Rozliczanie wydatków we wnioskach o płatność

1 Rozliczanie wydatków we wnioskach o płatnośćGdańsk, 16 ...
Author: Kamil Łuczak
0 downloads 2 Views

1 Rozliczanie wydatków we wnioskach o płatnośćGdańsk, 16 maj r. Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata

2 Rozliczanie wydatków w projektach – nowe rozwiązanieRegionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata Rozliczanie wydatków w projektach – nowe rozwiązanie Beneficjent realizujący projekt w ramach RPO WP , może otrzymać część dofinansowania z budżetu środków europejskich / budżetu państwa w wysokości przedstawionych we wniosku o płatność wydatków kwalifikowalnych. Warunek otrzymania 100% dofinansowania: we wniosku o płatność składanym za pośrednictwem SL2014 w zakładce: Zestawienie dokumentów w polu: Dofinansowanie należy podać wysokość dofinansowania odpowiadającą kwocie wydatków kwalifikowalnych.

3 Rozliczanie wydatków w projektach – nowe rozwiązanieRegionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata Rozliczanie wydatków w projektach – nowe rozwiązanie O czym należy pamiętać: gdy suma zrefundowanych wydatków w projekcie będzie równa 95% kwoty dofinansowania, we wnioskach o płatność należy przedkładać dokumenty potwierdzające poniesienie pozostałych wydatków kwalifikowalnych (bez możliwości otrzymania dalszej refundacji).

4 Wnioski o płatność – najczęściej popełniane błędyRegionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata Wnioski o płatność – najczęściej popełniane błędy Niewypełnianie wszystkich wymaganych pól we wnioskach o płatność w szczególności w zakładkach: problemy napotkane w trakcie realizacji projektu , planowany przebieg realizacji oraz oświadczenie – miejsce przechowywania dokumentacji . Uwaga: w przypadku, gdy każdy z partnerów sporządza wnioski częściowe każdy z nich musi się odnieść do swojego zakresu projektu, w przypadku, gdy w systemie SL2014 wyłącznie Lider sporządza wnioski o płatność opis stanu realizacji poszczególnych zadań musi się odnosić do całego zakresu realizacji projektu, zarówno do części realizowanej przez Lidera jak i pozostałych partnerów.

5 Wnioski o płatność – najczęściej popełniane błędyRegionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata Wnioski o płatność – najczęściej popełniane błędy Brak niezbędnych załączników umożliwiających prawidłowe rozliczenie wydatków ujętych we wniosku: umów z wykonawcami (nie dotyczy umów załączonych w bloku: Zamówienia publiczne), umowy cywilnoprawne, umowy o pracę (aktualne na dzień składania wniosków o płatność) dokumentów potwierdzających wybór wykonawcy zgodnie z Wytycznymi dot. udzielania zamówień w ramach RPO WP lata / Regulaminem (instrukcją) udzielania zamówień publicznych (m.in. złożone oferty, treść ogłoszenia, protokół z przeprowadzonego postępowania, potwierdzenie upublicznienia na stronie internetowej ) dokumentu informującego o wartości szacunkowej zamówienia rozliczanego w ramach wniosku o płatność.

6 Wnioski o płatność – najczęściej popełniane błędyRegionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata Wnioski o płatność – najczęściej popełniane błędy Nazwy plików stanowiących załączniki do wniosków o płatność są opisywane w sposób uniemożliwiający identyfikację wydatku ujętego w zestawieniu dokumentów.

7 Wnioski o płatność – najczęściej popełniane błędyRegionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata Wnioski o płatność – najczęściej popełniane błędy Nieodpowiednio udokumentowane zatrudnienie lub oddelegowanie do zadań związanych z realizacją projektu pracowników w postanowieniach umowy o pracę, zakresach czynności służbowych lub opisach stanowiska pracy. Przez odpowiednie udokumentowanie należy rozumieć wskazanie w dokumentach: wszystkich zadań, które dana osoba będzie wykonywała w ramach projektu. wymiaru etatu ( w przypadku wykonywania zadań w ramach projektu w niepełnym wymiarze), okresu zaangażowania pracownika do wykonywania zadań w ramach projektu oraz stanowiska zajmowanego w ramach projektu.

8 Wnioski o płatność – najczęściej popełniane błędyRegionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata Wnioski o płatność – najczęściej popełniane błędy Nieprawidłowo sporządzone opisy dokumentów potwierdzające poniesione wydatki w ramach projektu : nie wskazanie kategorii podlegającej limitom oraz jej wartości (np. promocja, cross – financing, nadzór autorski, nadzór inwestorski), w przypadku, gdy występują wydatki niekwalifikowalne lub niezwiązane z projektem nie wyszczególnienie ich w opisie dokumentu (suma wydatków kwalifikowalnych, niekwalifikowalnych i niezwiązanych z projektem musi być tożsama z wartością całkowitą dokumentu ), brak opisu wyciągów z rachunku bankowego dot. należnych zaliczek na podatek dochodowy oraz składek ZUS (w przypadku wykonywania zadań w ramach projektu w niepełnym wymiarze),

9 Wnioski o płatność – najczęściej popełniane błędyRegionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata Wnioski o płatność – najczęściej popełniane błędy Korekty wniosków o płatność nie uwzględniają wszystkich uwag wyszczególnionych w piśmie. Przedstawianie we wnioskach o płatność wydatków, które nie były przewidziane w umowie o dofinasowanie projektu oraz nie spełniają zasad kwalifikowalności wynikających z Wytycznych dot. kwalifikowalności….

10 Harmonogram płatności – najczęściej popełniane błędyRegionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata Harmonogram płatności – najczęściej popełniane błędy brak zachowania poziomu/procentu dofinansowania z Umowy w poszczególnych okresach tj. kwartałach lub miesiącach (SL nie przelicza poziomu dofinansowania, sumuje jedynie kolumnę zaliczka i refundacja, więc poprawna kwota w wierszu ogółem nie musi oznaczać zachowania poprawnego poziomu dofinansowania w poszczególnych okresach kwartałach/miesiącach), brak rozpisania na miesiące ostatniego kwartału każdego roku realizacji projektu. Przy projektach partnerskich ważne by miesiące ostatniego kwartału były uzupełnione przez każdego z partnerów (nawet zerami!).

11 Harmonogram płatności – najczęściej popełniane błędyRegionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata Harmonogram płatności – najczęściej popełniane błędy Planując kwotę i termin złożenia wniosku o płatność końcową (WNP-K) należy pamiętać o zapisie w artykule 12 pkt.16 załącznika nr 1 Umowy o dofinansowanie projektu dot. terminu złożenia wniosku o płatność końcową oraz uwzględnieniu co najmniej 5% łącznej kwoty dofinansowania projektu. Kwota WNP-K musi obejmować 5% wysokości łącznej kwoty dofinansowania projektu i musi być to refundacja wydatków.

12 Dziękuję za uwagę 12