1 Temat: Księżyc nasz naturalny satelita.
2 1. Księżyc to jedyny naturalny satelita Ziemi, który jest widoczny dzięki światłu odbitemu pochodzącemu od Słońca
3 2. Fazami księżyca nazywamy zmianę wyglądu jego tarczy wynikającą z wzajemnego położenia Słońca, Księżyca i Ziemi. (Rys. 2.10/80)
4
5 a) Nów – Księżyc nie jest widoczny z powierzchni Ziemi, gdyż znajduje się pomiędzy Ziemią i Słońcem, które oświetla niewidoczną z Ziemi połowę Księżyca.
6 b) Pierwsza kwadra – Ciała niebieskie: Księżyc, Ziemia, Słońce tworzą trójkąt prostokątny. Obserwowana przez nas tarcza Księżyca oświetlona jest w połowie i przypomina literę D.
7 c) Pełnia – Księżyc znajduje się z przeciwnej strony Ziemi niż Słońce i widoczna jest cała oświetlona tarcza Księżyca.
8 d) Ostatnia kwadra – Układ Księżyc, Ziemia i Słońce tworzą trójkąt prostokątny. Obserwowana przez nas tarcza Księżyca oświetlona jest w połowie i przypomina literę C.
9 3. Miesiąc synodyczny – czas który potrzebuje Księżyc, aby okrążyć Ziemię. Wynosi on 29,5 doby.4. Okres obrotu Księżyca wokół własnej osi wynosi 29,5 doby.
10 5. Zaćmienie Słońca – Rys 2.12/82
11 Zaćmienie Słońca może mieć miejsce tylko w czasie nowiuZaćmienie Słońca może mieć miejsce tylko w czasie nowiu. Polega ono na tym, że Księżyc staje na drodze promieni słonecznych biegnących do Ziemi. Księżyc rzuca cień w postaci koła o średnicy ok. 270km na powierzchnię Ziemi. W miejscu, gdzie rzucony jest cień, obserwujemy na Ziemi zasłonięcie tarczy Słońca przez Księżyc.
12 6. Zaćmienie Księżyca – Rys 2.13/83
13 Zaćmienie Księżyca może mieć miejsce tylko w czasie pełniZaćmienie Księżyca może mieć miejsce tylko w czasie pełni. Polega ono na tym, że Księżyc zanurza się w cieniu Ziemi. Tarcza Księżyca jest widoczna w kolorze brunatnoczerwonym
14 Link do ciekawych obserwacji astronomicznych