1
2
3 Rozpoczyna się wielka wędrówka z Afryki Południowej na północ wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego do Europy. Pod koniec miesiąca są przeważnie w Polsce
4 Zazwyczaj pierwszy w gnieździe pojawia się samiec,który zajmuje się jego odbudową. Następnie przylatuje samica. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczynają lęgi.
5 Pod koniec maja pojawiają się w gnieździe młode, wymagające stałej opieki rodziców.
6 Podrośnięte młode boćki zaczynają podskakiwać w gnieździe i machać skrzydłami.
7 Młode osiągają rozmiary dorosłych. Potrafię samodzielnie latać. W ciągu dnia żerują na łące, na noc wracają do gniazda.
8 Bociany przygotowują się do podróży na południe. Przed odlotem do ciepłych krajów, około 24 sierpnia zbierają się na sejmikach bocianich.
9 Jest to bocian biały. Ma około 80 cm wysokości i waży około 4 kg. Ma długie nogi, długą giętką szyję, małą głowę i długi dziób. Pióra na grzbiecie i skrzydłach ma białe,a końce skrzydeł czarne. Nogi i dziób są koloru czerwonego.
10 Bociany żywią się chrabąszczami,pasikonikami,ślima kami,żabami,myszami,rybami. Oprócz tego jedzą jeszcze węże i dżdżownice.
11
12
13 Badania statystyczne donoszą,że na świecie żyje około 160 tys. Bocianów. Ponad 41 tys. Bocianów powraca do Polski na wiosnę. Z tego wynika,że co 4 bocian na świecie jest naszym polskim bocianem Bocian stał się symbolem polskiej wsi. Jego wizerunek widnieje na znaczkach pocztowych,kartkach pocztowych, kartach telefonicznych. Powstało wiele wierszy,wyliczanek o bocianie. Istnieją przysłowia i powiedzenia. Bocian jest też bohaterem legend.
14 W Polsce oprócz bociana białego żyją bociany czarne.
15 Bocian czarny to płochliwy ptak. Dlatego w odróżnieniu od bociana białego unika zabudowań ludzkich,zamieszkuje tereny podmokłe. Gniazda buduje na drzewach,przeważnie liściastych. Dorosły ptak ma czarne upierzenie,dziób i nogi czerwone. Bociany zarówno czarne jak i białe objęte są w Polsce ścisłą ochroną.