Spotkanie informacyjne konkursu nr RPSL IZ /16 Działanie Kluczowa dla regionu infrastruktura badawcza Regionalny Program Operacyjny.

1 Spotkanie informacyjne konkursu nr RPSL.01.01.00-IZ.01-...
Author: Wacława Pawlik
0 downloads 2 Views

1 Spotkanie informacyjne konkursu nr RPSL.01.01.00-IZ.01-24-078/16 Działanie 1.1 - Kluczowa dla regionu infrastruktura badawcza Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego 2014-2020 Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Wydział Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Katowice, październik 2016r.

2 Formalne warunki konkursu Termin składania wniosków do dnia 31.12.2016 r. (do godz. 12:00). Wartość dofinansowania UE 221 305 000 PLN (50 000 000 EURO). Dofinansowanie dla projektu: - na część gospodarczą 50% dofinansowania UE - na część niegospodarczą 100% dofinansowania UE Poziom dofinansowania może być inny, niż wskazany powyżej, jeśli z luki w finansowaniu wyniknie inna wartości dofinansowania. Postanowienia art. 61 ust 1-6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 1303/2013 z 17 grudnia 2013r. również obowiązują w przypadku działania 1.1 RPO WSL 2014-2020.

3 Formalne warunki konkursu – cd. Wniosek o dofinansowanie należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej na formularzu wniosku aplikacyjnego utworzonego za pomocą Lokalnego Systemu Informatycznego (LSI 2014) dostępnego pod adresem https://lsi.slaskie.pl (wniosek + załączniki).https://lsi.slaskie.pl Wniosek o dofinansowanie należy przesłać ponadto w formie elektronicznej w formacie pdf. do IZ RPO WSL 2014-2020 z wykorzystaniem: a) Platformy e-Usług Publicznych PeUP dostępnej pod adresem https://www.sekap.pl/ lubhttps://www.sekap.pl/ b) Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP dostępnej pod adresem http://epuap.gov.pl/ z wykorzystaniem Pisma ogólnego do podmiotu publicznego.http://epuap.gov.pl/Pisma ogólnego do podmiotu publicznego Suma kontrolna wniosku złożonego w LSI musi być zgodna z sumą kontrolą wniosku przesłanego PeUP lub ePUAP. Platformami PeUP lub ePUAP przesyła się tylko sam wniosek o dofinansowanie bez załączników

4 Formalne warunki konkursu – cd. Wniosek o dofinansowanie i załączniki do wniosku o dofinansowanie podpisuje wnioskodawca lub osoby upoważnione do jego reprezentowania. W przypadku projektu realizowanego w partnerstwie wniosek o dofinansowania podpisuje partner wiodący, określony w umowie partnerstwa lub umowie konsorcjum. Załączniki wytworzone przez Wnioskodawcę na potrzeby konkursu (np. oświadczenie o podatku VAT, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane itp.) skanuje się i dołącza do wniosku o dofinansowanie w systemie LSI po podpisaniu wersji papierowej. Załączniki muszą zawierać datę. Możliwe jest również podłączenie do wniosku załącznika w wersji elektronicznej. W załączniku należy wskazać datę oraz imię i nazwisko osoby podpisującej dokument.

5 O dofinansowanie mogą ubiegać się następujące typy podmiotów: 1. Jednostki naukowe 2. Konsorcja naukowe 3. Konsorcja naukowo-przemysłowe 4. Konsorcja, których liderem jest jednostka naukowa z udziałem podmiotów: - Uczelnie; - Jednostki naukowe; - Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia; - Jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych; - Podmioty wykonujące działalność leczniczą, w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej; - Fundacje; prowadzące badania i upowszechniające wiedzę w rozumieniu art. 2 pkt 83) rozporządzenia Komisji (UE) Nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. (w skrócie GBER). Formalne warunki konkursu – cd.

