1 Rola kierownika specjalizacji w kształceniu specjalizacyjnym, czyli co kierownik specjalizacji musi wiedzieć Agnieszka Jankowska-Zduńczyk Elżbieta Tomiak
2 zmiany w aktach prawnychNajważniejsze zapisy, zmiany w aktach prawnych
3 Nowe obowiązki kierowników specjalizacji – zmiana artNowe obowiązki kierowników specjalizacji – zmiana art. 16m Ustawy o zawodzie Lekarza (weszła w życie ) Kierownik specjalizacji jest odpowiedzialny za ustalanie i przekazanie lekarzowi, w szczególności za pomocą SMK (System Monitorowania Kształcenia), rocznych szczegółowych planów szkolenia specjalizacyjnego, obejmujących w szczególności miejsce odbywania staży kierunkowych w sposób zapewniający realizację programu specjalizacji, w terminie miesiąca od dnia rozpoczęcia kolejnego roku odbywanego szkolenia specjalizacyjnego, w uzgodnieniu z kierownikiem podmiotu prowadzącego szkolenie specjalizacyjne. Kierownik specjalizacji niezwłocznie odnotowuje każdą zmianę w rocznym szczegółowym planie szkolenia specjalizacyjnego. Kierownik specjalizacji niezwłocznie potwierdza realizację przez lekarza poszczególnych elementów szkolenia specjalizacyjnego za pomocą SMK, w szczególności przez potwierdzanie wpisów uzupełnianych na bieżąco przez lekarza w EKS
4 Kierownik specjalizacji ustala, za pomocą SMK, szczegółowyplan szkolenia specjalizacyjnego czuwa nad dopełnieniem obowiązku bieżącego uzupełniania EKS potwierdza, za pomocą SMK, zrealizowanie poszczególnych elementów programu specjalizacji oraz zrealizowanie całości szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z programem specjalizacji Nowe obowiązki kierowników specjalizacji – zmiana art. 16m Ustawy o zawodzie Lekarza (weszła w życie )
5 Niemożność realizacji szkolenia specjalizacyjnegoArt Lekarz nie może realizować lub kontynuować szkolenia specjalizacyjnego w przypadku: 1) zawieszenia prawa wykonywania zawodu lekarza albo zakazu wykonywania zawodu lekarza; 2) ograniczenia lekarza w wykonywaniu określonych czynności medycznych, objętych programem specjalizacji; 3) niepodjęcia przez lekarza szkolenia specjalizacyjnego w okresie 3 miesięcy od dnia wskazanego jako dzień rozpoczęcia tego szkolenia na skierowaniu wystawionym przez organ kierujący do odbycia szkolenia, z przyczyn leżących po stronie lekarza; 4) zaprzestania przez lekarza odbywania szkolenia specjalizacyjnego; 5) przerwania lekarzowi szkolenia specjalizacyjnego na wniosek kierownika specjalizacji po uzyskaniu opinii właściwego konsultanta wojewódzkiego w danej dziedzinie medycyny lub konsultanta krajowego w danej dziedzinie medycyny lub dziedzinach medycyny związanych z realizacją zadań państwa związanych wyłącznie z obronnością kraju w czasie wojny i pokoju oraz właściwej okręgowej izby lekarskiej; 6) upływu okresu, w którym był obowiązany ukończyć szkolenie specjalizacyjne.
