1 SPOTKANIE INFORMACYJNEw ramach Działania 8.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego Konkurs nrRPZP IP K20/17 Szczecin, dnia 16 lutego 2017 r.
2 Oś priorytetowa VIII Edukacja Działanie 8Oś priorytetowa VIII Edukacja Działanie 8.3 Wsparcie szkół i placówek prowadzących kształcenie ogólne oraz uczniów uczestniczących w kształceniu podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym w ramach Strategii ZIT dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego
3 Poziom dofinansowania projektówLIMIT WARTOŚĆ Alokacja na konkurs ,00 zł Wsparcie finansowe EFS ,21 zł Wkład własny Wnioskodawcy Minimalnie 5% wartości projektu Dofinansowanie ze środków UE Maksymalnie 85% wartości projektu Dofinansowanie z budżetu państwa Maksymalnie 10% wartości projektu
4 Ocena
5 Ocena wniosków w ramach konkursuCzas trwania oceny dokumentacji aplikacyjnej nie powinien przekroczyć 120 dni. Orientacyjny termin rozstrzygnięcia konkursu – do 23 sierpnia 2017 r. W wyjątkowych przypadkach ocena może zostać wydłużona o kolejne 60 dni; OCENA BRAKÓW FORMALNYCH 14 dni FAZA I KRYTERIA DOPUSZCZALNOŚCI KRYTERIA WYKONALNOŚCI KRYTERIA JAKOŚCI KRYTERIA PREMIUJĄCE KRYTERIA ADMINISTRACYJNOŚCI OMYŁKI PISARSKIE FAZA II OCENA STRATEGICZNA
6 Skuteczne złożenie wnioskuAby skutecznie złożyć dokumentacje aplikacyjną należy: Opublikować wniosek o dofinansowanie w wersji elektronicznej w LSI2014 w terminie naboru projektów tj. od r. do r. Doręczyć do IOK pisemny wniosek o przyznanie pomocy wygenerowany z systemu LSI2014: najpóźniej w terminie 3 dni od dnia zakończenia naboru projektów, tj. do 21 kwietnia 2017 r. dostarczyć osobiście, przesłać kurierem lub pocztą do WUP w Szczecinie na adres: Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie ul. A. Mickiewicza 41, Szczecin, pok. 006 w kancelarii urzędu z dopiskiem: Wniosek w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego , Konkurs nr RPZP IP K20/17 Dokumenty są przyjmowane pod ww. adresem od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30.
7 LSI2014, czyli Lokalny System Informatyczny 2014LSI2014, czyli system, w którym należy wypełnić wniosek o dofinansowanie projektu znajduje się pod adresem: Możliwość wypełniania wniosku w systemie LSI2014 pojawia się dopiero w momencie rozpoczęcia naboru, a nie jego ogłoszenia. Aktualną Instrukcję użytkownika Serwisu Beneficjenta LSI2014 (wersja 1.25) znaleźć można pod adresem: Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu w ramach RPO WZ dla projektów w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (zawsze najbardziej aktualna) wraz ze wszystkimi niezbędnymi załącznikami zamieszczona jest pod adresem: Przeglądarki internetowe, rekomendowane do obsługi LSI2014 to Mozilla Firefox lub Internet Explorer.
8 Pisemny wniosek o przyznanie pomocyPieczęć imienna Wnioskodawcy i ew. Partnera/ów nie jest wymagana, ale może zostać zamieszczona. Wymagane jest złożenie czytelnego podpisu przez osobę wskazaną we wniosku jako reprezentującą Wnioskodawcę i ew. Partnera/ów. Dane oznaczone na slajdzie kolorem niebieskim generowane są automatycznie. Dane w tej tabeli wypełniane są przez pracowników IOK.
9 Najczęściej popełniane błędy formalneBrak podpisów wszystkich upoważnionych osób na pisemnym wniosku o przyznanie pomocy; Różne sumy kontrolne na pisemnym wniosku o przyznanie pomocy i elektronicznej wersji wniosku; Podpisy niewłaściwych osób na pisemnym wniosku o przyznanie pomocy (innych niż wymienione we wniosku o dofinansowanie); Nieczytelne podpisy na pisemnym wniosku o przyznanie pomocy; Brak pełnych danych adresowych / niewłaściwe dane adresowe. Uwaga! W razie stwierdzenia braków formalnych WUP wzywa Wnioskodawcę do ich uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania. Uwaga! W przypadku uzupełnienia wniosku w zakresie innym niż wskazane braki formalne wniosek pozostaje bez rozpatrzenia.
10 Ważne informacje! WUP ma możliwość zwrócenia się do Wnioskodawcy o dodatkowe informacje i/lub wyjaśnienia niejasnych kwestii na każdym etapie oceny; Prośba taka ma na celu uporządkowanie i doprecyzowanie treści wniosku; Ewentualne zmiany treści wniosku w żadnym wypadku nie mogą prowadzić do modyfikacji przedmiotu i przebiegu realizacji projektu; Wnioskodawca ma obowiązek udzielenia odpowiedzi w ciągu 7 dni liczonych od następnego dnia po doręczeniu wezwania; Wezwanie może zostać przesłane także za pośrednictwem poczty elektronicznej, na adres podany we wniosku o dofinansowanie.
11 Kryteria dopuszczalności
12 Zgodność z celem szczegółowym i rezultatami DziałaniaZakres dokonywania oceny zgodnie z listą sprawdzającą Wskazówki Projekt jest zgodny z właściwym celem szczegółowym RPO WZ oraz koresponduje ze wskaźnikami dla danego Działania/typu projektu. Odzwierciedlenie celu szczegółowego, tj. Doskonalenie kompetencji kluczowych uczniów w zakresie technologii informacyjno komunikacyjnych, języków obcych, nauk matematyczno-przyrodniczych, kreatywności, innowacyjności i pracy zespołowej oraz rozwój systemu indywidualnej pracy z uczniami, prowadzące do wzmocnienia ich zdolności do przyszłego zatrudnienia. Określenie wszystkich adekwatnych wskaźników (odpowiednich do realizowanych form wsparcia) ze Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych RPO WZ (SOOP) dotyczących planowanych typów projektu/operacji.
13 2. Zgodność z typem projektuZakres dokonywania oceny zgodnie z listą sprawdzającą Wskazówki -Projekt jest zgodny z typem projektu wskazanym w Regulaminie konkursu oraz uwarunkowaniami wynikającymi z zapisów SOOP RPO WZ dla danego typu projektów. Opis projektu wskazuje na zgodność ze wskazanym przez Beneficjenta typem projektu, grupą docelową. - Charakter przewidywanych działań, wskaźniki produktu i rezultatu, wydatki kwalifikowalne dają pewność, że mamy do czynienia z typem projektu zaplanowanym do wsparcia w ramach Działania 8.3. Jasne wskazanie na realizowany typ projektu oraz objętą wsparciem grupę docelową, czego odzwierciedleniem będą odpowiednio założone do realizacji działania i wskaźniki. Wniosek musi być również zgodny z przypisami i innymi uwarunkowaniami wynikającymi z SOOP RPO WZ
14 3. Zgodność z wymogami pomocy publicznejZakres dokonywania oceny zgodnie z listą sprawdzającą Wskazówki Projekt jest zgodny z regułami pomocy publicznej i/lub pomocy de minimis. Projekt (jeśli dotyczy) jest zgodny z regułami pomocy publicznej i/lub pomocy de minimis. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 2 lipca 2015 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis oraz pomocy publicznej w ramach programów operacyjnych finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego na lata Wszystkie wydatki objęte pomocą publiczną i/lub pomocą de minimis powinny zostać odpowiednio oznaczone w projekcie. Oświadczenie Beneficjenta dot. poziomu otrzymanej pomocy de minimis (na dzień publikacji wniosku) – zostanie zweryfikowana w systemie udostępniania danych o pomocy publicznej SUDOP. Weryfikacja występowania pomocy publicznej (pozycja A.12 w generatorze - test pomocy publicznej) dotyczy tylko I poziomu jej występowania, a więc sytuacji, kiedy to Wnioskodawca byłby jednocześnie beneficjentem (bezpośrednim odbiorcą) pomocy publicznej.
