Tydzień Otwartej Nauki października Otwartość w działaniu.

1 Tydzień Otwartej Nauki 24-30 października 2016 - Otwart...
Author: Mateusz Malinowski
0 downloads 0 Views

1 Tydzień Otwartej Nauki 24-30 października 2016 - Otwartość w działaniu

2 OPEN ACCESS to wolny, bezpłatny, ale także powszechny, trwały i szybki dostęp do publikacji elektronicznych o treściach naukowych i edukacyjnych. Każdy użytkownik sieci ma prawo czytać, kopiować, drukować, rozpowszechniać, indeksować, cytować i przeszukiwać zasoby otwarte, w tym pełne teksty artykułów, raportów z badań, materiałów konferencyjnych, wykładów akademickich i książek opublikowanych w modelu Open Access. Użytkownik korzysta z materiałów bez ograniczeń finansowych, prawnych i technicznych, przy zachowaniu praw autorskich.

3 Open in Action Tydzień Otwartej Nauki, przebiegający w bieżącym roku pod hasłem „Otwartość w działaniu”, zachęca wszystkich zainteresowanych do podjęcia konkretnych kroków mających na celu uczynienie ich własnego dorobku naukowo-badawczego szeroko dostępnym, jak też do motywowania do tego innych osób.

4 Open in Action

5 Repozytorium UWr Repozytorium UWr to repozytorium instytucjonalne, które archiwizuje i udostępnia w w formie Open Access materiały o charakterze naukowym i badawczo - rozwojowym wytworzone przez pracowników, doktorantów i (w wyborze) przez studentów Uniwersytetu Wrocławskiego lub wydane na Uniwersytecie Wrocławskim

6 Repozytorium UWr Repozytorium UWr zostało wyróżnione drugim miejscem w Polsce wśród wszystkich repozytoriów krajowych przez Spanish National Research Council – trzecią co do wielkości w Europie (największą w Hiszpanii) instytucję publiczną, zajmującą się promocją badań.

7 Repozytorium Uniwersytetu Wrocławskiego

8 Korzyści z publikowania w otwartym repozytorium (dla Uczelni) wzrost prestiżu Uczelni jako skutek wzrostu widoczności badań naukowych, prowadzonych na wydziałach, promowanie i wzrost potencjału kadry naukowej, wspieranie edukacji studentów poprzez ułatwienie im dostępu do materiałów dydaktycznych.

9 wzrost cytowalności prac umieszczonych w otwartym dostępie, zwiększenie,,widoczności" dorobku naukowego (prace umieszczane w Repozytorium UWr są indeksowane przez światowe wyszukiwarki naukowe), powszechność i szybkość dostępu do badań, możliwość utworzenia cyfrowego CV – prezentacja własnego dorobku z dostępem do pełnych tekstów; pomoc w procesie składania podań o granty badawcze. Korzyści z publikowania w otwartym repozytorium (dla pracowników)

10 Open Access w BUWr Dodatkowe informacje na temat ruchu Open Access można znaleźć poprzez witrynę BUWr w module e-Źródła -> Open Access http://www.bu.uni.wroc.pl/e-zrodla/open-access i kursie e-learningowym http://elearning.bu.uni.wroc.pl/course/view.php?id=30 http://elearning.bu.uni.wroc.pl/course/view.php?id=30

11