Rybnik – Miasto wspierające rodziny

1 Rybnik – Miasto wspierające rodzinyOśrodek Pomocy Społe...
Author: Jarosław Głowacki
0 downloads 2 Views

1 Rybnik – Miasto wspierające rodzinyOśrodek Pomocy Społecznej w Rybniku Zespół Grupowej Metody Pracy Socjalnej Rybnik – Miasto wspierające rodziny działania realizowane w Zespole Grupowej Metody Pracy Socjalnej w Ośrodku Pomocy Społecznej w Rybniku

2 Zespół Grupowej Metody Pracy SocjalnejOd 1 kwietnia 2015 r. Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku rozszerzył zakres oferowanej dotychczas pomocy o działania grupowe. Utworzono Zespół Grupowej Metody Pracy Socjalnej. Pozyskano odpowiedni lokal i w odrębnie usytuowanym miejscu realizuje się, jako stałą praktykę, autorskie innowacyjne programy dostosowane do lokalnych potrzeb i realizowane w oparciu o lokalne zasoby. Podejmowane działania oparte są na holistycznej wizji człowieka żyjącego w zgodzie z samym sobą oraz członkami swojej rodziny, z uwzględnieniem i zaangażowaniem swojego habitatu na rzecz lepszego funkcjonowania rodziny w środowisku zamieszkania. Wsparcie dostępne jest dla wszystkich mieszkańców, niezależnie od ich sytuacji materialnej. Oferowane zajęcia są bezpłatne.

3 Grupowa metoda pracy socjalnejMetoda pracy grupowej jest jedną z metod pracy socjalnej, której misją jest „umożliwienie wszystkim ludziom rozwoju ich pełnego potencjału, wzbogacenie ich życia i zapobieganie dysfunkcjom”. Do uczestnictwa w grupach wsparcia zapraszamy wszystkie osoby, które chcą bardziej świadomie żyć i lepiej funkcjonować w środowisku rodzinnym, zawodowym i lokalnym. Realizowane w Zespole programy zajęć grupowych są panaceum na braki wiedzy i kompetencji oraz doświadczanego rozpadu więzi rodzinnych i sąsiedzkich, stając się nowymi formami dostarczania pożytecznych informacji, wsparcia i sąsiedztwa, zmniejszając tym samym poczucie osamotnienia i izolacji społecznej. Uczestnicy grupy łatwiej relacjonują własne doświadczenia związane z przeżywaną sytuacją i szybciej doświadczają skuteczności zmiany własnych działań, kiedy mają możliwość uczestniczenia we wspólnym wykonywaniu prostych zajęć warsztatowych, które przyczyniają się do szybszej i głębszej integracji uczestników, obniżają poziom doświadczanego stresu i pozwalają natychmiast „zobaczyć” piękno - efekty materialne wytworów - za którymi następuje również zmiana mentalna, której efekty będą doświadczane w odroczonym czasie. Zajęcia warsztatowe pozwalają zdiagnozować faktyczne obszary potencjału rodziny oraz obszary jej dysfunkcji, pozwalają na wzmacnianie i rozwój zasobów członków rodziny, pobudzają kreatywność, poprawiają nastrój i samopoczucie, uczą pracy zespołowej i aktywności oraz przedsiębiorczości. Wszystkie w/w cechy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania rodziny.

4 Ogólne cele stałej praktyki realizowanej Zespolewsparcie rodzin dla wzmocnienia (lub odzyskania zdolności) w prawidłowym wypełnianiu funkcji rodziny, w tym szczególnie funkcji opiekuńczo- wychowawczych, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i dalszej marginalizacji rodzin, podniesienie świadomości racjonalnego gospodarowania i zarządzania zasobami własnymi oraz zasobami rodziny, wychowanie do poszanowania wartości, rozwój uczestników prowadzący do poprawy jakości ich życia, nauka prawidłowego funkcjonowania w roli oraz radzenia sobie w konflikcie ról i w innych przeżywanych sytuacjach konfliktowych, podniesienie świadomości wielości pełnionych funkcji przez rodzinę, analiza i diagnoza przyczyn kryzysów i trudności występujących w rodzinach korzystających ze wsparcia Zespołu, podniesienie poziomu kapitału ludzkiego i kapitału społecznego oraz włączenie i zintegrowanie rodzin w ramach społeczności lokalnej miasta Rybnika, bez względu na dzielnicę zamieszkania, poprawa wizerunku rodzin niepełnych, wielodzietnych, o słabszej kondycji finansowej, ograniczanie zjawiska ich stygmatyzacji i stereotypowego postrzegania.