6 Projekt w zakresie infrastruktury B+R został uzgodniony z ministrem właściwym ds. nauki i szkolnictwa wyższego, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i ministrem właściwym ds. rozwoju regionalnego w celu uniknięcia powielania inwestycji i uzyskał pozytywną rekomendację. Projekt w zakresie infrastruktury B+R po uzgodnieniu pomiędzy wyżej wskazanymi stronami, znajduje się w Kontrakcie Terytorialnym (zał. nr 5b). Projekt wpisuje się w Regionalną Strategię Innowacji Województwa Śląskiego na lata 2013- 2020 i służy pracom badawczo-rozwojowym z obszarów regionalnych inteligentnych specjalizacji (specjalizacje województwa śląskiego: medycyna, energetyka, technologie informacyjne i komunikacyjne). Projekt został wskazany w dokumencie wykonawczym do Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego na lata 2013-2020 tj. Modelu wdrożeniowym Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego na lata 2013-2020. Nowy projekt w zakresie infrastruktury B+R w jednostkach naukowych może otrzymać wsparcie jedynie, gdy stanowi element dopełniający istniejące zasoby, w tym powstałe w ramach udzielonego wsparcia w ramach perspektywy 2007-2013. Formalne warunki konkursu – ograniczenia i limity cd.

7 Część projektu dotycząca wykorzystania infrastruktury badawczej do prowadzenia działalności gospodarczej jest nie mniejsza niż 40% wartości kosztów kwalifikowalnych projektu. Finansowy udział wnioskodawcy jest nie mniejszy niż 2,5% kosztów kwalifikowalnych projektu. Projekt nie polega na przeprowadzeniu prac badawczo-rozwojowych i stosowanych. Infrastruktura badawcza służy realizacji wskazanych we projekcie badań (konieczne jest przedstawienie opisu prac B+R, których realizacji będzie służyła dofinansowywana infrastruktura oraz opisu ich zastosowania w gospodarce). Infrastruktura badawcza powstała w ramach projektu będzie wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej. Formalne warunki konkursu – ograniczenia i limity cd.

8 Powstała w wyniku projektu infrastruktura B+R będzie dostępna dla podmiotów/osób spoza jednostki otrzymującej wsparcie. Wyłączone ze wsparcia są inwestycje w infrastrukturę dydaktyczną oraz infrastrukturę wykorzystywaną do świadczenia usług zdrowotnych. Plan finansowy przewiduje znaczny wzrost udziału przychodów ze źródeł sektora przedsiębiorstw w ogólnych przychodach wnioskodawcy. Przedsięwzięcie charakteryzuje możliwie wysoki stopień współfinansowania ze źródeł prywatnych. Brak możliwości dofinansowania infrastruktury, aparatury, wyposażenia, które nie będą wykorzystywane na cele gospodarcze. Formalne warunki konkursu – ograniczenia i limity cd.

9 Kwalifikowalność wydatków – przepisy unijne art. 6 rozporządzenia GBER : przyznawana pomoc musi wywoływać efekt zachęty. Uznaje się, że pomoc wywołuje efekt zachęty, jeżeli beneficjent złożył pisemny wniosek o przyznanie pomocy przed rozpoczęciem prac nad projektem lub rozpoczęciem działalności. Za rozpoczęcie prac rozumie się rozpoczęcie robót budowlanych związanych z inwestycją lub pierwsze prawnie wiążące zobowiązanie do zamówienia urządzeń lub inne zobowiązanie, które sprawia, że inwestycja staje się nieodwracalna, zależnie od tego, co nastąpi najpierw. Zakupu gruntów ani prac przygotowawczych, takich jak uzyskanie zezwoleń i przeprowadzenie studiów wykonalności, nie uznaje się za rozpoczęcie prac. art. 26 ust. 5 rozporządzenie GBER: za koszty kwalifikowalne w ramach finansowania infrastruktury badawczo-rozwojowej uznaje się koszty inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne i prawne (katalog zamknięty). Finansowaniu na zasadach GBER nie może podlegać więc szeroko rozumiana dokumentacja projektu (studium wykonalności, dokumentacja techniczna itp.). Dokumentacja może być rozliczana w projekcie jeśli Wnioskodawcy może być przyznana pomoc de minimis. W przeciwnym razie dokumentacja i inne wydatki nie będące inwestycją w rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne i prawne powinny być finansowane poza projektem.

10 Szczegółowy opis osi priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020; Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w zakresie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020 (Wytyczne Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju – zwane dalej wytycznymi horyzontalnymi); Wytyczne programowe w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach EFRR RPO WSL 2014-2020; Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 19 marca 2015r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2015 r., poz. 488); Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 16 czerwca 2016 r. w sprawie udzielania pomocy inwestycyjnej na infrastrukturę badawczą w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014–2020 (Dz. U. 2016 poz. 899 ); Kwalifikowalność wydatków – przepisy i uregulowania krajowe

11 Za kwalifikowalne uznaje się wszystkie wydatki niezbędne do realizacji projektu i poniesione z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów. Przyjęcie danego projektu do realizacji i podpisanie z beneficjentem umowy o dofinansowanie nie oznacza, że wszystkie wydatki, które beneficjent przedstawi we wniosku o płatność w trakcie realizacji projektu zostaną poświadczone, zrefundowane lub rozliczone. Ocena kwalifikowalności poniesionego wydatku dokonywana jest przede wszystkim w trakcie realizacji projektu poprzez weryfikację wniosków o płatność oraz w trakcie kontroli projektu. Ocena kwalifikowalności poniesionych wydatków jest prowadzona także po zakończeniu realizacji projektu. Każdy wydatek kwalifikowalny niezależnie od daty jego poniesienia, musi być poniesiony zgodnie z właściwą procedurą tj. albo z ustawą pzp i prawem unijnym w zakresie zamówień publicznych albo zgodnie z zasadą uczciwej konkurencji/zasadą konkurencyjności, o której mowa w wytycznych horyzontalnych. Kwalifikowalność wydatków – zasad ogólne

12 Wydatki niekwalifikowalne w ramach działania 1.1 RPO WSL w ramach projektów nie przewiduje się finansowania kosztów wynagrodzeń, wydatki związane z akredytacją laboratoriów, wydatki związane z utrzymaniem infrastruktury B+R, wydatki związane z infrastrukturą dydaktyczną oraz infrastrukturą wykorzystywaną do świadczenia usług zdrowotnych, wydatki dot. regionalnych agend badawczo-rozwojowych, materiały i inne środki nie stanowiące środków trwałych, nabycie środków transportu, nabycie używanych środków trwałych, nie ma możliwości dofinansowania infrastruktury, aparatury, wyposażenia, które nie będą wykorzystywane na cele gospodarcze.

13 System oceny/kryteria oceny Ocena formalna: -Kryterium formalne dopuszczające – brak możliwości uzupełnienia od razu ocena negatywna (np. wniosek złożony po terminie zakończenia naboru), -Kryteria formalne pozostałe – możliwość uzupełnienia (wezwanie do uzupełnienia pisemne). Ocena merytoryczna: - kryteria ogólne – wspólne dla wszystkich projektów, niezależnie od określonego typu projektu, - kryteria specyficzne – dedykowane konkretnym działaniom/poddziałaniom/typom projektów, - kryteria dodatkowe - wspólne dla wszystkich projektów, niezależnie od określonego typu projektu. W ramach kryteriów ogólnych jak i specyficznych są kryteria (0/1) oraz punktowane. Kryteria dodatkowe są tylko punktowane. Niespełnienie co najmniej jednego kryterium (0/1) spośród kryteriów ogólnych lub specyficznych powoduje, że projekt otrzymuje ocenę negatywną bez możliwości uzupełnienia (np. nierealność wskaźników, wykorzystanie infrastruktury b+r do działalności gospodarczej poniżej 40% itp.)

14 W ramach każdego kryterium punktowanego możliwe jest przyznanie maksymalnie 4 punktów (całe punkty). System wartościowania znaczenia poszczególnych kryteriów punktowanych poprzez przypisanie im wag: przyznana punktacja dla każdego kryterium będzie pomnożona przez jego wagę (brak wag w kryteriach dodatkowych). Otrzymane sumy ocen kryteriów ogólnych i specyficznych mnoży się przez proporcje właściwe dla danego zestawu kryteriów (kryteria ogólne: 60%, kryteria specyficzne: 40%). Projekt otrzymuje ocenę pozytywną w przypadku uzyskania co najmniej 60% maksymalnej, możliwej do uzyskania punktacji, dla danego działania/poddziałania/ typu/typów projektu. Projekt, który uzyska mniej niż 60% punktów otrzymuje ocenę negatywną i nie kwalifikuje się do dofinansowania. System oceny/kryteria oceny – cd.

15 Kryteria merytoryczne specyficzne (0/1) dla działania 1.1 – cd. Kryteria 0/1 - Nie spełnienie któregokolwiek z kryterium powoduje, że projekt uzyskuje ocenę negatywną i nie kwalifikuje się do dofinansowania. Obowiązujące dla działania 1.1 kryteria O/1 a) Przedmiotem projektu jest infrastruktura badawcza wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów prawa wspólnotowego dotyczących pomocy publicznej - Zgodnie z art. 2 pkt 91 rozporządzenia Komisji (UE) Nr 651/2014 z dn. 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu: infrastruktura badawcza oznacza obiekty, zasoby i powiązane z nimi usługi, które są wykorzystywane przez środowisko naukowe do prowadzenia badań naukowych w swoich dziedzinach i obejmuje wyposażenie naukowe lub zestaw przyrządów, zasoby oparte na wiedzy takie jak zbiory, archiwa lub uporządkowane informacje naukowe, infrastrukturę opartą na technologiach informacyjno-komunikacyjnych taką jak sieć, infrastrukturę komputerową, oprogramowanie i infrastrukturę łączności lub wszelki inny podmiot o wyjątkowym charakterze niezbędny do prowadzenia badań naukowych. Takie różne rodzaje infrastruktury badawczej mogą być zlokalizowane w jednej placówce lub „rozproszone” (zorganizowana sieć zasobów) zgodnie z art. 2 lit. a) rozporządzenia Rady (WE) nr 723/2009 z dnia 25 czerwca 2009 r.

16 b) Część projektu dotycząca wykorzystania infrastruktury badawczej do prowadzenia działalności gospodarczej jest nie mniejsza niż 40% wartości kosztów kwalifikowalnych projektu – na podstawie danych w planie prac badawczo-rozwojowych i analizie finansowej), c) Finansowy udział wnioskodawcy jest nie mniejszy niż 2,5% kosztów kwalifikowalnych projektu, d) Plan finansowy przedsięwzięcia przewiduje znaczny wzrost udziału przychodów ze źródeł sektora przedsiębiorstw w ogólnych przychodach wnioskodawcy - wyrażony kwotowo a nie procentowo. Wartość prognozowana to wartość z analizy finansowej z okresu 36 miesięcy od zakończenia pierwszego roku obrotowego, po zakończeniu realizacji projektu. Trwają dyskusje Ministerstwa Rozwoju z Komisją Europejską w sprawie tego wskaźnika. Sposób obliczenia wartości może więc ulec zmianie i będzie potrzeba zmiany dokumentów konkursowych. Kryteria merytoryczne specyficzne (0/1) dla działania 1.1

17 e) Dostępność infrastruktury badawczej dla podmiotów/osób spoza jednostki otrzymującej wsparcie – ocenie podlaga, czy dostęp do infrastruktury jest udzielany szeregowi użytkowników na przejrzystych i niedyskryminacyjnych zasadach. Przedsiębiorcom, które finansują co najmniej 10% kosztów kwalifikowalnych inwestycji w infrastrukturę, został przyznany preferencyjny dostęp na bardziej korzystnych warunkach i czy preferencyjny dostęp jest proporcjonalny do wkładu przedsiębiorstwa w koszty inwestycji. Czy warunki preferencyjnego dostępu zostaną podane do wiadomości publicznej. f) Przedsięwzięcie w zakresie infrastruktury badawczej wpisuje się w Regionalną Strategię Innowacji Województwa Śląskiego na lata 2013–2020 i służy pracom badawczo-rozwojowym z obszarów regionalnych inteligentnych specjalizacji – czy planowana w ramach projektu infrastruktura służy pracom badawczo-rozwojowym z obszaru inteligentnych specjalizacji zidentyfikowanych w Regionalnej Strategii. Specjalizacje województwa śląskiego: medycyna, energetyka, technologie informacyjne i komunikacyjne. Kryteria merytoryczne specyficzne (0/1) dla działania 1.1 – cd.

