1 „Rola i zadania Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, w procesie realizacji inwestycji rolniczych" Przysiek, dn. 31 stycznia 2017 r.
2 POZWOLENIA ZINTEGROWANEPozwolenia zintegrowane są wymagane w związku z eksploatacją instalacji przemysłowych, których rodzaje zostały wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 sierpnia 2014 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości (Dz.U. z 2014 r., poz ).
3 POZWOLENIA ZINTEGROWANEPozwolenia zintegrowane powinny zapewniać wysoki poziom ochrony, uwzględniając wymagania najlepszych dostępnych technik (BAT), publikowanych w dokumentach referencyjnych BAT (BREF), a w szczególności w decyzjach wykonawczych Komisji, czyli Konkluzjach BAT. Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt. 10 ustawy POŚ najlepsze dostępne techniki oznaczają „najbardziej efektywny oraz zaawansowany poziom rozwoju technologii i metod prowadzenia danej działalności, wykorzystywany jako podstawa ustalania granicznych wielkości emisyjnych, mających na celu eliminowanie emisji lub, jeżeli nie jest to praktycznie możliwe, ograniczanie emisji i wpływu na środowisko jako całość...”
4 POZWOLENIA ZINTEGROWANEInstalacje, które wymagają pozwolenia zintegrowanego to instalacje służące do chowu lub hodowli drobiu lub świń o więcej niż: 40 000 stanowisk dla drobiu, 2000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg, 750 stanowisk dla macior.
5 POZWOLENIA ZINTEGROWANEInstalacje powodujące znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości dzielimy na: instalacje mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, tj. chów lub hodowla zwierząt w liczbie nie mniejszej niż 210 dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) – pozwolenie wydaje marszałek, instalacje mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, tj. chów lub hodowla zwierząt w liczbie mniejszej niż 210 dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) – pozwolenie wydaje starosta.
6 POZWOLENIA ZINTEGROWANEWniosek o wydanie pozwolenia zintegrowanego składa się w postaci papierowej w dwóch egzemplarzach. Do wniosku o wydanie pozwolenia dołącza się : dowód uiszczenia opłaty rejestracyjnej, która nie może być wyższa niż 12 000 zł, składając wniosek o zmianę pozwolenia zintegrowanego w związku z dokonaniem istotnych zmian w instalacji, opłata wynosi 50% opłaty rejestracyjnej, dowód uiszczenia opłaty skarbowej, zapis wniosku w postaci elektronicznej na informatycznych nośnikach danych.
7 POZWOLENIA ZINTEGROWANEWydanie pozwolenia po złożeniu wniosku powinno nastąpić w ciągu 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
8 POZWOLENIA ZINTEGROWANEPozwolenie zintegrowane określa: rodzaj prowadzonej działalności, sposoby osiągania wysokiego poziomu ochrony środowiska jako całości, wymagania zapewniające ochronę gleby, ziemi i wód gruntowych, wielkość emisji hałasu wyznaczoną dopuszczalnymi poziomami hałasu poza zakładem, ilość, stan i skład ścieków przemysłowych, o ile ścieki nie będą wprowadzane do wód lub do ziemi, ilość wykorzystanej wody, sposoby zapobiegania występowaniu i ograniczania skutków awarii,
9 POZWOLENIA ZINTEGROWANEPozwolenie zintegrowane określa cd.: sposoby postępowania w przypadku zakończenia eksploatacji instalacji, sposoby zapewnienia efektywnego wykorzystania energii, w przypadku instalacji, które wymagają raportu początkowego – sposób prowadzenia systematycznej oceny ryzyka zanieczyszczenia gleby i ziemi wód gruntowych substancjami powodującymi ryzyko, które mogą znajdować się na terenie ferm w związku z eksploatacją instalacji, albo sposób i częstotliwość wykonywania badań zanieczyszczenia gleby i ziemi tymi substancjami oraz pomiarów zawartości tych substancji w wodach gruntowych,
10 POZWOLENIA ZINTEGROWANEPozwolenie zintegrowane określa cd.: w pozwoleniu można określić dodatkowe wymagania związane z eksploatacja instalacji, jeżeli jest to konieczne do osiągnięcia wysokiego poziomu ochrony środowiska jako całości, zakres i sposób monitorowania wielkości emisji zgodny wymaganiami dotyczącymi monitorowania określonymi w konkluzjach BAT, jeżeli zostały one określone. W przypadku braku konkluzji BAT można uwzględnić dokumenty referencyjne BAT.
