1 Ruch Pieszych oraz Zachowanie się kierującego pojazdem wobec pieszych
2 Ruch Pieszych oraz Zachowanie się kierującego pojazdem wobec pieszych CELEM PREZENTACJI JEST PRZEDSTAWIENIE ZASAD JAKIE OBOWIĄZUJĄ PIESZYCH ORAZ ZACHOWANIE SIĘ KIERUJĄCYCH POJAZDAMI WOBEC PIESZYCH W RUCHU DROGOWYM.
3 Pieszy ( Art. 2. pkt 18 PoRD ) Osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami (Np. kierowanie ruchem); Osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami (Np. kierowanie ruchem);
4 Pieszy ( Art. 2. pkt 18 PoRD ) Osoba prowadząca, ciągnąca lub pchająca rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki; Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim; Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim; Osoba w wieku do 10 lat kierująca rowerem pod opieką osoby dorosłej.
5 Pieszy- wiesz dokładnie kto to?
6
7
8
9
10
11
12
13 Ustawowe prawa i obowiązki pieszych ( Art.11. PoRD ) Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.
14 Ustawowe prawa i obowiązki pieszych ( Art.11. PoRD ) Pieszy idąc po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi. Pieszy idąc po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi. Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.
15 Ustawowe prawa i obowiązki pieszych ( Art.11. PoRD ) Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi. Pieszy z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.
16 W TEJ STREFIE JEST INACZEJ W strefie zamieszkania pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. D-40 – STREFA ZAMIESZKANIA D-41 – KONIEC STREFY ZAMIESZKANIA
17 Ustawowe prawa i obowiązki pieszych Ustawowe prawa i obowiązki pieszych. ( Art. 13. 1. PoRD) Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem
18 Ustawowe prawa i obowiązki pieszych Ustawowe prawa i obowiązki pieszych. ( Art. 13. 2. PoRD) Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
19 Ustawowe prawa i obowiązki pieszych Ustawowe prawa i obowiązki pieszych. ( Art. 13. 2. PoRD) Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni. ( Art. 13. 3 PoRD )
20 Ustawowe prawa i obowiązki pieszych Ustawowe prawa i obowiązki pieszych. ( Art. 13. 2. PoRD) Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów.
21 Ustawowe prawa i obowiązki pieszych Ustawowe prawa i obowiązki pieszych. Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania. ( Art. 43. 1. PoRD)
22 Ustawowe prawa i obowiązki pieszych Ustawowe prawa i obowiązki pieszych. Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. ( Art. 43. 2. PoRD)
23 Ustawowe prawa i obowiązki pieszych Ustawowe prawa i obowiązki pieszych. Niewidomy podczas samodzielnego poruszania się po drodze jest obowiązany nieść białą laskę w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. ( Art. 42. PoRD)
24 Ustawowe prawa i obowiązki pieszych Ustawowe prawa i obowiązki pieszych. Osoba wykonująca roboty lub inne czynności na drodze jest obowiązana używać w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu elementów odblaskowych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. ( Art. 41. PoRD)
25 Korzystanie przejść nadziemnych i podziemnych Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego.
26 Chodnik – część drogi przeznaczoną do ruchu pieszych. Pobocze - część drogi przyległą do jezdni, która może być przeznaczona do ruchu pieszych lub niektórych pojazdów, postoju pojazdów, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt. Droga - wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.
27 Przejście dla pieszych - jest to powierzchnia jezdni drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczona do przechodzenia przez pieszych oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi t.j.: - jest to powierzchnia jezdni drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczona do przechodzenia przez pieszych oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi t.j.: - znakiem poziomym (P-10) „przejście dla pieszych” namalowanym białą farbą na jezdni (tzw. „zebra” ); - znakiem pionowym informacyjnym (D-6) „przejście dla pieszych”, które oznaczają miejsce przeznaczone do przechodzenia oraz pionowym znakiem ostrzegawczym (A-16) „przejście dla pieszych”, który ostrzega zbliżaniu się do przejścia dla pieszych.
28 Pieszy na takim przejściu korzysta ze szczególnej ochrony Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych jest zobowiązany: ZACHOWAĆ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ OBSERWOWAĆ CAŁE OTOCZENIE DROGI ZMNIEJSZYĆ PRĘDKOŚĆ TAK, ABY NIE NARAZIĆ NA NIEBEZPIECZEŃSTWO PIESZEGO ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA PRZEJŚCIU LUB NA NIE WCHODZĄCEGO USTĄPIĆ PIERWSZEŃSTWA PIESZEMU, KTÓRY ZNAJDUJE SIĘ NA PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH ORAZ NIE ZMUSZAĆ PIESZEGO DO ZATRZYMANIA SIĘ, ZWOLNIENIA LUB PRZYŚPIESZENIA KROKU
29 Na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim Kierującemu nie wolno wyprzedzać innych pojazdów, ani omijać pojazdów, które zatrzymały się w celu ustąpienia się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym. Złamanie tych zakazów przez kierujących jest przyczyną bardzo groźnych wypadków z udziałem pieszych.