18 g) Kluczowe znaczenie infrastruktury badawczej dla regionu – czy infrastruktura badawcza wsparta w ramach projektu nie powiela istniejących zasobów wnioskodawcy oraz uzupełnia wcześniej wytworzoną infrastrukturę badawczo-rozwojową (dopełnia istniejące zasoby, w tym powstałe w ramach wsparcia udzielonego w ramach perspektywy 2007-2013). h) Plan prac badawczo-rozwojowych (agendy badawcze) - plan prac badawczo-rozwojowych powinien zawierać minimum: główne obszary badawcze, orientacyjny plan prac badawczo- rozwojowych, obejmujący 5 letni okres trwałości projektu, główne rezultaty zaplanowanych prac badawczo-rozwojowych, zastosowanie w gospodarce. i) Wykonalność rozwiązań technicznych oraz ich zgodność z obowiązującymi regulacjami prawnymi - ocenie podlegają zaproponowane w projekcie elementy inwestycji, technologie, parametry techniczne oraz zgodność rozwiązań z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Kryteria merytoryczne specyficzne dla działania 1.1 RPO WSL -cd

19 Adekwatność infrastruktury do planowanych prac badawczo-rozwojowych służących gospodarce (waga 2). Ocenie podlega będzie, czy przedsięwzięcie w zakresie infrastruktury badawczej służy realizacji przedstawionych w projekcie prac badawczo-rozwojowych. Ocena dokonywana na podstawie zakresu rzeczowego projektu oraz opisu prac B+R, których realizacji będzie służyła dofinansowywana infrastruktura, a także na podstawie opisu ich zastosowania w gospodarce. 1 pkt - wnioskodawca posiada ogólny plan prac badawczo-rozwojowych, jakie mają być zrealizowane przy wykorzystaniu infrastruktury badawczej; 2 pkt - wnioskodawca posiada plan prac badawczo-rozwojowych oraz indykatywny harmonogram wykorzystania infrastruktury badawczej; 3 pkt - wnioskodawca posiada plan prac badawczo-rozwojowych i harmonogram a wyniki potencjalnie znajdują się w obszarze zainteresowania rynku 4 pkt - wnioskodawca posiada plan badań i harmonogram oraz wykazał konkretne zastosowania ich wyników w praktyce gospodarczej. Kryteria specyficzne punktowane dla działania 1.1 RPO WSL

20 Dostępność opisanych w projekcie prac badawczo-rozwojowych (waga 2) Ocenie podlegać będzie dostępność opisanych w projekcie prac badawczo-rozwojowych na terenie województwa, kraju. Najwyżej oceniona będzie infrastruktura służąca pracom badawczo-rozwojowym, których wyniki są trudno dostępne na rynku. Analizie podlegać będzie dostępność opisanych w projekcie prac badawczo-rozwojowych, w tym m.in. opis istniejącej konkurencji, zapotrzebowanie na prace badawczo-rozwojowe realizowane przy udziale wspartej infrastruktury badawczej. 1 pkt - dostępność prac badawczo-rozwojowych na terenie województwa i pozostałej części kraju; 2 pkt - dostępność prac badawczo-rozwojowych na terenie województwa, niedostępność na terenie pozostałej części kraju; 3 pkt - dostępność prac badawczo-rozwojowych na terenie pozostałej części kraju, niedostępność na terenie województwa; 4 pkt - brak dostępności prac badawczo-rozwojowych na terenie województwa i kraju. Kryteria specyficzne punktowane dla działania 1.1 RPO WSL – cd.

21 Wykorzystanie infrastruktury badawczej do prowadzenia działalności gospodarczej (waga 2) Ocenie podlegać będzie planu finansowy uwzględniającego założenia dotyczące wykorzystania infrastruktury do prowadzenia działalności gospodarczej, jak i niegospodarczej. 1 pkt - wykorzystanie infrastruktury badawczej do prowadzenia działalności gospodarczej w wysokości 40% lub powyżej; 2 pkt - wykorzystanie infrastruktury badawczej do prowadzenia działalności gospodarczej powyżej 60%; 3 pkt - wykorzystanie infrastruktury badawczej do prowadzenia działalności gospodarczej powyżej 80%; 4 pkt - wykorzystanie infrastruktury badawczej do prowadzenia działalności gospodarczej w 100% Kryteria specyficzne punktowane dla działania 1.1 RPO WSL – cd.

22 Udział przedsiębiorców w finansowaniu kosztów inwestycji w infrastrukturę badawczą (waga 2) Ocenie podlegać będzie udziału przedsiębiorców w finansowaniu kosztów inwestycji w infrastrukturę badawczą. 0 pkt - brak środków przedsiębiorstw w kosztach kwalifikowalnych inwestycji; 1 pkt - do 10% środków przedsiębiorstw w kosztach kwalifikowalnych inwestycji; 2 pkt - do 15% środków przedsiębiorstw w kosztach kwalifikowalnych inwestycji; 3 pkt - do 20% środków przedsiębiorstw w kosztach kwalifikowalnych inwestycji; 4 pkt - powyżej 20% środków przedsiębiorstw w kosztach kwalifikowalnych inwestycji. Kryteria specyficzne punktowane dla działania 1.1 RPO WSL – cd.

23 Współpraca wnioskodawcy/ partnerów projektu z przedsiębiorcą (waga 2) Ocenie podlegać będzie przyszłe wykorzystanie infrastruktury i wykazanie, że będzie ona używana przez i na rzecz przedsiębiorstw. 1 pkt - wnioskodawca rozpoznał możliwości wykorzystania infrastruktury badawczej dla celów realizacji prac badawczo-rozwojowych dla przedsiębiorców; 2 pkt - wnioskodawca zawarł porozumienia o współpracy z przedsiębiorcą/przedsiębiorcami w zakresie wykorzystania infrastruktury badawczej; 3 pkt - wnioskodawca zawarł porozumienia o współpracy z przedsiębiorcą/przedsiębiorcami w zakresie wykorzystania infrastruktury badawczej oraz dotychczas prowadził współpracę z firmami w zakresie prac badawczo-rozwojowych; 4 pkt – w ramach zawartego porozumienia wnioskodawca posiada uzgodniony z przedsiębiorcą/przedsiębiorcami zakres prac badawczo-rozwojowych z wykorzystaniem infrastruktury. Kryteria specyficzne punktowane dla działania 1.1 RPO WSL – cd.

24 Jeżeli infrastruktura naukowo-badawcza otrzymuje finansowanie publiczne zarówno na działalność gospodarczą, jak i niegospodarczą, państwo członkowskie wprowadza mechanizm monitorowania i wycofania, aby zapewnić, że w wyniku zwiększenia udziału działalności gospodarczej w stosunku do sytuacji oczekiwanej w momencie przyznania pomocy nie przekroczono obowiązującej maksymalnej intensywności pomocy (art. 26 ust. 7 GBER), Monitorowanie działalności gospodarczej i niegospodarczej prowadzonej będzie: a) corocznie, co najmniej przez okres amortyzacji infrastruktury objętej projektem, b) na podstawie kryteriów wskazanych w umowie o dofinansowanie projektu, stosowanych przez cały okres monitorowania zakresu działalności gospodarczej prowadzonej z wykorzystaniem tej infrastruktury, które mogą odnosić się do jej powierzchni lub czasu jej wykorzystania (par. 12 ust. 6 rozporządzenia Ministra Rozwoju z 16 czerwca 2016r. w sprawie udzielania pomocy inwestycyjnej na infrastrukturę badawczą w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014–2020). Mechanizm monitorowania i wycofania

25 część gospodarcza – część projektu wykorzystywana na działalność gospodarczą powiązaną z działalnością niegospodarczą, zgodną z celami projektu (np. wynajem infrastruktury, świadczenie usług na rzecz przedsiębiorstw, realizację badań kontraktowych, które odbywają się na zasadach rynkowych) i sfinansowaną zgodnie ze schematem pomocy publicznej; część niegospodarcza – część projektu przeznaczona na następujące rodzaje działalności sfinansowane ze środków publicznych w projekcie: a) zasadnicza działalność organizacji prowadzących badania i infrastruktur badawczych, w szczególności: - kształcenie mające na celu zwiększanie coraz lepiej wyszkolonych zasobów ludzkich. - niezależna działalność badawczo-rozwojowa mająca na celu powiększanie zasobów wiedzy i lepsze zrozumienie, w tym badania i rozwój w ramach współpracy, - szerokie rozpowszechnianie wyników badań na zasadzie niedyskryminacji i braku wyłączności, np. przez nauczanie, dostępne bazy danych, otwarte publikacje i otwarte oprogramowanie; b) działania związane z transferem wiedzy, jeżeli są one prowadzone przez organizację prowadzącą badania lub infrastrukturę badawczą (w tym przez ich działy lub jednostki zależne) albo wspólnie z innymi podmiotami tego typu lub w imieniu innych podmiotów tego typu, a wszelkie zyski z tych działań są reinwestowane w zasadniczą działalność organizacji prowadzących badania lub infrastruktur badawczych.