15 4. Zgodność z zasadami horyzontalnymiZakres dokonywania oceny zgodnie z listą sprawdzającą Wskazówki Projekt jest zgodny z: 1. zasadą równości szans kobiet i mężczyzn, w oparciu o standard minimum 2. właściwymi politykami i zasadami wspólnotowymi w tym z: - zasadą równości szans i niedyskryminacji w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami - koncepcją zrównoważonego rozwoju Zachowanie zgodności z: zasadą równości szans kobiet i mężczyzn (standard minimum); zasadą równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami (m.in. zasada uniwersalnego projektowania); koncepcją zrównoważonego rozwoju (RPO WZ, sekcja 11. Zasady horyzontalne, a także wskazówki z Regulaminu konkursu). Wytyczne w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata (wraz z załącznikami). Poradniki dla osób realizujących projekty oraz instytucji systemu wdrażania: JAK REALIZOWAĆ ZASADĘ RÓWNOŚCI SZANS KOBIET I MĘŻCZYZN W PROJEKTACH FINANSOWANYCH Z FUNDUSZY EUROPEJSKICH REALIZACJA ZASADY RÓWNOŚCI SZANS I NIEDYSKRYMINACJI, W TYM DOSTĘPNOŚCI DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
16 5. Kwalifikowalność BeneficjentaZakres dokonywania oceny zgodnie z listą sprawdzającą Wskazówki Beneficjent oraz Partner/rzy (o ile dotyczy) nie podlega/ją wykluczeniu z możliwości ubiegania się o dofinansowanie, w tym wykluczeniu, o którym mowa w art. 207 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia r., o finansach publicznych. - Beneficjent oraz Partner/rzy (o ile dotyczy) zgodnie z SOOP RPO WZ jest/są podmiotem/ami uprawnionym/i do ubiegania się o dofinansowanie w ramach Działania/typu/ów projektu, w którym/ch ogłoszony został konkurs. Zapewnienie, że Beneficjent oraz Partner/rzy (o ile dotyczy) nie podlega/ją wykluczeniu z możliwości ubiegania się o dofinansowanie. Weryfikacja odbywa się na podstawie oświadczenia w treści wniosku w części „I”. Beneficjent oraz Partner/rzy może ubiegać się o dofinansowanie w ramach ogłoszonego w konkursie typu projektu. Zapisy we wniosku potwierdzające kryterium muszą być jednoznaczne i niepozostawiające wątpliwości.
17 6. Uproszczone metody rozliczania wydatków Zakres dokonywania oceny zgodnie z listą sprawdzającą Wskazówki Projekt, w którym łączna wartość środków publicznych nie przekracza wyrażonej w PLN równowartości EUR, jest rozliczany jedną z uproszczonych metod rozliczania wydatków w projektach finansowanych ze środków EFS, o których mowa w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w zakresie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata oraz określoną w Regulaminie konkursu. Konieczność rozliczania projektu wyłącznie kwotami ryczałtowymi w przypadku, w którym łączna wartość środków publicznych (dofinansowania z EFS, z budżetu państwa oraz wkładu własnego publicznego, np. pochodzącego ze środków JST, PFRON) w projekcie nie przekracza wyrażonej w PLN równowartości EUR; Do EUR wkładu publicznego = projekt rozliczany ryczałtowo. Powyżej EUR wkładu publicznego = projekt rozliczany na zasadzie rzeczywiście poniesionych wydatków Należy stosować miesięczny obrachunkowy kurs wymiany stosowany przez KE (kurs opublikowany w: aktualny na dzień ogłoszenia konkursu w przypadku projektów konkursowych Miesięczny obrachunkowy kurs wymiany na styczeń 1 EUR = PLN.
18 6. Uproszczone metody rozliczania wydatków Zakres dokonywania oceny zgodnie z listą sprawdzającą Wskazówki Koszty pośrednie rozliczane są w oparciu o stawki ryczałtowe, zgodne z limitami określonymi w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata Konieczność rozliczania kosztów pośrednich wyłącznie w oparciu o stawki ryczałtowe, zgodne z limitami określonymi w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata Koszty pośrednie odpowiadające właściwej stawce ryczałtowej (właściwy % wskazany w Regulaminie konkursu punkt )
19 Kwoty ryczałtowe Kwota ryczałtowa - kwota zadania wyliczona w oparciu o przedstawioną we wniosku (w części G9) metodologię wyliczenia kwoty zgodnie z zapisami punktu 5 podrozdziału Wytycznych w zakresie kwalifikowalności (…) (metodologia wyliczenia wskaźników zapisana jest w Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu w ramach REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO dla projektów w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego) tzn. kwoty podane we wniosku należy oszacować na podstawie metodologii np. na podstawie rzetelnych, historycznych danych Wnioskodawcy. Wnioskodawca w karcie wydatków podaje wskaźnik/wskaźniki produktu i/lub rezultatu oraz dokumenty potwierdzające ich osiągnięcie, na podstawie których weryfikowane będą założone do osiągnięcia zadania oraz zostanie dokonane rozliczenie projektu; Co ważne, kwoty ryczałtowe mogą być rozliczane na podstawie wskaźników opisanych w części „E”, jeśli są odpowiednie.
20 Kwoty ryczałtowe Przykładowe dokumenty, będące podstawą oceny realizacji zadań to: lista obecności uczestników/uczestniczek projektu na szkoleniu / spotkaniu lub innej formie wsparcia realizowanej w ramach projektu; dzienniki zajęć prowadzonych w projekcie; dokumentacja zdjęciowa; analizy i raporty wytworzone w ramach projektu; certyfikaty. Wskaźniki wskazane są w Umowie o dofinansowanie projektu.
21 Kwoty ryczałtowe W przypadku kwot ryczałtowych – weryfikacja wydatków polega na sprawdzeniu czy działania zadeklarowane przez beneficjenta zostały zrealizowane i określone w umowie o dofinansowanie, a wskaźniki produktu lub rezultatu osiągnięte. IP RPO będąca stroną umowy może weryfikować realizację działań i osiągnięcie wskaźników produktu lub rezultatu w ramach projektu podczas kontroli na miejscu lub wizyty monitoringowej. W zakresie nieuregulowanym stosuje się zapisy podrozdziału 6.6 Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata
22 Przykładowe wydatki oraz wskaźniki dla rozliczenia kwoty ryczałtowejNazwa zadania: Indywidualne doradztwo edukacyjno-zawodowe dla 30 uczestników projektu Nazwa wydatku 1: Sporządzenie indywidualnych diagnoz dla 30 uczestników. Nazwa wskaźnika 1: Liczba przeprowadzonych diagnoz w ramach doradztwa edukacyjno-zawodowego. Pomiar dokonany przez koordynatora projektu na podstawie kopii sporządzonych diagnoz, po zakończeniu zadania. Nazwa wydatku 2: Wynajem gabinetu do przeprowadzenia doradztwa edukacyjno-zawodowego (30 os. x 12 godz.). Nazwa wskaźnika 2: Liczba godzin wynajmu gabinetu, w którym przeprowadzane będzie doradztwo. Pomiar dokonany przez koordynatora projektu na podstawie harmonogramu indywidualnego doradztwa oraz podpisanych przez uczestników list obecności, po zakończeniu każdego miesiąca doradztwa. Nazwa wydatku 3: Wynagrodzenie doradcy edukacyjno-zawodowego. Nazwa wskaźnika 3: Liczba przeprowadzonych godzin doradztwa edukacyjno-zawodowego. Pomiar dokonany przez koordynatora projektu na podstawie kart konsultacyjnych oraz podpisanych przez uczestników list obecności, po zakończeniu każdego miesiąca doradztwa. Nazwa wydatku 4: Materiały szkoleniowe dla uczestników projektu (karty pracy, materiały piśmiennicze, notatniki, materiały informacyjno-edukacyjne x 30 kpl.). Nazwa wskaźnika 4: Liczba kompletów materiałów szkoleniowych wydanych uczestnikom projektu. Pomiar dokonany przez koordynatora projektu na podstawie oświadczenia uczestników o odbiorze materiałów szkoleniowych oraz dokumentacji fotograficznej zakupionych materiałów.
23 Koszty pośrednie zgodnie z nowymi Wytycznymi kwalifikowalności wydatkówKoszty pośrednie w EFS rozliczane są wyłącznie stawkami ryczałtowymi liczonymi od wartości kosztów bezpośrednich: 25% - projekty o wartości do 830 tys. zł włącznie; 20% - projekty o wartości powyżej 830 tys. zł do tys. zł włącznie; 15% - projekty o wartości powyżej tys. zł do tys. zł włącznie; 10% - projekty o wartości powyżej tys. zł. Uwaga! Generator wniosków o przyznanie dofinansowania, w oparciu o wartość kosztów bezpośrednich, automatycznie wylicza kwotę przeznaczoną na koszty pośrednie. Rekomendujemy jednak zweryfikowanie wyliczonej kwoty.
24 7. Poprawność wypełnienia wnioskuPytania z listy sprawdzającej Zakres dokonywania oceny zgodnie z listą sprawdzającą Wskazówki Wniosek został wypełniony w języku polskim. Wypełnienie wniosku w języku polskim. Wniosek napisany w sposób zrozumiały i czytelny. Nieużywanie skrótów, które nie są ogólnie przyjęte w języku polskim.
25 Szczegółowe kryteria dopuszczalności
26 1. Siedziba Beneficjenta Pytania z listy sprawdzającej8. Wymogi organizacyjne 1. Siedziba Beneficjenta Pytania z listy sprawdzającej Wskazówki Beneficjent w okresie realizacji projektu prowadzi biuro projektu (lub posiada siedzibę, filię, delegaturę, oddział czy inną prawnie dozwoloną formę organizacyjną działalności podmiotu) na terenie województwa zachodniopomorskiego z możliwością udostępnienia pełnej dokumentacji wdrażanego projektu oraz zapewniające uczestnikom projektu możliwość osobistego kontaktu z kadrą projektu Projektodawca zobowiązany jest zadeklarować we wniosku o dofinansowanie iż w okresie realizacji projektu będzie prowadził biuro, w którym będzie dostępna pełna dokumentacja projektu oraz gdzie uczestnik projektu będzie miał możliwość osobistego kontaktu z kadrą projektu. Jeżeli projektodawca posiada siedzibę na terenie województwa zachodniopomorskiego to jest to wystarczające dla spełnienia kryterium
27 8. Wymogi organizacyjne 2. Możliwość złożenia nie więcej niż 1 wnioskuPytania z listy sprawdzającej Wskazówki W ramach konkursu Beneficjent składa nie więcej niż jeden wniosek o dofinansowanie dotyczący placówki planowanej do objęcia wsparciem W przypadku złożenia więcej niż jednego wniosku przewidującego wsparcie konkretnego podmiotu przez Projektodawcę, Instytucja Pośrednicząca odrzuca wszystkie złożone w odpowiedzi na ogłoszenie o konkursie wnioski o dofinansowanie projektu, zakładające wsparcie danej placówki, w związku z niespełnieniem przez Projektodawcę kryterium dopuszczalności. W przypadku składania kilku projektów przez jednego Projektodawcę (będącego organem prowadzącym placówkę) możliwe będzie wskazanie Realizatora projektu – np. szkołę, itp. W takim przypadku należy w nazwie Wnioskodawcy wpisać nazwę Wnioskodawcy np. Gmina Miasto Szczecin, natomiast w polu dotyczącym Realizatora (C4) wskazać odpowiednią placówkę – np. Szkoła Podstawowa nr 1 w Szczecinie.
28 1. Odpowiednia grupa docelowa Pytania z listy sprawdzającej9. Zgodność wsparcia 1. Odpowiednia grupa docelowa Pytania z listy sprawdzającej Wskazówki Projekt skierowany do grup docelowych z obszaru Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego (w przypadku osób fizycznych - pracujących, uczących się lub zamieszkujących na ww. obszarze w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, a w przypadku innych podmiotów - posiadających jednostkę organizacyjną na ww. obszarze (Typ projektu 1-5). We wniosku należy literalnie wskazać grupę docelową, zgodną z SOOP RPO WZ oraz Regulaminem konkursu. Ponadto należy wskazać, że osoby mieszkające, pracujące i/lub uczące się na terenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego Przed opublikowaniem wniosku Beneficjent powinien zweryfikować, czy opis grupy docelowej jednoznacznie wskazuje, iż grupa docelowa pochodzi z SOM? Należy również zweryfikować, czy wskazano, iż w przypadku osób fizycznych, osoby te muszą pracować, uczyć się lub zamieszkiwać na terenie SOM w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, a w przypadku innych podmiotów – muszą posiadać jednostkę organizacyjną na obszarze SOM
29 2. Odpowiednia wysokość wkładu własnego Pytania z listy sprawdzającej9. Zgodność wsparcia 2. Odpowiednia wysokość wkładu własnego Pytania z listy sprawdzającej Wskazówki Beneficjent zaplanował wniesienie wkładu własnego w wysokości nie mniejszej niż określona w Regulaminie konkursu (Typ projektu 1-5). Minimalny udział wkładu własnego beneficjenta w finansowaniu wydatków kwalifikowanych projektu wynosi 5 % wartości projektu. Wysokość wkładu musi jednoznacznie wynikać z budżetu projektu Przed opublikowaniem wniosku Beneficjent powinien zweryfikować, czy z budżetu projektu jasno wynika, iż wartość wkładu własnego jest na poziomie minimum 5 % wartości projektu?
