1 ROK 2014 - ROKIEM CZYTELNICTWA
2 „NAJL E PSZE Z NAJLEPSZYCH”
3 „Być piękną” Jana Frey Ile jest wart piękny nos? Helena wie jedno: nie miała szczęścia przy podziale genów. Dlaczego akurat ona musiała odziedziczyć okropną brodę po ojcu? Dziewczyna nie może już na siebie patrzeć. Czy powinna odważyć się na operację plastyczną? Być piękną to powieść, która stawia ważne pytania dotyczące tożsamości, akceptacji siebie i trudności z odnalezieniem się w świecie.
4 Jana Frey „Oszaleć ze strachu”
5
6 Marta Fox „Iza Anoreczka” "Iza Anoreczka" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Marty Fox i pewnie nie ostatnie. Opisuje co może się stać kiedy wpadniemy w sidła modelingu i wygórowanych ambicji rodziców. Wiadomo, rodzice chcą dla dzieci dobrze, ale jeśli to szkodzi im to powinni zwrócić na to uwagę, a nie jeszcze bardziej szkodzić i dołować, tak jak to było w przypadku matki Izy. Książka krótka i lekka, ale bardzo mi się podobała.
7 „W sidłach anoreksji” Maja zawsze była kimś wyjątkowym inteligentna, ładna, szczupła, delikatna, po prostu idealna. W okresie dojrzewania jej ciało zaczyna się jednak zmieniać pod wpływem hormonów. Dziewczyna martwi się, że wkrótce będzie miała wydatny biust i tłuste pośladki. Myśli, że przestanie być wyjątkowa i stanie się całkiem przeciętną dziewczyną. Postanawia więc za wszelką cenę schudnąć.
8 Jana Frey „Pokręcony świat”
9
10 „Bez odwrotu” Jana Frey Romantyczna pierwsza miłość. Niespełna piętnastoletnia Lilli zachodzi w ciążę. Nie jest na to przygotowana! Sama jest jeszcze dzieckiem! Czy będzie odpowiedzialną matką, czy da sobie radę? Czy jej chłopak dojrzał do roli ojca? Szokująca historia na faktach... Nie szło powstrzymać łez jak nastolatka opisywała swoje uczucia... Myślę, że każda nastolatka powinna to przeczytać. Niech ta książka będzie dla nas przestrogą...
11 Rosie Rushton „Wyszła z domu…” Zapowiadała się na książkę dla nastolatek określaną jako "jedną z wielu". Okazała się niepowtarzalna i naprawdę rewelacyjna. Autorka ukazuje do czego może doprowadzić bezgraniczne zaufanie i chęć zemsty. W pewnych momentach bałam się o życie, jakbym to ja była główną bohaterką.
12 Jenny Downham „Zanim umrę”
13
14 „ODLOT NA SAMO DNO” Jana Frey „Odlot na samo dno” opowiada historię szesnastoletniej dziewczyny, która – nie wiedząc kiedy – uzależnia się od narkotyków. Autorka stara się wyraźnie pokazać, jak z biegiem czasu młody człowiek popada w nałóg. W książce nie znajdziemy głębszych informacji na temat samych używek. Znajdziemy jednak wyostrzony punkt widzenia na problem z nimi związany. Dzięki tej książce możemy nie tylko przyjrzeć się, jak młody człowiek upada coraz niżej i jak doprowadził się do takiego stanu, ale również dowiedzieć się, jak się wtedy czuje, co myśli i o czym marzy.
15 Heidi Hassenmuller „Désirée, czyli czas próby” Desiree jest młoda, zakochana i wydaje się, że życie stoi przed nią otworem. Niespodziewanie jednak jej chłopak ginie w wypadku, a ona musi nauczyć się z tym żyć. Na dodatek zaczyna mieć problemy z chodzeniem, a po wielu błędnych diagnozach zostaje skazana na wózek inwalidzki. Dziewczyna nie poddaje się, przekonuje się, czym jest prawdziwa przyjaźń, miłość i jak wiele znaczy w życiu cel, do którego dąży.
16 Katarzyna Grochola „Podanie o miłość”
17
18 Christiane Felscherinow „My, dzieci z dworca ZOO” Czytałam ją jako nastolatka i pamiętam, że byłam nią zachwycona. Wróciłam do niej po latach i wciąż uważam, że to dobra książka. Bohaterka opisuje swoją historię. Już w wieku dwunastu lat była narkomanką. Nie umoralnia, nie poucza, tylko prostymi słowami opisuje jak to było z nią. A że przeszłość miała raczej szokującą, wątpię by ktoś spróbował pójść w jej ślady.
