1 Techniki uczenia się Czyli jak się uczyć, aby się nauczyć… Przygotowała mgr Kinga Weis
2 Mózg = genialny biokomputer Za nasze umiejętności i naukę odpowiada nasz mózg. Funkcjonowanie mózgu zależy w dużej mierze od nas samych. Jeśli nie dostarczamy swojemu umysłowi nowych zadań do rozwiązania, nie podsuwamy różnorodnych aktywności, nie angażujemy neuronów codziennymi wyzwaniami, tkanka mózgowa zwyczajnie zaczyna odmawiać posłuszeństwa i obumierać! Dzięki uczeniu się trenujemy nasz mózg, dzięki czemu powstają nowe połączenia między komórkami nerwowymi. Mózg człowieka w rzeczywistości stanowi połączenie dwóch umysłów. Każda z półkul mózgowych stanowi lustrzane odbicie drugiej, które pomimo tego, odpowiadają za różne funkcje poznawcze. Tylko współpraca obu półkul jest bazą ułatwiającą zapamiętywanie i przypominanie.
3 Za co odpowiadają obie półkule?
4 Aby nasze półkule ze sobą sprawnie współpracowały potrzebny jest trening tzw. „Gimnastyka mózgu”;
5 W związku z tym, że u każdego z nas mózg pracuje inaczej…
6 Jaki styl uczenia jest Tobie najbliższy?
7 Jak się skupić i zabrać do nauki? Nie siadaj do lekcji od razu po szkole. Zjedz obiad, zrób krótki spacer - odpocznij chwilę. Zaplanuj co masz zrobić. Weź dużą kartkę papieru. Zapisz na niej wszystkie zadania, które musisz odrobić. Pamiętaj również o powtórzeniach i lekcjach „ustnych”. Bardzo ważna jest kolejność odrabiania lekcji. Zacznij od przedmiotów, które lubisz od zadań najprostszych. Stwórz sobie warunki, które ułatwią ci naukę. To bardzo indywidualna sprawa. Jedni lubią ciszę, inni cichą muzykę. Jedni lubią siedzieć przy biurku inni wolą ruch. Wypróbuj różne sposoby organizowania sobie miejsca, Przed rozpoczęciem pracy zrób 2 -3 minutowy relaks. Rozluźnij mięśnie, weź głęboki oddech.
8 Jak się skupić i zabrać do nauki? c.d. Zrób pierwsze zadanie z listy. Odhacz je. Idź dalej… Rób krótkie przerwy po każdej porcji lekcji. Wstań, napij się, zrób kilka ruchów, zrelaksuj się i pracuj dalej. Jeśli jakieś zadanie sprawia ci kłopot odłóż je i przejdź do innych. Po pewnym czasie ponownie wróć do tego zadania. Czasem taka zmiana kolejności spowoduje, że rozwiązanie samo wpadnie ci do głowy. Łatwiej uczyć się każdego dnia małymi dawkami. Nie zostawiaj sobie lekcji na potem, na niedzielę, na ferie. Nagromadzone zaległości to większy stres.
9 Jak zapamiętać? Żeby coś zapamiętać musisz się nad tym skupić – to warunek konieczny. Pamięć jest silnie związana z preferowanym przez ciebie stylem myślenia. Jeśli jesteś wzrokowcem, musisz patrzeć na tekst, tworzyć w myśli obrazy, zapisywać główne tezy, rysować mapy skojarzeń. Słuchowcy lepiej zapamiętują informacje powtarzając je kilka razy na głos. Czuciowcy muszą je przedyskutować. Nową informację postaraj się skojarzyć z czymś dobrze znanym. Nie muszą to być skojarzenia całkowicie logiczne. Staraj się umieścić nowe słowo lub pojęcie w kilku kategoriach, np. chart może być zakwalifikowany do grup: pies, szybki biegacz, wyścigi psów, Rosja (czarty syberyjskie) itp. Chodzi o to, by nadać temu pojęciu „słowa kluczowe”, które pozwalają później łatwiej je sobie przypomnieć.
