1 Stolica Województwa Zachodniopomorskiego i Euroregionu Pomerania. Tytuł prezentacji „CAFE - GALERIA POD FONTANNĄ” - Integracja i aktywizacja osób z niepełnosprawnością psychiczną Urząd Miasta Szczecin 2009 Projekt w ramach ogólnopolskiego konkursu PFRON „Równe szanse – równy dostęp”
2 CEL OGÓLNY ZADANIA : Głównym celem programu jest aktywizacja i rehabilitacja społeczno-zawodowa osób niepełnosprawnych z chorobą psychiczną, stworzenie takich samych szans i warunków do aktywności zawodowej. Rehabilitacja zawodowa prowadzona jest w „Cafe - Galerii pod Fontanną”, w ramach pracy wspieranej dla osób chorych po kryzysach psychicznych, z orzeczoną niepełnosprawnością. W Cafe - Galerii prowadzona jest również ogólnie dostępna kawiarenka. Celem pośrednim jest rehabilitacja społeczna osób niepełnosprawnych z innymi rodzajami niepełnosprawności poprzez organizację wystaw i wernisaży niepełnosprawnych artystów.
3 CELE SZCZEGÓŁOWE ZADANIA : CELE SZCZEGÓŁOWE ZADANIA : Dla osób niepełnosprawnych: aktywizacja zawodowa poprzez korzystanie z usług poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy, umożliwienie powrotu na rynek pracy poprzez nabycie nowych kwalifikacji zawodowych, zwiększenie szans na zatrudnienie, zwiększenie poczucia własnej wartości i tzw. „przydatności społecznej” poprzez świadczenie usług, przełamywanie barier psychologicznych (mentalnych) pomiędzy światem osób niepełnosprawnych, a światem ludzi sprawnych, rehabilitacja społeczna.
4 CELE SZCZEGÓŁOWE ZADANIA : CELE SZCZEGÓŁOWE ZADANIA : Dla środowiska lokalnego: uświadomienie złożoności problemu wykluczenia społecznego powodowanego niepełnosprawnością, zwalczanie stereotypów dotyczących osób niepełnosprawnych, stworzenie impulsu do dalszych, zintegrowanych działań na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem, w szczególności niepełnosprawnych, wzmocnienie instytucji zajmujących się problematyką grup docelowych, zwłaszcza organizacji pozarządowych, poprzez stworzenie możliwości świadczenia pracy, pomoc rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych, umożliwienie im innych form aktywności, udziału w życiu społecznym i zawodowym.
5 UZASADNIENIE realizacji programu: Wymienione powyżej cele ogólne i szczegółowe zadania „Cafe - Galeria pod Fontanną” zgodne są z celami operacyjnymi Miejskiego Programu działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych 2002-2015 zatwierdzonym Uchwałą Rady Miasta Szczecina z dnia 02 października 2002r. Ponadto założenia działań zgodne są z celami polityki społecznej i gospodarczej województwa zachodniopomorskiego i miasta Szczecina określonymi w takich dokumentach strategicznych, jak: „Strategia rozwoju województwa zachodniopomorskiego do roku 2015” przyjęta Uchwałą Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 23 października 2000r., „Strategia Rozwoju Szczecina” przyjęta Uchwałą Rady Miasta w dniu 6 maja 2002r., „Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych w Szczecinie na lata 2009-2015” przyjęta Uchwałą Nr XXX/742/08 Rady Miasta Szczecin z dnia 18 grudnia 2008r.
