1 Seminarium Naukowe „Turystyka w miejscowościach uzdrowiskowych” Białystok-Augustów 09.06.2016 Profesor Henryk Sasinowski Politechnika Białostocka Potencjał i szanse rozwoju turystyki uzdrowiskowej w regionie Zielone Płuca Polski Słowa kluczowe: turystyka uzdrowiskowa, ZPP, potencjał, szanse
2 2 Celem wystąpienia jest wykazanie unikatowych uwarunkowań niezbędnych do aktywizacji posiadanego potencjału na rzecz rozwoju funkcji turystyczno-uzdrowiskowej obszaru ZPP, w oparciu o już istniejącą i projektowaną infrastrukturę. Turystyka uzdrowiskowa to duża szansa wykorzystania zasobów regionu ZPP na bazie uwarunkowań przyrodniczo-krajobrazowych: czyste powietrze, wody śródlądowe, mineralne, lasy, złoża borowinowe, zasoby balneologiczne, wolna przestrzeń, mniejsza antropopresja.
3 3 Pod pojęciem turystyki uzdrowiskowej rozumiemy pobyt o charakterze leczniczym, profilaktycznym ale również wypoczynkowym w uzdrowiskach, które posiadają bazę leczniczą, sanatoryjną i hotelarską. Wśród podmiotów turystyki uzdrowiskowej wyróżnia się; Wśród podmiotów turystyki uzdrowiskowej wyróżnia się; Podmioty działające w sferze lecznictwa uzdrowiskowego; 1. Zakłady lecznictwa uzdrowiskowego 2. Urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego Podmioty działające w sferze turystyki, rekreacji, sportu 1. Turystyczna baza noclegowa, gastronomiczna, kulturalna 2. Urządzenia sportowe i rekreacyjne Turystyka uzdrowiskowa a ZPP
4 4 Zielone Płuca Polski Warunki niezbędne do rozwoju turystyki uzdrowiskowej spełnia region ZPP. Idea powstania ZPP zrodziła się w 1983 roku z inicjatywy Krzysztofa Wolframa, w 1988 roku zostało zawarte w Białowieży „Porozumienie ZPP”, jako pierwszy w kraju program rozwoju gospodarczego respektującego prawa przyrody. W 1994 roku Sejm RP przyjął deklarację w sprawie obszaru ZPP /20,3 % pow. Polski/ jako inkubatora rozwoju i wdrażania rozwoju zrównoważonego w Polsce.
5 5 Zielone Płuca Europy Zielone Płuca Europy Koncepcja Zielonych Płuc Polski była inspiracją ale też podstawą do wygenerowania obszaru Zielone Płuca Europy. Podczas obrad Międzynarodowego Posiedzenia Rady Programowo-Naukowej ZPP w 1992 w Wigrach, ówczesny minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Stefan Kozłowski zgłosił, przedstawił i uzasadnił założenia idei ZPE.
6 6 Ośrodki turystyki uzdrowiskowej W regionie ZPP bogate walory przyrodnicze są wzbogacone przez unikatowe wartości kulturowe ze względu na konglomerat etniczno-kulturowy oraz wyznaniowy mieszkańców. Miejscowości szczególnie predestynowane, w świetle przyjętych kryteriów, do rozwoju turystyki uzdrowiskowej to głównie: Augustów, Supraśl, Gołdap, Mielnik i Krynica Morska.
7 7 Augustów W różnych dostępnych dokumentach studialno- planistycznychw ramach rozwoju funkcji uzdrowiskowej, turystyczno-rekreacyjnej i sportowej na tle warunków można wyodrębnić; 1. Ochronę zasobów przyrodniczych w aspekcie turystyczno-rekreacyjnym miasta i jego walorach uzdrowiskowych 2. Rozwój infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej i sportowej ze szczególnym uwzględnieniem strefy Kanału Augustowskiego 3. Rozwój bazy materialnej lecznictwa uzdrowiskowego /budowa kolejnego pawilonu sanatorium/. /budowa kolejnego pawilonu sanatorium/.
8 8 Supraśl Główne obiekty uzdrowiska zakładane w „Strategii rozwoju turystyki i kreacji marki Uzdrowiska Supraśl” to; 1. Pawilon Zdrowia – Zakład Przyrodoleczniczy na bazie złóż borowinowych 2. Pałac Zdrowia - obiekt uzupełniający z zapleczem przyrodoleczniczym, salą gimnastyczną oraz specjalistyczną kliniką 3. New Age – ośrodek z kliniką i hotelem.
9 9 Gołdap Wśród kluczowych zadań rozwoju funkcji turystyczno-uzdrowiskowej miejscowości w „Planie rozwoju lokalnego gminy Gołdap” wymienia się; 1. Rozwój funkcji uzdrowiskowej i sanatoryjnej nad jeziorem Gołdap na bazie wód mineralnych 2. Rozbudowę tężni solankowych 3. Rozwój bazy sportowo-rekreacyjnej - Piękna Góra
10 10 Mielnik Mielnik to wieś letniskowa położona w Dolinie Bugu, w obszarze chronionym i na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, w środowisku zasobnym w pokłady torfu i wód o właściwościach leczniczych. Ze względu na położenie i posiadane walory, miejscowość jest predestynowana do rozwoju funkcji turystyczno-uzdrowiskowej.
