1
2 Substancje psychoaktywne, środki odurzające, używka – to określenia o podobnym znaczeniu stosowane wymiennie w języku potocznym. W medycynie, psychologii aktualnie obowiązującym nazewnictwem jest substancja psychoaktywna. W medycynie „narkotykami” określa się te substancje psychoaktywne, które działają m.in. przeciwbólowo poprzez określone receptory mózgowe (opioidowe). Z kolei pojęcie narkomanii wywodzi się od słowa „narcos„, co oznacza odurzenie, senność, uśpienie.
3
4
5
6 * Nadużywanie narkotyków i leków prowadzi do uzależnienia, którego podstawowym objawem jest tzw. „głód psychiczny”. Stanowi on pragnienie i przymus przyjmowania substancji psychoaktywnych, którym towarzyszy szereg innych objawów, jak: wzrost tolerancji na narkotyk (w celu uzyskania tych samych efektów konieczne jest zwiększenie przyjmowanej dawki); zaniedbywanie dotychczasowych zainteresowań i obowiązków; zażywanie środka mimo widocznych szkód jakie powoduje.
7
8 Skutkiem przyjmowania narkotyków mogą być zaburzenia osobowości, depresja, psychoza oraz różne dolegliwości fizyczne, np. krwawienia, nadmierna utrata wagi, bezsenność. Przedawkowanie może prowadzić do lęków, zaburzeń pamięci, podwyższenia ciśnienia, zaburzeń oddychania, omamów, drgawek, wymiotów, zaburzeń układu krążenia, a nawet do śmierci. Pamiętaj, że posiadanie narkotyków jest nielegalne.
9
10
11 Narkotyki to nie tylko subkultura. Dziś nastolatek na imprezie wybiera między alkoholem a narkotykiem. Są tacy, którzy alkoholu nie piją, ale namiętnie palą marihuanę. Narkotyki to nie tylko problem wielkich miast, choć nadal głównie ich dotyczy. Młodzież na dyskotekach na wsiach i w małych miasteczkach wprawdzie nadal woli alkohol, ale są już sygnały, że i tam zaczynają docierać handlarze z narkotykami. Młodzi ludzie są oswojeni z narkotykami, wiedzą, gdzie je kupić, znają telefony, pod które można zadzwonić i złożyć zamówienie.
12 * Nikogo już nie dziwi, kiedy mówi się, że narkotyki to element życia codziennego współczesnej młodzieży. Na okazjonalne sięganie po marihuanę czy amfetaminę istnieje wśród niej przyzwolenie.
13 Pierwszym etapem jest detoksykacja organizmu, popularnie zwana detoksem. Proces ten polega na gwałtownym odcięciu osoby uzależnionej od narkotyku. Aby uniknąć negatywnych efektów nagłego odstawienia narkotyku konieczne jest zastosowanie odpowiedniej terapii farmakologicznej. Drugim etapem jest odpowiednia reedukacja osoby uzależnionej. Reedukacja taka polega na nauczeniu osoby cierpiącej na narkomanię nowych, zdrowych nawyków oraz uświadomienie jej negatywnego wpływu narkotyków na nią i na jej otoczenie. Wszystko to odbywa się w zamkniętych placówkach pod okiem specjalistów. Bardzo często pomoc niosą również osoby, którym udało się pokonać nałóg.
14
15 Autorki: * Wioleta Bierońska * Klaudia Bogdał * Oliwia Brączek * Ewa Kozak * Barbara Kupczak