30 3. Nieubieganie się p dofinansowanie na takie same działania9. Zgodność wsparcia 3. Nieubieganie się p dofinansowanie na takie same działania Pytania z listy sprawdzającej Wskazówki Wnioskodawca nie ubiega się o dofinansowanie i/lub nie otrzymał dofinansowania na takie same działania dla tych samych placówek w ramach Działania 8.2, 8.4 i 8.5 RPO WZ Wnioskodawca we wniosku o dofinansowanie powinien jednoznacznie wskazać, iż nie ubiega się (a tym samym nie otrzymał) dofinansowania na takie same działania dla tych samych placówek w ramach Działania 8.2, 8.4, 8.5 RPO WZ tj. nie złożył wniosku w odpowiedzi na konkurs nr: RPZP IP K15/16, RPZP IP K12/16, RPZP IP /15 (w ramach RPZP.KS-IZ /15). Przed opublikowaniem wniosku Beneficjent powinien zweryfikować, czy przedmiotowe informacje znajdują się w treści wniosku.
31 4. Wyniki egzaminów zewnętrznych Pytania z listy sprawdzającej9. Zgodność wsparcia 4. Wyniki egzaminów zewnętrznych Pytania z listy sprawdzającej Wskazówki Szkoła lub placówka systemu oświaty objęta wsparciem osiągnęła wynik egzaminów zewnętrznych nie wyższy niż średnia dla województwa w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o dofinansowanie. Kryterium nie dotyczy szkół specjalnych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz pomocy stypendialnej udzielanej w ramach wsparcia określonego w typie projektu 1i. (Typ projektu 1,2,4,5) Oznacza to, że: przypadku szkoły podstawowej – pod uwagę bierzemy średnią punktów z wybranej części sprawdzianu szóstoklasisty osiągniętą przez uczniów danej placówki. Projektodawca winien zaplanować wsparcie w taki sposób, by minimum 50% godzin zajęć przewidzianych do realizacji w ramach projektu odnosiło się do tej części sprawdzianu, z której średni wynik dla szkoły był nie wyższy niż średnia wojewódzka dla tej części; w przypadku szkoły gimnazjalnej –pod uwagę bierzemy średnią punktów z wybranej części egzaminu gimnazjalnego osiągniętą przez uczniów danej placówki. Projektodawca winien zaplanować wsparcie w taki sposób, by minimum 50% godzin zajęć przewidzianych do realizacji w ramach projektu odnosiło się do tej części egzaminu, z której średni wynik dla szkoły był nie wyższy niż średnia wojewódzka dla tej części;
32 4. Wyniki egzaminów zewnętrznych Pytania z listy sprawdzającej9. Zgodność wsparcia 4. Wyniki egzaminów zewnętrznych Pytania z listy sprawdzającej Wskazówki Szkoła lub placówka systemu oświaty objęta wsparciem osiągnęła wynik egzaminów zewnętrznych nie wyższy niż średnia dla województwa w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o dofinansowanie. Kryterium nie dotyczy szkół specjalnych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz pomocy stypendialnej udzielanej w ramach wsparcia określonego w typie projektu 1i. (Typ projektu 1,2,4,5) Oznacza to, że: w przypadku szkoły ponadgimnazjalnej – pod uwagę bierzemy średnią punktów z egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu osiągniętą przez uczniów danej placówki. Projektodawca winien zaplanować wsparcie w taki sposób, by minimum 50% godzin zajęć przewidzianych do realizacji w ramach projektu odnosiło się do tego przedmiotu, z którego średni wynik dla szkoły był nie wyższy niż średnia wojewódzka. Wnioskodawca, jako punkt odniesienia w zakresie średniej z wyników egzaminów zewnętrznych winien korzystać z raportów Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu. Przed opublikowaniem wniosku wnioskodawca winien zweryfikować, czy przedmiotowe dane znajdują się w treści wniosku. Brak przedmiotowych danych w treści wniosku, bądź dane niezgodne z danymi widniejącymi w raporcie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu skutkować będzie niespełnieniem przedmiotowego kryterium.
33 5. Doradztwo edukacyjno-zawodowe Pytania z listy sprawdzającej9. Zgodność wsparcia 5. Doradztwo edukacyjno-zawodowe Pytania z listy sprawdzającej Wskazówki W ramach projektu dla wszystkich uczniów i wychowanków szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych obligatoryjnie zaplanowano realizację doradztwa edukacyjno-zawodowego, obejmującego ocenę indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych i/lub predyspozycji osobowych do wykonywania poszczególnych zawodów W przypadku uczniów i wychowanków specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz szkół specjalnych wymieniona forma wsparcia jest fakultatywna (Typ projektu 1,3-5). Wnioskodawca zobligowany jest do zapewnienia udziału w doradztwie edukacyjno - zawodowym 100% uczniów i wychowanków szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych uczestniczących w projekcie (rozumianych jako uczestników projektu). Przed opublikowaniem wniosku Beneficjent winien zweryfikować, czy dla wszystkich uczestników biorących udział w projekcie wnioskodawca zaplanował realizację doradztwa edukacyjno – zawodowego i czy ma to odzwierciedlenie we wskaźnikach widniejących w części E wniosku?
34 Pytania z listy sprawdzającej9. Zgodność wsparcia 6. Działania w ramach 2 typu projektu realizowane wyłącznie jako uzupełnienie działań realizowanych w ramach typu projektu 1. Pytania z listy sprawdzającej Wskazówki Działania w ramach 2 typu projektu mogą być realizowane wyłącznie jako uzupełnienie działań realizowanych w ramach typu projektu 1 (Typ projektu 2). Realizacja działań określonych w typie projektu 2 jest możliwa wyłącznie, gdy stanowi uzupełnienie działań realizowanych w ramach typu projektu 1 Przed opublikowaniem wniosku Beneficjent winien zweryfikować, czy w przypadku zaplanowania realizacji działań wskazanych w ramach typu projektu 2, wnioskodawca realizuje również działania wskazane w ramach typu 1?
