1
2 SĘDZIA DRUGI obowiązki, współpraca i technika poruszania się Opracowane na podstawie materiałów Komisji Sędziowskiej FIVB
3 PRZED MECZEM… Właściwa technika poruszania się jest niezbędna do prawidłowej realizacji obowiązków. Sędzia II musi dokonać pomiaru wysokości siatki przy pomocy dedykowanego przymiaru: Pomiar 1: na środku siatki Pomiar 2: przy antence od strony S I Pomiar 3: przy antence od strony S II przymiar musi być uprzednio sprawdzony i trzymany prostopadle do podłoża. Pomiar musi być dokonany w asyście S I, który go nadzoruje !
4 Pomiar 1: środek siatki Pomiar 2: od strony SI Pomiar 3: od strony SII
5 Sędzia drugi sprawdza czy wszystkie piłki meczowe posiadają tę samą charakterystykę (typ, kolor, obwód, masę oraz CIŚNIENIE). Weryfikacja powinna się odbywać w asyście Sędziego pierwszego. Sędzia drugi jest odpowiedzialny za piłki podczas meczu i powinien zadbać, aby wróciły do osoby zarządzającej sprzętem na danej hali sportowej. PRZED MECZEM…
6 Ustawienie początkowe dostarczone przez trenerów musi zostać sprawdzone przez SII oraz sekretarza zanim zostanie wpisane do protokołu. Należy sprawdzić czy numery wpisane na kartce z ustawieniem występują na liście zawodników w protokole. W razie wykrycia niezgodności, SII musi zażądać poprawnej wersji od trenera. Pamiętaj, że SII później podczas całego meczu kontroluje czy zawodnicy rezerwowi siedzą na ławce lub znajdują się w polu rozgrzewki. W trakcie setów nie mogą rozgrzewać się z piłkami. PRZED MECZEM…
7 PODCZAS CEREMONIAŁU… SII Kontroluje stroje zawodników (czy są to jednakowe i kompletne stroje meczowe). Koszulka powinna być włożona w spodenki do prezentacji zespołów (tak samo przed każdym setem). SII upewnia się ile osób może siedzieć na ławce podczas meczu i uczestniczyć w oficjalnej rozgrzewce. SII zbiera kartki (3)* z ustawieniem, pierwszą przekazuje do przewodniczącego jury a dwie pozostałe do sekretarza. na zawodach krajowych jedną, lub dwie, jeżeli jest kwalifikator
8 PRZED PIERWSZYM GWIZDKIEM…. Sprawdź numery zawodników ustawienia początkowego najlepiej już podczas ich wyczytywania przez spikera zawodów. Jeżeli kapitana zespołu nie ma w ustawieniu początkowym, wskaż sędziemu pierwszemu kto pełni tę funkcję na boisku (SI powinien poprosić tego zawodnika o podniesienie ręki aby wszyscy „odczytali” tę informację) Uważna i drobiazgowa weryfikacja pozycji zawodników na boisku z dostarczonym przez trenerów ustawieniem (pozycja do obserwacji: strefa zmian). W razie niezgodności ustawienia, wezwij grającego kapitana, pokaż mu kartkę z ustawieniem, tak aby jego drużyna mogła zająć właściwe pozycje na boisku. W razie niewłaściwych zawodników na boisku wezwij trenera i poproś o delegowanie zawodników wpisanych do ustawienia. Jeżeli trener zażąda zmiany zawodników – przeprowadź zmianę regulaminową. Nie trzymaj piłki podczas weryfikacji ustawienia !
9 PODCZAS MECZU… Zajmować prawidłową optycznie pozycję dla oceny potencjalnych błędów. Podczas wykonywania zagrywki: obserwacja zespołu przyjmującego, nie za blisko linii bocznej i nie za daleko od słupka w kierunku przedłużenia linii ataku. nie należy stać przez większość czasu za słupkiem lecz poruszać się (bez przesadnej dynamiki tj. nie skakać i nie biegać).
10 Jeżeli akcja rozgrywa się blisko SI należy przybliżyć się do słupka. Jeżeli akcja rozgrywa się w pobliżu SII należy oddalić się od słupka, aby mieć lepszą perspektywę obserwacji sytuacji (w szczególności czy piłka dotknęła bloku). Zajmij pozycję zawsze po stronie zespołu blokującego. Po zakończeniu wymiany zajmij pozycję zawsze po stronie zespołu popełniającego błąd. PODCZAS MECZU…
11 W RAZIE KONTUZJI ZAWODNIKA… Natychmiast przerwać wymianę !
12 W RAZIE KONTUZJI ZAWODNIKA… Rozpoznaj powagę sytuacji. Jeżeli wygląda poważnie i służba medyczna nie reaguje, wezwij ją (ale nie bądź zbyt nachalny). Pamiętaj o przepisach dotyczących kontuzji. Zmiana regulaminowa a gdy jest ona niemożliwa to zmiana narzucona Czym jest zmiana narzucona ? Dowolny zawodnik nie będący na boisku poza Libero i zastąpionego przez niego zawodnika może wejść na boisko. UWAGA: zmieniony zawodnik nie może brać udziału w grze do końca meczu! Gdy zmiana narzucona nie jest możliwa, przyznać jednorazowe 3 minuty przerwy dla zawodnika kontuzjowanego (raz w meczu !).
13 Koncentracja musi być nastawiona na błędy dotknięcia siatki na całej jej długości i szerokości po stronie zespołu blokującego oraz na błędach przekroczenia linii środkowej. Błędy do odgwizdania: przekroczenie linii środkowej… ustawienie zespołu przyjmującego… dotknięcie siatki (miej pewność, że to faktycznie błąd!) lub antenki po swojej stronie atak lub blok zawodnika linii obrony lub Libero… nieregulaminowe zastąpienie z udziałem Libero… zetknięcie z ciałem obcym PODCZAS GRY NA SIATCE…
14 Zajmij pozycję pomiędzy słupkiem a stolikiem sekretarza – o ile zmiana nie zostanie zasygnalizowana przez sekretarza jako nieregulaminowa – wykonaj sygnalizację skrzyżowanych rąk na znak akceptacji fizycznego wykonania zmiany w strefie zmian. Jeżeli sekretarz „zaśpi” i nie zasygnalizuje prośby o zmianę, niezwłocznie użyj gwizdka ! Jak wyraża się prośbę o zmianę zawodników ? Zawodnik w stroju meczowym, z tabliczką do zmian Zawodnik w strefie zmian lub w jej pobliżu Uwaga na zmiany wielokrotne (para za parą) ! PODCZAS ZMIAN ZAWODNIKÓW…
15 W przypadku zmian wielokrotnych, sędzia II musi mieć pewność że sekretarz zakończył procedurę zapisania zmiany zanim zezwoli na kolejną zmianę. Sprawdź poprawność zapisu zmian ! Przy aktualnej procedurze przeprowadzania zmian, stosowanie sankcji za opóźnianie gry wynikające ze zmian, powinno być możliwie minimalizowane poprzez czujność i prewencję SII. Odpowiedzialnością SII oraz sekretarza jest to, aby nie użyć sygnalizatora lub Gwizdka, gdy zmiana nie jest przygotowana (przepis 15.10.3a oraz 15.10.4) Gdy nie ma to wpływu na grę (opóźnianie), prośba o zmianę powinna być odrzucona przez SII bez sankcji za opóźnianie gry. PODCZAS ZMIAN ZAWODNIKÓW…
16 Po przyznaniu przerwy, SII odpowiada za czas jej trwania (30 sekund). Podczas przerwy na odpoczynek i przerwy technicznej, SII nie powinien być statyczny lecz poruszać się wg wytycznych w kierunku (w kolejności): Moppersów, czy rozpoczęli właściwie swoją pracę w komplecie. Zespołów, czy są w pobliżu swoich ławek. Sekretarza, czy jest na bieżąco ze swoimi zadaniami. Asystenta sekretarza w celu uzyskania informacji o pozycji Libero. Sędziego pierwszego w celu ew. wymiany informacji. Zespołów aby zapobiec zbyt wczesnemu powrotowi na boisko lub „ukrytemu zastąpieniu” z udziałem Libero. PODCZAS PRZERW…
17 Jeżeli piłka przekracza pionową płaszczyznę siatki w kierunku boiska przeciwnika całkowicie lub częściowo poza przestrzenią przejścia po Twojej stronie, przyjmij właściwą pozycję do obserwacji trajektorii lotu piłki i odgwiżdż błąd niezwłocznie jeżeli żaden zawodnik nie próbuje odzyskać piłki. Prośba nieuzasadniona Upewnij się, że że prośba nieuzasadniona została odnotowana w protokole zawodów. WAŻNE…
18 Współpraca z SI: kontakt wzrokowy po każdej wymianie. Współpraca z sekretarzem: podczas zmian zawodników. Współpraca z asystentem sekretarza: zastąpienia Libero WSPÓŁPRACA…
19 TANDEM: sędzia pierwszy oraz sędzia drugi WSPÓŁPRACA… magia kontaktu wzrokowego magia mowy ciała magia czytania w myślach moc doświadczenia i wzajemnej znajomości Postaraj się być cały czas „on-line” z sędzią pierwszym oraz wyczuwać momenty, w których potrzebuje Twojej pomocy !
20 Staraj się popierać decyzje SI WSPÓŁPRACA… wspieraj mową ciała w trudnych momentach daj się zaprosić pod słupek gdy popełniliście błąd Pomagaj zarządzać dyscypliną zasygnalizuj, gdy Twoim zdaniem warto już „coś z tym zrobić” podpowiedz kto zasługuje na sankcję Nie jedź na mecz z nastawieniem „zrobić swoje” !
21 Zawodnicy rezerwowi w polu rozgrzewki (nie poza nim i bez piłek). Zawodnicy rezerwowi siedzący na ławce (nie stojący przy niej). Wolna strefa – czy faktycznie wolna ? Sekwencja sygnalizacji: –gwizdek SI i co dalej ? –gwizdek SII i co dalej ? –jednoczesne odgwizdanie błędu (!) ISTOTNE SZCZEGÓŁY…
22 Sędzia drugi musi również (wraz z SI) sprawdzić protokół i go podpisać ! PO ZAKOŃCZENIU MECZU…
23 Dziękujemy za uwagę !