1 Sieć współpracy i samokształcenia pedagogów szkolnychSieć współpracy i samokształcenia pedagogów szkolnych. Koordynator Krystyna Kaliszewska maj- grudzień 2016 r. Nasze działania
2 17 maja 2016 r. PPP nr 1 Spotkanie organizacyjno- diagnostyczneProgram: Co to jest sieć? Zajęcia integracyjne Rozpoznanie zasobów i potrzeb Ustalenie obszaru tematycznego oraz harmonogramu pracy i działań w sieci
3 Było nas 16 osób- poznajemy się – oczywiście tworząc sieć
4 Czas na zmotywowanie nas do pracy zespołowej Pomoże nam w tym przypowieść o piekle i niebie (autor nieznany) Pewnego dnia mężczyzna zapytał Boga: - Panie, powiedz mi, jak wyglądają niebo i piekło? - Chcesz wiedzieć? Chodź ze mną. Pokażę Ci - odpowiedział Bóg i zaprowadził go do miejsca, w którym mężczyzna stanął przed dwojgiem drzwi. Otworzył pierwsze. Na środku pokoju stał okrągły stół, a na nim duże naczynie z jedzeniem. Jedzenie pachniało tak aromatycznie, że ów mężczyzna poczuł nieopisany głód. Dookoła stołu siedzieli ludzie. Wychudzeni, smutni i szarzy. Każdy z nich trzymał w ręku łyżkę, która miała bardzo długą rączkę przytwierdzoną do ich dłoni. Każdy mógł sięgnąć łyżką do naczynia, ale nie mógł nasycić się jedzeniem, gdyż rączka łyżki była dłuższa, niż ręka. Mężczyznę przeszły ciarki na widok tego cierpienia i nieszczęścia. Właśnie widziałeś piekło - powiedział Bóg. Następnie Bóg otworzył drugie drzwi. Pokój wyglądał dokładnie tak samo, na środku pokoju stał dokładnie taki sam stół, a na nim dokładnie takie samo naczynie pełne wyśmienitego jedzenia. Dookoła siedzieli ludzie z takimi samymi długimi łyżkami przytwierdzonymi do ich dłoni. Wszyscy jednak byli weseli, w świetnej formie, prowadzili ożywioną dyskusję. Pokój promieniał radością i dobrobytem. - Nie rozumiem - powiedział mężczyzna. - To proste - odpowiedział Bóg - Ci szczęśliwi ludzie nauczyli się karmić siebie nawzajem, podczas gdy tamci, chciwi, potrafią myśleć tylko o sobie.
5 Mottem pracy w sieci jest 3 x W czyli:Współpraca Wspomaganie Wspieranie
6 Nasze cele? - dzielenie się wiedzą i umiejętnościami,- nabywanie nowych umiejętności i wiedzy, - wspólne wykonywanie zadań, - zespołowe poszukiwanie sposobów radzenia sobie z problemami, - nawiązanie kontaktów i podjęcie współpracy, - wsparcie w sytuacji zmian wprowadzanych w systemie oświaty.
7 Jedną z zasad obowiązujących uczestników sieci:Sieć to przestrzeń, w której uczestnicy mogą skorzystać ze wsparcia merytorycznego i metodycznego oraz otrzymać dostosowaną do swoich potrzeb wiedzę Jedną z zasad obowiązujących uczestników sieci: -Jeśli chcesz coś otrzymać w sieci musisz coś do tej sieci dać od siebie…
8 Spotkania stacjonarne Spotkanie organizacyjno-diagnostyczne:Formy naszej pracy: Spotkania stacjonarne Spotkanie organizacyjno-diagnostyczne: Integracja uczestników sieci. Rozpoznanie potrzeb i zasobów. Ustalenie celów, harmonogramu pracy i działań w sieci. Szkolenia: TIK- obligatoryjnie. Spotkania prowadzone przez ekspertów. Tematyka szkoleń zgodna z potrzebami członków sieci. Spotkania/e robocze (warsztaty, konsultacje, seminaria): Dzielenie się doświadczeniami, narzędziami, dobrymi praktykami Tworzenie nowych rozwiązań. Praca w sieci między spotkaniami (wykorzystanie TIK) Spotkanie podsumowujące: Podsumowanie i omówienie pracy sieci. Zaplanowanie promocji i sposobów udostępniania wypracowanych rozwiązań innym. Ewaluacja Spotkania od maja do grudnia 2016 r. Łącznie 31 godzin.
