1 STOP SZOKOWI KULTUROWEMU
3 Szok kulturowy jest to zjawisko zachodzące na styku kultur polegające na zderzeniu wpojonych przejawów kultury z nowym otoczeniem Obejmuje funkcjonowanie fizyczne, psychiczne i społeczne człowieka Jest rezultatem napotkanych w kulturze przyjmującej trudności Jego istotą jest doświadczenie negatywnych emocji, które kumulując się, owocują pogorszeniem ogólnego samopoczucia i satysfakcji z życia, i co za tym idzie całości funkcjonowania człowieka
5 OBJAWY Depresja Niepewność Złość Zagubienie Spadek wydajności w pracy Problemy zdrowotne Bezsilność REAKCJE Nadmiar obowiązków Wahania wagi (objadanie się lub brak apetytu) Izolacja Wszystko OK!
6 CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA NASILENIE PRZEŻYWANEGO SZOKU KULTUROWEGO:- kompetencje - czynniki biologiczne - czynniki psychologiczne - czynniki logistyczne - podejście kultury przyjmującej - jakość informacji - podobieństwo kulturowe
7 SYNDROM PARYSKI
8 ETAPY ADAPTACJI KULTUROWEJ
9 MIESIĄC MIODOWY (inaczej: faza turystyczna)- jest to etap fascynacji nową kulturą. Jesteśmy wówczas zazwyczaj grzeczni i uprzejmi dla napotykanych „obcych”, w których niemal wszystko nas zachwyca. Jeżeli nas wyjazd jest na tyle krótki, że kończy się na tym etapie, doświadczamy wyłącznie miłych stron podróżowania, wracamy do domu z pozytywnym obrazem kraju nas goszczącego oraz jego mieszkańców i tak też się o nich wypowiadamy.
10 FAZA SZOKU KULTUROWEGO- na tym etapie zaczynamy borykać się z prawdziwymi warunkami życia na obczyźnie, co powoduje bardzo silne reakcje stresowe. W wyniku tego mogą pojawić się wrogie i agresywne zachowania w stosunku do kraju goszczącego. Bardzo duży wpływ na tę sytuację maja kłopoty językowe. Za złe samopoczucie i frustracje osoby przechodzące ten etap obwiniają zazwyczaj swoich gospodarzy, których postrzegają stereotypowo szukając wsparcia w rodakach i znajomych spoza kultury jawiącej się w tym momencie jako „wroga”.
11 FAZA OŻYWIENIA - ten etap wiąże się z poprawą ogólnego stanu osoby goszczącej. Znajomość języka jest coraz lepsza, powraca też utracona na poprzednim etapie wiara w siebie i możliwość poradzenia sobie nawet w najtrudniejszych sytuacjach bez wsparcia ze strony innych. Wciąż oczywiście pojawiają się pewne trudności, radzimy sobie jednak z nimi, czujemy się silniejsi, wraca nam dobry nastrój, poprawia się też nasza opinia o gospodarzach.
12 FAZA DOPASOWANIA ma ono miejsce wówczas, gdy zaczynamy akceptować obyczaje kraju goszczącego, jego wartości, normy, obyczaje i odbierać je po prostu jako inny sposób życia, co nie znaczy że gorszy. Znikają irracjonalne lęki, stajemy się pewnymi siebie, efektywnie działającymi ludźmi. Jeśli na tym etapie zdecydujemy się powrócić do ojczyzny, możemy nawet tęsknić za krajem, który opuściliśmy.
13 JAK NIE DAĆ SIĘ SZOKOWI KULTUROWEMU?- Przygotować się, zebrać informacje o kraju docelowym, o religii, ludziach, kulturze - Być otwartym na odmienność i niejednoznaczność, słuchać, obserwować, dopytywać - Uporządkować, zaplanować sobie tydzień i każdy dzień - Uczyć się języka i kultury ! - Podtrzymywać kontakt z gospodarzami- to od nich można najwięcej się nauczyć - Promować kulturę swojego kraju - Uczyć się na doświadczeniu innych, migrantów, wolontariuszy, którzy wcześniej przyjechali do tego kraju - Dbać o zdrowie i kondycję fizyczną - Rozpoznać na co można wpłynąć, a nad czym nie masz kontroli - Być w kontakcie z ludźmi i korzystać i ich wsparcia
14 CZY DA SIĘ UNIKNĄĆ SZOKU KULTUROWEGO???NIE! DLATEGO:
15 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ :)