Sprzątanie Świata międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających.

1 Sprzątanie Świata międzynarodowa kampania odbywająca si...
Author: Bogumił Adamczyk
0 downloads 0 Views

1 Sprzątanie Świata międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw.

2 HISTORIA NA ŚWIECIE Akcja "sprzątanie świata" wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 r., kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. A już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię; liczba jej uczestników rośnie z roku na rok.

3 HISTORIA W POLSCE W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz – działaczka ekologiczna. Akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji bierze udział młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych, ochotnicy.

4 W naszej szkole W jaki sposób nasza szkoła dba o środowisko?

5 RECYKLING Recykling to inaczej odzyskiwanie niektórych surowców - takich jak tworzywa sztuczne, złom metalowy, szkło i papier - przetwarzanie ich i powtórne (albo wielokrotne) wykorzystywanie. Dzięki recyklingowi chronimy środowisko naturalne, zmniejszając ilość odpadów i ograniczając zużycie nowych surowców naturalnych. Recykling znany jest już prawie 2000 lat.

6 CELE RECYKLINGU Ochrona zasobów naturalnych - zastosowanie surowców wtórnych zmniejszy zastosowanie surowców pierwotnych i niedobór zapasów bogactw naturalnych. Ochrona środowiska - wydobywanie surowców i przetwarzanie ich na dobra konsumpcyjne jest nieustannie związane z obciążeniem i niszczeniem środowiska; oznacza to, że ochrona zasobów naturalnych jest jednocześnie ochroną środowiska. Oszczędność energii - surowce wtórne są nośnikami energii, ich wykorzystanie prowadzi do ochrony energii tak długo, jak nakład energii na ich odzyskanie jest mniejszy od energii, którą w sobie zawierają i którą da się dzięki nim uzyskać. Oszczędzanie energii jest zatem także ochroną środowiska.

7 RECYKLING W POLSCE

8 PODZIAŁ ODPADÓW PAPIER I MAKULATURA OPAKOWANIA METALOWE, ALUMINIOWE SZKŁO PLASTIK (TWORZYWA SZTUCZNE)

9 CZAS ROZKŁADU PRZYKŁADOWYCH PRODUKTÓW - materiał bawełniany - 1-5 miesięcy, - chusteczki papierowe - 3 miesiące, - skórka owocu - 6 miesięcy, - materiał wełniany - 1-5 lat, - niedopałek papierosa - 1-10 lat, - guma do żucia - 5 lat, - odzież skórzana - 30-50 lat, - puszka aluminiowa - 50-100 lat - woreczek z tworzywa szucznego - 300 lat, - butelka szklana - 4000 lat

10 SEGREGACJA Na prawie każdym osiedlu pojawiły się specjalne kontenery do zbierania surowców nadających się do powtórnego przetworzenia. Podstawowy zestaw takich pojemników to: niebieski – przeznaczony do zbiórki papieru, zielony – przeznaczony do zbiórki szkła oraz żółty – przeznaczony do zbierania plastiku.

11 PAPIER  gazety i czasopisma  katalogi i prospekty  papier szkolny i biurowy  książki w miękkich okładkach  torebki, op. papierowe  papier pakowy  pudełka kartonowe i tekturowe  tektura  podarte kartki  papier śniadaniowy  brystol  ścinki papieru białego i kolorowego

12 PLASTIK butelki po napojach (najlepiej zgniecione) butelki po detergentach plastikowe torebki, worki, reklamówki plastikowe koszyczki po owocach połamane linijki i ekierki osobno: plastikowe nakrętki

13 SZKŁO BEZBARWNE butelki i słoiki szklane po napojach i żywności szklane opakowania po kosmetykach wszelkie niepotrzebne, rozbite szklane elementy SZKŁO KOLOROWE butelki i słoiki szklane po napojach i żywności szklane opakowania po kosmetykach złom szklany, rozbite szyby

14 METAL I ALUMINIUM Kolor pojemnika: - czerwony - aluminium - szary - inne opakowania metalowe Pojemnik służy do zbiórki opakowań metalowych i aluminiowych (puszki, pudełka, pojemniki po aerozolach, folie itp.)

15 O S Z C Z Ę D Z A J W O D Ę ! ZAKRĘCAJ KRAN PODCZAS MYCIA ZĘBÓW UŻYWAJ RACZEJ NATRYSKU, NIE WANNY MYJ NACZYNIA W KOMORZE ZLEWU, A NIE POD BIEŻĄCĄ WODĄ ZBIERAJ DESZCZÓWKĘ DO PODLEWANIA OGRÓDKA USZCZELNIAJ SPŁUCZKI, KRANY UŻYWAJ PROGRAMU OSZCZĘDNOŚCIOWEGO W PRALCE, ZMYWARCE WŁĄCZAJ PRALKĘ LUB ZMYWARKĘ PO JEJ ZAPEŁNIENIU

16 O S Z C Z Ę D Z A J P A P I E R ! ZBIERAJ MAKULATURĘ ZAPISUJ, DRUKUJ KARTKI Z OBU STRON WYKORZYSTUJ CZYSTE PAPIEROWE OPAKOWANIA NA NOTATKI DOMOWE ZAPISUJ ZESZYTY DO KOŃCA

17 DRZEWA ŻYJĄ! 1 tona makulatury = 17 drzew =

18 Powtórne wykorzystanie 1 tony papieru pozwala zaoszczędzić: aż 1476 litrów ropy, 26,5 tys. litrów wody, 7 m3 miejsca na składowisku 4,2 tys. kWh energii (czyli tyle, ile jest potrzebne do ogrzania przeciętnego mieszkania przez pół roku). zużycie energii mniejsze o 75%, zanieczyszczenie powietrza - o 74%, ilość ścieków przemysłowych mniejszą o 35%!

19 OSZCZĘDZAJ ŚRODOWISKO ! NA ZAKUPY NOŚ TORBY TKANINOWE WIELOKROTNEGO UŻYTKU SPRZĄTAJ PO SOBIE (W MIEJSCACH PUBLICZNYCH) SEGREGUJ ODPADY W DOMU SZANUJ PRZYRODĘ – ROŚLINY, ZWIERZĘTA KORZYSTAJ Z ENERGOOSZCZĘDNYCH ŹRÓDEŁ ŚWIATŁA (np. żarówki)

20 Ekoznaki Nie testowane na zwierzętach Zgodne z normami Unii Europejskiej Rolnictwo ekologiczne (Unia Europejska) Opakowanie nadaje się do recyklingu Niskie zużycie energii i łatwy recykling Błękitny Anioł (Niemcy)- wyprodukowano z poszanowaniem środowiska Łabędź (Skandynawia) – wyprodukowano z poszanowaniem środowiska Drewno z lasów zarządzanych ekologicznie

21 W jaki sposób możemy zadbać o środowisko? Zarówno globalnie jak i lokalnie? (KODEKS ETYCZNY WSPÓŁCZESNEGO CZŁOWIEKA)

22 PAMIĘTAJ, ŻE JESTEŚ CZĘŚCIĄ ŚRODOWISKA, W KTÓRYM ŻYJESZ I Z KTÓREGO CZERPIESZ! ZASOBY NATURALNE KURCZĄ SIĘ, TYLKO OD NAS SAMYCH ZALEŻY, JAK DŁUGO NATURA BĘDZIE JESZCZE NAM SŁUŻYŁA KAŻDY, POJEDYNCZY CZYN PROEKOLOGICZNY MA ZNACZENIE!