1 Szkoła Pod Żaglami Krzysztofa BaranowskiegoEdycja 2016
2 „Dookoła Świata za Pomocną Dłoń”Projekt przeznaczony dla młodzieży z II klas gimnazjum. W trakcie roku szkolnego kandydatki i kandydaci wolontaryjnie niosą pomoc niepełnosprawnym, chorym i potrzebującym. Podczas kwalifikacji wyłania się grupę płynących w dwumiesięczny rejs żaglowcem. Pozostali wypływają w tygodniowe rejsy pocieszenia na Mazurach. Projekt jest bezpłatny dla uczestników.
3 Kadra 2016 kpt. Krzysztof Baranowski Prezes Fundacji Międzynarodowa Szkoła pod Żaglami inicjator i twórca projektu Szkoła pod Żaglami Krzysztof Grubecki Kapitan STS Pogoria Kazimierz Robak Dyrektor Szkoły pod Żaglami nauczyciel historii kultury Zachodu
4 I oficer Mieczysław LeśniakKadra 2016 Oficerowie-nauczyciele I oficer Mieczysław Leśniak II oficer Łukasz Kaźmierczak III oficer Andrzej Witowski IV oficer Daniel Bronowski V oficer Maciej Ostrowski nauczyciel informatyki ratownik medyczny, nauczyciel biologii i chemii astronom, nauczyciel matematyki i fizyki nauczyciel historii i WOS meteorolog (od Konstancy do Warny)
5 Kadra 2016 Kadra nauczycielsko-instruktorska Jolanta KnapNatalia Pasierska Agnieszka Wojtkowiak Wiktoria Bandura Julia Dębicka Kamila Stapf nauczycielka j. polskiego i plastyki nauczycielka j. angielskiego psycholog, nauczycielka muzyki i etyki absolwentka SzPŻ-2014 absolwentka SzPŻ-2014 absolwentka SzPŻ-2012
6 Kadra 2016 Załoga etatowa Henryk Czarniecki Kazimierz GuzińskiPiotr „Złoty” Lewandowski Marek Guziński Starszy Oficer, bosman mechanik kuk asystent bosmana i mechanika
7 Trasa rejsu 27 sierpnia – 21 października 2016 długość trasy: 4059 Mm
8 Zajęcia lekcyjne W morzu lekcje są prowadzone codziennie, również w weekendy. Oprócz tradycyjnych zajęć lekcyjnych – dodatkowo popołudniowe samokształcenie. Zadane prace „kubrykowe” do samodzielnego opracowania. Przygotowywanie pomocy dydaktycznych oraz materiałów ponadprogramowych.
9 Zajęcia lekcyjne Nauczane przedmioty (19): język polski plastykajęzyk angielski zajęcia techniczne historia wychowanie fizyczne historia kultury Zachodu etyka edukacja dla bezpieczeństwa gastronomia zajęcia wychowawcze matematyka fizyka chemia biologia geografia WOS informatyka muzyka
10 Szkoła w liczbach Zrealizowano 205 lekcji 45-minutowych.Odbyły się 34 dni szkolne, po 6 godzin lekcyjnych. Składa się to na 6,8 tygodnia szkolnego. Cały rejs trwał 7,7 tygodnia. Zorganizowano ok. 27 godzin zajęć pozalekcyjnych: filmoznawstwo, malarstwo, meteorologia, spotkania z gośćmi, karaoke.
11 Egzaminy kuratoryjne Przeprowadzono podczas rejsu egzaminy kuratoryjne z języka polskiego, języka angielskiego, historii i matematyki. Miejsce egzaminowania, Pogoria, uzyskało aprobatę Kuratoriów Oświaty.
12 Zajęcia sportowe Codzienne, poranne zajęcia sportowe.Zaczynaliśmy m.in. od 10 pompek – pod koniec rejsu wszyscy wykonywali po 60 pompek. Rywalizacja z innymi załogami w portach.
13 Nawigacja Nauka nawigacji i budowy statku podczas wacht nawigacyjnych, zarówno w dzień jak i w nocy. Obsługa urządzeń nawigacyjnych oraz sterowanie żaglowcem. Historia Pogorii, STI i STAP oraz Szkół Pod Żaglami.
14 Kambuz Praca w kambuzie podczas przygotowywania posiłków.Codzienne utrzymywanie na statku czystości: kubryków, toalet, korytarzy, kabin.
15 Prace pokładowe Szorowanie pokładu. Odrdzewianie i malowanie.Wymiana takielunku. Naprawa żagli. Czyszczenie mechaniki.
16 Nauka kreatywności Prowadzone były zajęcia mające na celu pobudzenie kreatywnego myślenia i radzenia sobie w sytuacjach nietypowych.
18 Goście Goście przebywający na pokła-dzie dzielili się z młodzieżą swoją wiedzą i swoimi pasjami, np.: Marina Nożenko nauczała pod-staw jęz. rosyjskiego, opowia-dała o kulturze Karelii i tamtej-szych warunkach życia Daria Bloch-Lewandowska opowiadała o życiu w bazie polarnej.