11 POZWOLENIA ZINTEGROWANEInstalacje wymagające pozwolenia zintegrowanego muszą spełniać wymagania ochrony środowiska, wynikające z najlepszych dostępnych technik, a w szczególności nie mogą powodować przekroczenia granicznych wielkości emisyjnych.
12 POZWOLENIA ZINTEGROWANEOrgan właściwy do wydania pozwolenia zintegrowanego dokonuje analizy wniosków pozwolenia zintegrowanego niezwłocznie po publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej konkluzji BAT, odnoszących się do głównej działalności danej instalacji, lecz nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia publikacji.
13 POZWOLENIA ZINTEGROWANEOrgan właściwy do wydania pozwolenia dokonuje analizy pozwolenia zintegrowanego także co najmniej raz na 5 lat, jeżeli oddziaływanie na środowisko zmieniło się w stopniu wskazującym na konieczność zmiany pozwolenia w części dotyczącej określonych w nim warunków, lub wielkości emisji z danej instalacji, lub jeżeli nastąpiła zmiana w najlepszych dostępnych technikach, pozwalająca na znaczne zmniejszenie wielkości emisji bez powodowania nadmiernych kosztów, lub wynika to z potrzeby dostosowania eksploatacji instalacji do zmian przepisów o ochronie powietrza.
14 POZWOLENIA ZINTEGROWANEPodmiot, który prowadzi chów lub hodowlę drobiu powyżej 40 000 stanowisk, chów lub hodowle świń powyżej 2000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior zobligowany jest do: posiadania planu nawożenia opracowanego zgodnie z zasadami dobrej praktyki rolniczej, na podstawie składu chemicznego nawozów oraz potrzeb pokarmowych roślin i zasobności gleb, zagospodarowania co najmniej 70% gnojówki i gnojowicy (przy chowie i hodowli trzody chlewnej) na użytkach rolnych, których jest posiadaczem i na których prowadzi uprawę roślin, a pozostałe 30 % może zbyć na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
15 POZWOLENIA ZINTEGROWANEJeżeli podmiot prowadzi chów lub hodowlę drobiu powyżej 40 000 stanowisk może obornik w całości zagospodarować na użytkach rolnych, których jest posiadaczem lub w całości zbyć go na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
16 POZWOLENIA ZINTEGROWANEPozwolenie podlega cofnięciu lub ograniczeniu bez odszkodowania, jeżeli instalacja nie jest należycie eksploatowana, przez co stwarza zagrożenie pogorszenia stanu środowiska w znacznych rozmiarach lub zagrożenie życia lub zdrowia ludzi.
17 POZWOLENIA ZINTEGROWANEPozwolenie wygasa: po upływie czasu, na jaki zostało wydane, jeżeli podmiot przestał być prowadzącym instalację, na wniosek prowadzącego, jeżeli prowadzący instalację nie rozpoczął działalności objętej pozwoleniem w terminie dwóch lat od dnia, w którym pozwolenie stało się ostateczne, jeżeli prowadzący instalację nie prowadził działalności objętej pozwoleniem przez dwa lata.
18 POZWOLENIA ZINTEGROWANERejestr wniosków o wydanie pozwolenia zintegrowanego oraz rejestr wydanych pozwoleń zintegrowanych prowadzi Minister właściwy do spraw środowiska.
19 Obszary Chronionego Krajobrazu
20 Obszary Chronionego Krajobrazu„Obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.” art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2016 r., poz. 2134, z późn. zm.)
21 Wyznaczenie Obszaru Chronionego KrajobrazuWyznaczenie obszaru chronionego krajobrazu następuje w drodze uchwały sejmiku województwa, która określa jego nazwę, położenie, obszar, sprawującego nadzór, ustalenia dotyczące czynnej ochrony ekosystemów oraz zakazy właściwe dla danego obszaru chronionego krajobrazu lub jego części, wybrane spośród zakazów wymienionych w art. 24 ust. 1, wynikające z potrzeb jego ochrony. Likwidacja lub zmniejszenie obszaru chronionego krajobrazu następuje w drodze uchwały sejmiku województwa, wyłącznie z powodu bezpowrotnej utraty wyróżniającego się krajobrazu o zróżnicowanych ekosystemach i możliwości zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem. art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. O ochronie przyrody (Dz. U. z 2016 r., poz. 2134, z późn. zm.)
22
23 Obszary Chronionego KrajobrazuZgodnie z art. 24. ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody na obszarze chronionego krajobrazu mogą być wprowadzone następujące zakazy: 1) zabijania dziko występujących zwierząt, niszczenia ich nor, legowisk, innych schronień i miejsc rozrodu oraz tarlisk, złożonej ikry, z wyjątkiem amatorskiego połowu ryb oraz wykonywania czynności związanych z racjonalną gospodarką rolną, leśną, rybacką i łowiecką; 2) realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko; 3) likwidowania i niszczenia zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych, jeżeli nie wynikają one z potrzeby ochrony przeciwpowodziowej i zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub wodnego lub budowy, odbudowy, utrzymania, remontów lub naprawy urządzeń wodnych; 4) wydobywania do celów gospodarczych skał, w tym torfu, oraz skamieniałości, w tym kopalnych szczątków roślin i zwierząt, a także minerałów i bursztynu; 5) wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, z wyjątkiem prac związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym lub przeciwosuwiskowym lub utrzymaniem, budową, odbudową, naprawą lub remontem urządzeń wodnych; 6) dokonywania zmian stosunków wodnych, jeżeli służą innym celom niż ochrona przyrody lub zrównoważone wykorzystanie użytków rolnych i leśnych oraz racjonalna gospodarka wodna lub rybacka; 7) likwidowania naturalnych zbiorników wodnych, starorzeczy i obszarów wodno-błotnych; 8) budowania nowych obiektów budowlanych w pasie szerokości 100 m od: a) linii brzegów rzek, jezior i innych naturalnych zbiorników wodnych, b) zasięgu lustra wody w sztucznych zbiornikach wodnych usytuowanych na wodach płynących przy normalnym poziomie piętrzenia określonym w pozwoleniu wodnoprawnym, o którym mowa w art. 122 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne - z wyjątkiem urządzeń wodnych oraz obiektów służących prowadzeniu racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej lub rybackiej.
24 Obszary Chronionego KrajobrazuW latach w Departamencie Środowiska będzie realizowany projekt pt. „Opracowanie dokumentacji w sprawie obszarów chronionego krajobrazu w zakresie oceny stanu zachowania i wartości krajobrazów wyróżnionych z elementami audytu krajobrazowego”: Całkowita kwota projektu - 3 000 000,00 zł Dotacja z WFOŚiGW - 2 400 000 (80%) Wkład własny Województwa Kujawsko-Pomorskiego - 600 000,00 (20%)
25 Obszary Chronionego KrajobrazuPodstawą realizacji projektu jest Uchwała nr 41/1618/16 Zarządu Województwa Kujawsko- Pomorskiego z dnia 19 października 2016 r. w sprawie akceptacji założeń przedsięwzięcia pn. Opracowanie dokumentacji w sprawie obszarów chronionego krajobrazu w zakresie oceny stanu zachowania i wartości krajobrazów wyróżnionych z elementami audytu krajobrazowego. k
26 Obszary Chronionego KrajobrazuW dniu otrzymano Promesę udzielenia dotacji nr D17019 na realizację przedmiotowego przedsięwzięcia. W przygotowaniu znajduje się Umowa dotacji z WFOŚiGW w Toruniu, wniosek o wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego oraz Projekt umowy z wykonawcą.