26 Mechanizm monitorowania i wycofania – wór umowy o dofinansowanie (par. 13 ust. 7) Okres monitorowania rozpoczyna się po zakończeniu realizacji projektu, a kończy się z chwilą zamortyzowania/umorzenia wszystkich elementów infrastruktury objętej projektem. W terminie 45 dni kalendarzowych od zakończenia roku obrotowego, Beneficjent zobowiązany jest do przesyłania danych za rok poprzedni o procentowym udziale działalności gospodarczej i niegospodarczej, jakie zostały osiągnięte na infrastrukturze projektu, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku (w pierwszym roku obowiązkowy audyt zewnętrzny oceniający sposobu oraz procedur pomiaru wykorzystywania infrastruktury oraz wskaźników rezultatu), W przypadku, gdy wartość finansowania publicznego przypadającego na finansowanie działalności gospodarczej w danym roku obrotowym przekracza roczną alokację udzielonego dofinansowania na część gospodarczą projektu w danym roku, Beneficjent zobowiązany jest do zwrotu dofinansowania wynikającego z przekroczenia w terminie 60 dni, od zakończenia roku obrotowym w którym nastąpiło przekroczenie. W przypadku niedochowania terminu, o którym mowa w pkt 5, dofinansowanie podlega zwrotowi wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych na podstawie UFP, naliczanymi od dnia przekazania dofinansowania na rachunek beneficjenta i stanowią koszt własny.

27 Przykładowy projekt (wyliczenia dofinansowania) 1Środek trwały x (zł)100 000,00 2Środek trwały y (zł)200 000,00 3Całkowita wartość projektu (zł)300 000,00 4Działalność gospodarcza projektu (założenia z wniosku)40% 5Działalność niegospodarcza projektu (założenia z wniosku)60% 6 Wnioskowane dofinansowanie UE dla części gospodarczej (100% intensywność pomocy publicznej)180 000,00 7 Wnioskowane dofinansowanie UE dla części gospodarczej (50% intensywność pomocy publicznej)60 000,00 8Łączne dofinansowanie UE dla projektu240 000,00 Mechanizm monitorowania i wycofania – przykład

28 Dane wynikające z analizy finansowej projektu i obliczenia dla mechanizmu monitorowania 1 Odpisy amortyzacyjne środek trwały x (wynika z polityki rachunkowości)20% 2 Odpisy amortyzacyjne środek trwały y (wynika z polityki rachunkowości)10% 3 Tabele amortyzacji z analizy finansowej projektu 4 rok 1rok 2rok 3rok 4rok 5 5 Odpis amortyzacyjny środek trwały x20 000,00 itd. 6 Odpis amortyzacyjny środek trwały y20 000,00 itd. 7 Łączny odpis amortyzacyjny obu środków trwałych czyli z definicji projektu umowy o dofinasowanie roczna alokacja kosztów projektu40 000,00 itd. 8 Roczna alokacja udzielonego dofinansowania na część gospodarczą projektu (40% działalności gospodarczej*50% intensywność pomocy dla działalności gospodarczej * roczna alokacja kosztów projektu)8 000,00 itd. Rzeczywiste poziomy działalności gospodarczej i niegospodarczej wyliczony przez Wnioskodawcę w poszczególnych latach itd. 9 Działalność gospodarcza projektu60,00%50,00%70,00%60,00%itd. 10 Działalność niegospodarcza projektu40,00%50,00%30,00%40,00%itd. 11 Rzeczywista wartość finansowania publicznego przypadającego na finansowanie działalności gospodarczej w danym roku (rzeczywisty procent działalność gospodarczej z danego roku *50% intensywność pomocy dla działalności gospodarczej * roczna alokacja kosztów projektu)12 000,0010 000,0014 000,0012 000,00itd. 12 Kwota dofinansowania przypadająca do zwrotu w danym roku4 000,002 000,006 000,004 000,00itd.