SKUTKI PALENIA WYROBÓW TYTONIOWYCH

1 SKUTKI PALENIA WYROBÓW TYTONIOWYCH ...
Author: Tomasz Stasiak
0 downloads 2 Views

1 SKUTKI PALENIA WYROBÓW TYTONIOWYCH

2 Dziś nikt nie ma wątpliwości, że palenie papierosów jest obarczone kosztami zdrowotnymi i społecznymi. Za  szkodliwość palenia papierosów odpowiedzialne są przede wszystkim chorobotwórcze substancje zawarte w dymie papierosowym.

3 SKUTKI PROBLEMU Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że przez skutki palenia tytoniu rocznie umiera aż 5 milionów osób z całego świata; w wyniku palenia biernego (ekspozycji osób niepalących na dym tytoniowy) życie traci kolejne 600 000 osób. Badania wykazują, że konsekwencje zarówno czynnego, jak i biernego palenia są w perspektywie długoterminowej jednakowe dla obu grup.

4 SKUTKI PALENIA PAPIEROSÓWOczywistymi, bo natychmiastowymi skutkami palenia tytoniu i przebywania w zadymionych pomieszczeniach są: mdłości, podrażnienie oczu oraz układu oddechowego (w tym reakcja alergiczna, kaszel, chrypka) i przesiąkanie dymem tytoniowym (włosów, ubrań, mebli). U palaczy przedwcześnie rozpoczyna się proces starzenia się skóry, który objawia się m.in. szarzeniem cery i wczesnym powstawaniem zmarszczek. Skóra na dłoniach, paznokcie i zęby narażone są na nieestetyczne przebarwienia. Większość niebezpieczeństw, w tym zagrożeń dla życia, wynika z relatywnie długotrwałej ekspozycji na dym tytoniowy. 

5 infekcji i dolegliwości płuc oraz uszu (w tym nawet ogłuchnięcie),  Wówczas zwiększa się ryzyko: powikłań ciąży i porodu (m.in. poronienia i wad wrodzonych dziecka oraz płodu), infekcji i dolegliwości płuc oraz uszu (w tym nawet ogłuchnięcie), zaostrzenia alergii i astmy, impotencji, chorób przewodu pokarmowego (m.in. wrzody, niestrawność), dolegliwości narządu wzroku, Wdychanie dymu tytoniowego przez dzieci dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia u nich zaburzeń psychicznych, w tym depresji i niepokoju. Badania dowodzą także, że czynni palacze żyją przeciętnie o lat krócej niż osoby niepalące. Dlaczego? Ponieważ palenie papierosów przyczynia się do poważnych, złożonych chorób, w tym do tych przytoczonych poniżej.

6 CHOROBY UKŁADU ODDECHOWEGONawet bierne palenie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu oddechowego, m.in. astmy, zapalenia płuc, oskrzeli czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

8 Ryzyko wystąpienia nowotworówBadania wykazują, że nowotwór płuc to choroba dotykająca prawie wyłącznie palaczy, także biernych - częściej występują u nich także: -nowotwory trzustki, -nowotwory nerki, -nowotwory przełyku, -nowotwory głowy i szyi, -nowotwory żołądka.

9 Skutki ekonomiczne i społecznePodstawową konsekwencją palenia tytoniu jest narażanie niepalących na bierne palenie, co, jak udowodniono naukowo, bezpośrednio przekłada się na zwiększoną zachorowalność także osób niepalących na szereg chorób i dolegliwości. To zaś oznacza konieczność zapewnienia opieki medycznej coraz większej ilości osób. Leczenie i hospitalizacja to stres, niepokój oraz ogromne koszty – zarówno prywatne, jak i publiczne.

10 Zapobiegaj i lecz Warto pamiętać, że wielu chorobom i konsekwencjom palenia papierosów da się rzucając palenie. Poznaj sposoby na rzucanie palenia i wiele benefitów, jakie da ci rozstanie z nałogiem.

11 WYKONAŁY: z klasy VID Szkoły Podstawowej nr 2 w KwidzynieMarysia Sobczak i Kalina Maliczenko z klasy VID Szkoły Podstawowej nr 2 w Kwidzynie Roku szkolnego 2016\1017