawodowego, a także terapeuty pedagogicznego, z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w poradni psychologiczno-pedagogicznej – w wymiarze 22 godzin. Ujednolicono również pensum – w wymiarze 20 godzin tygodniowo – dla nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej, zatrudnianych dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Dyrektor i wicedyrektor szkoły oraz inni nauczyciele pełniący funkcje kierownicze w szkole nie mogą mieć przydzielonych godzin ponadwymiarowych, z wyłączeniem sytuacji, gdy jest to niezbędne do realizacji ramowego planu nauczania w jednym oddziale.

48 Projektowane zmiany w zakresie ustawy Karta NauczycielaUrlop wypoczynkowy Określono wymiar i termin udzielenia urlopu wypoczynkowego nauczycielom zajmującym stanowiska kierownicze w szkole. Urlop dla poratowania zdrowia będzie udzielany nauczycielowi w celu leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy mogą odgrywać istotną rolę. O potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia będzie orzekał – na podstawie wydanego przez dyrektora szkoły skierowania na badania lekarskie – lekarz medycyny pracy. Możliwe będzie także korzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej. Uprawnienia związane z rodzicielstwem Ze względu na dobro uczniów zaproponowano nowe uregulowania dotyczące kwestii zwolnienia od pracy nauczyciela z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14. Zwolnienie to będzie przysługiwało nauczycielom w wymiarze 2 dni – bez możliwości wykorzystania go w wymiarze godzinowym.

49 Projektowane zmiany w zakresie ustawy Karta NauczycielaZ systemu oświaty usunięte zostanie stanowisko asystenta nauczyciela. Jednocześnie w celu umożliwienia kontynuacji wsparcia nauczyciela w przypadkach, w których obecnie ono funkcjonuje, zaproponowano przepis przejściowy, zgodnie z którym osoby zatrudnione w dniu wejścia w życie ustawy na stanowisku asystenta nauczyciela będą mogły być nadal zatrudnione na tym stanowisku na dotychczasowych zasadach nie dłużej niż do 31 sierpnia 2020 r. Przewidziano zmiany dotyczące wynagradzania specjalistów zatrudnianych na podstawie ustawy - Prawo oświatowe, co ma szczególne znaczenie w przypadku organizacji zajęć z zakresu kształcenia zawodowego. Regulację rozszerzono o rozwiązanie, na podstawie którego organy prowadzące szkoły będą mogły upoważniać dyrektorów szkół, w indywidualnych przypadkach, do podwyższania wynagrodzenia tych osób. W publicznych innych formach wychowania przedszkolnego, przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz w niepublicznych innych formach wychowania przedszkolnego, przedszkolach i placówkach oraz szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych – nauczyciele będą zatrudniani na podstawie umowy o pracę na zasadach określonych w Kodeksie pracy.

50 Kalendarz roku szkolnego 2017/20184 września 2017 r. – rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych. 23 – 31 grudnia 2017 r. – zimowa przerwa świąteczna w województwie pomorskim. 5 stycznia 2018 r. – zakończenie zajęć w klasach (semestrach) programowo najwyższych liceów ogólnokształcących dla dorosłych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu lutego. 26 stycznia 2018 r. – zakończenie zajęć w klasach (semestrach) programowo najwyższych w szkołach policealnych i w oddziałach dotychczasowych zasadniczych szkół zawodowych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu lutego. Ferie zimowe -29 stycznia – 11 lutego 2018 r. – województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie. 29 marca – 3 kwietnia 2018 r. – wiosenna przerwa świąteczna. 27 kwietnia 2018 r. – zakończenie zajęć w klasach (semestrach) programowo najwyższych w szkołach ponadgimnazjalnych (z wyjątkiem szkół wymienionych w pkt 8 i 9 oraz oddziałów dotychczasowych trzyletnich zasadniczych szkół zawodowych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września). 22 czerwca 2018 r. – zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych. 23 czerwca – 31 sierpnia 2018 r. – ferie letnie.

51 Działania KO w Gdańsku 21 czerwca br. Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej nagrodziła czternastu laureatów ogólnopolskiego konkursu „Wolontariusz Roku”. Szkolny Klub Wolontariatu „Iskierka Nadziei” w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach Współpraca z Sanepidem – cykl konferencji, „Stop Dopalaczom” -konkurs plastyczny, pracownie chemiczne, itp. Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w związku z planowaną w roku szkolnym 2017/18 XII edycją programu "Trzymaj Formę” serdecznie zaprasza dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjalnych do zgłaszania uczestnictwa w ww. programie. Współpraca z ZUS – konferencje, lekcje ZUS. Sieć Szkół Promujących Zdrowie. Szkolenia w ramach edycji wojewódzkich zadań edukacyjnych. Konferencja dla „nowych” dyrektorów. Edukacja prawna – konferencja: Problemy społeczne młodzieży szkolnej, Gdańsk ( ) i Słupsk. Tydzień Edukacji Prawnej – Sąd Okręgowy w Gdańsku. Bezpieczeństwo – planowana konferencja we współpracy z UM w Gdyni.(25 października) Bezpieczna szkoła - MEN Wojewódzki Zespół do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi organizuje szkolenie/konferencję dla dyrektorów/pedagogów szkół średnich i klas gimnazjalnych, , Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego w Gdyni. Współpraca z organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami i fundacjami, np. Projekt #KOMÓRKOMANIA (DKMS), edukacja historyczna.

52 Dziękuję