Szkolny program profilaktyki

1 Szkolny program profilaktykiOpracowanie: Anna Baranows...
Author: Wiktor Piątkowski
0 downloads 3 Views

1 Szkolny program profilaktykiOpracowanie: Anna Baranowska - GCPU Gdańsk,

2 Szkolny program wychowawczy i program profilaktykiDziałalność edukacyjna szkoły jest określona przez: szkolny zestaw programów nauczania, który uwzględniając wymiar wychowawczy, obejmuje całą działalność szkoły z punktu widzenia dydaktycznego; program wychowawczy szkoły obejmujący wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym; program profilaktyki dostosowany do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska, obejmujący wszystkie treści i działania o charakterze profilaktycznym.

3 Szkolny zestaw programów nauczania, program wychowawczy szkoły oraz program profilaktyki, tworzą spójną całość i muszą uwzględniać wszystkie wymagania opisane w podstawie programowej. Ich przygotowanie i realizacja są zadaniem zarówno całej szkoły, jak i każdego nauczyciela.

4 Aby skutecznie realizować wychowawcze cele szkoły potrzebne są odpowiednie strategie wychowawcze i właściwe dla nich instrumenty.

5 Zgodnie z ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. UZgodnie z ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) każda szkoła posiada własny program wychowawczy i program profilaktyki. Takie rozwiązanie systemowe pozwala na dostosowanie działań podejmowanych przez całą społeczność szkolną do potrzeb i wymagań konkretnej szkoły.

6 Zgodnie z art. 54 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy uchwalanie programu wychowawczego i programu profilaktyki szkoły jest kompetencją rady rodziców, działającej w porozumieniu z radą pedagogiczną. Program wychowawczy szkoły i program profilaktyki są realizowane przez wszystkie podmioty zaangażowane w życie szkoły.

7 DIAGNOZA PROBLEMÓW ZAGROŻENIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Przykład:Na podstawie obserwacji środowiska szkolnego wyodrębniliśmy następujące obszary zachowań problemowych: wagary; palenie papierosów przez uczniów; brak dyscypliny i niska kultura języka, brak motywacji do nauki, niskie potrzeby edukacyjne uczniów, … 

8 Przykład Przeprowadziliśmy również diagnozę ilościową, dotyczącą agresji i używania środków psychoaktywnych. Wśród wychowawców przeprowadzono ankietę dotyczącą warunków materialnych i społecznych rodziny. Pozwoliło to na wyłonienie grupy  uczniów o najwyższym ryzyku dysfunkcjonalności. Są to uczniowie znajdujący się w: w trudnej sytuacji materialnej, wychowujących się w rodzinie niepełnej, wychowujących się w rodzinie rozbitej, powtarzających klasę w swojej karierze szkolnej;

9 Na diagnozę środowiska szkolnego składają się również:obserwacja zachowania uczniów, analiza frekwencji w dziennikach lekcyjnych, analiza frekwencji rodziców na zebraniach organizowanych przez szkołę, wywiady z nauczycielami, uczniami, rodzicami.

10 PLAN REALIZACJI DZIAŁAŃDziałania skierowane do młodzieży Model informacyjny (wszystkie klasy)

11

12 Przykład Działania profilaktyczne skierowane do uczniów klas pierwszych gimnazjum: Główne zadania do realizacji w klasie pierwszej to: poznanie uczniów integracja zespołu klasowego oraz zespołu rodziców, wypracowanie form współpracy z rodzicami

13 OBOWIĄZKI OSÓB ODPOWIEDZIALNYCH ZA REALIZACJĘ PROGRAMU PROFILAKTYKIObowiązki dyrektora: Zakłada, że w jego szkole funkcja profilaktyki musi być spójna z funkcją wychowania. Posiada podstawową wiedzę w zakresie profilaktyki problemowej. Umacnia pozytywne relacje intrerpersonalne w szkole. Premiuje doskonalących się nauczycieli. Zachęca młodzież do udziału w działaniach profilaktycznych. Włącza rodziców do współpracy w tworzeniu i realizacji szkolnych programów: wychowawczego i profilaktycznego. Wspiera finansowo i organizacyjne działania profilaktyczne w swoim środowisku.