5 "Dom – to tam, gdzie choćby pod gołym niebem, ludzie są razem" Wiktor Woroszylski „Pacjenci znają rozwiązania swoich problemów. Oni tylko nie wiedzą, że je znają” Milton Erickson

6 Opracowane i realizowane programyProgram „Funkcjonalna Rodzina” obejmuje: - Program podstawowy - Program rozszerzony - Program - reintegracja systemu Program „Przeciw osamotnieniu” KLUB RODZICA „MOCARZ” Program „Aktywny Senior” KLUB AKTYWNEGO SENIORA Program „Wolontariat” Program „Asystent z Powerem” Program „W kierunku domu” Program „Edukator”

7 Innowacyjność podejmowanych działań grupowychPrzez „innowację” rozumiemy każdą zmianę, która coś ulepsza, daje nową jakość lub pozwala stworzyć nowy produkt czy usługę. Innowacja, to wprowadzenie czegoś jakościowo nowego w danej dziedzinie życia społecznego lub gospodarczego, co uzyskuje się w wyniku wdrożenia kreatywnych pomysłów. Pomimo, iż grupy pracują w oparciu o przygotowane dla nich programy i przechodzą przez te same fazy procesu grupowego, to innowacyjny jest rytuał każdej sesji, który składa się z części edukacyjnej, wsparciowej i warsztatowej. Uczestnicy i ich rodziny czerpią przyjemność z udziału w zajęciach grupowych, czują się potrzebni – jako kreatorzy rozwiązań zgłaszanych problemów – zaś przez stosowanie nowych sposobów rozwoju i wsparcia, mogą doświadczać satysfakcji i samorealizacji oraz wyraźnie odczuwać, że poziom ich jakość życia – zarówno w wymiarze jednostkowym jak i rodzinnym, stale podwyższa się.

8 Zajęcia grupy wsparcia dla rodzicówMetody aktywizujące wykorzystywane w części edukacyjno - wsparciowej: dyskusja, mini wykład konwersatoryjny, stosowanie technik inscenizacyjnych, podawanie przykładów dostosowanych do indywidualnych potrzeb uczestników, odgrywanie ról i zabaw grupowych, uczenie się we współpracy.

9 Zajęcia grupy wsparcia„Tylko praca daje okazję odkryć nam nas samych, pokazać to, czym naprawdę jesteśmy, a nie tylko to, na co wyglądamy” Joseph Conrad Zajęcia grupy wsparcia Zajęcia grupy poszerzono o elementy warsztatu nawiązującego do dorobku wiedzy i praktyki z zakresu: arteterapii , hortiterapii, flosterapii, muzykoterapii, biblioterapii itp. – w zależności od potrzeb uczestników i możliwości prowadzącej. W ten sposób możliwe jest szybsze i łatwiejsze nawiązanie relacji, „otwarcie się” i obniżenie poziomu odczuwanego przez uczestnika stresu.

10 „Funkcjonalna Rodzina” program podstawowyPodstawowym celem programu jest zapewnienie pomocy i oparcia uczestnikom zajęć grupowych w przygotowaniu rodziny do prawidłowego funkcjonowania i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym tak, by wszyscy jej członkowie, mogli odnaleźć się w aksjologicznym galimatiasie współczesnej rzeczywistości. W trakcie spotkań grupowych uczestnicy dzielą się swoimi doświadczeniami i uczą się przezwyciężać trudności wynikające z nieprawidłowych relacji rodzinnych, problemów w pełnieniu funkcji opiekuńczo- wychowawczych, czy w racjonalnym prowadzeniu gospodarstwa domowego. Program podstawowy obejmuje cykl dziesięciu cotygodniowych spotkań, odbywających się zawsze w tym samym rytmie - konkretnym dniu tygodnia i czasie (np. w poniedziałki w godz – 13.00).Po zakończeniu cyklu uczestnik otrzymuje potwierdzenie uczestnictwa w spotkaniach grupy wsparcia programu podstawowego. Obecnie zakończono dziewiątą edycję tego programu.

11 Problematykę zajęć podzielono na trzy moduły ze względu na cel, jaki zamierza się osiągnąć po ich realizacji Moduł I – Wzmocnienie umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczej, Moduł II – Wzmocnienie umiejętności w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego, Moduł III – Wzmocnienie umiejętności społecznego funkcjonowania.