6 Nowa regulacja prawna – zmiana art. 160 ustawy o zawodzie lekarzaPrzez zaprzestanie przez lekarza odbywania szkolenia specjalizacyjnego, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, należy rozumieć faktyczne zaprzestanie przez lekarza realizacji programu specjalizacji, zgodnie z rocznym szczegółowym planem szkolenia specjalizacyjnego, o którym mowa w art. 16m ust. 6, lub nieuzupełnianie wpisów, za pomocą SMK, w EKS przez lekarza, o których mowa w art. 16m ust. 6a, w okresie 3 miesięcy od dnia dokonania ostatniego wpisu, z przyczyn leżących po stronie lekarza
7 Wykreślenie z rejestru lekarzy w trakcie specjalizacji2. Właściwy podmiot jest obowiązany do powiadomienia odpowiednio wojewody, Ministra Obrony Narodowej albo ministra właściwego do spraw wewnętrznych o zaistnieniu okoliczności, o których mowa w ust. 1 pkt 1–5. Właściwy podmiot jest obowiązany do powiadomienia za pomocą SMK odpowiednio wojewody, Ministra Obrony Narodowej albo ministra właściwegodo spraw wewnętrznych o zaistnieniu okoliczności, o których mowa w ust. 1 pkt 1–5 3. Lekarz zostaje skreślony z rejestru lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne, zwanego dalej „rejestrem”, odpowiednio na wniosek wojewody, Ministra Obrony Narodowej albo ministra właściwego do spraw wewnętrznych w przypadku określonym w ust. 1.
8 Zmiana miejsca odbywania specjalizacji7. Lekarz, który odbywa szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydentury, może zmienić miejsce odbywania szkolenia specjalizacyjnego nie wcześniej niż po upływie jednego roku, chyba że jednostka organizacyjna, w której lekarz odbywa szkolenie specjalizacyjne, uległa likwidacji lub przestała spełniać wymagania, o których mowa w art. 19f ust. 2 ustawy.
9 Zmiana kierownika specjalizacji8. Lekarz zmieniający miejsce odbywania szkolenia specjalizacyjnego jest obowiązany do zmiany kierownika specjalizacji, którym staje się lekarz specjalista w podmiocie aktualnie prowadzącym szkolenie specjalizacyjne.
10 Przedłużenie okresu specjalizacjiArt. 16l. 1. Okres trwania szkolenia specjalizacyjnego ulega przedłużeniu o czas nieobecności lekarza w pracy: 1) w przypadkach przewidzianych w art. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnychz ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159); 2) z powodu urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę na czas nie dłuższy niż 3 miesiące w okresie trwania szkolenia specjalizacyjnego; 3) w przypadkach określonych w art. 92, 176–179, 182 ind.3, 185, 187 i 188 Kodeksu pracy; 4) z powodu urlopu bezpłatnego, nie dłuższego niż 2 lata, udzielonego przez pracodawcę w celu odbycia stażu zagranicznego zgodnego z programem odbywanego szkolenia specjalizacyjnego, po uzyskaniu zgody kierownika specjalizacji; 5) z powodu przerwy nie dłuższej niż 14 dni wynikającej z procedur stosowanych przy zmianie trybu lub miejsca odbywania szkolenia specjalizacyjnego; 6) z powodu przerwy nie dłuższej niż 12 miesięcy wynikającej z realizacji specjalizacji odbywanej w trybie, o którym mowa w art. 16h ust. 2 pkt 5.(studia dokt.) 2. Okres trwania szkolenia specjalizacyjnego zostaje być dodatkowo przedłużony o okres udzielonego lekarzowi przez pracodawcę urlopu wychowawczego na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy .
11 Nieobecności w trakcie specjalizacjiArt. 16l 6. Lekarz lub właściwy podmiot ma obowiązek poinformować właściwy organ, o którym mowa w art. 16c ust. 1, o planowanej przez lekarza nieobecności, w szczególności z powodów, o których mowa w ust. 1, 2, 4–5, trwającej dłużej niż 3 miesiące Art. 16l.7 Wojewoda posiadający informację o nieobecności, o której mowa w ust. 6, może skierować na okres tej nieobecności innego lekarza zakwalifikowanego do odbywania szkolenia specjalizacyjnego do odbywania tego szkolenia w podmiocie prowadzącym szkolenie specjalizacyjne, biorąc pod uwagę możliwość odbycia przez niego części lub całości programu specjalizacji oraz możliwość wykorzystania miejsc szkoleniowych.