19 To historia burzliwej pierwszej miłości Dominiki - koleżanki Ali Makoty. Błyskotliwy humor słowny i sytuacyjny stanowią o wyjątkowym uroku tej książki. „Chłopakom, których kiedyś kochałam...” Małgorzata Budzyńska
20 Krystyna Berwińska „Con Amore”
21
22 „DZIKI SZCZAW” Agnieszka Gil Łucja młoda szesnastoletnia dziewczyna przyjeżdża razem z mamą na wakacje do małej wsi. Poznaje Mirka. Wszystkie dziewczyny marzą, aby znaleźć się przy nim. Mirek jest jednak bardzo nieśmiały. Zakochują się w sobie, choć wyznają to sobie dopiero pod koniec wakacji. Co ciekawe, na drodze ich miłości pojawia się ktoś trzeci - Sławek. Kim jest i co zrobi, aby ich rozdzielić na dobre.
23 "Życie w hospicjum" - najnowsza powieść Barbary Rosiek - to głęboka i poruszająca książka o sensie życia, istnienia, przemijania, umierania. Bycia z drugim człowiekiem w chorobie, cierpieniu, bezgranicznym bólu bez nadziei na wyleczenie. Autorka pokazuje także bezmiar ludzkiej głupoty, egoizmu, braku empatii i zrozumienia. Stojąc na stanowisku, że pacjent przede wszystkim do końca trwa...
24 „ALA MA KOTA” Małgorzata Budzyńska
25
26 Powieść o losach kilkunastoletniej narkomanki, która usiłuje zerwać z nałogiem. Tytułowa Stokrotka przeżywa okres buntu, euforii, rezygnacji, niepokojów, które pchają ją ku nowym ludziom i nowym doznaniom. Stacza się coraz bardziej, raniąc swoich najbliższych, by wreszcie poddać się kuracji odwykowej. Historia dziewczyny uświadamia czytelnikom, czym może się zakończyć ten pierwszy, spróbowany z ciekawości skręt. Stokrotka. Rok z życia narkomanki Jan Paweł Krasnodębski
27 Stokrotka i demony Jan Paweł Krasnodębski Kontynuacja wcześniejszej powieści pt. Stokrotka. Tytułowa bohaterka pojawia się po kilkunastu latach jako terapeutka w ośrodku zwalczania uzależnień. Była narkomanka, a teraz psycholog, ma pod opieką grupę osób, które zmagają się ze swoją pokręconą psychiką i różnego typu nałogami. Gdy jedna z nich demaskuje dawne grzechy Stokrotki, demony przeszłości powracają. Uruchamia to ciąg zdarzeń, które burzą całe dotychczasowe życie bohaterki powieści.
28 Eric-Emmanuel Schmitt „Oskar i pani Róża”
29
30 "Oddział otwarty" kolejna powieść Barbary Rosiek o życiu, chorobie, przemijaniu, próbie odnalezienia własnego miejsca w rzeczywistości... jakby równoległej. Sposób tworzenia i odbioru świata jest tutaj z całą pewnością nietuzinkowy... Proza ta przesycona jest emocjami, które dotykają takich aspektów jak odchodzenie, żałoba po stracie kogoś bliskiego. Nie brak w niej jednak także pochwały dla życia, umiejętności pochylenia się nad każdą chwilą i wiary w lepsze jutro...
31 „Paulina w orbicie kotów” Marta Fox Paulina zaczyna swój blog słowami: „Mam dwóch tatusiów. Prawda to czy fałsz?” Komentarze ośmielają blogerkę do opisywania zagmatwanej historii rodzinnej, w której pojawia się Łukasz Starszy i Młodszy, mama Magda oraz codzienność, związana z pierwszą miłością i przyjaźnią. Poczucie humoru, szalone pomysły bohaterki, jej otwartość i szczerość powodują, że blog zdobywa popularność w Internecie. Jaką rolę w tej opowieści odegrają koty, a jaką dziadek Ignac i Paweł?
32 „Kod Leonarda da Vinci” Dan Brown
33
34 „NIKOMU ANI SŁOWA” Jana Frey Sammy i Leander zakochują się w tej samej dziewczynie Karlottcie. Ich przyjaźń zostaje poddana próbie. Wkrótce Sammy zaprzyjaźnia się z najgorszym wrogiem Rafaelem i jego bandą. Odkrywa zakazany świat filmów porno, który coraz bardziej go wciąga, a w konsekwencji uzależnia.
35 Jana Frey „W ślepym zaułku wolności”
36
37 „Pierwsza noc pod gołym niebem” Świetna, pełna humoru historia dziewczyny i chłopaka, którzy tak się od siebie różnią, a jednak podróżują razem.. W barze spotykają się Bazyl i Inka. On czerwonowłosy dziwak i buntownik. Ona ułożona dziewczyna z dobrego domu, która po kłótni z rodzicami ucieka z domu. Podczas swoich przygód kłócą się cały czas nie zdając sobie sprawy, że do ich serc zakrada się miłość. Agata Mańczyk
38 „KOKAINA” Barbara Rosiek Barbara Rosiek wprowadza nas w swój narkotykowy świat będąc na granicy życia i śmierci. Książka jest mocna i szokująca. Warto ją przeczytać by ustrzec się przed zagrożeniem jakie nosi ze sobą uzależnienie i dowiedzieć się do czego ono prowadzi. "Jestem tym, kim jestem. Jeżeli nie potrafisz mnie zaakceptować, odejdź. Oboje będziemy szczęśliwi."
39 „Kochanie” Danielle Steel
40
41 Arold Marliese „Chcę żyć!” Nadine nie może uwierzyć, że Florian, który był jej pierwszą wielką miłością, ma AIDS. Czy ona też się zaraziła? Kiedy okazuje się, że jest zakażona wirusem HIV, cały jej świat wali się w gruzy. Z kim może o tym porozmawiać? Ile zostało jej jeszcze życia?
42 „Zła dziewczyna” Beata Ostrowicka
43
44 „Dobranoc, słonko”... aż odjęło mi mowę. Nie wiem jak mam wyrazić uczucia jakie mną zawładnęły w trakcie czytania tej książki jak i po przeczytaniu. Wstrząsająca!!! Nie da się powstrzymać łez. Heidi Hassenmuller opisuje dramat dziewczynki Gabi wykorzystywanej od najmłodszych lat seksualnie przez swojego ojczyma pod okiem niczego niewidzącej, a może nawet przyzwalającej matki. Trwający kilka lat dramat dziecka zmienia jego psychikę, emocje i osobowość. Dziecko staje się skrzywdzonym, głęboko zranionym, dorosłym człowiekiem. Zostaje pozbawione miłości i troski najbliższych.
45
46 „CORAZ MNIEJ MILCZENIA” MARTA FOX W książce czytelnik znajdzie opisy dramatów z dzieciństwa. Są w niej cztery opowiadania czterech różnych osób, które łączy fakt, iż nie mieli oni szczęśliwego dzieciństwa. Zawiedli się na swoich opiekunach, rodzicach, ludziach, którzy powinni ich kochać z całych sił a tymczasem... Po każdym opowiadaniu czytelnik może przeczytać wywiad autorki z osobą, która po latach opisuje swoje dzieciństwo, każda z nich spogląda na nie z punktu widzenia osoby już dorosłej.
47 Serafine jest uparta, nie akceptuje siebie… Chce zmienić swój wygląd. Zaplątała się w problemy związane z odżywianiem. Oprócz głównego wątku jakim jest problem anoreksji, poruszony został mój drugi ulubiony temat, miłość i przyjaźń. Ta lektura jest bardzo dobrą przestrogą dla nastolatek, ale także potrafi otworzyć oczy rodzicom, dlatego polecam ja wszystkim :) „POWIETRZE NA ŚNIADANIE” Jana Frey
48 „Trzy metry nad niebem” Federico Moccia Federico Moccia
49
50 „Ćpun” Melvin Burgess Wstrząsająca, przejmująca książka. Skłania do przemyśleń i zastanowienia. Polecam ją głównie ludziom młodym, gdyż mam nadzieję, że po jej przeczytaniu zastanowią się czy warto sięgać po narkotyki. Uważam, że każdy rodzic powinien zachęcić swoje nastoletnie dziecko do przeczytania tej książki, a nawet przeczytać ją razem z dzieckiem. Być może tematyka książki stanie się punktem wyjścia do poważnej rozmowy rodzica z dzieckiem na tematy, o których nadal często nie potrafimy rozmawiać otwarcie.
51 Wystąpili: Aleksandra Popiołek kl. II d Edyta Dąbrowska kl. II d Halina Cwyl kl. II d Paulina Sulecka kl. III c Sara Sękowska kl. III c Patrycja Wilk kl. I d Dorota Tchide kl. I d Weronika Pilch kl. I d Justyna Dziurska kl. I c Krzysztof Domański kl. II b Aleksander Sreberski kl. II c
52 głosu użyczyła ALEKSANDRA POPIOŁEK kl. II d prezentację przygotowała MAŁGORZATA MISTEREK nauczyciel - bibliotekarz
53 ZESPÓ Ł SZKÓ Ł NR 2 IM. BOLES Ł AWA III KRZYWOUSTEGO W KO Ł OBRZEGU 2014