35 Błędy, za które odpadały wnioski w ramach poprzedniego konkursuRodzaj i nazwa kryterium Ilość wniosków z błędem Dopuszczalności 1. Zgodność z celem szczegółowym i rezultatami Działania brak wszystkich adekwatnych wskaźników z SOOP odpowiadających planowanym do realizacji typom projektu 2 Dopuszczalności 4. Kwalifikowalność Beneficjenta/Partnera Beneficjent nie jest podmiotem uprawnionym do ubiegania się o dofinansowanie w ramach Działania/typu/ów projektu, w którym/ch ogłoszony został konkurs. W przypadku jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego nieposiadających osobowości prawnej (np. szkoła), należy wpisać zawsze nazwę właściwej jednostki samorządu terytorialnego (JST) posiadającej osobowość prawną (np. gminy). 1 Dopuszczalności 6. Uproszczone metody rozliczania wydatków koszty pośrednie nie zostały rozliczone zgodnie z limitami określonymi w wytycznych 3
36 Błędy, za które odpadały wnioski w ramach poprzedniego konkursuRodzaj i nazwa kryterium Ilość wniosków z błędem Dopuszczalności 9. Zgodność wsparcia we wniosku o dofinansowanie nie zamieszczono informacji o wynikach szkoły z egzaminów zewnętrznych (3 wnioski) we wniosku o dofinansowanie zamieszczono informację o wynikach egzaminu tylko z jednego przedmiotu (1 wniosek) przedstawione we wniosku o dofinansowanie wyniki z egzaminów zewnętrznych są wyższe niż średnia dla województwa (2 wnioski) w przypadku szkoły gimnazjalnej, nie wzięto pod uwagę średniej punktów z wybranej części egzaminu gimnazjalnego osiągniętą przez uczniów danej placówki, ale wynik z danego przedmiotu (3 wnioski) nie zaplonowano wsparcia w taki sposób, by minimum 50% godzin zajęć przewidzianych do realizacji w ramach projektu odnosiło się do tego przedmiotu, z którego średni wynik dla szkoły z egzaminu z wybranego przedmiotu był nie wyższy niż średnia województwa (2 wnioski) w ramach projektu nie dla wszystkich uczniów i wychowanków szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zaplanowano realizację doradztwa edukacyjno-zawodowego (2 wnioski) brak realizacji wsparcia w oparciu o indywidualnie zdiagnozowane zapotrzebowanie szkół lub placówek systemu oświaty (3 wnioski) 10
37 Błędy, za które odpadały wnioski w ramach poprzedniego konkursuRodzaj i nazwa kryterium Ilość wniosków z błędem Wykonalności 3. Zdolność finansowa Beneficjent oraz Partner/rzy krajowi (o ile dotyczy), ponoszący wydatki w danym projekcie z EFS, nie posiadali łącznego obrotu za rok kalendarzowy równy lub wyższy od łącznych rocznych wydatków w danym projekcie i innych projektach realizowanych w ramach EFS, których stroną umowy o dofinansowanie jest instytucja, w której dokonywana jest ocena wniosku w roku kalendarzowym, w którym wydatki są najwyższe. 1 Administracyjności 1. Spójność i kompletność zapisów i 3. Zgodność z kwalifikowalnością wydatków Nie dokonanie poprawy wniosku wg uwag osób oceniających 3
38 Kryteria wykonalności
39 Zakres dokonywania oceny zgodnie z listą sprawdzającą1. Zgodność prawna Zakres dokonywania oceny zgodnie z listą sprawdzającą Wskazówki Projekt jest zgodny z prawodawstwem wspólnotowym i krajowym, w tym przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych oraz z ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty z póź, zm. Działania w projekcie należy zaplanować zgodnie z prawodawstwem wspólnotowym i krajowym, w szczególności z ustawą Prawo zamówień publicznych. Pragnę zaznaczyć iż niezależnie od Państwa obowiązków jako beneficjentów zawsze i niezmiennie obowiązują Państwa zapisy prawa krajowego i wspólnotowego. W przypadku gdy IP nie konktoroluje Państwa projektów z pewnym zakresie – np. ponoszenia kosztów pośrednich w projektach- nie zwalnia to Państwa od konieczności ponoszenia ich zgodnie z prawodawstwem krajowym.
40 2. Zdolność organizacyjno-operacyjnaZakres dokonywania oceny zgodnie z listą sprawdzającą Wskazówki Beneficjent gwarantuje zdolność organizacyjną do realizacji projektu zgodnie z zakresem wskazanym we wniosku. Beneficjent dysponuje doświadczeniem w realizacji podobnych przedsięwzięć. Beneficjent zapewni do realizacji projektu odpowiednio wykwalifikowaną kadrę, zarówno do jego obsługi jak i realizacji przedsięwzięć merytorycznych. Beneficjent dysponuje odpowiednim potencjałem technicznym Należy jasno wskazać posiadanie przez Wnioskodawcę odpowiednich zasobów: organizacyjnych (np. możliwości realizacji projektu w takim a nie innym wymiarze), kadrowych (odpowiednie kwalifikacje), technicznych (m.in. zaplecze techniczne, lokalowe), a także posiadanie doświadczenia w prowadzeniu podobnych działań, we wsparciu podobnej grupy docelowej w regionie oraz wskazanie metod zarządzania projektem (tak, aby było sprawne i efektywne, ze szczególnym uwzględnieniem roli ew. partnera). Jeżeli w projekcie występuje partner, to należy opisać także jego potencjału. Zarówno wnioskodawca jak i ewentualni partnerzy muszą wykazać się we wniosku potencjałem organizacyjnym, kadrowym i technicznym a także doświadczeniem w obszarze, tematyce i wstosunku do danej grupy odbiorców analogicznych w stosunku do tego w którym składany jest projekt. Oceniający na podstawie zapisów wniosku muszą wiedzieć iż beneficjent jest w stanie sprawnie i efektywnie przeprowadzić projekt.
41 Zakres dokonywania oceny zgodnie z listą sprawdzającą3. Zdolność finansowa Zakres dokonywania oceny zgodnie z listą sprawdzającą Wskazówki - Kondycja finansowa Beneficjenta gwarantuje osiągnięcie deklarowanych produktów lub rezultatów, zgodnie z deklarowanym planem finansowym i w terminie określonym we wniosku o dofinansowanie. - Beneficjent zapewnia środki finansowe do utrzymywania projektu w okresie trwałości (jeśli dotyczy). - Beneficjent oraz Partner/rzy krajowi (o ile dotyczy), ponoszący wydatki w danym projekcie z EFS, posiadają łączny obrót za rok kalendarzowy równy lub wyższy od łącznych rocznych wydatków w danym projekcie i innych projektach realizowanych w ramach EFS, których stroną umowy o dofinansowanie jest instytucja, w której dokonywana jest ocena wniosku w roku kalendarzowym, w którym wydatki są najwyższe. Odpowiednia kondycja finansowa Beneficjenta, gwarantującej płynność finansową oraz możliwość wniesienia wkładu własnego. Jeżeli Wnioskodawca i ew. partner w projekcie są jednostkami sektora finansów publicznych (JSFP) to taka informacja musi znaleźć się we wniosku, dzięki czemu kryterium zostanie spełnione automatycznie. Taki zapis musi znaleźć się we wniosku. Jeżeli partner nie jest JSFP to należy we wniosku wykazać jego kondycję finansową w stosunku do ponoszonych przez niego wydatków. W takiej sytuacji obroty za poprzedni zamknięty rok obrotowy partnera musza być co najmniej równe jego wydatkom w projekcie w roku kalendarzowym, w którym są najwyższe. Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu w ramach RPO WZ dla projektów w ramach EFS. (zweryfikować!!) Beneficjent musi wykazać się także odpowiednim potencjałem finansowym. Co do zasady lączny obrót za ostatni zamknięty rok obrotowy musi przewyższać łączne roczne wydatki projektowe w roku gdy są one najwyższe. Kryterium zostaje spełnione automatycznie jeśli wnioskodawca i ewentualny partner są jednostkami sektora finansów publicznych, o ile taka informacja znajdzie się we wniosku, natomiast zwracam uwagę iż w przypadku, gdy ewentualny partner nie jest JSFP należy wskazać we wniosku jego kondycje finansową w stosunku do ponoszonych przez niego wydatków.
