1 Źródła prawa powszechnie obowiązującego i miejsce jego ogłoszenia
2 ŹRÓDŁA PRAWA POWSZECHNIE OBOWIĄZUJĄCEGOArt. 87 Konstytucji: Źródłami powszechnie obowiązującego prawa w Polsce są: - Konstytucja RP - ustawy - ratyfikowane umowy między narodowe (ratyfikowana umowa międzynarodowa równa się ustawie, ale umowa międzynarodowa ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie ma wyższą rangę ustaw) - rozporządzenia - akty prawa miejscowego Od 1 maja 2004r prawo unijne stało się częścią obowiązującego w Polsce porządku prawnego.
3 KONSTYTUCJA RP Uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe (połączenie Sejmu i Senatu). Ogłaszana w Dzienniku Ustaw.
4 USTAWA Uchwalana przez Sejm z udziałem SenatuOgłaszana w Dzienniku Ustaw - ogłoszenie jest warunkiem jej wejścia w życie.
5 UMOWA MĘDZYNARODOWA Ratyfikuje Prezydent. Ogłaszana w Dzienniku Ustaw.Po ogłoszeniu umowy w Dz. U. zawarte w niej umowy stają się częścią krajowego porządku prawnego i są bezpośrednio stosowane tak jak przepisy wydane przez organy państwowe.
6 ROZPPRZĄDZENIE Wydawanie rozporządzenia: - Rada Ministrów - Prezes Rady Ministrów - Ministrowie - Przewodniczący określonych w ustawach komitetów - Prezydent Ogłaszane w Dzienniku Ustaw.
7 AKTY PRAWA MIEJSCOWEGOPrawo miejscowe: - jest prawem powszechnie obowiązującym na obszarze działania organów, które je ustanowiły (np. województwa lub gminy) Ogłoszenie przepisów gminnych: - przez rozplakatowanie ogłoszeń w miejscach publicznych !!! Wojewoda wydaje rozporządzenie ogłoszone w wojewódzkim DZIENNIKU URZĘDOWYM !!!
8 MONITOR POLSKI – Dziennik UrzędowyDziennik urzędowy wydawany przez Prezesa Rady Ministrów, służący do urzędowego ogłaszania aktów prawnych wewnętrznie obowiązujących wydawanych przez naczelne organy władzy państwowej. W odróżnieniu od aktów normatywnych publikowanych w Dzienniku Ustaw, akty prawne ogłaszane w Monitorze Polskim nie mogą być źródłem praw i obowiązków dla obywateli. W Monitorze Polskim publikowane są m.in.: 1. Zarządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wydane na podstawie ustawy. 2. Uchwały Rady Ministrów i zarządzenia Prezesa Rady Ministrów, wydane na podstawie ustawy. 3. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczące aktów normatywnych. 4. Regulaminy Sejmu, Senatu i Zgromadzenia Narodowego. 5. Decyzje Sejmu i Senatu dotyczące powoływania lub odwoływania na określone w Konstytucji i ustawach stanowiska państwowe. 6. Akty urzędowe Prezydenta.