30 Na skrzyżowaniu dróg z sygnalizacją świetlną, kierującemu pojazdem nie wolno wjechać na skrzyżowanie, pomimo zapalenia się sygnału zielonego, jeżeli utrudniałoby to opuszczenie jezdni pieszym.
31 Kierujący pojazdem skręcając w drogę poprzeczną ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym niezależnie od tego czy przejście dla pieszych jest wyznaczone czy też nie.
32 W czasie przejeżdżania przez chodnik lub inną drogę (ścieżkę) dla pieszych, kierujący jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszym. Przepis ten ma również zastosowanie podczas jazdy po placu.
33 Kierujący pojazdem widząc przechodzącą przez jezdnię osobę niepełnosprawną lub o widocznej niesprawności ruchowej, powinien zatrzymać pojazd i umożliwić tej osobie przejście przez jezdnię.
34 Widząc zataczającego się pieszego kierujący powinien być przygotowany do zatrzymania pojazdu, ponieważ zachowanie pieszego wskazuje, iż jest on pod wpływem alkoholu i w każdej chwili może wejść na jezdnię.
35 Zachowanie się kierującego wobec pieszych przy przystankach tramwajowych Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok oznaczonego przystanku tramwajowego nie znajdującego się przy chodniku. Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik. Przepisy te stosuje się odpowiednio przy ruchu innych pojazdów komunikacji publicznej.
36 Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych. Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym. Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu. Przechodzenie przez jezdnię w rejonie przystanku komunikacji publicznej
37 Zakazy dla pieszych ( Art. 14. PoRD) Zabrania się: 1) wchodzenia na jezdnię: a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, 2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi,
38 Zakazy dla pieszych ( Art. 14. PoRD) Zabrania się: 3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, 4) przebiegania przez jezdnię,
39 Zakazy dla pieszych ( Art. 14. PoRD) Zabrania się: 5) chodzenia po torowisku, 6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto,
40 Zakazy dla pieszych ( Art. 14. PoRD) Zabrania się: 7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.
41 Kolumna pieszych - to zorganizowana grupa pieszych prowadzona przez kierownika lub dowódcę.
42 Zasady poruszania się kolumn pieszych: ( Art. 12. PoRD) 1. Kolumna pieszych, z wyjątkiem pieszych w wieku do 10 lat, może się poruszać tylko prawą stroną jezdni. 3. Piesi w wieku do 10 lat mogą iść w kolumnie tylko dwójkami pod nadzorem co najmniej jednej osoby pełnoletniej.
43 Zasady poruszania się kolumn pieszych: ( Art. 12. PoRD) 2. Liczba pieszych idących jezdnią w kolumnie obok siebie nie może przekraczać 4, a w kolumnie wojskowej - 6, pod warunkiem że kolumna nie zajmuje więcej niż połowy szerokości jezdni. 4. Długość kolumny pieszych nie może przekraczać 50 m. Odległość między kolumnami nie może być mniejsza niż 100 m.
44 Oznakowanie kolumn pieszych: ( Art. 12. 6. PoRD) Jeżeli przemarsz kolumny pieszych odbywa się w warunkach niedostatecznej widoczności: 1) pierwszy i ostatni z idących z lewej strony są obowiązani nieść latarki: a) pierwszy - ze światłem białym, skierowanym do przodu, b) ostatni - ze światłem czerwonym, skierowanym do tyłu,
45 Oznakowanie kolumn pieszych: ( Art. 12. 6. PoRD) 2) w kolumnie o długości przekraczającej 20 m idący po lewej stronie z przodu i z tyłu są obowiązani używać elementów odblaskowych odpowiadających właściwym warunkom technicznym, a ponadto idący po lewej stronie są obowiązani nieść dodatkowe latarki ze światłem białym, rozmieszczone w taki sposób, aby odległość między nimi nie przekraczała 10 m, 3) światło latarek powinno być widoczne z odległości co najmniej 150 m.
46 Kolumna pieszych – przedstawienie graficzne Zorganizowana grupa pieszych prowadzona przez kierownika lud dowódcę do 50 mpow. 100 m Odblask + latarka Latarka Odblask + latarka do 4 osób do 6 wojsko Odblaski + latarki dla kolumn o dł. pow. 20m lub idących w warunkach złej przejrzystości powietrza. dowódca
47 Zabrania się: Ruchu po jezdni kolumn pieszych w czasie mgły; zakaz ten nie dotyczy kolumn wojskowych i policyjnych; Ruchu po jezdni kolumny pieszych w wieku do 10 lat w warunkach niedostatecznej widoczności; Prowadzenia po jezdni kolumny pieszych przez osobę w wieku poniżej 18 lat; Rozdzielania kolumny pieszych przez kierującego pojazdem.