42 Pytania z listy sprawdzającej4. Celowość partnerstwa Pytania z listy sprawdzającej Wskazówki Projekt spełnia wymogi utworzenia partnerstwa zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej - W celu wspólnej realizacji projektu, może zostać utworzone partnerstwo przez podmioty wnoszące do projektu zasoby ludzkie, organizacyjne, techniczne lub finansowe, realizujące wspólnie projekt, zwany dalej „projektem partnerskim”, na warunkach określonych w porozumieniu albo umowie o partnerstwie Należy udowodnić, że projekt realizowany w partnerstwie wnosi określoną wartość dodaną (zasoby ludzkie, organizacyjne, techniczne, finansowe). Przy wyborze partnera JSFP musi spełnić wymogi art. 33 ustawy z dnia 11 lipca r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej , a co za tym idzie wymogi PZP. Informacja o tym musi pojawić się w treści wniosku. W przypadku projektu partnerskiego to Wnioskodawca (lider partnerstwa) bierze na siebie zobowiązania związane z prawidłową realizacją projektu. Niedopuszczalne jest zawarcie partnerstwa przez podmiot z własną jednostką organizacyjną. Zawiązanie partnerstwa każdorazowo musi skutować wniesieniem określonej wartości dodanej co jasno musi wynikać z zapisów wniosku o dofinansowanie projektu. Przy wyborze partnera jednostki sektora finansów publicznych należy pamiętać o wymogach prawa zamówień publicznych. Niedopuszczalne jest zawieranie partnerstwa z własną jednostką organizacyjną.
43 Kryteria jakości
44 1.Odpowiedniość/ Adekwatność/ Trafność 2. Skuteczność/ EfektywnośćKRYTERIA JAKOŚCI 1.Odpowiedniość/ Adekwatność/ Trafność Projekt jest spójny merytorycznie w zakresie wskazanego opisu grupy docelowej, trafności doboru zadań, harmonogramu zadań, wskaźników planowanych do osiągnięcia, szacowanego budżetu projektu oraz przyczynia się do osiągnięcia celów RPO WZ Skala punktów :1 - 5; waga: 2 2. Skuteczność/ Efektywność Spójność projektu z analizą sytuacji problemowej zawartą we wniosku, szacowanym budżetem oraz rodzajem działań, będących głównym przedmiotem konkursu. Stopień w jakim projekt przyczyni się do osiągnięcia zakładanych rezultatów do zaplanowanych kosztów. Skala punktów: 1-5; waga: 3 4. Użyteczność Trafność doboru form wsparcia w odniesieniu do zdiagnozowanych problemów grupy docelowej (zasada równości szans i niedyskryminacji). waga: 2 5. Trwałość Stopień wpływu zaplanowanych w projekcie rezultatów na uzyskanie trwałej zmiany sytuacji grup docelowych. waga: 1 Ocena kryteriów jakości właściwych dla IOK WUP polega na przyznaniu punktów za dane kryterium oraz przemnożeniu przyznanej liczby punktów przez odpowiednią dla danego kryterium wagę. Uzyskanie co najmniej 60% punktów za każde z wymienionych kryteriów jakości tj. Odpowiedniość/Adekwatność/Trafność; Skuteczność/Efektywność; Użyteczność; trwałość pozwoli na dalszą ocene projektu.
45 Kryteria administracyjności
46 1. Spójność i kompletność zapisówZakres dokonywania oceny zgodnie z listą sprawdzającą Wskazówki - Czy wniosek jest spójny i kompletny w odniesieniu do dokonanej oceny w zakresie kryteriów jakości oraz został sporządzony zgodnie z obowiązującym Regulaminem konkursu? Zapisy we wniosku muszą być spójne. Opis zadań musi mieć przełożenie na wykazane koszty, wskaźniki oraz grupę docelową. Muszą zostać przedstawione wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą prawidłowo ocenić wniosek.
47 2. Zgodność z kwalifikowalnością wydatkówZakres dokonywania oceny zgodnie z listą sprawdzającą Wskazówki - Czy Wydatki w projekcie są zgodne z Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków… oraz z Wytycznymi w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze edukacji na lata - Czy planowane wydatki są uzasadnione, niezbędne, racjonalne i adekwatne do zakresu merytorycznego projektu w tym opisu grupy docelowej i planowanego wsparcia? - Czy wydatki założone w projekcie są zgodne z katalogiem wydatków, limitami oraz zasadami kwalifikowalności określonymi w Regulaminie konkursu (jeśli dotyczy)? Projekt musi zachowywać zgodność z: Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata ; Wytycznymi w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze edukacji na lata ; Zestawieniem standardu i cen rynkowych wybranych wydatków i usług typowych dla konkursu w ramach 8.3 (załącznik 7.13 do Regulaminu). Wydatki należy zaplanować w sposób celowy, oszczędny, rzetelny i czasowo uzasadniony. Ważna jest metodologia kosztu – sposób wyliczenia kwoty kosztu w karcie wydatku.
48 2. Zgodność z kwalifikowalnością wydatkówZakres dokonywania oceny zgodnie z listą sprawdzającą Wskazówki - Czy poziom wydatków w ramach cross financingu oraz środków trwałych jest zgodny z poziomem tych wydatków wskazanym w Regulaminie konkursu? Projekt musi zachowywać poziom wydatków w ramach określonych limitów: cross-financingu maksymalnie na poziomie 10% wartości projektu; środków trwałych maksymalnie na poziomie 30% wartości projektu (włączając cross financing).
49 3. Intensywność wsparciaZakres dokonywania oceny zgodnie z listą sprawdzającą Wskazówki Czy wnioskowana kwota i poziom wsparcia są zgodne z zapisami Regulaminu Konkursu? Maksymalny % poziomu dofinansowania UE nie może wynieść więcej niż 85% wydatków kwalifikowalnych w projekcie. W ramach Działania przewidziano dofinansowanie z budżetu państwa na maksymalnym poziomie 95%. Pozostałe (minimum) 5% wydatków kwalifikowalnych musi stanowić wkład własny Wnioskodawcy, który jednak może zostać przez niego wniesiony ze środków publicznych, co musi zostać odpowiednio oznaczone w polu G7 wniosku.
50 Wkład własny Wkładem własnym są środki finansowe lub wkład niepieniężny zabezpieczone przez wnioskodawcę, które zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków kwalifikowalnych projektu i nie zostaną przekazane wnioskodawcy w postaci dofinansowania; Wysokość wkładu własnego w konkursie nr RPZP IP K20/17 wynosi: minimumm 5% wartości projektu; Wnioskodawca sam określa formę wniesienia wkładu własnego; Wkład własny może pochodzić ze środków prywatnych; Istnieje możliwość wniesienia wkładu niepieniężnego na rzecz projektu - wydatki poniesione na wycenę wkładu niepieniężnego są kwalifikowalne.
51 Pytania z listy sprawdzającejOczywiste omyłki Pytania z listy sprawdzającej Wskazówki Czy wniosek zawiera oczywiste omyłki (określone we właściwym Regulaminie konkursu)? Oczywiste omyłki należy czytać w rozumieniu z art. 43 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020; Poprawa wniosku o dofinansowanie w zakresie oczywistych omyłek dopuszczalna jest jednokrotnie i odbywa się na wezwanie IOK; Termin na skorygowanie oczywistych pomyłek to to 7 dni od dnia otrzymania wezwania. Poprawienie we wniosku o dofinansowanie oczywistej omyłki nie może prowadzić do jego istotnej modyfikacji.
52 Stanowisko to nie negocjacje!Podczas wnoszenia przez Wnioskodawców ewentualnych poprawek do projektu, szczególnie istotny jest fakt, że przekazane przez Instytucję Pośredniczącą (WUP w Szczecinie) stanowisko to nie negocjacje. Oznacza to, że Wnioskodawca musi uwzględnić wszystkie uwagi i zalecenia przekazane przez IP i nie może wnosić do nich żadnych swoich uwag bądź zmian. Ponowna weryfikacja wniosku rozpatrywana jest w tym zakresie zero-jedynkowo, a więc sprawdzane są wszystkie pozycje wskazane Wnioskodawcy do poprawy i muszą one odpowiadać w 100% zaleceniom przekazanym w stanowisku. Możliwa jest tylko jednokrotna poprawa wniosku, dlatego jeżeli którykolwiek ze wskazanych punktów nie zostanie poprawiony dokładnie we wskazanym zakresie, to wniosek zostanie odrzucony.
53 II faza oceny Kryteria jakości oceniane przez IP ZIT
54 KRYTERIA JAKOŚCI Odpowiedniość/ Adekwatność/ TrafnośćKategoria kryterium mająca na celu zapewnienie, aby wybrane do dofinansowania projekty w jak największym stopniu przyczyniały się do realizacji Strategii ZIT Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, została uszeregowana w następujący sposób: 1. Stopień realizacji wskaźników Ocenie podlegać będzie stopień w jakim projekt realizuje założone w Strategii wskaźniki określone dla wskazanego działania. Skala punktów: 1-3; waga: 8 2. Potencjał rozwojowy projektu Oceniane będzie czy projekt jest kontynuacją lub uzupełnieniem zrealizowanych/trwających projektów bądź zaplanowanych projektów. Przedsięwzięcia wskazywane jako kontynuacja/uzupełnienie/rozwinięcie mogą wykazywać finansowanie z dowolnego źródła, ale muszą rozwiązywać problem zidentyfikowany w Strategii ZIT oraz być realizowane na obszarze/części obszaru funkcjonalnego SOM. Skala punktów: 0-3; waga: 2 0 punktów nie dyskwalifikuje projektu
55 KRYTERIA JAKOŚCI Odpowiedniość/ Adekwatność/ TrafnośćKategoria kryterium mająca na celu zapewnienie, aby wybrane do dofinansowania projekty w jak największym stopniu przyczyniały się do realizacji Strategii ZIT Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, została uszeregowana w następujący sposób: 3. Zintegrowany i komplementarny charakter projektu Ocenie podlegać będzie stopień zintegrowania lub komplementarności projektu z innymi projektami zrealizowanymi, realizowanymi bądź planowanymi do realizacji w ramach Strategii ZIT SOM. Skala punktów: 0-3; waga: 6 0 punktów nie dyskwalifikuje projektu 4. Szczegółowy charakter projektu Ocenie podlegać będzie w jakim stopniu projekt umożliwi zastosowanie nowoczesnych metod i narzędzi z ukierunkowaniem na obszary wiejskie . Najwyżej punktowane będą projekty przyczyniające się do ograniczenia nierówności w dysproporcjach pomiędzy kształceniem w szkołach wiejskich i miejskich. Skala punktów: 1-3; waga: 4
56 Pytania i odpowiedzi
57 Czy można łączyć zakupy pomocy dydaktycznych/pracowni SP i G dla 8-letniej Szkoły podstawowej?W ramach projektu nie ma możliwości zaplanowania wsparcia z wykorzystaniem katalogu wyposażenia np. pracowni przyrodniczej opracowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dla gimnazjum, gdy wsparciem objęta ma zostać szkoła podstawowa. We wniosku o dofinansowanie należy ujmować wszystkie informacje aktualne na dzień jego składania. Podobnie z wyposażeniem pracowni. W trakcie realizacji projektu będzie możliwość wprowadzania zmian pozwalających dostosować informacje zawarte pierwotnie we wniosku do stanu faktycznego.
58 Czy w klasach IV-VI można wprowadzić doradztwo zawodowe?Wnioskodawca zobligowany jest do zapewnienia udziału w doradztwie edukacyjno-zawodowym 100% uczniów i wychowanków szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych uczestniczących w projekcie. Regulamin konkursu nie wyklucza jednak przeprowadzenie doradztwa zawodowego dla uczniów klas IV-VI. Należy jednak pamiętać, iż winno być to poparte szczegółową diagnozą potrzeb realizacji ww. zajęć.
59 Jaka jest stawka dla nauczyciela przedmiotowca za 45 minut w projekcie?Stawka powinna być uzależniona od rodzaju/tematyki oferowanej usługi oraz zakresu wsparcia. Dodatkowo powinna ona być zgodna z załącznikiem 7.16 Zestawieniem standardu i cen rynkowych wybranych wydatków i usług specyficznych dla konkursu w ramach Działania 8.3 RPO WZ 2014 – Zgodnie z zapisami Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata , koszty w ramach projektu powinny być szacowane należycie z zastosowaniem warunków i procedur kwalifikowalności określonych w Wytycznych, w szczególności z uwzględnieniem stawek rynkowych. Dodatkowo umowa o dofinansowanie projektu zobowiązuje Beneficjenta do realizacji projektu z należytą starannością, w szczególności do ponoszenia wydatków celowo, rzetelnie, racjonalnie i oszczędnie z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi oraz właściwymi przepisami prawa krajowego oraz prawa unijnego.
60 Jaka jest stawka dla terapeutów zajęć specjalistycznych (EEGBioFeedback, dogoterapia, terapia wielozmysłowa, integracja sensoryczna)? Stawka powinna być uzależniona od rodzaju/tematyki oferowanej usługi oraz zakresu wsparcia. Dodatkowo winny one być zgodne z załącznikiem 7.16 Zestawieniem standardu i cen rynkowych wybranych wydatków i usług specyficznych dla konkursu w ramach Działania 8.3 RPO WZ 2014 – 2020.
61 Czy z nauczycielem macierzystej szkoły zawieramy umowę-zlecenie?Zatrudnienie nauczycieli powinno odbywać się w zgodzie z prawodawstwem krajowym oraz wspólnotowym. Zatrudnianie personelu w projektach musi być także zgodne z zapisami Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata , rozdziałem 6.16 Koszty związane z angażowaniem personelu. W przypadku, gdy osoba stanowiąca personel projektu jest pracownikiem beneficjenta, jej zaangażowanie do projektu lub projektów może mieć miejsce wyłącznie na podstawie stosunku pracy lub umowy, w wyniku której następuje wykonanie oznaczonego dzieła (umowa o dzieło). Wydatki poniesione na wynagrodzenie osoby zaangażowanej do projektu na podstawie umowy cywilnoprawnej, która jest jednocześnie pracownikiem beneficjenta, są niekwalifikowalne, przy czym nie dotyczy to umów o dzieło.
62 Czy w ramach 3 typu projektu do uczniów ze SPE zaliczamy zdolnych sportowców i czy możemy projektować dla nich zajęcia sportowe? Wsparcie uczniów zdolnych powinno być realizowane na zasadach określonych w I typie realizacji projektów. Co do zasady działania realizowane w ramach przedmiotowego konkursu muszą być ukierunkowane na rozwój lub nabywanie kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy. Zajęcia sportowe mogą zostać uznane za kwalifikowalne w sytuacji jeżeli wnioskodawca przedstawi w uzasadnieniu wydatków, że uczestnictwo ucznia w/w zajęciach wpłynie na rozwój kompetencji kluczowych oraz właściwych postaw i umiejętności na rynku pracy.
63 Czy w ramach kosztów pośrednich obsługa finansowo-księgowa i kadrowa może leżeć po stronie Beneficjenta, czy realizatora projektu? To Wnioskodawca decyduje o tym kto będzie kierował obsługą finansowo-księgową oraz kadrową. Należy jednak pamiętać o prowadzenia odrębnej księgowości dla wydatków poniesionych w ramach projektu.