14 Zadania Formy realizacji I. Przeciwdziałanie sytuacjom stresowym. Zapoznanie ze szkołą, Zajęcia integracyjno – adaptacyjne, Realizacja programu psychoedukacyjnego przeznaczonego dla klas pierwszych, Opracowanie zasad przestrzegania dyscypliny szkolnej, Badanie przyczyn niepowodzeń szkolnych uczniów, Ustalenie rozmiaru i przyczyn zjawiska absencji wśród młodzieży, Indywidualne spotkania z psychologiem szkolnym, II. Kształtowanie i wzmacnianie poczucia własnej wartości, budowanie postaw empatii i zaufania. Organizowanie imprez klasowych w celu bliższego poznania się (wycieczki, dyskoteki Andrzejki, Mikołajki), III. Zintegrowanie zespołu klasowego. Ustalenie z klasą kontraktu, który uwzględnia zasady obowiązujące obie strony uczeń – nauczyciel, Klasowy wyjazd integracyjny w góry pod opieką pedagoga szkolnego, psychologa szkolnego i wychowawcy klasy. Organizowanie warsztatów psychologicznych, Godziny wychowawcze o zainteresowaniach uczniów, Przeprowadzanie testów socjometrycznych pod koniec pierwszego semestru, IV. Rozwijanie u uczniów umiejętności radzenia sobie z presją rówieśników. Godziny wychowawcze dotyczące asertywności, radzenia sobie w sytuacjach trudnych, V. Kształtowanie umiejętności pracy w grupie. Zajęcia z zakresu: Komunikacji werbalnej i pozawerbalnej, Budowanie zaufania do innych, Poszanowania odmienności. VI. Rozbudzenie wrażliwości społecznej młodzieży. Rozpoczęcie działalności Szkolnego Koła PCK, objęcie opieką uczniów potrzebujących pomocy materialnej, Włączenie się uczniów w akcję dokarmiania zwierząt schroniskowych, Udział uczniów naszej szkoły w programie „Cała Polska Czyta Dzieciom”,

15 Działania profilaktyczne skierowane do uczniów klas drugich gimnazjum:Istotnymi tematami do realizowania w klasie drugiej są:  profilaktyka uzależnień, profilaktyka zachowań agresywnych.

16

17 Działania profilaktyczne skierowane do uczniów klas trzecich gimnazjum:Istotnymi elementami działań do realizacji w klasie trzeciej są: Podejmowanie przez młodzież decyzji o wyborze kierunku swojego kształcenia, czyli pierwszej decyzji zawodowej. Egzamin gimnazjalny.

18

19 DZIAŁANIA ALTERNATYWNEZajęcia dodatkowe przeznaczone są dla uczniów pragnących wspólnie z nauczycielem poszerzać swoje wiadomości i umiejętności w zakresie jednego przedmiotu lub innej dziedziny aktywności. Cele zajęć: rozbudzanie i kształtowanie zainteresowań uczniów, poszerzanie wiedzy uczniów poza zakres przewidziany w programie nauczania, rozwijanie uzdolnień uczniów, zagospodarowanie wolnego czasu ucznia, promocja zdrowia psychicznego i fizycznego, W zajęciach pozalekcyjnych uczestniczą uczniowie zainteresowani przedmiotem. W zajęciach sportowych uczestniczą uczniowie z wysoką sprawnością fizyczną i predyspozycjami do uprawiania określonej dyscypliny sportowej, wyznaczeni przez nauczycieli wychowania fizycznego. W zajęciach rekreacyjno-sportowych uczestniczą uczniowie nie mający predyspozycji do udziału w sportowych sekcjach specjalistycznych.

20

21 PROGRAMY PROFILAKTYCZNE REALIZOWANE W SZKOLEPrzykład Program przeciwdziałania przemocy rówieśniczej (program prowadzony we wszystkich klasach gimnazjum), Program „Unplugged”, Program przeciwdziałający trudnościom okresu dorastania, tytuły programów realizowanych w roku szkolnym 2015/2016 umieszczone są w aneksie do szkolnego programu profilaktycznego

22 Spodziewane efekty podejmowanych działań w zakresie profilaktyki uniwersalnejZmiany w postawach, wiedzy i zachowaniu: Nabycie wiedzy o szkodliwości alkoholu i innych środkach psychoaktywnych, Nabycie umiejętności dbania o własne bezpieczeństwo, Zdobycie wiedzy na temat skutków prawnych i społecznych używania środków psychoaktywnych, Umiejętne radzenie sobie w sytuacjach zetknięcia się z przemocą i uzależnieniami, Nauczenie się pozytywnych zachowań oraz właściwego postrzegania i rozumienia ludzi, Zdobycie umiejętności dokonywania wartościowych i sensownych wyborów w życiu.

23 Działania podejmowane w szkole w ramach profilaktyki selektywnej:Działania tego typu są podejmowane wobec osób z tzw. grup podwyższonego ryzyka. Do czynników ryzyka zalicza się: Środowisko społeczne (złe warunki ekonomiczne), Normy społeczne promujące dane zachowania (rodziny patologiczne), Grupa rówieśnicza, w której normą są zachowania dysfunkcyjne (np. zażywanie środków odurzających), Defekty w zakresie zdrowia somatycznego, Dysfunkcyjność w zakresie psychicznym (próby  samobójcze). W przypadku zarejestrowania negatywnych i aspołecznych zachowań pedagog, psycholog lub dyrektor szkoły podejmuje działania zmierzające do wyeliminowania ich skutków: Podejmuje systematyczne rozmowy z uczniem, a gdy sytuacja tego wymaga podejmuje interwencje z włączeniem rodziców, Kieruje do specjalistycznych poradni, lekarzy, Obejmuje opieką uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej (współpraca z MOPR, zwolnienie ze składek na ubezpieczenie, z opłat za obiady na stołówce szkolnej, dyskretna zbiórka odzieży wśród pracowników szkoły), Systematycznie współpracuje z Policją, Sądem dla Nieletnich (osoby objęte dozorem), Sprawuje opiekę nad uczniami posiadającymi opinię z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

24 Działania skierowane do rodzicówZadania Formy realizacji I. Informowanie rodziców o pracach szkoły. Zapoznanie ze Statutem Szkoły (w tym z WSO), Programem Wychowawczym, Programem Profilaktyki, regulaminami organizacyjnymi, Organizowanie Dni Otwartych Szkoły, II. Informowanie rodziców o funkcjonowaniu dziecka w szkole. Informowanie o wynikach w nauce  i zachowaniu na zebraniach z rodzicami, Indywidualne spotkania z wychowawcą, pedagogiem i psychologiem szkolnym, Pisma informujące o wynikach w nauce, Spotkania z pedagogiem i psychologiem dla rodziców uczniów klas I na temat adaptacji dzieci do środowiska szkolnego, III. Współpraca z rodzicami. Pomoc rodziców przy organizacji imprez szkolnych, Systematyczna współpraca z Radą Rodziców, Organizacja prelekcji dla rodziców,

25 Działania skierowane do nauczycieliZadania Forma realizacji I. Propagowanie kursów i szkoleń Informowanie o kursach i szkoleniach w pokoju nauczycielskim, Promowanie nauczycieli doskonalących się w profilaktyce i wychowaniu, II. Organizacja szkoleń i warsztatów Spotkania z pracownikami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z zakresu opieki i wychowania, Współpraca z pracownikami Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli III. Propagowanie literatury dotyczącej profilaktyki uzależnień Pozyskiwanie i udostępnianie materiałów dotyczących profilaktyki uzależnień (książki dostępne są w bibliotece szkolnej),

26 Obowiązki pedagoga szkolnego:Diagnozuje problemy wychowawcze szkoły. Koordynuje i monitoruje przebieg realizacji planu profilaktyczno – wychowawczego szkoły. Wspiera wychowawcę i pozostałych pracowników w realizacji zadań profilaktyczno – wychowawczych wynikających z planu wychowawczego szkoły. Bierze udział w wewnątrzszkolnym doskonaleniu (rady pedagogiczne). Pracuje indywidualnie i grupowo z uczniami i rodzicami. Propaguje treści i programy profilaktyczne. Rozpoznaje potrzeby ekonomiczne uczniów i pracuje w Komisji ds. Pomocy Materialnej. Systematycznie doskonali się w zakresie wychowania i profilaktyki.

