1 „SPRAWOZDAWCZOŚĆ 2017 W ŚWIETLE PROPONOWANYCH ZMIAN W PRZEPISACH”Seminarium „SPRAWOZDAWCZOŚĆ 2017 W ŚWIETLE PROPONOWANYCH ZMIAN W PRZEPISACH”
2 GOSPODARKA ODPADAMI
3 ZBIORCZE ZESTAWIENIE DANYCH O RODZAJACH I ILOŚCI ODPADÓW, O SPOSOBACH GOSPODAROWANIA NIMI ORAZ O INSTALACJACH I URZĄDZENIACH SŁUŻĄCYCH DO ODZYSKU I UNIESZKODLIWIANIA TYCH ODPADÓW - do 15 marca za rok ubiegły WYKAZ ZAWIERAJĄCY ZBIORCZE ZESTAWIENIE INFORMACJI O ZAKRESIE KORZYSTANIA ZE ŚRODOWISKA ORAZ O WYSOKOŚCI NALEŻNYCH OPŁAT - do 31 marca za rok ubiegły SPRAWOZDANIE PRTR do Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (KRiTZ) - do 31 marca za rok ubiegły
4 ZBIORCZE ZESTAWIENIE DANYCH O RODZAJACH I ILOŚCI ODPADÓW, O SPOSOBACH GOSPODAROWANIA NIMI ORAZ O INSTALACJACH I URZĄDZENIACH SŁUŻĄCYCH DO ODZYSKU I UNIESZKODLIWIANIA TYCH ODPADÓW Wykonywane na podstawie: kart przekazania odpadów - sporządzane na bieżąco kart ewidencji odpadów - wpisów dokonuje się niezwłocznie po zakończeniu miesiąca, którego dotyczą
5 WYKAZ ZAWIERAJĄCY ZBIORCZE ZESTAWIENIE INFORMACJI O ZAKRESIE KORZYSTANIA ZE ŚRODOWISKA ORAZ O WYSOKOŚCI NALEŻNYCH OPŁAT Gospodarka odpadami Obwieszczenia Ministra Środowiska z dnia 29 czerwca 2016r. W sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2017.
6 Górna jednostkowa stawka opłatyTabela 1. Górne jednostkowe stawki opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2017 Lp. Przedmiot opłaty Górna jednostkowa stawka opłaty 1 2 3 1. Gazy lub pyły wprowadzane do powietrza 388,64 zł/kg 2. Substancje wprowadzane ze ściekami do wód lub ziemi 249,17 zł/kg 3. Wody chłodnicze wprowadzane do wód lub do ziemi 28,46 zł/dam3 4. Umieszczenie odpadów na składowisku 284,71 zł/Mg 5. Pobór wody podziemnej 4,23 zł/m3 6. Pobór wody powierzchniowej śródlądowej 2,20 zł/m3 7. Powierzchnia, z której odprowadzane są ścieki, o których mowa w art. 3 pkt. 38 lit. c ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r.- Prawo ochrony środowiska 8. Za każde rozpoczęte 100 kg przyrostu masy ryb innych niż łososiowate lub innych organizmów wodnych w ciągu cyklu produkcyjnego w obiektach chowu lub hodowli tych ryb lub tych organizmów, o ile zachodzą okoliczności, o których mowa w art,. 3 pkt. 38 lit. g ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. – Prawo ochrony środowiska 27,23 zł
7 SPRAWOZDANIE PRTR Gospodarka odpadamiTransfer odpadów poza miejsce wytwarzania dla zakładu przekraczającego wartość progową (zgodnie z art. 5 rozporządzenia 166/2006) transfer odpadów niebezpiecznych w granicach kraju 1) transfer odpadów niebezpiecznych do innych krajów 2) transfer odpadów innych niż niebezpieczne 1) 1) 2)
8 EMISJA GAZÓW I PYŁÓW DO POWIETRZA
9 Sprawozdawczość w zakresie emisji do powietrza obejmuje:WYKAZ ZAWIERAJĄCY ZBIORCZE ZESTAWIENIE INFORMACJI O ILOŚCI I RODZAJACH GAZÓW LUB PYŁÓW WPROWADZANYCH DO POWIETRZA - do 31 marca za rok ubiegły RAPORT KOBiZE - do 28 lutego za rok ubiegły SPRAWOZDANIE PRTR do Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (KRiTZ) – do 31 marca za rok ubiegły
10 WYKAZ ZAWIERAJĄCY ZBIORCZE ZESTAWIENIE INFORMACJI O ZAKRESIE KORZYSTANIA ZE ŚRODOWISKA ORAZ O WYSOKOŚCI NALEŻNYCH OPŁAT Wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza - procesy technologiczne, - przeładunek benzyn silnikowych, - kotły, - silniki spalinowe, - chów lub hodowla drobiu.
11 Ustawa z dnia 16 grudnia 2016r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (Dz. U. poz. 2255)
12 ZMIANY Nie wnosi się opłat z tytułu tych rodzajów korzystania ze środowiska spośród wymienionych w art. 273 ust. 1, których roczna wysokość wnoszona na rachunek urzędu marszałkowskiego nie przekracza 800 zł. W przypadku gdy roczna wysokość opłaty z tytułu każdego z rodzajów korzystania ze środowiska spośród wymienionych w art. 273 nie przekracza 100 zł, nie przedkłada się także wykazów i informacji.
