1 Trening Zastępowania Agresji (B. Glick, J. C. Gibbs)Prowadzący: dr Iryna Durkalevych
2 Miejsce, uczestnicy oraz czas treningu10 tygodniowy trening ART w formie scenariuszy 30 sesji trzygodzinnych został przeprowadzony wśród grupy studentów (12 osób) drugiego roku studiów kierunku pedagogicznego PWSZ im. S. Pigonia w Krośnie.
3
4
5
6
7
8
9 Efekty treningu Przeprowadzona ewaluacja w grupie studentów uczestniczących w ART za pomocą metod zarówno ilościowych jak i jakościowych wykazała spadek zachowań agresywnych i wzrost zachowań społecznych.
10 Wyniki badań ilościowych (pre-testów i post-testów) wykazują zmniejszony indeks złości oraz wyższy indeks umiejętności społecznych. Studenci uczestniczący w treningu oceniali siebie jako mniej agresywnych zarówno w domu jak i środowisku uczelnianym.
11 Wyniki badań jakościowych wskazują na postępy uczestników treningu oraz skuteczność treningu ART:„Myślę o konsekwencjach”; „Częściej zastanawiam się zanim wybuchnę”; „Nie wszystko da się załatwić agresją”; „Jestem spokojniejsza. Nie unoszę się. Nie przeklinam”; „Kiedyś nie zdawałam sobie sprawy z wielu rzeczy. Teraz zastanawiam się co tej osobie powiedzieć, żeby kłótni nie było”; „Nauczyłam się być opanowaną”; „Nauczyłam się opanowywać negatywne emocje”; „Nauczyłam się współpracy w grupie”; „Nauczyłam się kontrolować złość. Żeby emocje nie brały góry”; „Nauczyłam się akceptować zdanie innych”.
12 Wnioski i kierunki dalszych badańNajważniejszy wniosek to: trening ART powoduje wiarygodne i znaczące obniżenie poziomu agresji oraz podwyższenie poziomu zachowań prospołecznych.
13 Forma upowszechniania TZA - konferencja