10 Jak zapamiętać? c.d. Zapamiętasz tylko to, co zrozumiesz. Jeszcze lepiej zapamiętasz to, co potrafisz wytłumaczyć innym. Zapamiętanie wymaga czasu. Im dłużej zajmujesz się jakimś zagadnieniem, tym lepiej pamiętasz. Nie staraj się zapamiętać jednocześnie zbyt wielu informacji. Staraj się uczyć porcjami według schematu: kilka nowych wiadomości → zapamiętaj → sprawdź czy pamiętasz → następne informacje Powtarzaj – to świetna metoda zapamiętywania. Psychologowie mówią o powtarzaniu „w odstępach kalendarzowych” – po dniu, tygodniu, miesiącu. Do prawidłowego funkcjonowania pamięci mózg potrzebuje dużej ilości tlenu, odpowiedniego pożywienia i kilku litrów płynów dziennie. Woda jest niezbędna dla sprawnego przebiegu myślenia i pamiętania
11 Techniki uczenia się - mnemotechniki: Mapa Myśli; Aktywne powtórki; Łańcuchowa metoda skojarzeń; Akrostychy; Technika haków pamięciowych; Mnemotechniki; Pokój Rzymski; Rymowanki; Inne…
12 Poniżej przygotowałam prezentacje kilku z wybranych metod usprawniających proces uczenia się. Zachęcam do szczegółowego zapoznania się z nimi i znalezienia techniki, która odpowiada naszym preferencjom! Wiele dodatkowych informacji możecie znaleźć w sieci; Proponuję obejrzenie wybranych filmików, obrazujących niektóre z wymienionych technik uczenia się i zapamiętywania treści.
13 Mapa myśli – notatka nielinearna
14 Mapa myśli – notatka nielinearna – jak ją stworzyć? Pisać wyraźnie drukowanymi literami. Mapa powinna być przejrzysta i czytelna. Zrozumiała też, ale tylko dla Ciebie. Korzystać ze skojarzeń. Baw się nimi do woli! Nowe informacje zapamiętujemy właśnie przez zahaczenie ich o wiedzę, którą już posiadamy. Rysuj. Śmieszne grafiki, proste szkice, czy nawet zwykłe strzałki są o wiele atrakcyjniejsze dla mózgu niż słowo pisane. Np. zamiast zapisywać słownie tytuł powieści „Myszy i ludzie” narysuj 2 myszy i parę ludzików. :) Nie muszą wyglądać jak dzieła sztuki, wystarczy, że zrobisz parę kresek. Używaj kolorów, ale nie przesadź! 2-3 kolory powinny w zupełności wystarczyć. Od zbyt kolorowych notatek można dostać oczopląsu. :)
15 Mapa myśli – notatka nielinearna – jak ją stworzyć? c.d. Wielkość ma znaczenie. To oczywiste, ale warte wspomnienia. Wielkie, wytłuszczone hasła, bardziej rzucają się w oczy i szybciej je zapamiętujemy. Nie muszę mówić, że to samo tyczy się rysunków? Numeruj. Najlepiej zgodnie z ruchem wskazówek zegara, to uporządkuje Twoją mapę myśli, a dodatkowo pobudzi lewą półkulę mózgu. Puść wodze fantazji. Urozmaicaj swoją mapę myśli na wszelkie możliwe sposoby, niech będzie jak najdziwniejsza, jak najciekawsza dla Twojego mózgu. On nie zapamiętuje byle czego.