19 Wycieczki W każdym porcie organizowane były wycieczki poprzedzone przygotowaniem teoretycznym: odwiedzono liczne muzea, w tym kilka o charakterze narodowym, wejście na wulkan z wciąż aktywnymi fumarolami, Akwarium Morskie w Konstancy, Wioska Olimpijska oraz tor F1 w Soczi, średniowieczny monastyr Aładża niedaleko Warny, kościoły katolickie i prawosławne.
20 Konkursy Zorganizowano następujące konkursy: logo SzPŻ, Mam Talent,konkurs fotograficzny, najciekawsza pobudka, turniej szachowy, słówka rumuńskie, najlepsi w kambuzie, konkurs plastyczny, miniatury filmowe.
21 Regaty Wielkich ŻaglowcówPogoria uczestniczyła w Czarnomorskich Regatach Wielkich Żaglowców (SCF Black Sea Tall Ships Regatta 2016). Regaty zorganizowane były przez Sail Training International – instytucję zrzeszającą wszystkie wielkie żaglowce świata.
22 STI Friendship Trophy Z rąk prezesa STI, p. Robina Snouck-Hurgronje, otrzymaliśmy Friendship Trophy – nagrodę przyznawaną przez kapitanów STI. To najważniejszy z laurów możli-wych do zdobycia podczas regat.
23 STI Friendship Trophy Młodzież podziękowała organizatorom, wręczając Robinowi Snouck-Hurgronje Pogorię wyhaftowaną na kawałku żagla z dedykacją od Kapitana i załogi. Wszyscy kapitanowie STI otrzymali od załogi listy z podziękowaniem za uznanie i przyznanie głównej nagrody regat wielkich żaglowców, STI Friendship Trophy.
24 Pogoria Times W trakcie rejsu młodzież pisała i wydawała gazetkę pokładową Pogoria Times. Opublikowane zostały 3 numery.
25 Wychowanie Realizacja programu szkolnego MEN.Rozszerzenie programu nauczania, bazujące na mijanych podczas rejsu miejscach oraz wydarzeniach z nimi związanych. Kształtowanie charakteru i umiejętności takich jak: gospodarowanie czasem i praca zespołowej, przezwyciężanie stresu i własnych słabości, wyrabianie zdolności liderskich, wykorzystanie energii i umiejętności w działaniach wielozadaniowych, szybkie orientowanie i właściwe działania, dyscyplina i odpowiedzialność.
26 Wychowanie Olbrzymi wpływ na wychowanie ma oderwanie młodzieży od środowiska domowego i szkolnego. Stworzenie z podopiecznych załogi, grupy wspólnie realizującej powierzone jej zadania, pozwala młodym ludziom przezwyciężyć egoizm. Konieczność współpracy w zmiennych, często trudnych warunkach pogodowych, pomaga w walce z egocentryzmem oraz niezauważaniem pracy innych osób.
27 Największe osiągnięciaZajęcie II i III miejsca w kolejnych etapach SCF Black Sea Tall Ships Regatta 2016. Nagroda STI Friendship Trophy. I i II miejsca w międzynarodowych zawodach pływackich w Warnie. Honorowe Wyróżnienie w konkur-sie Rejs Roku 2016. Docenienie pracy Kapitana i kadry przez Rodziców, zadowolonych z efektów wychowawczych.
28 Dowody skuteczności projektuZ listów od Rodziców: Mój syn raczej nie miał pojęcia na jakie piekiełko go wysyłam. Wiedziałam, że dostanie w kość, ale chyba nie, że aż tak bardzo. Koniec końców - wrócił jako mężczyzna! Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję. Katarzyna Sowa Bardzo dziękujemy za te niezwykłe lekcje historii i życia, których udzielił Pan naszemu dorastającemu synowi. Prosimy o przekazanie naszych serdecznych podziękowań pozostałym nauczycielom, którzy tworzyli szkołę na morzu pod Pana kierownictwem. Jesteśmy pełni podziwu, że w tak krótkim czasie i w tak trudnych warunkach można się aż tyle nauczyć ! Anna i Jakub Sachse Chciałam podziękować za to, że moja córka mogła w Panu znaleźć autorytet, którego bardzo jej w życiu brakowało. Pan jej zaimponował swoim charakterem, podejściem do ludzi i tym, że można – zaczynając praktycznie od zera – dojść do czegoś w życiu, mieć pracę i jednocześnie pasję. Monika Stępińska Był Pan prawdziwym mentorem dla naszych synów podczas tej wielkiej, morskiej przygody! Wdzięczni za Pana zaangażowanie, oddanie i pasję cieszymy się bardzo, że Wasze drogi skrzyżowały się na te dwa miesiące. pp. Kijowscy i Derezińscy
29 The Sail Training Association PolandDziękujemy The Sail Training Association Poland – armatorowi Pogorii, bez której nie byłoby rejsu Szkoły Pod Żaglami. Nagrodę zdobytą podczas rejsu oraz pamiątkowe zdjęcie z podpisami jego wszystkich uczestników, przekazujemy na ręce przedstawiciela STAP. Srebrny dysk „Trofeum Przyjaźni” został na żaglowcu, gdzie będzie godnie wyeksponowany w mesie oficerskiej.
30