27 Obowiązki psychologa szkolnego:Prowadzi warsztaty integracyjne dla pierwszych klas gimnazjum, Pomaga w opracowaniu i realizacji szkolnego programu profilaktyki, Bada relacje panujące w klasach: opracowanie, przeprowadzenie i analiza ankiet socjometrycznych w wybranych klasach oraz przedstawienie wyników wychowawcom klas, Prowadzi konsultacje z nauczycielami na temat uczniów sprawiających trudności wychowawcze, Rozmawia z uczniami o sposobach rozwiązywania konfliktów, Rozmawia z rodzicami uczniów sprawiających trudności wychowawcze, Współpracuje z pedagogiem szkolnym, Przeprowadza wstępną diagnozę, na podstawie której kieruje uczniów dyslektycznych i nadpobudliwych na badania i terapię do specjalistycznych Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych, Jest autorem prelekcji i pogadanek dla rodziców, Pracuje indywidualnie z uczniami mającymi problemy z nauką, które wynikają nie tylko z przyczyn dysleksji (np. brak motywacji do nauki). Rozpoznaje inne możliwe przyczyny niepowodzeń szkolnych – diagnoza za pomocą testów psychologicznych, Prowadzi, w ramach godzin wychowawczych, warsztaty wspomagające rozwój umiejętności społecznych i indywidualnych, Prowadzi cykl warsztatów dotyczących wyboru zawodu w trzecich klasach gimnazjum, Organizuje spotkania tematyczne z Policją i Strażą Miejską, Bierze udział w wewnątrzszkolnym doskonaleniu (rady pedagogiczne), Systematycznie doskonali się w zakresie wychowania i profilaktyki,

28 Obowiązki nauczyciela (nauczyciela wychowawcy):Promuje zdrowy styl życia i wartościowe formy spędzania wolnego czasu. Utrzymuje osobowe relacje z uczniami (poprzez konsultacje, indywidualne rozmowy). Konstruktywnie współpracuje z gronem pedagogicznym oraz pozostałymi pracownikami szkoły. Doskonali się osobowościowo. Dostrzega indywidualność dziecka, indywidualizuje oddziaływania. Ma pozytywne relacje z rodzicami, potrafi pozyskać rodziców do współpracy. Doskonali się zawodowo.

29 Obowiązki rodziców: Mają dobry kontakt ze szkołą i szeroko rozumianym środowiskiem dziecka, Aktywnie współpracują ze szkołą, dzieląc odpowiedzialność za podejmowane wspólnie oddziaływania profilaktyczno – wychowawcze i opiekuńcze, Zdobywają wiedzę na temat potrzeb dzieci, zagrożeń wieku dojrzewania i sposobów przeciwdziałania im, Stanowią wzór osobowy – model dla dziecka, Dbają o dobry kontakt z dzieckiem,

30 INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE SZKOŁĘ W DZIAŁANIACH PROFILAKTYCZNYCH:Przykład: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Komenda Miejska Policji Straż Miejska Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzlaezn8ień Stowarzyszenie MONAR Świetlica socjoterapeutyczna itp.

31 EWALUACJA PROGRAMU 1. Cel ogólny ewaluacji:Podniesienie efektywności pracy szkoły. 2. Cel szczegółowy: Sprawdzenie funkcjonowania Szkolnego Programu Profilaktyki w praktyce szkolnej oraz jego modyfikacja i wyeliminowanie dostrzeżonych braków.

32

33 Autorzy Szkolnego Programu Profilaktyki:Nazwa szkoły:  …………..– dyrektor szkoły ……….– pedagog szkolny ………..– psycholog szkolny ………….– nauczyciel, wychowawca i koordynator programu profilaktycznego

34 Dziękuję za uwagę! Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień Anna Baranowska