Ӧsterreich Kϋche Ӧsterreich Kϋche. Kiedy 16-letni uczeń szefa kuchni Franz Sacher stworzył ten tort na dworze księcia Metternicha w 1832 roku, niewiele.

1 Ӧsterreich Kϋche Ӧsterreich Kϋche ...
Author: Lidia Markowska
0 downloads 0 Views

1 Ӧsterreich Kϋche Ӧsterreich Kϋche

2 Kiedy 16-letni uczeń szefa kuchni Franz Sacher stworzył ten tort na dworze księcia Metternicha w 1832 roku, niewiele wiedział o wrażeniu, jakie wywoła na miłośnikach czekolady na całym świecie. Przepis na oryginalny tort Sachera jest dobrze strzeżoną tajemnicą, którą posiada cukiernia w hotelu Sacher w Wiedniu.w hotelu Sacher w Wiedniu Składniki: 150 g masła 150 g cukru 150 g czekolady 8 jaj (białka oddzielone od żółtek) 120 g mąki masło sucha bułka tarta dżem morelowy Polewa czekoladowa: 150 g czekolady 1 łyżka oleju 200 g cukru ½ szklanki wody Przygotowanie: Ubić masło z połową przygotowanego cukru oraz z roztopioną czekoladą, dodając żółtka po jednym, aż do uzyskania gęstej piany. Posypać mąką. Ubić białka i pozostały cukier na sztywną pianę. Następnie dodać pianę do wcześniej przygotowanej piany. Dodawać ostrożnie i lekko pomieszać. Wlać ciasto do tortownicy, wcześniej posmarowanej masłem i bułką tartą i piec w temperaturze 180°C przez około godzinę. Aby schłodzić ciasto, obrócić je do góry nogami przykładając talerz. Po wystygnięciu włożyć do lodówki. Przed włożeniem do lodówki, rozprowadzić po powierzchni dżem morelowy i polać polewą czekoladową. Tort można również podawać z bitą śmietaną. Polewa czekoladowa: Roztopić czekoladę w kąpieli wodnej i wymieszać z olejem. W garnku wymieszać wodę z cukrem i doprowadzić do wrzenia. Ochłodzony roztwór z cukru dodać do roztopionej czekolady, mieszać aż do uzyskania gładkiej mieszanki.

3 Składniki (4 porcje): 4 kotlety cielęce sól mąka 1 jajko, roztrzepane wraz z 2 łyżkami mleka lub wody sucha bułka tarta olej lub masło klarowane do smażenia Przygotowanie: Kawałki mięsa cielęcego dobrze wytłuc, lekko posolić. Tak przygotowane sznycle obtoczyć w mące, i w jajku, następnie w bułce tartej. Na patelni rozgrzać dosyć dużą ilość tłuszczu – oleju lub masła. Sznycle należy smażyć po obu stronach aż do uzyskania złotego koloru panierki. By pozbyć się nadmiaru tłuszczu sznycle wyłożyć na parę minut na talerz z ręcznikami papierowymi. Tradycyjnie Wiener Schnitzel podawany jest z pieczonymi ziemniaczkami, zieloną sałatą lub sałatką ziemniaczaną z pietruszką. Niezbędne są ćwiartki cytryny, które tradycyjnie wyciska się na przepyszną, chrupiącą panierkę.

4 Składniki: ¼ kg (2 szklanki) najczystszej mąki 1 łyżeczka soli 1 - 2 łyżki oleju około 1/8 litra (pół szklanki) ciepłej wody 100 g ( ¾ szklanki) suchej bułki tartej 125 g masła 1 ½ - 2 kg jabłek cukier cynamon mielone goździki orzechy i rodzynki Przygotowanie: W celu przygotowania ciasta na strudel, połączyć mąkę, sól, dwie łyżki oleju i dodać ciepłą wodę – zagnieść. Zagniatać do uzyskania jedwabistego i delikatnego ciasta. Uformować kulę i odstawić na 30 minut pod przykryciem. Ciasto rozwałkować na ściereczce pokrytej mąką. Położyć dłonie pod ciasto i za pomocą kciuków i dłoni, delikatnie rozpocząć rozciąganie ciasta. Odciąć grube krawędzie. Zarumienić bułkę tartą na patelni z masłem do uzyskania złotego koloru. Rozprowadzić bułkę tartą z masłem na rozciągniętym cieście. Obrać i pozbyć gniazd jabłek, pokroić na cienkie plasterki lub utrzeć. Rozciągnięte ciasto posypać cukrem i odrobiną mielonych goździków oraz cynamonem. Wedle uznania można także dodać rodzynki czy utarte orzechy włoskie. Następnie dodać do masy jabłka i za pomocą ściereczki zawinąć strudel. Umieścić na blasze, posmarować klarowanym masłem i piec w temperaturze 180 stopni aż do uzyskania złotego koloru.

5 Składniki: 180 g masła 70 g łuskanych migdałów 50 g cukru 2 żółtka 210 g mąki pszennej Przygotowanie: Szybko wymieszać wszystkie składniki do ciasta kruchego i pozostawić w chłodnym miejscu na jedną godzinę. Ciasto rozwałkować na grubość ok. 1 cm, użyć foremki w kształcie księżyca lub nożem uformować ciasteczka w dowolnych kształtach (w przepisie oryginalnym są to księżyce). Umieścić ciastka na blasze posmarowanej tłuszczem i piec w umiarkowanej temperaturze (200°C) do około 10 minut lub do momentu uzyskania jasnobrązowego koloru. Wymieszać cukier puder z cukrem waniliowym, następnie posypać ciepłe jeszcze ciastka tą mieszanką. Przechowywać ciasteczka w zamkniętych pojemnikach przez kilka dni. W ten sposób na długą pozostaną kruche.

6 Składniki (2 porcje): 600 g ziemniaków sałatkowych 1 mała cebula 100 g szynki szwarcwaldzkiej (lub innej długo dojrzewającej) 1 duży ogórek konserwowy 100 ml bulionu mięsnego 2 łyżki białego octu winnego 1 łyżka oleju sól, pieprz - do smaku 1 łyżeczka cukru łyżeczka kminku Ziemniaki myjemy i gotujemy "w mundurkach" w osolonej wodzie przez 20-25 minut. Gdy są juz dostatecznie miękkie odcedzamy, pozwalamy odparować i ostygnąć. Następnie obieramy, kroimy w plasterki i pół plasterki (w zależności od ich rozmiaru) i wrzucamy do miski. Ogórek kroimy w drobną kostkę i również dodajemy do ziemniaków. Cebulę obieramy, drobno siekamy, sparzamy wrzątkiem na sitku i dodajemy do pokrojonych ziemniaków. Bulion, ocet, olej, sól, pieprz, kminek, cukier zagotowujemy i gorącym płynem zalewamy warzywa w misce. Może się wydawać, że płynu jest za dużo, ale to się okaże dopiero po kilku godzinach. Jeśli ziemniaki były suche wchłoną cały płyn. Jeśli natomiast były wilgotne, przed podaniem, zlejmy nadmiar płynu. Można dodać rzodkiewkę.