9 Co zyskamy? Poznamy jeden z elementów nowej formuły wspomagania szkół obowiązującej od 1 stycznia 2016 roku Wsparcie w rozwiązywaniu problemów z zakresu metodyki nauczania lub organizacji własnej pracy. Możliwość wymiany doświadczeń. Poczucie sprawczości i uczestnictwo w procesie zmiany. Bezpieczną przestrzeń do rozwoju. Motywacje do dalszej pracy. Doskonalenie umiejętności pracy zespołowej. Korzystanie z innej formy doskonalenia swoich umiejętności.
10 Rozpoznajemy nasze potrzeby (technika grupy nominalnej)Pierwszy etap- praca indywidualna Jakie tematy (problemy) związane z pracą pedagoga szkolnego chciałaby Pani pogłębić, omówić na spotkaniach w ramach sieci? Jakie problemy (trudności) dostrzega Pani w swojej pracy zawodowej? Drugi etap-praca w grupach Zapisanie swoich pomysłów, propozycji na arkusz zbiorczy. Trzeci etap- dyskusja nad zgłoszonymi propozycjami Czwarty etap- wybór obszaru tematycznego Każdy uczestnik przyporządkowuje od 1 do 5 punktów podanym propozycjom
11 Poznajemy i dyskutujemy nad zapisanymi propozycjami
12 Ustalamy obszar tematyczny
13 Przedstawiamy harmonogram naszych działań na linia czasuV VI VII VIII IX X XI XII Szkolenie organizacyjno-diagnosty czne 4godz. T I K 5 godz Spotkanie z koordynatorem 4 godz. Spotkanie z ekspertem 5 godz. Warsztat z ekspertem 5 godz. Wdrożenie działań oraz ich modyfikacja 4 godz. Podsumowanie Ewaluacja 4 godz.
14 14 czerwca 2016 r. ZSO Mistrzostwa Sportowego Praca na Dysku Google ekspert: Sławomir Nosek
15 Czego nauczył nas ekspert?
16 Praca w chmurze TIK-przykłady dobrych praktyk w edukacjiSławomir Nosek
17 Dysk Google- konieczność założenie konta Gmaildrive.google.com po zalogowaniu klikasz „utwórz” i wybierasz co chcesz stworzyć: dokument - podobny do tych tworzonych w Wordzie, prezentację, arkusz, formularz, rysunek (wg mnie lepszy niż Paint), zalety: tzw. praca w chmurze - masz dostęp do tych plików na każdym komputerze z dostępem do Internetu. Nie musisz nosić ze sobą pendrivea, płytek lub dysków przenośnych
18 Możliwości konta Google.„Konto Google – konto, które po założeniu umożliwia dostęp do wielu usług Google wymagających logowania. Pozwala ono m.in. na założenie skrzynki pocztowej czy udostępnianie filmów na Google Video i YouTube”- definicja zaczerpnięta z Wikipedii.
19 Praca w edytorze dokumentów na Dysku GoogleGdy udostępniasz plik innym osobom, możesz określić, co mogą one z nim robić. Zawsze możesz zmienić zdanie i przestać udostępniać plik. Masz do wyboru następujące opcje: Może edytować: inne osoby mogą edytować plik i udostępniać go innym. Jest to domyślna opcja, gdy udostępniasz coś określonym osobom. Może komentować: inne osoby mogą wyświetlać plik i dodawać do niego komentarze, ale nie mogą wprowadzać w nim zmian. Nie można dodawać komentarzy do folderu. Może wyświetlać: inne osoby mogą otwierać plik, ale nie mogą wprowadzać w nim zmian ani dodawać komentarzy. Jest to domyślna opcja, gdy udostępniasz coś przy użyciu linku.
20 Pierwsze kroki z ekranami głównymi edytora dokumentówAby w łatwy sposób znaleźć lub utworzyć odpowiedni plik we właściwej chwili, możesz użyć nowych ekranów głównych edytorów dokumentów. Są one centralnym miejscem zbiorczym dla plików tekstowych w Dokumentach, arkuszy kalkulacyjnych w Arkuszach i pokazów slajdów w Prezentacjach. Na tych ekranach głównych możesz wyświetlać i edytować pliki Dokumentów, Arkuszy i Prezentacji, a także wszystkie swoje i udostępnione Ci pliki pakietu Office.
