1 Szkolenie Rady Pedagogicznej Opracowa ł a: Agnieszka Gawli ń ska
2 Co należy rozumieć pod pojęciem: wczesne wspomaganie rozwoju dziecka (WWRD)? Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka to interdyscyplinarne podejście, umożliwiające objęcie specjalistyczną opieką dziecka i jego rodziny. To kompleksowe, intensywne i wielospecjalistyczne działania mające na celu pobudzanie i stymulowanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia pierwszych sygnałów nieprawidłowego funkcjonowania do podjęcia nauki w szkole. Podstawowym założeniem wczesnego wspomagania jest traktowanie rozwoju dziecka jako integralnego i całościowego procesu, warunkowanego przez czynniki genetyczne i środowiskowe, którego bazą jest aktywność, rozumiana jako skłonność wrodzona, warunkująca wszelkie zachowania. Aktywność umożliwia uczenie się - warunek ciągłego rozwoju człowieka.
3 Wczesne wspomaganie może pełnić następujące funkcje: informacyjną - informuje o przebiegu rozwoju dziecka, o możliwościach wspierania rozwoju, o formach pomocy rodzinie; diagnostyczną- rozpoznanie kliniczne, określenie poziomu funkcjonowania dziecka; stymulacyjną - terapeutyczną, prowadzenie wieloprofilowego usprawniania dziecka z zaburzeniami rozwoju. WWRD to także przygotowanie rodziców do postępowania z dzieckiem w sposób zgodny z zapisami indywidualnego programu wczesnego wspomagania dziecka, a także kształtowanie pozytywnych relacji między rodzicem a specjalistą uczestniczącym we wspomaganiu.
4 Cel wczesnego wspomagania rozwoju dziecka Pobudzanie i stymulowanie ruchowego, poznawczego, emocjonalnego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia u niego niepełnosprawności do czasu podjęcia nauki w szkole.
5 Najistotniejsze pytania i odpowiedzi? dla kogo? WWRD organizowane jest dla dziecka posiadającego opinię o potrzebie tego wspomagania, wydaną przez publiczną lub niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
6 gdzie? WWRD może być organizowane w : przedszkolu, szkole podstawowej, w tym specjalnej; w ośrodkach oraz w publicznej i niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym specjalistycznej jeżeli mają one możliwość realizacji wskazań zawartych w opinii o potrzebie WWRD, a także w domu rodzinnym dziecka w szczególności z dzieckiem, które nie ukończyło 3 r.ż.) - miejsce prowadzenia WWRD wskazuje dyrektor lub kierownik poradni psychologiczno – pedagogicznej w danym rejonie.
7 Kto prowadzi ? dyrektor odpowiednio przedszkola, szkoły, ośrodka, poradni powołuje zespół wczesnego wspomagania rozwoju dziecka prowadzący pracę bezpośrednio z dzieckiem i jego rodziną;
8 W Skład Zespołu WWRD osoby posiadające przygotowanie do pracy z małymi dziećmi o zaburzonym rozwoju psychoruchowym: - pedagog posiadający kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności dziecka ( w szczególności oligofreno-, surdo-, tyflopedagog), psycholog, logopeda, inny specjalista w zależności od potrzeb dziecka i jego rodziny; Zadania Zespołu ustalenie na podstawie opinii kierunku i harmonogramu działań wobec dziecka i wsparcia jego rodziny, nawiązanie współpracy z ZOZ lub OPS (zapewnienie dziecku, rehabilitacji, terapii, lub innych form pomocy, stosownie do jego potrzeb), opracowanie i realizowanie z dzieckiem i jego rodziną indywidualnego programu wczesnego wspomagania, z uwzględnieniem działań wspierających rodzinę, koordynowania działań specjalistów pracujących z dzieckiem oraz oceniania postępów dziecka, analizowanie skuteczności pomocy udzielanej dziecku i jego rodzinie, prowadzenie szczegółowej dokumentacji działań WWRD Koordynator pracy Zespołu dyrektor odpowiednio przedszkola, szkoły, ośrodka lub poradni, albo upoważniony przez niego nauczyciel
9 ile godzin? - wymiar zajęć WWRD wynosi od 4 do 8 godzin w miesiącu, w zależności od możliwości psychofizycznych i potrzeb dziecka, - zajęcia prowadzone są indywidualnie z dzieckiem i jego rodziną, - dzieci, które ukończyły 3 r. ż. mogą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w grupach 2-, 3-osobowowych, z udziałem rodzin. Współpraca Zespołu z rodziną dziecka polega na: A. udzielaniu pomocy w zakresie kształtowania postaw i zachowań pożądanych w kontaktach z dzieckiem: wzmacnianie więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami i dzieckiem, rozpoznawanie zachowań dziecka i utrwalanie właściwych reakcji na te zachowania, B. udzielaniu instruktażu i porad oraz prowadzeniu konsultacji w zakresie pracy z dzieckiem, C. pomocy w przystosowaniu warunków w środowisku domowym do potrzeb dziecka oraz pozyskaniu i wykorzystaniu w pracy z dzieckiem odpowiednich środków dydaktycznych i niezbędnego sprzętu.
10 Zakres wczesnego wspomagania rozwoju dziecka może dotyczyć: rozwoju motorycznego, stymulacji polisensorycznej, rozwoju mowy i języka, orientacji i poruszania się w przestrzeni, usprawniania widzenia, słuchu, umiejętności samoobsługi i funkcjonowania w środowisku, komunikacji z otoczeniem i funkcjonowania w relacjach z innymi.
