REZERWAT NA JEZIORZE ZGIERZYNIECKIM IM. BOLESŁAWA PAPIEGO

1 REZERWAT NA JEZIORZE ZGIERZYNIECKIM IM. BOLESŁAWA PAPIE...
Author: Wiktoria Wołodźko
0 downloads 2 Views

1 REZERWAT NA JEZIORZE ZGIERZYNIECKIM IM. BOLESŁAWA PAPIEGO

2 "REZERWAT NA JEZIORZE ZGIERZYNIECKIM IM. BOLESŁAWA PAPIEGO"Rezerwat ptasi (pow. 71,43 ha, utworzony w r.), położony 5 km na wschód od Lwówka, po płd. stronie drogi ze Zgierzynki do Brodów, na wys. ok. 93 m n.p.m. Znajduje się w płn. części dorzecza Mogilnicy; obejmuje płytkie, zarastające jezioro oraz łąki otaczające zabagnione brzegi. Utworzono go na wniosek Koła Naukowego Leśników Akademii Rolniczej w Poznaniu, złożony w 1967 r. Od tego czasu trwają nieprzerwanie obserwacje i badania na tym terenie.

3 Przed 1939 r. Jezioro Zgierzynieckie było stosunkowo dużym akwenem, sięgającym od wsi Zgierzynka do szosy Pakosław-Brody. Niestety, prace melioracyjne prowadzone w okresie powojennym (m.in. pogłębienie w 1990 r. koryta Mogilnicy) spowodowały obniżenie poziomu wód gruntowych i lustra wody w jeziorze. Dzięki energicznym działaniom pracowników AR w Poznaniu, podjętym w latach dziewięćdziesiątych, rezerwat chroniony jest przed niekorzystnym wpływem nieprzemyślanych prac odwadniających.

4 Jezioro Zgierzynieckie jest trzecią pod względem liczebności w Wielkopolsce ostoją gęsi gęgawych (25 par). W ostatnich latach można jesienią na nim spotkać ponad 4000 gęsi, m.in. gęsi gęgawe, zbożowe i białoczelne. Na Jez. Zgierzynieckim późnym latem i jesienią występują żurawie w liczbie do 1000 osobników (największe skupisko w Wielkopolsce), jako że rezerwat leży na trasie wędrówki tych ptaków. Z innych obserwowanych gatunków warto wymienić: bąka, brzeczkę, strumieniówkę, podróżniczkę, dziwonię oraz kropiatkę, a także mewę śmieszkę, tworzącą kolonię liczącą ponad 150 gniazd

5 W czasie istnienia rezerwatu na jego terenie zaobserwowano też m. inW czasie istnienia rezerwatu na jego terenie zaobserwowano też m.in. czaplę białą, szablodzioba, gęś małą, kormorana, bociana czarnego, orlika, orła bielika, rybołowa i wiele innych. Na uwagę zasługuje również najliczniejsze w Wielkopolsce noclegowisko kruków na słupach linii wysokiego napięcia w pobliżu rezerwatu, liczące w 1987 r. aż 400 osobników. W latach siedemdziesiątych na polach w okolicach Brodów i Posadowa gnieździły się niezwykle rzadkie dropie. Na terenie rezerwatu występuje też wiele gatunków ssaków, wśród nich liczne dziki i jelenie oraz wydry, jenoty i lisy.

6 W ostatnich latach (1987, 1988, 1990) zaobserwowano wilki, a przed laty - także łosie. Jesienią 1991 r. pracownicy AR z Poznania osiedlili na terenie rezerwatu bobry. Wśród roślin rezerwatu dostrzec można wiele gatunków rzadkich, m.in. tłuszcza pospolitego, goryczkę błotną, kruszczyka błotnego, kłóć wiechowatą i storczyka kukawkę. W nazwie rezerwatu upamiętniony jest Bolesław Papi ( ) - ornitolog-amator, wywodzący się z rodziny włosko-niemieckiej, który zginął w Starachowicach w czasie zamachu AK na szefa radomskiego gestapo.

7 Jezioro Zgierzynieckie…

8 … i łąki oraz drzewa

9 Zgierzynieckie uroczysko…Z inicjatywy Sołectwa Zgierzynka, w ramach projektu „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, przy współudziale Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Gminy Lwówek, Nadleśnictwa Pniewy i Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”, przy wylotach głównych dróg prowadzących do Zgierzynki oraz w samym centrum obszaru, który opisują, stanęły tablice edukacyjne. W zgierzynieckiej świetlicy natomiast powstała wystawa zdjęć prezentujących walory przyrodnicze miejsca, które od teraz będzie nazywane Zgierzynieckim Uroczyskiem.

10

11

12

13 Zdjęcia ze świetlicy w Zgierzynce…

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32 Bibliografia http://www.lwowek.com.pl/index.php?id=34&lng=pl

33 Prezentację wykonała Martyna Jęcz