12 Umowa o pracę § Umowa o pracę w ramach rezydentury jest zawierana na podstawie skierowania, o którym mowa w § 7 ust. 3 pkt 1. 2. W przypadku przedłużenia okresu trwania szkolenia specjalizacyjnego w ramach rezydentury, o którym mowa w art. 16l ustawy, jednostka organizacyjna prowadząca szkolenie specjalizacyjne zawiera z lekarzem umowę o pracę na czas określony, odpowiadający sumie okresów przedłużających szkolenie specjalizacyjne, o czym lekarz zawiadamia właściwego wojewodę. 3. W przypadku niezrealizowania szkolenia specjalizacyjnego w terminie, na jaki została zawarta umowa o pracę w ramach rezydentury, lekarz może kontynuować odbywanie tego szkolenia jedynie w trybie określonym w art. 16h ust. 2 ustawy, z zastrzeżeniem art. 16o ust. 1 ustawy, po uzyskaniu zgody wojewody, o której mowa w art. 16l ust. 3 ustawy.
13 Umowa o pracę Art. 16i pkt.3 Lekarzowi pełniącemu dyżur medyczny w ramach realizacji programu specjalizacji przysługuje wynagrodzenie na podstawie umowy o pełnienie dyżurów, zawartej z podmiotem prowadzącym szkolenie specjalizacyjne lub staż kierunkowy
14 Oczekiwania rezydenta w stosunku do specjalizacji z Medycyny Rodzinnej1. Nauka samodzielnego podejmowania decyzji, nauka rozmowy z Pacjentem. 2. Rozwiązywanie problemów diagnostycznych w sposób jasny i czytelny dla Pacjenta. 3. Umiejętności zbudowania z pacjentem więzi emocjonalnej, stworzenia zależności lekarz- przyjaciel, na którego można liczyć nie tylko w sytuacjach wyjątkowych – np. choroba, ale także w życiu codziennym, umiejętność wysłuchania jego obaw, trosk. 4. Nauczenie się działania w zespole interdyscyplinarnym: lekarz Medycyny Rodzinnej – specjalista, umiejętność zebrania szybkiego (niestety) wywiadu oraz podjęcia szybkiej decyzji co do dalszego postępowania, wybrania odpowiedniej ścieżki diagnostycznej. 5. Nauczenie się zarządzaniem kapitałem ludzkim: współpraca z Pielęgniarkami, oraz innym zatrudnionym Personelem celem stworzenia zaufanego zespołu, wspierającego pacjenta na różnych płaszczyznach. 6. Nauka zarządzania praktyką, celem jak najlepszego prowadzenia własnej działalności. Łamania stereotypów o tzw. ,, gorszej” specjalizacji w stosunku do swoich kolegów. 8. Umiejętności wypracowania w pacjentach odpowiedniego modelu, stylu zdrowego życia.
15 Nauka holistycznego podejścia do pacjenta w każdym wieku w zakresie zarówno diagnostyki jak i leczenia oraz profilaktyki a także koordynacji opieki nad nim Uzyskanie wiedzy na temat prowadzenia praktyki lekarskiej jako podmiotu gospodarczego Oczekiwania rezydenta w stosunku do specjalizacji z Medycyny Rodzinnej (podsumowanie)
16 Oczekiwania w stosunku do specjalizacji z Medycyny RodzinnejZwiększenie liczby jednostek akredytowanych Możliwość odbywania kursów w rejonie własnego województwa Precyzyjnie określony zakres piśmiennictwa obowiązujący do PES Godne lekarza zarobki w czasie odbywania specjalizacji Oczekiwania w stosunku do specjalizacji z Medycyny Rodzinnej
17 Oczekiwania w stosunku do kierownika specjalizacjiUmiejętność wspólnego z rezydentem rozwiązywania problemów diagnostycznych, ustalenie kierunków dalszych działań z pacjentem w czasie codziennej praktyki w gabinecie POZ 2. Pokazanie prawidłowego modelu zarządzania Praktyką POZ, pokazanie kierunków/ etapów rozwoju na kolejne lata, wdrażania nowych pomysłów celem jak najlepszej opieki nad pacjentami. 3. Pogłębianie na bieżąco własnej wiedzy i przekazywaniu jej młodszym kolegom 4. Wzajemny szacunek 5. Pomoc w różnych sytuacjach 6. Nie wykorzystywanie młodych lekarzy jako zastępcza siła robocza
18 Dziękujemy za uwagę