6 Szacunkowa liczba bezpośrednich i pośrednich beneficjentów: Zadanie adresowane jest do dwóch grup docelowych: osób niepełnosprawnych chorujących psychicznie osób niepełnosprawnych chorujących psychicznie, zatrudnionych w ramach pracy wspieranej w „Cafe - Galerii pod Fontanną”, artystów niepełnosprawnych artystów niepełnosprawnych, którzy cyklicznie przedstawiają swoje prace w ramach wystaw i wernisaży w Galerii. środowisko lokalne Dodatkowo pośrednim odbiorcą działań jest środowisko lokalne: odbiorcy wystaw, konsumenci Kawiarenki oraz organizacje pozarządowe. 30 osób W ramach realizacji zadania z rehabilitacji zawodowej – pracy wspieranej korzysta 30 osób z chorobami psychicznymi, w wieku 18-58 lat. Z Galerii natomiast korzysta około 50 artystów niepełnosprawnych z regionu zachodniopomorskiego. Liczba pośrednich odbiorców uzależniona jest od klientów kawiarenki, odbiorców wystaw i wernisaży.
7 REALIZACJA ZADANIA Kryzys psychiczny to wyjątkowo trudne doświadczenie, które często przekracza możliwości samodzielnego poradzenia sobie przez jednostkę. Szczególnie trudnym okresem w życiu każdej osoby po kryzysie psychicznym jest ponowne podjęcie dotychczasowej aktywności zawodowej. Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób Chorych Psychicznie RODZINA Dlatego też Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób Chorych Psychicznie RODZINA rozpoczęło próby szukania rozwiązań, w których osoby chore psychicznie pracowałyby w formule pracy wspieranej. Przy współpracy Urzędu Miasta w Szczecinie w 2004 roku otwarto po remoncie „Cafe-Galerię pod Fontanną” przy ul. Bohaterów Warszawy 27. Organizacja tego ośrodka jest częściowo wzorowana na Domach Klubach Fountain House, jednak dostosowana do warunków i możliwości polskich, a nawet szczecińskich. Tutaj właśnie realizowany jest Program Pracy Wspieranej. Cafe – Galerię prowadzi Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób Chorych Psychicznie Rodzina przy otrzymanej dotacji z budżetu Miasta Szczecin.
8 W ramach tego programu działa kawiarenka prowadzona przez osoby niepełnosprawne, galeria artystów niepełnosprawnych oraz sklepik prac osób niepełnosprawnych. Całość funkcjonuje jako „Cafe-Galeria pod Fontanną”. Cafe – Galeria czynna jest w godzinach 11-19 i jest ogólnie dostępna dla wszystkich mieszkańców Miasta Szczecina.
9 Program realizowany w Cafe - Galerii jest częścią rehabilitacji społeczno-zawodowej osób chorujących psychicznie, a jego nadrzędnym celem jest przygotowanie tych osób do pracy na wolnym rynku. W kawiarence uczestnicy terapii wypełniają obowiązki na następujących stanowiskach pracy: pracownik gospodarczo – porządkowy pracownik gospodarczo – porządkowy. Osoba ta realizuje prace porządkowe w kawiarni, galerii, pracowniach, toaletach, organizuje zaopatrzenie kawiarenki – system pracy dwuzmianowy, recepcjonista. recepcjonista. Praca osoby polega na utrzymaniu czystości w szatni, recepcji, informacji, organizacji ogródka letniego, sprzedaży w sklepiku – system pracy dwuzmianowy, pracownik kawiarni. pracownik kawiarni. W zakresie zadań osoby jest obsługa gości, klientów, przygotowanie potraw wg menu, prace porządkowe w samej kawiarence, rozliczenia finansowe z klientem. opiekun galerii opiekun galerii. Praca polega na działaniach porządkowych, aranżacji wystaw, promocji galerii, usługach poligraficznych związanych z imprezami w galerii – system pracy dwuzmianowy.