21 Portal społecznościowy jako platforma edukacyjna na przykładzie Facebooka
22 Interaktywne ćwiczenia z matematyki www.matzoo.pl
23 Animowana historia i kultura Polski www.kula.gov.pl
24 Portal Scholaris Gotowe interaktywne plansze
25 Mapy Google www.google.pl/maps
26 Przykład bazy dobrych praktyk www. ceo. orgPrzykład bazy dobrych praktyk
27 Pracujemy w skupieniu
28 Prezentujemy różny poziom umiejętności, ale staramy się wykorzystać wskazówki eksperta w praktyce
29 Sieć pedagogów szkolnych- trzecie spotkanie 30 sierpnia 2016 r.Temat: Jak się przygotować do szkolenia z ekspertem na temat wdrażania zaleceń psychologiczno-pedagogicznych w pracy z uczniem. Rola i zadania pedagoga szkolnego w sytuacji zmian wprowadzanych w systemie oświaty. Program: 1. Podsumowanie dwóch spotkań (efekty) 2. Przygotowanie do spotkania z ekspertem na temat interpretacji opinii psychologiczno- pedagogicznych w kontekście pracy z uczniem 3. Katalog zaleceń PPP do pracy z uczniem 4. Planowanie pracy pedagoga szkolnego w sytuacji reformy edukacji. 5. Praca na platformie - wypracowanie systemu współpracy z uczniami, nauczycielami i rodzicami w zakresie wdrażania zaleceń PPP (karta oceny efektywności pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi).
30 Wykorzystanie zaleceń opinii psychologiczno-pedagogicznych w pracy z uczniem na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych
31 Reforma edukacji- dyskusjaCzy „nasza edukacja składa się z wielu luźno powiązanych ze sobą pomysłów, które zmieniają się w zależności od tego, kto akurat rządzi” tak jak uważa Hubert Guzera z Forum Obywatelskiego Rozwoju? Czy szkoła rozwija aktywność, samodzielność myślenia, indywidualizm? Czy przyszłość edukacji to cyberpokolenie? Obowiązek nauki od 7 lat Godziny „karciane” (wprowadzone w 2008 r przez minister Katarzynę Hall ) Pensum godzin dla pedagogów, psychologów szkolnych, doradców zawodowych (ok.90% - 25 godz. 11% do 30 godz. 0,5 % powyżej 30 godz.) Awans zawodowy- Profesor oświaty. Nauczyciel specjalista. Rola i zadania kuratorium oświaty. Podstawy programowe Doradztwo metodyczne, doskonalenie zawodowe nauczycieli. Ocena pracy nauczyciela (wprowadzenie obowiązku oceny, rozszerzenie skali oceny o szczególnie wyróżniającą i zadawalającą) Egzaminy zewnętrzne. Struktura szkolnictwa Terminarz zmian.
32 Najważniejsze zmiany realizowane od nowego roku szkolnego 2016/2017zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków; likwidację sprawdzianu dla szóstoklasistów; możliwość niezależnego odwoływania się od wyników egzaminów maturalnych; usunięcie restrykcyjnego rozporządzenia dotyczącego sklepików szkolnych; ujednolicenie terminów organizacji roku szkolnego; likwidacja tzw. „godzin karcianych”; zniesienie obowiązku rejestrowania godzin przeznaczonych na realizację obowiązkowych zajęć edukacyjnych; znaczny wzrost kwot przekazywanych z budżetu państwa dla jednostek samorządu terytorialnego z przeznaczeniem na wsparcie wychowania przedszkolnego dzieci sześcioletnich ( z1 338 zł na 4 300 zł na każde dziecko 6-letnie); przygotowanie zmian w prawie do nowej struktury szkolnictwa w roku 2017/2018
33 Struktura szkolnictwa (propozycje zmian)Rok szkolny 2022/2023 Szkoła Podstawowa Klasy I – IV ( poziom podstawowy) Klasy V- VIII (poziom gimnazjalny) Liceum Ogólnokształcące Szkoła Branżowa Technikum Klasy I - IV Stopień I- Klasy I-III Klasy I - V Stopień II- Klasy I-II
34 Sieć współpracy i samokształcenia pedagogów szkolnychSieć współpracy i samokształcenia pedagogów szkolnych. Spotkanie z ekspertem.
35 Czwarte spotkanie odbyło się 28 września 2016 r. w ZSO nr 8.Były to pięciogodzinne warsztaty, których temat brzmiał: "Metody, sposoby i formy wdrażania zaleceń zawartych w opiniach psychologiczno-pedagogicznych w pracy z uczniem". Prowadził je pan Grzegorz Zelek. Według wskazówek pana eksperta uczestnicy analizowali możliwości realizacji zaleceń uwzględniając warunki szkolne, współpracę z nauczycielami oraz rodzicami uczniów. W ankietach ewaluacyjnych oceniających eksperta zwrócono uwagę na przydatność podawanych przykładów pracy z uczniem dyslektycznym, wynikających z praktyki szkolnej prowadzącego warsztaty pana Grzegorza Zelka.