16 Przykładowa Mapa Myśli
17 AKTYWNE POWTÓRKI Powtarzamy, powtarzamy, powtarzamy… zaraz po skończonej nauce, zaglądamy do notatek lub mapy myśli jeśli takie mamy i powtarzamy, poświęcamy na to kilka minut najlepiej 10-15. po upływie jednego dnia (tu może okazać się, że zapomnieliśmy więcej niż by się mogło wydawać, bez obaw przeczytajmy notatki dwa razy i będzie dobrze!) po tygodniu; po miesiącu; Co ważne, uczymy się i powtarzamy materiał, który był na lekcjach danego dnia, a nie tylko tego, co będzie w szkole jutro!
18 ŁAŃCUCHOWA METODA SKOJARZEŃ Metoda łańcuchowa to podstawowa technika pamięciowa. Używana jest na ogół do zapamiętywania krótkiego szeregu różnych informacji np. listy elementów do zapamiętania lub spraw do załatwienia, łącząc, kojarząc każdy element tego szeregu z następnym lub łącząc jakąś barwną historyjkę.
19 ŁAŃCUCHOWA METODA SKOJARZEŃ c.d. PRZYKŁAD: Zadanie polega na zapamiętaniu następujących wyrazów: Schody Kluski Gitara But Róża Samochód Pierwsza para to schody i kluski. Wyobraź sobie, jak po schodach wchodzą kluski. Robią przy tym dużo hałasu, może o coś się kłócą? Jedna z nich jest dużo większa od drugiej. Następna para to kluski i gitara. Pomyśl o ogromnej klusce, która gra na gitarze. Buja się przy tym z boku na bok i strasznie fałszuje. Kolejna para to gitara i but. Wyobraź sobie gitarę z małymi nóżkami i z ogromnymi butami, która podskakuje w rytm muzyki. Teraz pomyśl o róży włożonej do buta. Z róży odpadają płatki. But jest stary, cały ubłocony i śmierdzi. Wyobraź sobie samochód, który ciągnie za sobą ogromną różę. Odpadają jej płatki. Wokół unoszą się kłęby kurzu. Samochód pędzi z ogromną prędkością.
20 ŁAŃCUCHOWA METODA SKOJARZEŃ c.d. Na pewno nie miałeś problemów z odtworzeniem tych sześciu wyrazów. Technika, którą prezentujemy, jest bardzo prosta. Ale naprawdę dobre rezultaty można osiągnąć pamiętając o podstawowych zasadach: 1. Koniecznie wyobraź sobie kolorowy obraz; 2. Wpraw go w ruch; 3. Dodaj do niego dźwięki; 4. Postaraj się poczuć zapachy i smaki; 5. Powiększ jego elementy do nienaturalnych wymiarów i postaraj się, by film był jak najśmieszniejszy.;
21 AKROSTYCHY przykłady. Przykład: Nazwy planet. Merkury M moja Wenus W wiecznie Ziemia Z zapracowana Mars Ma mama Jowisz J jutro Saturn S sama Uran U usmaży Neptun N nam Pluton P placki
22 TECHNIKA HAKÓW Ten rodzaj mnemotechnik polega na stworzeniu listy tzw. haków, czyli skojarzeń cyfr z obrazami przypominającymi kształtem tenże cyfry. Elementy, które próbujemy zapamiętać "wieszamy" na hakach, czyli kojarzymy w wyobraźni z kolejnymi obrazami z naszej listy. Skojarzenia te powinny być abstrakcyjne, wesołe, o zabarwieniu pozytywnym i osobistym, bo takie chętniej pamiętamy. Im bardziej fantastyczne i nieprawdopodobne, tym łatwiej je będzie zapamiętać. Oto najpopularniejsza lista haków pamięciowych: 1 - świeca 2 - łabędź 3 - serce 4 - krzesło 5 - hak dźwigu 6 - wiśnia 7 - kosa 8 - bałwan 9 - balon 10 - rycerz z mieczem i tarczą
23 Bardzo dziękuję za uwagę. Przypominam, że w naszej szkole trwa Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. Wszystkim uczniom życzę powodzenia i wielu sukcesów w szkole. Psychopedagog – Kinga Weis