10 Codziennie w Cafe-Galerii pracuje osiem osób niepełnosprawnych z chorobami psychicznymi. Żadna z osób nie „dostaje” swych obowiązków i stanowiska na „zawsze”; każdy praktykuje na poszczególnych stanowiskach, jakkolwiek „etat” kelnera jest newralgiczny dla funkcjonowania Cafe - Galerii i wymaga szczególnych umiejętności i predyspozycji osobowościowych. Przywiązanie uczestnika do jednego stanowiska i „trzymanie” go w programie pracy wspieranej w „nieskończoność” byłoby nieterapeutyczne i nierozwojowe dla tych osób, stąd wspomniana rotacja. Zdarzają się oczywiście uczestnicy, którzy rezygnują z pracy gdyż ich stan zdrowia pogarsza się na tyle, że wymagają hospitalizacji lub zgłaszają zmęczenie, znużenie i potrzebę odpoczynku. Często jednak powodem rozwiązania umowy o dzieło, jest znalezienie przez uczestnika zatrudnienia na wolnym rynku pracy – te przypadki witamy ze szczególną radością traktując je w pewnym sensie jako oczekiwany efekt i potwierdzenie słuszności prowadzonego programu.
11 Kawiarenka, w której pracują osoby z chorobą psychiczną KAWIARENKA
12 wynagrodzenie finansowe Za swoją pracę – pracę wspieraną, osoby otrzymują wynagrodzenie finansowe. Są one zatrudnione na umowę o dzieło. Ze względu na powroty choroby, nie ma możliwości zatrudnienia ich na umowę o pracę, na stałe. Również związane jest to z rotacją stanowiska pracy. dwóch terapeutów Nad pracą podopiecznych czuwa dwóch terapeutów, którzy również są organizatorami wernisaży i wystaw, które są realizowane w blokach tematycznych. KAWIARENKA
13 PUNKT INFORMACYJNY Z myślą o osobach chorujących psychicznie i poszukujących pracy, w ramach Cafe - Galerii prowadzi swoją działalność tzw. Punkt Informacyjny. Jego funkcjonowanie moderowane jest przez samych uczestników Cafe – Galerii, przy wsparciu terapeutów i obejmuje takie zagadnienia jak: jak i gdzie szukać ogłoszeń o pracy, jak przeglądać i czytać oferty zatrudnienia, czym się kierować w wyborze i jak na nie odpowiadać, czego nie robić i czego się wystrzegać, jak napisać CV i list motywacyjny, jak sporządzić profesjonalne portfolio, jak się przygotowywać do rozmowy kwalifikacyjnej i jak się zachować, jak się zaprezentować i dobrze „sprzedać” swoje umiejętności i siebie samego itp., nauka obsługi komputera (Word, internet, poczta elektroniczna, programy użytkowe).
14 PUNKT INFORMACYJNY Działalność Punktu wspomagana jest przez niesformalizowaną aktywność samych uczestników i tzw. „marketing szeptany”, tzn. rozmowy, dzielenie się informacjami o znalezionych ofertach, doświadczeniami i wrażeniami z pracy lub starań o nią, poradami i przestrogami dla tych mniej doświadczonych lub początkujących na rynku pracy. znalazło i podjęło ok. 25 osób. O skuteczności działań prowadzonych w ramach Punktu (i tych mniej formalnych – interakcje uczestników) niech świadczy fakt, iż od jego powstania pracę na wolnym rynku (w różnym wymiarze czasowym, formie i charakterze) znalazło i podjęło ok. 25 osób. W grupie tej znajdują się zarówno ci, którzy weszli na otwarty rynek pracy praktykując wcześniej w programie pracy wspieranej jak i ci, którzy od razu „zaatakowali” lokalnych pracodawców.
15 20 wystaw: Obok funkcjonującej kawiarenki w Cafe – Galerii działa galeria prac artystów niepełnosprawnych oraz sklepik, w których asortymentem są prace twórców. Od początku istnienia galerii zostało zaprezentowanych 20 wystaw: zbiorowych, indywidualnych i monograficznych. Ich bohaterami – autorami byli zarówno profesjonaliści jak i amatorzy, tematem zaś malarstwo, fotografia, rękodzieło, tzw. techniki mieszane oraz witraż. GALERIA Przy dobrej kawie i ciastku można r ó wnież skorzystać oglądając piękne obrazy i wyroby os ó b niepełnosprawnych.
