SZKOLENIE BIBLIOTECZNE

1 SZKOLENIE BIBLIOTECZNEBiblioteka Wyższej Szkoły Bankow...
Author: Katarzyna Woźniak
0 downloads 4 Views

1 SZKOLENIE BIBLIOTECZNEBiblioteka Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku

2 INFORMACJA BIBLIOTECZNAtel GaduGadu: al. Grunwaldzka 238 A, Gdańsk budynek B - pokój 100 (I piętro)

3 CZYTELNIA wolny dostęp do półek,działy: od administracji do zarządzania, pracownia komputerowa z dostępem do Internetu i baz elektronicznych, kącik z nowościami książkowymi, ksero, drukarka.

4 CZYTELNIA CZASOPISM 78 tytułów bieżących,25 tytułów bieżących w Gdyni, udostępniane na miejscu, wykaz czasopism z linkami na stronie www, abstrakty artykułów w katalogu bibliotecznym.

5 WYPOŻYCZALNIA ponad 36 tysięcy książek, aby wypożyczyć książkę należyją wcześniej zamówić poprzez katalog OPAC, książki wypożycza się na okres: 3 tygodni – oznaczone żółtym paskiem, 6 tygodni – oznaczone białym paskiem, 5 lub 9 miesięcy – podręczniki długoterminowe. limity książek do wypożyczenia: studia licencjackie oraz magisterskie – 6 książek, studia podyplomowe oraz MBA – 5 książek.

6 SYGNATURA Aby odnaleźć konkretną książkę na półce, należy znaleźć (w katalogu OPAC) jej SYGNATURĘ, np. Mag L-15/10/5 lub Wyp FP-1/63/2.

7 BUDOWA SYGNATURY – lokalizacjaWypożyczalnia – do wypożyczenia Czytelnia – dostępne do korzystania na miejscu Magazyn – do wypożyczenia

8 BUDOWA SYGNATURY – działLiterowe oznaczenie działu, np. Z=Zarządzanie, FP=Finanse Przedsiębiorstw, L=Logistyka Oznaczenie poddziału: Z-3=Zarządzanie Firmą, FP-1= Analiza Ekonomiczno-Finansowa, L-15= Transport Lądowy

9 BUDOWA SYGNATURY – kolejność na półceWyznacza kolejność książki na półce w ramach danego poddziału (kolejny tytuł w danym poddziale) Oznacza kolejne egzemplarze

10 Wypożyczanie w Gdyni Studenci WSB w Gdańsku mają możliwość wypożyczania książek w Gdyni – wystarczy założyć tam dodatkowe konto biblioteczne, by móc wypożyczać 6 książek (niezależnie od ilości wypożyczonych książek w Gdańsku). Wypożyczeń i zwrotów należy dokonywać w bibliotece właściwej dla danej książki.

11 WYPOŻYCZALNIA - prolongatyTermin zwrotu każdej książki można przedłużyć, pod warunkiem że: nie jest zarezerwowana przez innego Czytelnika, nie jest przekroczony termin zwrotu, nie ma żadnej zaległości (kary, inne przetrzymane książki) na koncie. Można to zrobić: samodzielnie na swoim koncie w katalogu OPAC, osobiście w bibliotece, zdalnie: telefonicznie, mailowo, przez GaduGadu. Opłata za przekroczenie terminu zwrotu książek: 1 zł za dzień, za każdy przetrzymany egzemplarz, jest płatna na miejscu w Bibliotece. Karencja – za zwrot książek do 2 dni po terminie nie jest naliczana opłata, po upływie 2 dni opłata nalicza się za cały okres przetrzymania.

12 WYPOŻYCZENIA NOCNE Książki z czytelni (z czerwonym paskiem), na co dzień dostępne tylko na miejscu, można wypożyczyć na noc. Wystarczy zgłosić się do dyżurnego Bibliotekarza z wybranymi pozycjami z czytelni, najwcześniej pół godziny przed zamknięciem. Wypożyczenia nocne zaliczane są do standardowego limitu jednoczesnych wypożyczeń (6 dla studentów, 5 dla słuchaczy studiów podyplomowych). Książka udostępniona w ramach wypożyczenia nocnego musi zostać zwrócona następnego dnia w nieprzekraczalnym terminie pół godziny po otwarciu Biblioteki.

13 WRZUTNIA BIBLIOTECZNAZwrotu książek można dokonać szybko i bez kolejki, a także po godzinach otwarcia, za pomocą WRZUTNI, która znajduje się w korytarzu przy Bibliotece.

14 DOSTĘPNE ŹRÓDŁA ELEKTRONICZNE :- dostęp do baz z komputerów na terenie uczelni, bądź zdalnie przez system HAN IBUK Libra, NASBI– książki elektroniczne, ProQuest ABI/Inform Collection – anglojęzyczna baza czasopism pełnotekstowych, W ramach Wirtualnej Biblioteki Nauki: SpringerLink, EBSCO, Wiley Online Library, ScienceDirect, SCOPUS, Web of Science, Bankowość – Finanse – Samorząd: Wiedza on line, Legalis System Informacji Prawnej.

15 HAN = zdalny dostęp do bazPoza terenem Uczelni po kliknięciu na link danej bazy na stronie otworzy się okno logowania systemu HAN. Służy on do uwierzytelniania dostępu do zasobów elektronicznych Uczelni. Dzięki temu można korzystać z baz z dowolnego miejsca, także z domu. Zarejestrowani użytkownicy Biblioteki, posiadający konto w katalogu OPAC, logują się analogicznie jak do katalogu, czyli: User name = gd numer albumu Password = PESEL lub własne hasło Numer albumu, np. gd12345 PESEL lub własne hasło

16

17 Polecamy założenie osobistego konta myIBUK, które oferuje spersonalizowaną półkę z publikacjami w chmurze oraz zaawansowane narzędzia pracy z tekstem, m.in.: zaznaczanie fragmentów, tworzenie notatek, tagowanie, bezpośrednie powiązanie zagadnień i treści książek ze słownikami i encyklopediami PWN. Konto myIBUK można powiązać z kontem HAN zgodnie z instrukcją.

18

19

20

21

22

23 ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI