Terroryzm.

1 Terroryzm ...
Author: Amalia Mazurkiewicz
0 downloads 3 Views

1 Terroryzm

2 Definicja Różnie umotywowane, najczęściej ideologicznie, planowane i zorganizowane działania pojedynczych osób lub grup, podejmowane z naruszeniem istniejącego prawa w celu wymuszenia od władz państwowych i społeczeństwa określonych zachowań i świadczeń, często naruszające dobra osób postronnych; działania te są realizowane z całą bezwzględnością, za pomocą różnych środków (nacisk psychiczny, przemoc fizyczna, użycie broni i ładunków wybuchowych), w warunkach specjalnie nadanego im rozgłosu i celowo wytworzonego w społeczeństwie lęku.

3 Rodzaje terroryzmu ze względu na podmiot:terroryzm polityczny: -terroryzm agenturalny - terroryści są inspirowani, sponsorowani i sterowani przez obce państwo, -terroryzm ideowy - terroryści poprzez zbrodnie starają się wcielać w życie idee, które wyznają; terroryzm niepolityczny: -terroryzm kryminalny - działania mafii i gangów -terroryzm szaleńców

4 Rodzaje terroryzmu ze względu na cel ataku:terroryzm ekonomiczny - akty sabotażu i dywersji; polegające na wyrządzaniu szkód i zniszczeń (podpalenia, eksplozje ładunków wybuchowych); terroryzm indywidualny -akty przemocy skierowane przeciwko konkretnym i określonym, przez terrorystów osobom (zamachy, mordy polityczne, porwania) terroryzm masowy - akty przemocy skierowane przeciwko anonimowym i przypadkowo wybranym ofiarom (porwania samolotów, branie zakładników, wysadzanie w powietrze obiektów politycznych).

5 Rodzaje terroryzmu ze względu na taktykę walki:represywny - akty przemocy i gwałtu stosowane przez reżimy polityczne celem zastraszenia własnego lub okupowanego narodu lub przez ruch polityczny (rewolucyjny, nacjonalistyczny, religijny) celem utrzymania jedności organizacji i wymuszenia poparcia; defensywny - przemoc mająca miejsce podczas walki z najeźdźcą, przemoc stosowana celem powstrzymania zmian społecznych i obrony istniejących wzorców kulturowych, także działania odwetowe, a więc kontr terror; ofensywny - działania, których celem jest dokonanie zmian politycznych i społecznych poprzez polityczny szantaż i wymuszenie określonych działań na rządzących, zmierzanie do zmiany istniejącego porządku na inny, np. poprzez przygotowanie sytuacji rewolucyjnej.

6 Rodzaje terroryzmu ze względu na sytuacje polityczną:narodowowyzwoleńczy – to działania narodowo- separatystyczne, przykładem mogą tutaj być baskijska ETA oraz Tamilskie Tygrysy; lewicowy – do nich moglibyśmy zaliczyć m.in. niemiecką Frakcja Czerwonej Armii, Czerwone Brygady prawicowy – najbardziej znanym przykładem ostatnich lat jest zamach przeprowadzony przez Andersa Breivika;

7 terroryzm nowych ruchów społecznych – mowa tutaj o nasilającym się w ostatnim czasie aktach terroryzmu ze strony przedstawicieli nowych ruchów społecznych, takich jak obrońcy praw zwierząt czy ruch ekologiczny; religijny – wynika on z przekonań religijnych, z reguły z postaw fundamentalistycznych, w szczególności środowisk muzułmańskich, takich jak: Al-Kaida, Hamas, Hezbollah.

8 Zasady/potencjał organizacji terrorystycznych:Motywacja religijna - akceptowana jest danina życia a wtedy możliwość odstraszania nie istnieje(ataki samobójcze); Dążenie do stosowania broni masowego rażenia; Fundamenty struktury sieciowej; Wykorzystywanie technologii informacyjnej (Internet itp.) do przeprowadzania ataków, pozyskiwania nowych członków, instruktaż; Wykorzystywanie działających w skali globu mediów.

9 Przykłady organizacji terrorystycznych:Czerwone Brygady (Brigate Rosse) to historyczna, włoska, lewacka organizacja, która specjalizowała się w porwaniach polityków. Ich najgłośniejszym atakiem był zamach na byłego premiera Włoch Aldo Moro w 1979 r. Głosząc antyglobalistyczne hasła uderzyli ostatnio w 2001 r. dokonując zabójstwa włoskich doradców rządu.

10 RAF (Frakcja Czerwonej Armii) Działająca na terenie Niemiec Zachodnich lewacka struktura specjalizowała się w zabójstwach przemysłowców. Na jej czele stali Klaus Baader i Ulrike Mienhof. Miała być wspierana przez NRD i zakończyła swoją działalność po upadku ZSRR.

12 IRA (Irlandzka Armia Republikańska) Organizacja działająca w Irlandii Południowej stanowiąca sobie za cel oderwanie tegoż terytorium spod władzy Wielkiej Brytanii i włączenie go do Republiki Irlandii. Od 1920 r. pozostaje w podziemiu po klęsce w 1916 r. (tzw. powstanie Wielkanocne). Na mocy porozumień wielkanocnych z 1998 r. ograniczyła swoją działalność. Odpowiada za śmierć ok. 3 tys. osób. W 1984 r. przeprowadziła nieudany zamach na premier Margaret Thatcher. Atakowała zwłaszcza cele wojskowe, starając się nie mieszać cywili w wojnę. W dniu 28 lipca 2005 faktycznie ogłosiła zakończenie działalności.

13 Tamilskie Tygrysy Organizacja skupiająca przedstawicieli narodowości tamilskiej na Sri Lance. W praktyce kontroluje północną część kraju. Od powstania w 1976 r., w wyniku regularnej wojny z siłami rządowymi, śmierć poniosło już ok. 64 tys. przedstawicieli obu stron. Uważa się ich za lepiej zorganizowaną i wyszkoloną organizację anty-rządową. Tamilskie Tygrysy mogą liczyć nawet do 10 tys. członków.

14 Al-Kaida to sunnicka organizacja terrorystyczna, założona w 1988rAl-Kaida to sunnicka organizacja terrorystyczna, założona w 1988r. Początkowo Al-Kaida rozwijała się w opozycji wobec interwencji radzieckiej w Afganistanie (druga połowa lat 80. XX wieku) i była dofinansowywana przez Stany Zjednoczone. W kolejnych latach doszło jednak do wyraźnej zmiany sytuacji geopolitycznej (zakończenie konfliktu w Afganistanie, rozpad ZSRR, wojna o wyzwolenie Kuwejtu), która spowodowała zmianę kierunków działania Al-Kaidy – głównym wrogiem świata islamskiego stały się wówczas Stany Zjednoczone, a także Izrael i ogólnie pojmowany świat Zachodu.

15 Al Kaida jako międzynarodowa organizacja terrorystyczna wyróżnia się bardzo luźną strukturą, która stanowi silne zabezpieczenie jej trwałości w przypadku demaskacji któregoś z członków. Zakłada się, iż w jej skład wchodzi kilka tysięcy osób (przede wszystkim mieszkańców krajów Bliskiego Wschodu). Al-Kaida współpracuje z wieloma różnymi organizacjami terrorystycznymi na całym świecie.  Prawdopodobne elementy struktury Al-Kaidy to m.in.: - wydział odpowiedzialny za kwestie finansowania organizacji, - wydział odpowiedzialny za rekrutację i trening członków, kwestie związane z zakupem uzbrojenia i planowaniem działalnośći terrorystycznej, - wydział prawa, - wydział nauk islamskich i Fatwy.

16 Państwo Islamskie ISIS, Daesh – salaficka organizacja terrorystyczna oraz samozwańczy kalifat ogłoszony w 2014 roku na terytorium państwowym Iraku i Syrii. Państwo Islamskie to nie tylko ugrupowanie, ale również dżihadystyczne quasi-państwo. ISIS swoje korzenie ma w irackiej odnodze Al- Kaidy.

17 Na początku 2014 roku od działalności ISIS odcięli się też byli sojusznicy Dżabhat an- Nusra. Przeciw nim wystąpił również Front Islamski oraz Wolna Armia Syrii. Nic nie było już jednak w stanie osłabić ISIS, które 29 czerwca 2014 roku ogłosiło powstanie kalifatu Państwa Islamskiego. Na jego czele stanął Abu Bakr al-Baghdadi, a według ISIS stał się on przywódcą muzułmanów całego świata.

18

19 Zamachy terrorystyczne 2001 - 2015

20 Zamach na WTC 11 września 2001 Zabitych: 2973 Rannych: około 8900

21 Atak na teatr na Dubrowce w Moskwie 23 października 2002Zabitych: 173 Rannych: ponad 700  

24 Zamachy w Londynie 7 lipca 2005 Zabici: 56 Ranni: ponad 700

28 Zamach w Mogadiszu 4 października 2011 Zabici:139 Ranni: 93

29 2015 3-7 stycznia Północna Nigeria Zabici: od 100 do 20007 stycznia. Atak na redakcję Charlie Hebdo Zabici: 12 Ranni: 5 4-5 luty. Zamachy w Kamerunie Zabici: ponad 90 Ranni: ponad 500

30 20 marzec. Zamachy na meczety w Jemenie Zabici: 137 Ranni: 3451 kwietnia. Zamach na uniwersytecie w Kenii Zabici: 148 Ranni: 79 18 kwietnia. Zamach w Dżalalabadzie (AFG) Zabici: 33 Ranni: 115

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40