16 W Cafe-Galerii organizowane są różnego rodzaju popołudniowe i wieczorne przedsięwzięcia, spotkania członków organizacji, spotkania rodzin osób chorujących psychicznie z psychologiem, wieczorki autorskie i spotkania z poezją, koncerty indywidualnych artystów amatorów, prelekcje a nawet turnieje gry w bilard. CZAS WOLNY
17 REZULTATY REALIZACJI ZADANIA: Wpływ realizacji zadania na grupę docelową: szanse powrotu na rynek pracy poprzez zdobycie kwalifikacji zawodowych, kontakt z osobami zdrowymi wpływa korzystnie na postrzeganie własnej sytuacji oraz podnosi poczucie przydatności społecznej i własnej wartości, świadczenia takie jak wynagrodzenie i ubezpieczenie wpływają korzystnie na sytuację materialną osób dotychczas pozbawionych prawa do dodatkowych źródeł dochodu, a czasem jedynego źródła dochodu, projekt korzystnie zmienia sytuację osób niepełnosprawnych, zarówno szeroko rozumianą sytuację socjalną, jak i zwiększa możliwości samodzielnego życia i szanse na życie aktywne i twórcze, projekt przyczynia się także do podnoszenia świadomości środowiska lokalnego w zakresie problematyki osób bezrobotnych i niepełnosprawnych.
18 REZULTATY REALIZACJI ZADANIA: Wyniki realizacji zadania: 6 osób W chwili obecnej, spośród 30 uczestników Cafe Galerii zatrudnienie stałe na wolnym rynku utrzymuje 6 osób, dziewięcioro pracuje w ramach pracy wspieranej w tym jeden wolontariusz, 2 osoby uczą się w szkole lub na kursach zawodowych, a kolejne 2 zarejestrowały jako poszukujące pracy. Z chwilą pozyskania środków finansowych planujemy również zaprenumerować codzienną prasę, aby przy dobrej kawie czy herbacie móc przejrzeć codzienną prasę. Z wprowadzeniem prasy mamy nadzieję zwiększenia ilości klientów odbiorców.
19 BUDŻET ZADANIA: 56 838,00 zł Całkowity koszt zadania : 56 838,00 zł Środki przeznaczone są m.in. na następujące działania: Koszty wynagrodzenia dla uczestników programu pracy wspieranej – umowy o dzieło dla 8 pracowników, Koszty wynagrodzenia opiekunów, Koszt ubezpieczenia NW osób pracujących w ramach pracy wspieranej, Koszty wynagrodzenia dla osoby prowadzącej prace administracyjno – księgowe, Koszt zakupu artykułów spożywczych do kawiarenki (kawa, ciastka, cukier, lody), Koszt zakupu artykułów przemysłowych – wyposażenie kawiarenki (woreczki do lodów, podgrzewacze, filiżanki, kubki, filtry papierowe, świece, serwetki), Koszt zakupu środków czystości, Koszt transportu (przewiezienie zakupów, prac do galerii), Koszty zakupu odzieży ochronnej dla pracowników.
20 ŹRÓDŁA FINANSOWANIA: L.p. Źródła finansowania Kwota 1Środki finansowe z budżetu Miasta Szczecin 25 000 zł 2Dochód z działalności kawiarenki 15 000 zł 3Środki finansowe z budżetu Urzędu Wojewódzkiego 10 238 zł 4Środki pozyskane z 1% dla Stowarzyszenia Pomocy Rodzin i Opiekunów Osób Chorych Psychicznie RODZINA 6 600 zł 6 600 zł
21 PARTNERZY PROGRAMU: W projekcie, obok Wnioskodawcy biorą udział następujące instytucje współpracujące: Środowiskowy Dom Wsparcia dla Osób Chorych Psychicznie, Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób Chorych Psychicznie RODZINA, Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinie, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej "ZDROJE" ul. Mączna 4, Szczecin
22 Dziękuję za uwagę Beata Andruszkiewicz Kierownik Zespołu ds. Obsługi Osób Niepełnosprawnych Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej UM Szczecin tel, fax: +91 4245676; e-mail: [email protected]