11 Zadania WWRD Rehabilitacja i rewalidacja dziecka ma charakter wieloprofilowego oddziaływania na zaburzenia. Jest to często proces wymagający realizacji przez całe życie dziecka i obejmuje on: wielospecjalistyczną ocenę rozwoju (medyczną, psychologiczną, pedagogiczną, logopedyczną ruchową), określenie strefy najbliższego rozwoju, czyli tego, co dziecko jest w stanie wykonać przy pomocy, ustalenie i realizowanie programu wieloprofilowego usprawniania, wspieranie rodziny dziecka z niepełnosprawnością.
12 CO POWINNI ZROBIĆ RODZICE, KTÓRZY CHCĄ, ABY ICH DZIECKO ZOSTAŁO OBJĘTE WCZESNYM WSPOMAGANIEM ROZWOJU Rodzice, którzy są zaniepokojeni nieprawidłowym rozwojem swojego dziecka i chcą uzyskać specjalistyczną pomoc powinni zgłosić się do poradni psychologiczno - pedagogicznej. Rodzice, bądź prawni opiekunowie wypełniają wniosek o wydanie opinii o wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka na druku otrzymanym w sekretariacie poradni. Następnie zgłaszają się do poradni w ustalonym terminie z dzieckiem. Powinni mieć ze sobą książeczkę zdrowia dziecka oraz wyniki przeprowadzonych dotychczas badań specjalistycznych (wyniki badań lekarskich, wypisy ze szpitala, wyniki badania wzroku czy słuchu, wyniki badań psychologicznych). Specjaliści poradni przeprowadzają z rodzicami szczegółowy wywiad, diagnozują poziom funkcjonowania dziecka, udzielają rodzicom porady. Decyzję o wydaniu opinii podejmuje zespół orzekający poradni. Rodzice są informowani o terminie posiedzenia zespołu i mogą w nim uczestniczyć.
13 Podstawowym celem działań wspomagania środowiska rodzinnego w zakresie WWRD jest przede wszystkim: wsparcie psychologiczno-pedagogiczne - może to oznaczać towarzyszenie rodzicom w adaptacji do trudnej sytuacji oraz gotowość do wspólnego rozwiązywania trudnych problemów; dialog z rodzicami na temat przyczyn zaburzeń rozwoju i różnych nieprawidłowościach oraz sposobach radzenia sobie w tej sytuacji; objęcie psychoterapią grupową lub indywidualną (jeśli jest taka potrzeba); umocnienie rodziców w ich kompetencjach rodzicielskich i prawie do podejmowania wszelkich decyzji; wskazanie na te sfery rozwoju dziecka, które rokują pozytywnie, w których dziecko dobrze funkcjonuje; włączanie rodziców w proces pomocy dziecku, aby sami mogli odkrywać swoje możliwości i umiejętności; pomoc rodzicom w uporaniu się z problemami emocjonalnymi ; pomoc w wyborze odpowiednich dla dziecka zabawek, sprzętu, i pomocy rehabilitacyjnej, a także w docieraniu do różnych specjalistów i uzyskaniu świadczeń socjalnych; dbanie o zachowanie równowagi w rodzinie, w tym wsparcie dla rodzeństwa.
14 Znaczenie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka: zmniejsza ryzyko opóźnień rozwojowych; spełnia funkcję terapeutyczną; zmniejsza skutki uboczne niepełnosprawności ciążącej na dziecku; dostarcza informacji z zakresu diagnozy, przyczyn zaburzeń, prognoz, wiedzy na temat normalnego rozwoju dziecka i jego stymulacji; umożliwia całej rodzinie przystosowanie się do nowej sytuacji związanej z obecnością i postępowaniem wobec dziecka z niepełnosprawnością; pomaga rodzicom ze wsparciem psychologiczno-pedagogicznym lepiej funkcjonować na wielu poziomach.
15 Co powinno zaniepokoić rodziców u niemowlaka? (od urodzenia do 1. roku życia) głowa cały czas zwrócona w jedną stronę problemy z karmieniem (np. dziecko bardzo słabo ssie, krztusi się) stały płacz, krzyk prężenie się, napinanie asymetryczne ułożenia tułowia i kończyn nie może utrzymać głowy nadmierna wiotkość kończyn słabiej wyrażone ruchy spontaniczne kończyn lub ich nieprawidłowe ułożenia brak kontaktu wzrokowego dziecko zbyt spokojne, „leniwe” słabo reaguje na otoczenie (np. nie reaguje na głosy bliskich osób, nie reaguje na światło) wymaga częstego bujania nie siada, nie chodzi we właściwym czasie nie rozumie prostych poleceń nie wyciąga rączek do zabawek, nie chwyta nie mówi pojedynczych słów.
16 Co powinno zaniepokoić rodziców u małego dziecka? (powyżej 1. roku życia) nie chodzi nie mówi wyraźnie unika kontaktu z osobami bliskimi, w tym kontaktu wzrokowego ma problemy z koncentracją uwagi (nie skupia się na żadnej czynności) nie reaguje na własne imię je wyłącznie wybrane potrawy (np. tylko z ziemniaków) jest nadwrażliwe lub niedostatecznie wrażliwe na dźwięki, dotyk ma trudności w kontaktach z rówieśnikami. PAMIĘTAJ! Wczesne rozpoznanie problemów rozwoju dziecka i objęcie go specjalistyczną opieką daje szansę na zminimalizowanie trudności rozwojowych lub ich całkowite wyeliminowanie.
17 Najważniejszy w każdym działaniu jest początek” Najważniejszy w każdym działaniu jest początek” Platon Platon
18