11 11 Krynica Morska Krynica Morska Miejscowość turystyczna (kąpielisko morskie i ośrodek wypoczynkowy) położona na terenie Parku Krajobrazowego Mierzei Wiślanej, między Morzem Bałtyckim a Zalewem Wiślanym. Ze względu na położenie w środowisku zasobnym w wody mineralne (solanki) z dużą zawartością jodu, miejscowość jest atrakcyjna i predestynowana do aktywizacji poprzez rozwój funkcji turystyczno-uzdrowiskowej.
12 Priorytetowe kierunki restrukturyzacji obszaru ZPP Priorytetowe kierunki restrukturyzacji obszaru ZPP Rolnictwo ekologiczne i produkcja zdrowej żywności /produkty regionalne/ Turystyka uzdrowiskowa; ekoturystyka i agroturystyka Racjonalna i efektywna gospodarka leśna Racjonalna i efektywna gospodarka wodna Przyrodolecznictwo i lecznictwo uzdrowiskowe 12
13 13 Preferowane kierunki aktywizacji obszaru Zielone Płuca Polski Szansą wzmocnienia bazy ekonomicznej ZPP jest restrukturyzacja przede wszystkim rolnictwa konwencjonalnego na ekologiczne i powiązanie z produkcją zdrowej żywności. Jest to również szansa generowania koncepcji rozwoju zrównoważonego, rozwoju gospodarki turystycznej, lecznictwa uzdrowiskowego, przy minimalizacji zjawiska antropopresji.
14 Turystyka uzdrowiskowa Za podstawowy kierunek rozwoju turystyki uzdrowiskowej przyjmuje się dostosowanie rodzaju i form zagospodarowania turystycznego do walorów przyrodniczych oraz kulturowych danego regionu. Za podstawowy kierunek rozwoju turystyki uzdrowiskowej przyjmuje się dostosowanie rodzaju i form zagospodarowania turystycznego do walorów przyrodniczych oraz kulturowych danego regionu. Obszar ZPP uznaje się za szczególnie predestynowany do rozwoju podmiotów w sferze lecznictwa uzdrowiskowego oraz w sferze turystyki i rekreacji. Obszar ZPP uznaje się za szczególnie predestynowany do rozwoju podmiotów w sferze lecznictwa uzdrowiskowego oraz w sferze turystyki i rekreacji. 14
15 15 Racjonalna gospodarka leśna Gospodarka leśna zorientowana również na realizację funkcji ochronnych i społecznych, stanowi ważne ogniwo w realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju. Las będąc elementem krajobrazu jest też naturalną bazą rozwoju ekoturystyki oraz przyrodolecznictwa. Odgrywa więc wiodącą rolę jako ważne ogniwo w łańcuchu gospodarki proekologicznej ZPP, w tym lecznictwa uzdrowiskowego/leczenie lasem/.
16 16 Przyrodolecznictwo i lecznictwo uzdrowiskowe Komplementarny rozwój ekoturystyki, agroturystyki, ziołolecznictwa i lecznictwa uzdrowiskowego przede wszystkim na lokalnej bazie przyrodolecznictwa /kąpiel leśna/, pozwoli na wzajemne stymulowanie tych dziedzin np. poprzez wykorzystania wspólnej infrastruktury, a także popularyzowanie różnych form turystyki uzdrowiskowej w regionie ZPP.
17 17 Szanse rozwoju turystyki uzdrowiskowej Walory przyrodnicze regionu ZPP z jego właściwościami leczniczymi, walory krajobrazowe, turystyczne oraz kulturowe stwarzają warunki i szanse do rozwoju funkcji turystyczno-uzdrowiskowej na bazie koncepcji rozwoju zrównoważonego. Podstawą rozwoju uzdrowisk regionu ZPP powinien być wielofunkcyjny profil obejmujący przede wszystkim usługi leczniczo- rehabilitacyjne, profilaktyczne oraz rekreacyjno- turystyczne.
18 18 Szanse … /cd/ Zakłada się, że Augustów, Supraśl, Gołdap /kompleksy leśne/ po wdrożeniu programów rozwojowych, a także inne miejscowości predestynowane do uzyskania statusu uzdrowiska, umiejętnie zagospodarowane i przy zwiększeniu działań promocyjnych oraz unijnych mogą sprawić, że obszar ZPP będzie jednym z atrakcyjniejszych pod względem turystyczno- uzdrowiskowym regionem w kraju. Kompleksy leśne poprzez jony naładowane ujemnie oddziałują korzystnie na organizm ludzki. Roślinne antybiotyki /fitoncydy/ działają antybakteryjnie, grzybobójczo, a nawet mają właściwości immunologiczne.
19 19 Szanse…/cd/ Dominującą szansą aktywizacji regionu ZPP jest jednak świadome społeczeństwo obywatelskie, które poprzez pryzmat samorządu terytorialnego i w aspekcie funduszy unijnych odgrywa główną rolę jako: 1. Przywódca w tworzeniu lokalnej polityki gospodarczej 2. Administrator tworzonych oddolnie planów i programów gospodarczych 3. Inicjator programów rozwoju gospodarczego.
20 20 Dziękuję za uwagę Dziękuję za uwagę
21 21 Dziękuję za uwagę