1 Liga Obrony Kraju jako organizacja paramilitarna kształtująca postawy patriotyczne wśród młodzieży.
2 Rodowód Ligi Obrony Kraju„Naród winien jest sobie samemu obronę od napaści i dla przestrzegania całości swojej. Wszyscy przeto obywatele są obrońcami całości i swobód narodowych” Art. 11 Konstytucji 3 maja 1791r.
3 Geneza pierwszej poprzedniczki Organizacji jest ściśle związana z wydarzeniami, które w lipcu i sierpniu 1944 r. rozgrywały się na wschodnich obszarach ziem polskich, wyzwolonych spod okupacji niemieckiej przez Armię Radziecką i walczącą wraz z nią I Armię Wojska Polskiego.
4 To wówczas w powiecie siedleckim zrodził się i rozwinął ruch społeczny będący zalążkiem późniejszego Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza. Były to luźno tworzone Komitety Opieki nad Rannymi i Chorymi Żołnierzami, niosące pomoc żołnierzom leżącym w szpitalach wojskowych oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Żołnierza, zbierające dary i upominki dla żołnierzy walczących na froncie lub zgrupowanych w obozach szkoleniowych.
5 Powołany w Siedlcach komitet organizacyjny opracował projekt statutu i program działania przyszłej organizacji. Naczelny Dowódca Wojska Polskiego 21 sierpnia 1944 r. zatwierdził statutu organizacji pod nazwą „Towarzystwo Przyjaciół Żołnierza”. Ta data jest historycznym początkiem Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza.
6 Po 1947 r. Towarzystwo Przyjaciół Żołnierza zaczęło stopniowo odchodzić od zadań opiekuńczo‑charytatywnych, podejmując coraz szerzej prace kulturalno‑oświatowe z żołnierzami. Były to między innymi zakupy dla jednostek wojskowych, biblioteczek i sprzętu świetlicowego oraz udzielanie pomocy w organizowaniu kursów czytania i pisania dla żołnierzy analfabetów.
7 Począwszy od 1948 r., po uzyskaniu zgody Ministerstwa Oświaty i Wychowania, zaczęły powstawać szkolne koła TPŻ, do których coraz liczniej wstępowała młodzież. W kolejnych latach TPŻ zwiększało zakres podejmowanych, coraz trudniejszych, zadań związanych z pogłębianiem więzi społeczeństwa z Wojskiem Polskim, przestawiając się na pokojowe szkolenie. Szczególne znaczenie nadano pracy wychowawczej i kulturalno‑oświatowej oraz szkoleniowej wśród młodzieży, zwłaszcza poborowej.
8 W dniu 21 lipca 1950 r. obradujące w Warszawie zjazdy trzech organizacji: Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza, Towarzystwa Przyjaciół ORMO i Polskiego Związku Krótkofalowców podjęły uchwały o zjednoczeniu się w jednej organizacji – Lidze Przyjaciół Żołnierza. Początek lat pięćdziesiątych wysunął na czoło przed LPŻ zadania związane z patriotycznym wychowaniem młodzieży i przygotowywaniem jej do służby wojskowej, z upowszechnianiem postępowych tradycji narodu i oręża polskiego oraz uświadamianiem ludności w zakresie ochrony przed bronią masowego rażenia.
9 Kolejnym etapem procesu integracyjnego było połączenie 10 maja 1953 rKolejnym etapem procesu integracyjnego było połączenie 10 maja 1953 r. z Ligą Przyjaciół Żołnierza, na Krajowej Konferencji Zjednoczeniowej dwóch organizacji – Ligi Morskiej i Ligi Lotniczej. Stworzyło to znacznie dogodniejsze warunki do podejmowania nowych i bardziej złożonych zadań, już wówczas związanych ze szkoleniem obronnym i politechnicznym.