27 Obszary Chronionego KrajobrazuHarmonogram prac w latach : Rok Lp. Obszar Chronionego Krajobrazu 2017 1. Obszar Chronionego Krajobrazu Zalewu Koronowskiego 2. Obszar Chronionego Krajobrazu Wydm Kotliny Toruńsko-Bydgoskiej - część wschodnia i zachodnia 3. Obszar Chronionego Krajobrazu Północnego Pasa Rekreacyjnego Miasta Bydgoszczy 4. Wschodni Obszar Chronionego Krajobrazu Borów Tucholskich 5. Obszar Chronionego Krajobrazu Niziny Ciechocińskiej 6. Obszar Chronionego Krajobrazu Strefy Krawędziowej Doliny Wisły 2018 Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny rzeki Sępolenki Obszar Chronionego Krajobrazu Strefy Krawędziowej Kotliny Toruńskiej Obszar Chronionego Krajobrazu Wydmowy na południe od Torunia Obszar Chronionego Krajobrazu Rynny Jezior Byszewskich Obszar Chronionego Krajobrazu Ozów Wielowickich Świecki Obszar Chronionego Krajobrazu 7. Obszar Chronionego Krajobrazu Jezior Rogowskich 8. Obszar Chronionego Krajobrazu Jezior Żnińskich 9. Śliwicki Obszar Chronionego Krajobrazu 2019 Obszar Chronionego Krajobrazu Jezioro Stelchno Obszar Chronionego Krajobrazu Łąki Nadnoteckie Obszar Chronionego Krajobrazu Drumliny Zbójeńskie Obszar Chronionego Krajobrazu Lasów Miradzkich Obszar Chronionego Krajobrazu Jezior Żędowskich Obszar Chronionego Krajobrazu Jezioro Modzerowskie Obszar Chronionego Krajobrazu Źródła Skrwy Obszar Chronionego Krajobrazu Jezioro Skępskie Obszar Chronionego Krajobrazu Jezioro Głuszyńskie 10. Obszar Chronionego Krajobrazu Torfowiskowo-Jeziorno-Leśnego „Zgniłka-Wieczno-Wronie” 11. Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Osy i Gardęgi 12. Obszar Chronionego Krajobrazu Lasów Balczewskich 13. Nadnotecki Obszar Chronionego Krajobrazu 14. Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny rzeki Kamionki 15. Nadwiślański Obszar Chronionego Krajobrazu
28 Obszary Chronionego KrajobrazuW ramach niniejszego projektu zostaną wykonane następujące prace: Przygotowanie projektów uchwał Sejmiku Województwa; Weryfikacja w terenie i uściślenie przebiegu granicy przedmiotowych obszarów chronionego krajobrazu; Analiza ustaleń dokumentów planistycznych (miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin) odnoszących się do terenów w obrębie przedmiotowych obszarów chronionego krajobrazu, oraz opracowanie propozycji działań ochronnych zmierzających do osiągnięcia celów ochrony;
29 Obszary Chronionego KrajobrazuWstępna delimitacja krajobrazów obecnych w obrębie przedmiotowych obszarów chronionego krajobrazu, a następnie ich identyfikacja typologiczna i uszczegółowienie przebiegu granic poszczególnych wyróżnionych krajobrazów; Charakterystyka oraz ocena stanu zachowania i wartości krajobrazów wyróżnionych w obrębie przedmiotowych obszarów chronionego krajobrazu; Wyróżnienie w obrębie przedmiotowych obszarów chronionego krajobrazu cennych ekosystemów wraz z zaproponowaniem czynnej ich ochrony;
30 Obszary Chronionego KrajobrazuOkreślenie celów ochrony oraz rekomendacji i wniosków dotyczących kształtowania i ochrony krajobrazów priorytetowych obecnych w obrębie przedmiotowych obszarów chronionego krajobrazu; Dla jednostek krajobrazowych zidentyfikowanych w obrębie przedmiotowych obszarów chronionego krajobrazu, w szczególności krajobrazów priorytetowych, zestawienie i uzasadnienie list zakazów zgodnych z wymienionymi w art. 24 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2016 r., poz z późn. zm.)
31 Obszary Chronionego KrajobrazuWskazanie tych części przedmiotowych obszarów chronionego krajobrazu, które nie podlegają niektórym wybranym zakazom określonym w art. 24 ustawy o ochronie przyrody oraz uzasadnienie podstawy ich wyłączenia.
32 Dziękuję Państwu za uwagę.