13 RAPORT KOBiZE Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. z 2015 r. poz. 2273, z późn. zm.) obowiązek sporządzenia i wprowadzenia raportu do Krajowej bazy spoczywa na każdym podmiocie korzystającym ze środowiska, którego działalność powoduje emisje (wprowadzanie do powietrza gazów cieplarnianych lub innych substancji). Definicja podmiotu korzystającego ze środowiska została zaczerpnięta z art. 3 ust 20 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2016 r. poz. 672, z późn. zm.) zgodnie, z którym podmiotem korzystającym ze środowiska jest:
14 przedsiębiorca w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 rprzedsiębiorca w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 627, z późn. zm.) oraz przedsiębiorca zagraniczny w rozumieniu art. 5 pkt 3 tej ustawy, a także osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, b) jednostka organizacyjna niebędąca przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, c) osoba fizyczna niebędąca podmiotem, o którym mowa w lit. a, korzystająca ze środowiska w zakresie, w jakim korzystanie ze środowiska wymaga pozwolenia.
15 Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 listopada 2016rRozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 listopada 2016r. w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w raporcie oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. poz. 1877).
16 ZMIANY podmiot posiadający kilka oddziałów zakłada jedno konto w krajowej bazie; możliwość poprawiania przez KOBiZE formularzy w przypadku oczywistych pomyłek; rezygnację z konieczności dołączania do formularzy rejestracyjnych oryginałów albo kserokopii odpisu z KRS bądź CEIDG oraz korzystanie przez KOBiZE w procesie weryfikacji z tych rejestrów, a także możliwość składania formularzy rejestracyjnych, formularzy o uzyskanie dostępu do danych podmiotu oraz formularzy aktualizacyjnych w wersji elektronicznej w przypadku posiadania ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP; możliwość składania informacji o zakończeniu działalności w postaci elektronicznej.
17 SPRAWOZDANIE PRTR Krajowy Rejestr Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (KRUiTZ) jest elementem Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń, o którym mowa w Rozporządzeniu (WE) Nr 166/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 stycznia 2006 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń i zmieniającym dyrektywę Rady 91/689/EWG i 96/61/WE.
18 SPRAWOZDANIE PRTR Emisja gazów i pyłów do powietrzaDane dotyczące uwolnień zanieczyszczeń spowodowanych przez zakład dla każdego zanieczyszczenia przekraczającego wartość progową (zgodnie z załącznikiem nr II do rozporządzenia 166/2006) - uwolnienia do powietrza
19 GOSPODARKA WODNO-ŚCIEKOWA
20 WYKAZ ZAWIERAJĄCY ZBIORCZE ZESTAWIENIE INFORMACJI O ZAKRESIE KORZYSTANIA ZE ŚRODOWISKA ORAZ O WYSOKOŚCI NALEŻNYCH OPŁAT - do 31 marca za rok ubiegły SPRAWOZDANIE PRTR do Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (KRiTZ)
21 WYKAZ ZAWIERAJĄCY ZBIORCZE ZESTAWIENIE INFORMACJI O ZAKRESIE KORZYSTANIA ZE ŚRODOWISKA ORAZ O WYSOKOŚCI NALEŻNYCH OPŁAT Gospodarka wodnościekowa substancje wprowadzane ze ściekami do wód lub do ziemi (np. za kg substancji wprowadzanych w ściekach do wód lub do ziemi), wody chłodnicze wprowadzane do wód lub do ziemi, - pobór wody podziemnej, - pobór wody powierzchniowej śródlądowej - powierzchnia, z której odprowadzane są wody opadowe lub roztopowe (art.3 pkt 38 lit.c ustawy z Prawo ochrony środowiska), - za każde rozpoczęte 100 kg przyrostu masy ryb innych niż łososiowate lub innych organizmów wodnych w ciągu cyklu produkcyjnego w obiektach chowu lub hodowli tych ryb lub tych organizmów (o ile zachodzą okoliczności z art.3 pkt 38 lit.g ustawy z Prawo ochrony środowiska)
22 SPRAWOZDANIE PRTR Gospodarka wodnościekowaDane dotyczące uwolnień zanieczyszczeń spowodowanych przez zakład dla każdego zanieczyszczenia przekraczającego wartość progową (zgodnie z załącznikiem nr II do rozporządzenia 166/2006) - uwolnienia do wody
23 SPRAWOZDANIE PRTR Gospodarka wodnościekowaTransfer każdego zanieczyszczenia zawartego w ściekach przeznaczonych do oczyszczania poza miejsce powstania w ilościach przekraczających wartość progową (zgodnie z załącznikiem nr II do rozporządzenia 166/2006)
24 Sprawozdania do Głównego Urzędu Statystycznego
25 OS-1 Sprawozdanie o emisji zanieczyszczeń powietrza oraz o stanie urządzeń oczyszczających - do 28 stycznia z danymi za rok ubiegły OS-3 Sprawozdanie o gospodarowaniu wodą, ściekach i ładunkach zanieczyszczeń - do 30 stycznia z danymi za rok ubiegły OS-4 Sprawozdanie o poborze wody do nawodnień w rolnictwie i leśnictwie oraz o napełnianiu stawów rybnych - do 30 stycznia z danymi za rok ubiegły OS-5 Sprawozdanie z oczyszczalni ścieków miejskich i wiejskich - do 30 stycznia z danymi za rok ubiegły OS-6 Sprawozdanie o odpadach (z wyłączeniem odpadów komunalnych) - do 27 stycznia z danymi za rok ubiegły OS-29/k Kwestionariusz o kosztach bieżących poniesionych na ochronę środowiska - do 31 maja z danymi za rok ubiegły OS-7 Sprawozdanie o ochronie przyrody i krajobrazu - do 10 lutego z danymi za rok ubiegły
26 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ Kontakt: [email protected]