1 Tych polaków trzeba znać
2 PATRIOCI DZIAŁAŁAJĄCY NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
3 Józef Piłsudski Józef Piłsudski – urodził się w 1867 roku pod Wilnem. Był politykiem , polskim działaczem niepodległościowym, naczelnikiem państwa polskiego, pierwszym Marszałkiem Polski oraz premierem Polski. Podczas I wojny światowej organizował polskie oddziały zbrojne. Osobiście dowodził I Brygadą Legionów i na jej czele stoczył z Rosjanami wiele bitew. W 1926 roku niezadowolony z ogólnej sytuacji w Polsce , przejął władzę w kraju. Prezydent Wojciechowski wraz z premierem Witosem zrezygnowali wówczas z piastowanych stanowisk.
4 Pierwsza Kampania Kadrowa28 lipca 1914 wybuchła wojna austriacko-serbska, dająca początek I wojnie światowej. Już następnego dnia Piłsudski wydał pierwsze rozkazy mobilizacyjne. Jego dowództwu podporządkowano Polskie Drużyny Strzeleckie we Lwowie. 3 sierpnia 1914r. powstała I Kompania Kadrowa,. Liczyła ona 144 żołnierzy. Piłsudski traktował ten oddział jako kuźnię kadr dla przyszłego wojska polskiego. Kompania wymaszerowała 6 sierpnia w stronę Miechowa, w Michałowicach obalając rosyjskie słupy graniczne.
5 Witold Pilecki Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego oraz żołnierzem Armii Krajowej. Swego czasu był również więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Został skazany na karę śmierci przez władze komunistyczne Polski Ludowej. Zabito go 1948 Jako jeden z pierwszych tworzył raporty o holokauście, zwane Raportami Pileckiego.
6 Tadeusz Kościuszko Tadeusz Kościuszko jest jedną z najbardziej znanych polskich postaci historycznych w świecie. Amerykanie uważają go za bohatera narodowego, jako że uczestniczył w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, toczącej się w latach Pasma sukcesów na polu fortyfikacji amerykańskiej armii zostały docenione. Tadeusz Kościuszko w 1783 roku otrzymał stopień generała
7 Walka o niepodległość PolskiTadeusz Kościuszko wrócił do Polski w 1784 roku. W roku 1792 w czasie wojny z Rosją walczył w armii koronnej, wsławił się w bitwach pod Zieleńcami i Dubienką. Został przywódcą powstania w 1794r., rozbił wojska rosyjskie pod Racławicami. Po klęsce pod Maciejowicami był więziony w twierdzy w Petersburgu.
8 Bartosz Głowacki Bohater insurekcji kościuszkowskiej. Uczestniczył w ataku kosynierów na Rosjan w bitwie pod Racławizami r. Za męstwo i odwagę w walce mianowany przez Tadeusza Kościuszkę chorążym Grenadierów Krakowskich. Zmarł w Kielcach z ran odniesionych w bitwie pod Szczekocinami r.
9 PISARZE ZWIĄZANI Z ZIEMIĄ KIELECKĄ
10 Henryk Sienkiewicz
11 Piękną ziemię kielecką upodobał sobie Henryk Sienkiewicz ( ) , pierwszy polski laureat Nagrody Nobla, który zasłynął jako nowelista i powieściopisarz.
12 Twórczość Sławę przyniosły pisarzowi powieści historyczne, przede wszystkim : -Trylogia ( cykl trzech powieści – Ogniem i mieczem, Potop oraz Pan Wołodyjowski), -Krzyżacy - Quo Vadis .
13 Dworek w Oblęgorku W biografię Henryka Sienkiewicza Oblęgorek wpisał się w roku 1900, był „darem narodowym”, który pisarz otrzymał z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej od wszystkich rodaków. Noblista napisał tutaj kilka swoich dzieł, np. powieści „W pustyni i w puszczy” , „Na polu chwały”, nowelę „Dwie łąki”, a także fragmenty niedokończonych „Legionów”.
14 Stefan Żeromski autor książek: Syzyfowe prace Ludzie bezdomniPrzedwiośnie Popioły
15 Życiorys Na ziemi kieleckiej urodził się, wychował i kształcił Stefan Żeromski - jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy. O świętokrzyskich górach i lasach mawiał „góry domowe” i w nich osadził akcję znacznej części swych utworów, nadając im koloryt lokalny.
16 Stefan Żeromski w swoich dziełach poruszał często problematykę społeczną. W centrum jego zainteresowań znalazł się temat ubóstwa, katastrofalne położenie warstwy robotniczej i chłopstwa.
17 PISARZE NASZEGO REGIONU
18 Stanisław Salata Urodził się w 1951 r. we wsi Furmanów. Obecnie mieszka w Stąporkowie, gdzie jest jednym z animatorów kultury. Za działalność kulturotwórczą był wyróżniony przez wojewodę świętokrzyskiego oraz burmistrza Stąporkowa.
19 Nagrody literackie Pan Stanisław Salata zdobył główną nagrodę w II Ogólnopoloskim Konkursie Poetyckim „ O Złoty Klucz Ciechanowskiego Ratusza. Zdobył tytuł mistrza podczas XXX Jubileuszowych Mistrzostw Polski w Poezji w Wąglanach w kategorii "Szukamy talentów wsi".
20 Lucja Piętowska
21 Życiorys Lucja Piętowska urodziła się 10 lutego 1935 r. w Niekłaniu Małym, gdzie mieszka do chwili obecnej. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Końskich. Pracowała jako pracownik biurowy. Obecnie przebywa na emeryturze. Od lat jest miłośniczką poezji.
22 Sukces Od siedmiu lat pani Lucja Piętowska uczestniczy w warsztatach literackich organizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Stąporkowie. W 2014 r. odniosła swój pierwszy poważny sukces, zdobywając II nagrodę w konkursie „Wąglański Maj Poezji”.
23 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ! UCZNIOWIE REALIZUJĄZY PROGRAM BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA1.Manteufel Patryk 2.Misiowiec Tomasz 3.Ratajska Paulina 4.Sarnat Anna 5.Słoka Maciej 6.Szmit Damian 7.Telecki Wiktor 8.Żak Bartosz 9. Lasota Zuzanna 10.Wilkowska Klaudia 11. Zych Sara 12. Kania Kacper 13. Fatel Kacper 14. Olszyna Marcin 15. Połeć Katarzyna 16. Żelska Maria 17. Cholewińska Paulina 18.Olszyna Martyna 19. Świercz Angelika 20. Zawada Dawid 21. Połeć Karolina 22. Solarz Anastazja