10 Liga Przyjaciół Żołnierza stała się organizacją masowąLiga Przyjaciół Żołnierza stała się organizacją masową. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu wojska na fachowców technicznych podjęła się szkolenia poborowych. Wielu specjalistów wyszkolonych wówczas w LPŻ po spełnieniu obowiązku zasadniczej służby wojskowej podejmowało pracę w różnych zawodach. Byli to: kierowcy samochodowi, radiotelegrafiści, telefoniści, płetwonurkowie itp. Szkolono również na kursach przedpoborowych kandydatów do szkół podoficerskich służby zasadniczej.
11 Na IV Krajowym Zjeździe Ligi Przyjaciół Żołnierza 12 listopada 1962 rNa IV Krajowym Zjeździe Ligi Przyjaciół Żołnierza 12 listopada 1962 r. podjęto uchwałę o zmianie nazwy organizacji na Ligę Obrony Kraju oraz ustalono znacznie szerszy program działania Ligi w dziedzinie patriotyczno‑obronnego wychowywania społeczeństwa, szkolenia dla Sił Zbrojnych i gospodarki narodowej oraz dalszego rozwoju sportów obronnych. Zjazd wybrał nowe władze Ligi. Prezesem został generał brygady Franciszek Księżarczyk.
12 Przekształcenie się LPŻ w Ligę Obrony Kraju nie było tylko formalną zmianą nazwy organizacji, ale stanowiło wyraz nowego etapu realizacji głównych założeń programowych Ligi oraz nowych, stale i ciągle rozwijanych i wzbogacanych koncepcji obronnych państwa. W praktyce oznaczało to podjęcie przez Ligę, oprócz dotychczasowych, nowych zadań w systemie obrony terytorialnej. Ich głównym elementem stały się wyłonione i szkolone przez LOK terenowe, a później zakładowe oddziały samoobrony.
13 Liga Obrony Kraju przetrwała zmiany ustrojoweLiga Obrony Kraju przetrwała zmiany ustrojowe. Obecnie obowiązujący statut z 6 maja 2011 r. (uchwalony na XIV krajowym zjeździe delegatów LOK) określa LOK jako „ogólnopolskie, patriotyczne stowarzyszenie, skupiające w swoich szeregach obywateli dążących do umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej oraz gotowych do jej obrony. Stowarzyszenie kultywuje tradycje narodowe i tradycje oręża polskiego. Nawiązuje do dorobku swoich poprzedniczek – Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza i Ligi Przyjaciół Żołnierza.
14 Liga Obrony Kraju współpracuje z organami administracji rządowej oraz samorządu terytorialnego, a w szczególności z: resortami Obrony Narodowej, Edukacji Narodowej oraz Sportu, jednostkami wojskowymi i kuratoriami oświaty, a także organizacjami społecznymi, działającymi na rzecz wychowania patriotycznego i przygotowania obronnego społeczeństwa.
15 Cele i środki działania Ligi Obrony Kraju
16 Liga Obrony Kraju jest dobrowolnym i patriotycznym zrzeszeniem osób, które za cel działania stawiają sobie współuczestnictwo w: kształtowaniu i umacnianiu w społeczeństwie, zwłaszcza wśród młodzieży, obywatelskiej postawy wobec spraw obronności Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzeniu działalności oświatowo ‑ wychowawczej oraz organizowanie wypoczynku dzieci i młodzieży,
17 3. wyrabianiu i utrwalaniu w społeczeństwie, szczególnie wśród młodzieży, pożądanych zainteresowań, nawyków i umiejętności ważnych z punktu widzenia zdolności obronnej Państwa oraz przydatnych w przygotowaniu społeczeństwa do zapobiegania i ewentualnego zwalczania zagrożeń okresu pokoju, 4. upowszechnianiu kultury fizycznej i turystyki, rozwoju dyscyplin sportu, w tym sportu wyczynowego, wchodzących w zakres zainteresowania Stowarzyszenia,
18 5. rozwijaniu i kontynuowaniu przez członków Stowarzyszenia uzdolnień artystycznych, literackich oraz wszelkich zainteresowań kulturą i sztuką, 6. podejmowaniu działań we współpracy z ogniwami samorządowymi (między innymi miejskimi ośrodkami pomocy społecznej, poradniami psychologicznymi) w celu zapobiegania przestępczości i patologiom społecznym wśród młodzieży. 7. rozwijaniu współpracy z organizacjami i środowiskami osób niepełnosprawnych w celu integracji ich z pełnosprawnymi.
