TIK w pracy nauczyciela

1 TIK w pracy nauczycielaIzabela Olszak Zespół Szkół nr 1...
Author: Lidia Stachecki
0 downloads 4 Views

1 TIK w pracy nauczycielaIzabela Olszak Zespół Szkół nr 1 w Bełżycach Lublin,

2 Plan prezentacji 1. Cyfrowa Szkoła – Aktywna Edukacja2. ‘Uczenie się przez doświadczenie’ – model Davida A. Kolba 3. Przykłady ćwiczeń online

3 1. CYFROWA SZKOŁA Rządowy program rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych (TIK) Program przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji Wsparcie finansowe na wyposażenie szkół i uczniów w nowoczesne pomoce dydaktyczne, szkoły zobowiązane są wykonać określone w programie zadania związane m.in. z doskonaleniem nauczycieli w zakresie stosowania Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych w procesie nauczania oraz prowadzeniem lekcji z wykorzystaniem TIK.

4 AKTYWNA EDUKACJA Program prowadzony w ramach projektu „Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach”. Współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Liderem programu jest Ośrodek Rozwoju Edukacji, natomiast Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie pełni rolę partnera odpowiedzialnego za stronę merytoryczną.

5 DLA KOGO? Nauczyciele i dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę oraz doskonalić umiejętność wykorzystania nowoczesnych technologii w swojej pracy.  Aktywna edukacja - zespoły składające się z dyrektora, koordynatora szkolnego oraz trzech lub czterech koordynatorów przedmiotowych.

6 DLACZEGO WARTO UCZESTNICZYĆ?Fascynacja uczniów nowościami w zakresie TIK. Spełnianie potrzeb uczniów. W unijnej perspektywie finansowej na lata 2014–2020 planowane są istotne środki na cyfryzację szkół.

7 ZAKRS DZIAŁAŃ SPRZĘT ORGANIZACJA METODYKA WSPÓŁPRACA

8 W JAKI SPOSÓB? 1. Kurs internetowy 2. Spotkania sieci współpracy 3. Konferencje programowe 4. Dobre praktyki 5. Poradniki TIK i samouczki

9 PLATFORMA CYFROWEJ SZKOŁY

10

11 SPOTKANIE KOORDYNATORÓW 15.03.2014KONCEPCJA UCZENIA SIĘ PRZEZ DOŚWIADCZENIE Davida Kolba, amerykańskiego teoretyka metod nauczania.

12 UCZENIE SIĘ PRZEZ DOŚWIADCZENIEŹródło:

13 Czuć, obserwować, myśleć, robić –u Kolba te czasowniki oznaczają aktywności, spontanicznie i cyklicznie stosowane w procesie zdobywania wiedzy.

14 ZALECENIA DYWERGER - dostaną wiele ciekawych przykładów z życiaASYMILATOR - będą mogli poświęcić na zapoznanie się z materiałem teoretycznym tyle czasu, ile tylko będą potrzebowali KONWERTER – odpowiednie są symulacje AKOMODATOR - liczne ćwiczenia z informacjami zwrotnymi

15 PRZYKŁADY ĆWICZEŃ

16

17 PRZYKŁADY ĆWICZEŃ

18

19 PRZYKŁADY ĆWICZEŃ otatoes

20

21 PRZYKŁADY ĆWICZEŃ

22

23 PRZYKŁADY ĆWICZEŃ https://learningapps.org/

24

25

26

27 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