12 "Funkcjonalna Rodzina ” program rozszerzonyskierowany jest do osób, które ukończyły cykl podstawowy. Celem tego programu jest pogłębienie wiedzy i umiejętności radzenia sobie z trudnościami zgłaszanymi przez uczestników spotkań, szukanie sposobów ich przezwyciężania oraz uzyskanie lepszego wglądu w sytuację rodziny, przez co następuje przyjęcie odpowiedzialności za siebie i innych. Program rozszerzony obejmuje sześć cotygodniowych spotkań grupy wsparcia połączonych z elementami warsztatów twórczych. Po ich ukończeniu, uczestnik otrzymuje potwierdzenie ukończenia grupy wsparcia programu rozszerzonego. Odbyły się już trzy cykle tego programu. W spotkaniach grupowych mogą uczestniczyć matki wraz z małymi dziećmi, dla których zorganizowane są odrębne zajęcia w sąsiednim pomieszczeniu, gdzie jest bezpieczna bawialnia wyposażona w kącik zabaw i biblioteczkę malucha. Opiekę nad dziećmi – na czas udziału rodzica w zajęciach grupowych - sprawuje asystentka rodziny lub wolontariuszka.

13 „Matka jest geniuszem dziecka” G.W.F. Hegel

14 "Funkcjonalna Rodzina” reintegracja systemuTo grupa utworzona wyłącznie z rodziców biologicznych, których dzieci obecnie przebywają w pieczy zastępczej, zaś rodzina biologiczna rokuje na powrót dziecka lub chce poprawić kontakty z dzieckiem wychowywanym poza rodziną - by po osiągnięciu pełnoletniości - mogło ono podjąć decyzję o „powrocie” do rodziców. Organizacja tej grupy realizowana jest we współpracy z Ośrodkiem Rodzinnej Pieczy Zastępczej. Nadrzędnym celem działania jest zapobieganie przyczynom kierowania dzieci do różnych form pieczy zastępczej. Zmodyfikowanie programu podstawowego i dostosowanie go do tej grupy uczestników jest konieczne i pozwala na wprowadzenie efektywnych działań profilaktycznych i pomocowych, które mogą przyczynić się do reintegracji rodziny, dając gwarancję utrzymania - w długiej perspektywie czasu - prawidłowego wypełniania powierzonych rodzinie zadań.

15 Zajęcia warsztatowe pn. „Piękniejsze życie rodziny kreatywnej matki”

16 Program „Przeciw osamotnieniu”Program skierowany do opiekunów osób niepełnosprawnych. Opiekunowie osób niepełnosprawnych są szczególną grupą społeczną narażoną na wykluczenie społeczne i marginalizację ze względu na ogromne obciążenie wynikające z konieczności stałego sprawowania opieki i świadczenia pomocy nad swoim niepełnosprawnym i stąd zależnym członkiem rodziny. Osoby te sprawują opiekę głównie nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności wymagającymi pomocy przez 24 godz. na dobę. Cykl obejmuje dziesięć cotygodniowych spotkań grupy wsparcia o charakterze informacyjno- edukacyjnym. Celem jest poprawa funkcjonowania społecznego uczestników w szczególności poprzez wymianę informacji i doświadczeń własnych. Zaproponowane, na zakończenie każdej sesji grupowej, zajęcia warsztatowe dają uczestnikom chwilę wytchnienia i jedyną okazję na realizację swoich pasji i zainteresowań.

17 Grupa wsparcia dla opiekunów osób niepełnosprawnych

18 Klub Rodzica „MOCARZ” Klub powstał 16. czerwca 2016r. z inicjatywy samych zainteresowanych rodziców, którzy ukończyli już program "Przeciw osamotnieniu" a nadal odczuwają potrzebę spotykania się w celu uzyskania wsparcia i stałej samopomocy oraz chcą zachęcić inne osoby, które są w tej samej sytuacji, a nie dysponują możliwością uczestniczenia w cotygodniowych spotkaniach grupy wsparcia lub nie są gotowe do udziału w grupie.

19 Zajęcia warsztatowe Klubu Rodzica „Mocarz”

20 Zajęcia Klubu Rodzica „Mocarz”

21 „Zmień swoje myśli, a zmienisz swój świat” N. V„Zmień swoje myśli, a zmienisz swój świat” N.V. Peale Program „Aktywny Senior” Głównym celem Programu jest: Aktywizacja i integracja Seniorów zamieszkałych na terenie Miasta Rybnika Cele szczegółowe: Inicjowanie działań zmierzających do utrzymania i zwiększania aktywności osób starszych Pożyteczne zagospodarowanie czasu wolnego, przeciwdziałanie izolacji społecznej i marginalizacji Dostarczenie wiedzy na temat form i zakresu pomocy udzielanej z OPS, NFZ, organizacji NGO Promowanie działań prozdrowotnych z zakresu edukacji zdrowotnej, wiedzy na temat profilaktyki i promocji zdrowego stylu życia i zdrowego starzenia się Działania na rzecz integracji międzypokoleniowej Aktywizacja seniorów poprzez wolontariat.

22 Grupa wsparcia dla SeniorówGrupa integracyjno-edukacyjna o charakterze zamkniętym. Obejmuje 7 spotkań w oparciu o przygotowaną tematykę poszczególnych sesji, które można podzielić na następujące obszary w ramach modułów: Moduł integracyjny ( w tym: wspólne zapoznanie się, diagnoza oczekiwań, potrzeb Seniorów oraz ocena ich możliwości i zasobów (3 sesje grupowe) Moduł informacyjno/ edukacyjny ( 2 sesje grupowe) Moduł wsparciowy/ psychoedukacyjny (2 sesje grupowe)

23 Klub Aktywnego SenioraPo zakończeniu spotkań grupowych, Senior podejmuje decyzję o uczestnictwie w KLUBIE AKTYWNEGO SENIORA, który proponuje zajęcia otwarte (ale wyłącznie dla osób, które wcześniej uczestniczyły w procesie spotkań grupowych), które odbywają się raz w miesiącu i proponują oprócz grupy spotkaniowej, zajęcia z następujących obszarów tematycznych: Piękne życie w moich rękach" – zajęcia z wykorzystaniem elementów arteterapii, rękodzieła, hortiterapii itp.; „e – Senior” - pomoc w nabyciu kompetencji cyfrowych (obsługa komputera, korzystanie z Internetu, obsługa aparatów cyfrowych, telefonów komórkowych), co pozwoli w przyszłości na korzystanie z usług teleopieki; "Teatr Terapeutyczny„ - odgrywanie roli, nauka tekstu i ruchu, ekspresja emocji; "Biblioterapia dla Seniora" – bierne i czynne uczestnictwo w zajęciach z biblioterapii; Spotkanie z poezją (w tym prezentacja twórczości własnej); "Senior obywatel"– ulgi i uprawnienia, edukacja obywatelska – przygotowanie do bycia świadomym i poinformowanym obywatelem, informacje na temat stowarzyszeń seniorskich, pomocy prawnej, praw konsumenckich itp. "Zdrowy i piękny jak dąb" - edukacja prozdrowotna, profilaktyka schorzeń geriatrycznych.

24 Uroczyste otwarcie Klubu Aktywnego Seniora 15.11.2016r.

25 Dodatkowe działania realizowane w Zespole Grupowej Metody Pracy SocjalnejW maju odbywają się cykliczne konferencje pn. „NA POMOC RODZINIE” W listopadzie organizowana jest wspólna impreza pn. „Wszyscy śpiewamy pieśni patriotyczne” W grudniu uczestnicy spotkań grupowych ze swoimi rodzinami spotkają się na wspólnym kolędowaniu W trakcie ferii zimowych (w lutym) organizowane są dwudniowe warsztaty artystyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży z rodzin, których rodzice uczestniczyli w spotkaniach grup wsparcia W trakcie wakacji letnich organizowane są czterodniowe warsztaty dla rodzin z dziećmi Organizujemy warsztaty twórcze pn. „Piękniejsze życie rodziny kreatywnej matki”

26 PANEL „NA POMOC RODZINIE” 2015W ramach upowszechnienia działalności i promocji Zespołu Grupowej Metody Pracy Socjalnej w dniu 28 maja 2015 r. odbyło się panelowe studium pn. „NA POMOC RODZINIE”. Spotkanie to objęte było honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rybnika.

27 W panelu uczestniczyli zaproszeni goście, uczestnicy spotkań grup wsparcia wraz z dziećmi, pracownicy socjalni i asystenci rodziny, a także studenci Pedagogiki AHE.

28 Studenci Wydziału Zamiejscowego AHE w Wodzisławiu ŚLStudenci Wydziału Zamiejscowego AHE w Wodzisławiu ŚL., w ramach współpracy interdyscyplinarnej implementowali swój projekt z przedmiotu Socjologia wychowania, prowadząc zajęcia dla dzieci uczestników grup wsparcia obecnych na konferencji.

29 Temat projektu: ”Ośrodek pomocy społecznej jako instytucja wychowująca”

30 Konferencja „NA POMOC RODZINIE” 2016Celem panelu była wymiana doświadczeń oraz przeprowadzenie merytorycznej dyskusji na temat działań podejmowanych przez różne instytucje pomocowe działające w Mieście na rzecz rodzin. Ta nowa cykliczna inicjatywa spotyka się z coraz większym zainteresowaniem nie tylko osób profesjonalnie zaangażowanych w niesienie pomocy rodzinie, ale także zachęca do aktywnego udziału odbiorców korzystających z różnych form pomocy. W wydarzeniu każdorazowo uczestniczy łącznie ok. 70 osób.

31 Konferencja „NA POMOC RODZINIE” 2016

32 WARSZTATY FLORYSTYCZNE DLA UCZESTNIKÓW PANELU

33 Organizacja imprezy „Wspólnie śpiewamy pieśni patriotyczne”W listopadzie rodziny uczestniczące w spotkaniach grupowych wraz z dziećmi, spotkały się na wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych, które połączone było z konkursem wiedzy patriotycznej. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody pozyskane od sponsorów.

34 „Wspólne kolędowanie”To następna zorganizowana impreza integracyjna, uczestniczyło w niej 25 osób.

35 Warsztaty dla dzieci i młodzieżyW trakcie ferii zimowych zorganizowano dwa cykle dwudniowych warsztatów artystyczno-rozwojowych dla dzieci i młodzieży.

36 Warsztaty artystyczno-rozwojowe

37 Warsztaty ogólnorozwojowe dla rodzin z dziećmi „Ekorodzina – Ekorelacje – Ekowarsztaty”

38 Warsztaty – akcja malowania twarzy

39 Na zakończenie warsztatów – Najmniejszy Teatr Terapeutyczny Świata - przedstawił bajkę pt. „Mrok i jego przyjaciele” w wykonaniu naszych wolontariuszy. W przygotowaniu spektaklu aktywnie pomagali rodzice, dzieci oraz grupa Seniorów, co jest innowacyjnym przykładem na podejmowanie międzypokoleniowej współpracy na rzecz odbudowy więzi społecznej.

40 Wolontariat w Zespole Grupowej Metody Pracy Socjalnej

41 Praca z rodziną z dziećmi wspomagana bajką terapeutyczną

42 Zaangażowanie Seniorów z grupy „Aktywny Senior” w przygotowanie przedstawienia naszego teatru wyzwala w nich wiele pozytywnej energii i chęci do twórczych działań. Osoby starsze czują się potrzebne i maksymalnie niezależne od innych, mogą wyeksponować swoje talenty i możliwości, by zyskać podziw społeczny i uznanie w ramach międzypokoleniowej transmisji wartości.

43 Wsparcie dla asystentów rodzinyAsystentki rodziny zatrudnione w Ośrodku Pomocy Społecznej w Rybniku otrzymują wsparcie w postaci możliwości uczestnictwa w spotkaniach grupy utworzonej wyłącznie dla ich potrzeb. Grupa wsparcia funkcjonowała od lipca 2015 r. do marca r. i cieszyła się dużym uznaniem, o czym świadczy fakt, że wszystkie asystentki regularnie i bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniach. Obecnie chętnie wspierają działania realizowane w Zespole Grupowej Metody Pracy Socjalnej.

44 Wolontariat Od grudnia 2015 r. Zespół Grupowej Metody Pracy Socjalnej wdraża "Program aktywizacji osób biernych zawodowo poprzez wolontariat". Podpisano już siedem umów wolontarystycznych, w ramach których Wolontariuszki i Wolontariusze świadczą bezinteresowną pracę, wspierając podejmowane przez pracownika Zespołu działania realizowane  na rzecz rodzin. Bez ich pomocy nie można byłoby realizować tak różnorodnej oferty działań edukacyjnych, animacyjnych, kompensacyjnych i artystycznych.

45 Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybnikuul. Żużlowa 25 Dziękuję za uwagę