36 Spotkanie z ekspertem
37 Temat piątego szkolenia to: "Organizacja procesu edukacyjnego uczniom posiadającym orzeczenia psychologiczno-pedagogiczne w warunkach szkolnych". Miejscem spotkania był ZSO nr 8, a odbyło się ono 27 października 2016 r. Pedagodzy zostali zapoznani z procedurą wdrażania zaleceń na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, praktycznym opracowaniem IPET-u, oczekiwaniami ucznia i jego rodziców w procesie dydaktyczno-wychowawczym w szkole, grupie rówieśniczej, środowisku lokalnym, sposobem organizacji zajęć rewalidacyjnych i wsparciem psychologiczno-pedagogicznym. Duże zainteresowanie pedagogów wynikało też z prezentacji fragmentów filmu "Gwiazdy na Ziemi" ukazujących problem dysleksji oraz problem ucznia z tę przypadłością. Obrazowo przedstawiona praca nauczyciela z głównym bohaterem spowodowała, że uczestnicy stwierdzili, że film powinni obejrzeć wszyscy nauczyciele, a przede wszystkim ci, którzy pracują z uczniem z głęboką dysleksją.
38 Szóste spotkanie naoczne sieci miało miejsce 9 listopada 2016 rokuSzóste spotkanie naoczne sieci miało miejsce 9 listopada roku. Były to warsztaty na temat edukacji włączającej uczniów niepełnosprawnych i poprowadził je również pan Grzegorz Zelek, gdyż takie były oczekiwania pedagogów z sieci. Omówione zagadnienia to: dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia u którego stwierdzono trudności w nauce lub specyficzne trudności w uczeniu umożliwiające sprostaniu tym wymaganiom oraz uczeń przewlekle chory w szkole. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z sposobami dostosowania materiału dydaktycznego a także oddziaływań wychowawczo-opiekuńczych w ramach edukacji włączającej, charakterystyką symboli niepełnosprawności, informacjami na temat co powinien wiedzieć nauczyciel o chorobie swojego ucznia.
39
40 Zgodnie z ustalonym planem pracy ostatnie spotkanie odbyło się 7 grudnia 2016 r. a jego temat dotyczył podsumowania działań sieci pedagogów szkolnych, wymiany doświadczeń uczestników, dobrych praktyk. Na spotkaniu rozdano zaświadczenia o pracy w sieci współpracy i samokształcenia a następnie panie zaprezentowały to, co uważały za najbardziej korzystne dla siebie, swojej pracy zawodowej, szkoły w której pracują a zdobyte w wyniku działań sieci pedagogów. Ostatnim punktem spotkania była dyskusja i wnioski do ewentualnie dalszej pracy sieci współpracy i samokształcenia pedagogów szkolnych.
41 Sieć pedagogów szkolnych- siódme spotkanie 7 grudnia 2016 r.Temat: Praca z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Wymiana doświadczeń uczestników sieci, dobre praktyki. Program:. Podsumowanie pracy w sieci Wymiana doświadczeń Dobre praktyki Rozdanie zaświadczeń
42 Wykorzystanie zaleceń opinii psychologiczno-pedagogicznych w pracy z uczniem na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych
43 Materiały na Dysku GoogleBibliografia Katalog zaleceń PPP Materiały od eksperta- edukacja włączająca Materiały od eksperta- indywidualne potrzeby edukacyjne Ankieta- sieć Analiza wyników ankiet Czym jest edukacja włączająca Pierwsze spotkanie – diagnoza Drugie spotkanie TIK Trzecie spotkanie Link do filmu „Gwiazdy na Ziemi Link do filmu „Nazywam się Khan Film „Szkoły zabijają kreatywność”
44 Pedagog – refleksyjny praktykKażdy pedagog powinien być „refleksyjnym praktykiem” i kontrolować swoje doświadczenia zawodowe. Odpowiedz więc na podane pytania: Dlaczego zostałaś pedagogiem? Co było (jest) sukcesem, co się udało? (Wymień kilka dobrych wydarzeń). Co było (jest) dla Ciebie problemem? (Wymień kilka zasadniczych sytuacji problemowych). Wobec jakich problemów jesteś bezradna? Opisz najzabawniejsze wydarzenie ze swojej praktyki. Czego mogłabyś nauczyć innych pedagogów wchodzących do zawodu?