64 Czy w ramach kosztów pośrednich można zatrudnić obsługę prawną i za jaką stawkę?Zgodnie z Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata , Podrozdział 8.4 Koszty pośrednie w projektach finansowanych z EFS stanowią koszty administracyjne związane z obsługą projektu, w tym także: koszty personelu obsługowego (obsługa kadrowa, finansowa, administracyjna, sekretariat, kancelaria, obsługa prawna, w tym ta dotycząca zamówień) na potrzeby funkcjonowania jednostki. Dodatkowo zgodnie z zapisami Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata , koszty w ramach projektu powinny być szacowane należycie z zastosowaniem warunków i procedur kwalifikowalności określonych w Wytycznych, w szczególności z uwzględnieniem stawek rynkowych.
65 Czy partnerstwo w projekcie jest konieczne, czy można realizować projekt bez partnerstwa?W przedmiotowym konkursie nie jest wymagane zawiązanie partnerstwa.
66 Czy w 3 typie projektu mamy do czynienia z projektem dedykowanym (uczniowie niepełnosprawni mieszczą się w kategorii uczniów ze SPE) i czy obowiązuje limit wydatków w wysokości 12 000 PLN, i czy w związku z tym należy wnieść dodatkowy wkład własny. specjalne potrzeby edukacyjne – potrzeby, które w procesie rozwoju dzieci i młodzieży wynikają z: - zaburzeń (np. rozwojowych, obniżonych możliwości intelektualnych, wad wymowy); - niepełnosprawności (np. upośledzenie umysłowe, niewidzenie i słabe widzenie, niesłyszenie i słabe słyszenie, afazja, niepełnosprawność ruchowa, całościowe zaburzenie rozwojowe - ze spektrum autyzmu, w tym zespół Aspergera, niepełnosprawności sprzężone); - choroby przewlekłej; - niedostosowania społecznego albo zagrożenia niedostosowaniem społecznym; - zaburzeń w funkcjonowaniu emocjonalno–społecznym, powstającyh m. in. w wyniku sytuacji kryzysowych lub traumatycznych; - trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanych z wcześniejszym kształceniem za granicą; - specyficznych trudności w uczeniu się, w tym niepowodzeń edukacyjnych; - szczególnych uzdolnień w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, informatycznych, języków obcych, przedsiębiorczości oraz przedmiotów zawodowych; zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową ucznia i jego rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego i kontaktami środowiskowymi;
67 cd. Wnioskodawca w projektach ogólnodostępnych nie powinien zabezpieczać w ramach budżetu projektu środków na ewentualną konieczność sfinansowania racjonalnych usprawnień, ponieważ nie ma pewności, że w projekcie wystąpi udział osób z niepełnosprawnością (w tym z określonym rodzajem). W przypadku projektów ogólnodostępnych mechanizm ten jest uruchamiany w momencie pojawienia się w projekcie osoby z niepełnosprawnością, a limit przewidziany na sfinansowanie ww. mechanizmu wynosi 12 tys. PLN/ osobę. Przy uruchamianiu mechanizmu racjonalnych usprawnień wkład własny wnoszony jest na zasadach standardowych, zgodnie z kryteriami określonymi w Regulaminie konkursu. Jeśli wymagany wkład własny jest określony jako % wartości projektu i był do projektu wnoszony na minimalnym zakładanym poziomie, do projektu należy wnieść dodatkowy wkład własny (jego forma wniesienia nie jest określona).
68 Czy na czas trwania projektu można zatrudnić specjalistę informatyka do konfiguracji sieci w związku z planowanym zakupem mobilnych pracowni(przenośne komputery) i skonfigurowania z istniejącymi w szkole pracowniami zakupionymi ze środków EFS w ramach POKL w poprzednim okresie finansowania? Tak, można zatrudnić w ramach projektu specjalistę informatyka pod warunkiem, iż jest to niezbędne do prawidłowej realizacji projektu. Dodatkowo umowa o dofinansowanie projektu zobowiązuje Beneficjenta do realizacji projektu z należytą starannością, w szczególności do ponoszenia wydatków celowo, rzetelnie, racjonalnie i oszczędnie z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów.
69 Potencjał rozwojowy projektuWskaźniki określone są w załączniku nr 13.6 do Strategii ZIT SOM skala oceny jest skonstruowana tak by małe projekty również otrzymywały punkty Potencjał rozwojowy projektu pod uwagę brane są projekty finansowane z różnych źródeł błędne wskazywanie obszaru realizacji projektów – odwoływanie się do projektów realizowanych na obszarze województwa zachodniopomorskiego, a nie do projektów realizowanych na terenie SOM najwyżej punktowane są projekty, które są kontynuacją lub uzupełnieniem zrealizowanych projektów Zintegrowanie i komplementarność z dotychczas przeprowadzonych konkursów wynika, że jest to element najniżej oceniany komplementarność może być wykazywana w stosunku do projektów z realizujących dowolny cel strategiczny najwyżej punktowane są projekty wykazujące zintegrowanie lub komplementarność z projektami wpisującymi się w działanie 1.7 Inwestycje w ramach przedsiębiorstw w ramach Strategii ZIT dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego lub działanie 8.7 Wsparcie szkół i placówek prowadzących szkolenie zawodowe oraz uczniów uczestniczących w kształceniu zawodowym i osób dorosłych uczestniczących w pozaszkolnych formach kształcenia zawodowego w ramach Strategii ZIT dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego RPO WZ Szczegółowy charakter projektu element jest oceniany na podstawie miejsca realizacji projektu najwyższej oceniane są projekty realizowane na obszarach wiejskich
70 Informacja i promocja
71 Informacja i promocja Wytyczne Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie informacji i promocji programów operacyjnych polityki spójności na lata ; Strategia komunikacji polityki spójności na lata ; Podręcznik wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności w zakresie informacji i promocji; Księga identyfikacji wizualnej znaku marki Fundusze Europejskie i znaków programów polityki spójności na lata ; Strategia Komunikacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego
72 Obowiązki informacyjneBeneficjent w zakresie informacji musi co najmniej: oznaczać znakiem Unii Europejskiej i znakiem Funduszy Europejskich: wszystkie działania informacyjne i promocyjne; wszystkie dokumenty związane z realizacją projektu, które podaje do wiadomości publicznej; dokumenty i materiały dla osób i podmiotów uczestniczących w projekcie; wydarzenia związane z projektem (np. odpowiednio oznaczać konferencje, szkolenia, targi itp.); umieścić plakat (lub tablicę informacyjną i/lub pamiątkową) w miejscu realizacji projektu; umieścić opis projektu na stronie internetowej (jeśli taką posiada); dokumentować działania.
73 Jak oznaczyć miejsce projektu?Plakat o wielkości minimum A3 musi zostać wyeksponowany w widocznym miejscu w trakcie realizacji projektu. Można go zdjąć dopiero po zakończeniu projektu (to znaczy po jego rozliczeniu).
74 Budżet w LSI2014
75
76
77
78
79
80
81 Aktualne nabory na www.wup.pl/rpo
82 Dodatkowych informacji na temat konkursu udzielają:Biuro Informacji i Promocji EFS w Koszalinie ul. Słowiańska 15 a Koszalin tel /26 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
83 Wojewódzki Urząd Pracy w SzczecinieDziękuję za uwagę Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie ul. A. Mickiewicza 41 Szczecin tel 100 fax 103