Systemy zarządzania jakością Fredericka Winslow Taylora Artur Szulc Bartosz Naczyński Ryszard Szymczak Tomek Marszał Wsinf 2016.

1 Systemy zarządzania jakością Fredericka Winslow Taylora...
Author: Gabriel Zawadzki
0 downloads 0 Views

1 Systemy zarządzania jakością Fredericka Winslow Taylora Artur Szulc Bartosz Naczyński Ryszard Szymczak Tomek Marszał Wsinf 2016

2 Frederick Winslow Taylor (1856-1915) l Frederick Winslow Taylor był jednym z pionierów nauki o zarządzaniu. Najcenniejszym elementem w jego dorobku naukowym było wykazanie, iż w stosunku do zagadnie organizacji możliwe jest zastosowanie ścisłej metody badania naukowego.

3 Frederick Winslow Taylor System System Taylora jest oparty na dokładnej analizie przebiegu pracy, eliminacji zbędnych czynności, ustaleniu norm pracy, stosowaniu kar i zachęt ekonomicznych.

4 Frederick Winslow Taylor Filozofia Zarys filozofii Taylora opiera się na czterech zasadach: Opracowaniu prawdziwej nauki zarządzania, tak aby można było ustalić najlepszą metodę uzyskania każdego zadania; Naukowym doborze pracowników, tak aby można było każdemu pracownikowi przydzielić pracę do której się najbardziej nadaje; Naukowym wyszkoleniu i doskonaleniu pracownika; l Bezpośredniej współpracy między kierownikiem i pracownikiem.

5 Frederick Winslow Taylor naukowe podejście do problemów zarządzania Taylor w rozwiązywaniu problemów z zakresu zarządzania stosował metody naukowe: obserwacja pomiar ( w tym chronometraż) eksperyment Chronometraż jest to ustalenie potrzebnego czasu na wykonanie pracy w określonych warunkach techniczno- oanizacyjnych na podstawie określonej liczby pomiarów czasu.

6 Frederick Winslow Taylor naukowe podejście do problemów zarządzania l Shop Management-Zarządzanie warsztatem wytwórczym”, 1903) – pierwsza na świecie praca z zakresu nauki organizacji I zarządzania. Taylor przedstawia w niej swoją koncepcję zarządzania funkcjonalnego, znaną w literaturze pod nazwą systemu funkcjonalnego Taylora.

7 Frederick Winslow Taylor zwiększanie efektywności pracy W wyniku wielomiesicznych badań nad organizacją pracy sortowaczek w dziale kontroli jakoci osągnię to następujące rezultaty: zmniejszono zatrudnienie ze 120 do 35 sortowaczek płaca sortowaczek wzrosła średnio o 100% za dień pracy I został skrócony o 2 godziny dokładność sortowania wzrosła o ponad 50% Badania sortowania kulek do łożysk rowerowych l w Simons Rolling Company

8 Frederick Winslow Taylor badania i dobór narzędzi Taylor, aby zwiększyć wydajnośćpracy początkowo określił główny czynnik wpływający na nią, którym okazało się narzędzie. Następnie przeprowadził analizę stosowania tego narzędzia chcąc określićoptymalny ciężar jednej porcji oraz dobór łopat do poszczególnych materiałów. Na podstawie eksperymentów doszło do wymiany narzędzi na 15 typów łopat przystosowanych do poszczególnych materiałów o przeciętnym ciężarze 9,75kg. l Badania nad pracą ładowaczy w Bethlehem Steel Company w 1899r.

9 Frederick Winslow Taylor normy wydajności i szkolenie pracowników Na podstawie badań chronometrażowych Taylor określił czas, jaki dany pracownik może przeznaczyć na wykonanie konkretnego zadania. Są to tzw. Normy wydajności. Normy oraz sposoby ich osiągania były upowszechniane wśród pracowników poprzez szkolenia. W ramach codziennego przygotowania robót każdy robotnik miał wyznaczaną trasę, jaką miał przebyć w ciągu dnia. l Przed rozpoczęciem pracy otrzymywał dwie kartki. Jedna określała zadanie, potrzebne narzędzia i miejsce pracy. Druga była oceną pracy z dnia poprzedniego.

10 Frederick Winslow Taylor system płacowy Taylor zastosował system płacowy, który polegał na tym, że w przypadku wykonania zadania pracownicy otrzymywali za każdą sztukę stawkę wyższą niż w przypadku choćby minimalnego niewykonania zadanej normy. Jest to tzw. system różnicowy od ustalonego zadania. W określonych przypadkach system ten mógł preferować aspekt jakościowy. l W systemie płacy od określonego zadania, premia za osiągnięcie normy wynosiła aż 60%

11 Frederick Winslow Taylor funkcjonalny podział pracy kierownicze Taylor opracował zwarty system zarządzania przedsiębiorstwem, oparty na przemyślanym podziale pracy kierowniczej. Podzielił czynności związane z kierowaniem zakładem produkcyjnym wprowadzając ośmiu mistrzów, których rola polegała na kontroli dyscypliny pracy. l Oddzielił on również przygotowanie produkcji od jej wykonania, tworząc w zakładach specjalne biuro przygotowania robót

12

13 Zalety struktury funkcjonalnej to: fachowość podejmowania decyzji; skrócenie dróg przesyłania informacji; zwiększenie elastyczności organizacji. l nacisk na wiedzę fachową a nie na pozycję w hierarchii org.

14 Wady struktury funkcjonalnej: nakładanie się i krzyżowanie uprawnień decyzyjnych i odpowiedzialności; częste sytuacje konfliktowe; skomplikowana sieć komunikacyjna; l trudność w koordynacji i kontroli

15 Dziękuje za uwagę