To co na papierze w twoim komputerze.  co to jest digitalizacja, czego dotyczy i do czego służy;  Czy mamy świadomość, że pamięć o wydarzeniach, ich.

1 To co na papierze w twoim komputerze ...
Author: Liliana Popławska
0 downloads 0 Views

1 To co na papierze w twoim komputerze

2  co to jest digitalizacja, czego dotyczy i do czego służy;  Czy mamy świadomość, że pamięć o wydarzeniach, ich świadkach przemija i warto ją zachować;  Poznajmy narzędzia do prostej digitalizacji  Czy wiemy jakie są prawne ograniczenia udostępniania zdigitalizowanych treści.

3

4

5

6

7

8  Oznacz zdania jako prawdziwe lub fałszywe:  Prawda Fałsz Wszystkie samodzielnie zdigitalizowane materiały można publikować w internecie bez względu na status praw autorskich ich analogowego oryginału. PrawdaFałsz  Prawda Fałsz Każda digitalizacja wymaga specjalistycznego sprzętu i wiele czasu. PrawdaFałsz  Prawda Fałsz Gdy zdigitalizujemy materiały i umieścimy je na komputerze albo innym powszechnym nośniku (CD, DVD, pendrive), mamy gwarancję, że zostaną zachowane na zawsze. PrawdaFałsz

9  Słowniczek  Digitalizacja działanie polegające na przeniesieniu materiałów zapisanych w postaci analogowej do formatu cyfrowego.  postać analogowa tradycyjny zapis informacji, np. na taśmie filmowej, papierze, płycie winylowej.  Postać cyfrowa umożliwia zapis za pośrednictwem kodu binarnego - zer i jedynek.

10  Osobiste prawa autorskie trwają wiecznie i nie można ich przekazać na rzecz innych osób. majątkowe prawa autorskie prawo twórcy do korzystania z utworu i rozporządzania nim. Jest to prawo zbywalne, co oznacza, że twórca może przenieść je na inne osoby lub udzielić zezwolenia na korzystanie z utworu (za wynagrodzeniem lub bez). Trwanie majątkowych praw autorskich jest ograniczone w czasie (70 lat po śmierci autora). dozwolony użytek możliwość nieodpłatnego korzystania z dzieła bez zgody posiadacza praw majątkowych.

11  domena publiczna zbiór utworów będących dobrem wspólnym, do których prawa autorskie wygasły (np. utwory Chopina) oraz utwory, które nigdy nie były chronione, bo zostały stworzone przed powstaniem prawa autorskiego.  osobiste prawa autorskie prawa niezbywalne chroniące więź twórcy z utworem. Jest to prawo do m.in. oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem, decydowania o tym w jaki sposób jest po raz pierwszy rozpowszechniony, wykorzystywany i jakie zmiany mogą zostać wprowadzone w jego formie lub treści.

12  Dozwolony użytek osobisty oznacza możliwość korzystania z dzieła, jak również kopiowanie go na użytek własny lub osób bliskich. Istnieje także dozwolony użytek publiczny, z którego korzystają biblioteki, muzea, archiwa i szkoły.

13