19 Cele statutowe LOK osiąga poprzez:Patriotyczno – obronne i sportowo – politechniczne oddziaływanie wychowawcze na swych członków i uczestników imprez organizowanych przez Stowarzyszenie Kultywowanie i popularyzowanie tradycji narodowych i oręża polskiego oraz sprawowanie opieki nad miejscami pamięci narodowej Upowszechnianie wiedzy na temat współczesnych problemów obronności Rzeczpospolitej Polskiej
20 Kształtowanie i popularyzowanie obywatelskiego stosunku do Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz służby wojskowej Organizowanie oraz współorganizowanie imprez masowych Kształtowanie poprzez członków Stowarzyszenia poczucia obywatelskiej odpowiedzialności za kraj Tworzenie warunków sprzyjających wielokierunkowej działalności Klubów Żołnierzy Rezerwy LOK (KŻR LOK )
21 Działalność Ligi Obrony Kraju w Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie
22 Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie jest szkołą ponadgimnazjalną o profilu rolniczym. W jego skład wchodzą : Technikum rolnicze Technikum systemów energii odnawialnej Technikum usług małej gastronomii Zasadnicza Szkoła Zawodowa w zawodzie mechanik , operator maszyn rolniczych.
23 W roku szkolnym 2013/2014 w ramach innowacji pedagogicznej zostało powołane do życia Liceum Ogólnokształcące o profilu mundurowym mające na celu zapoznanie ze specyfiką pracy policjanta, strażaka i żołnierza oraz pomocy uczniom w przejściu pomyślnie przez proces rekrutacji do służb mundurowych.
24 W związku z powstaniem klasy mundurowej utworzono Szkolne Koło Ligi Obrony Kraju. Jego członkami są zarówno uczniowie klas mundurowych jak również klas technikalnych i zawodowych.
25 Szkolne Koło Ligi Obrony Kraju współpracuje z Miejskim Kołem Ligi Obrony Kraju w Tczewie i Bractwem Kurkowym w Tczewie.
26 Szkolne Koło Ligi Obrony Kraju w Swarożynie realizuje założenia statutowe poprzez:
27 1. Udział w Miejskiej Lidze Strzeleckiej.
28 2. Udział w zawodach strzeleckich.
29 3. Uczestnictwo młodzieży w zajęciach z musztry.
30 4. Wizyty członków SKLOK w 49 Bazie Lotniczej w Pruszczu Gdańskim oraz w Oddziale Prewencji Policji w Gdańsku.
31
32
33
34 5. Coroczne obozy szkoleniowe.
35
36 6. Odwiedzanie Miejsc Pamięci Narodowej .
37 7. Organizowanie dla klas gimnazjalnych pokazów wyposażenia żołnierza
38 8. Udział w turnieju wiedzy o Policji oraz konkursach ,,sprawni jak żołnierze”
39 Bibliografia: Mieczysław Góralewski, Teofil Władyka, Wacław Krawczyk: ,,Zarys historii Ligi Obrony Kraju”, Warszawa,1981 Mieczysław Góralewski, Tadeusz Kamiński: ,,Organizacje kombatanckie i społeczno-obronne w służbie ludowej ojczyzny ”, Wojskowy Instytut Historyczny, Warszawa 1977. Statut Ligi Obrony Kraju. Stefan Oberleitner: ,,Odznaki i Odznaczenia Ligi Obrony Kraju ”, Rzeszów 2000.
40 Dziękuję za uwagę: Joanna Prząda